2,4, nebo 5 GHz? Proč máme dvě pásma Wi-Fi a čím se liší?

5 ghz 2,4 ghz pasma wifi

Wi-Fi router patří ke klíčovým součástem mnoha dnešních domácností. Kromě toho, že se přes něj připojujeme z notebooků, tabletů a telefonů k Internetu, slouží také ke komunikaci a ovládání dalších zařízení. Modernější zařízení podporují dvě pásma a my se vám pokusíme vysvětlit, zda je lepší použít 2,4, nebo 5 GHz.

Jaký je rozdíl mezi 2,4 a 5 GHz Wi-Fi?

Podpora dvou pásem

Drtivá většina zařízení je schopna komunikovat přes Wi-Fi v bezlicenčním pásmu na frekvenci 2,4 GHz. To zvládají i starší a levné routery, stejně jako nejlevnější mobilní telefony.

Aby fungovala komunikace v pásmu 5 GHz, musí ho podporovat obě strany komunikace – tedy jak zařízení (tablet, telefon, notebook), tak i router. To je základní předpoklad. Pokud není naplněn, tedy jestliže alespoň jedna strana toto pásmo nepodporuje, probíhá komunikace na 2,4 GHz.

Většina dnešních routerů podporuje pásma 2,4 GHz i 5 GHzVětšina dnešních routerů podporuje pásma 2,4 GHz i 5 GHz

Pokud se chystáte pořídit nový bezdrátový router, určitě doporučujeme zaměřit se na to, aby podporoval obě pásma. Ve specifikacích by tedy mělo být zmíněno, že jde o tzv. „dual band“, případně je explicitně jmenována podpora frekvence 5 GHz. I když dnes třeba nemáte zařízení, jež by dokázalo druhé pásmo využít, je to investice do budoucnosti.

Bezdrátové frekvence

Wi-Fi síť funguje z fyzikálního hlediska na podobných principech, jako například mobilní síť nebo rozhlasové vysílání. Úlohou bezdrátových routerů a síťových adaptérů je převod jedniček a nul na rádiové vlny a zpět.

Frekvence bezdrátového vysílání zjednodušeně řečeno znamená, jak těsně za sebou následují jednotlivé rádiové vlny. Wi-Fi router pracuje na mnohem vyšší frekvenci než například televize nebo rádio. Dokáže díky tomu přenést za stejný čas několikanásobně větší objem dat.

Bezdrátové frekvence 2,4 a 5 GHz jsou pro bezdrátovou komunikaci používány již dlouho, nicméně teprve nedávno se obě začaly prosazovat v segmentu běžné spotřební elektroniky. Zjednodušeně se dá říci, že čím vyšší je frekvence, tím rychlejší je přenos dat. Jenže, jak už to tak bývá, vše má nějaké „ale“.

„Dual band“ routery

Pokud je router označen jako „dual band“, znamená to, že je schopen kódovat a dekódovat, respektive vysílat i přijímat rádiové vlny na frekvencích 2,4 a 5 GHz. Jak již zaznělo, obě pásma podporuje většina dnešních routerů, nicméně při koupi nového doporučujeme tuto vlastnost raději dvakrát zkontrolovat.

Když už jsme se dostali k frekvencím, neměli bychom minout informace o kanálech. Každé pásmo je rozděleno na několik dílčích frekvencí s rozestupem od 5 do 12 MHz, což na 2,4 GHz dává celkem 14 nezávislých kanálů. Každá Wi-Fi si přitom obsadí pásmo široké 20 MHz, takže paralelně lze provozovat maximálně čtyři Wi-Fi sítě, aniž by se rušily.

Obsazení kanálů Wi-FiObsazení kanálů Wi-Fi

Rušení a překrývání kanálů je jedním z nejčastějších důvodů nestabilní nebo pomalé Wi-Fi sítě. V takovém případě se určitě vyplatí zjistit, na jakých kanálech vysílají okolní vysílače a najít nejméně obsazený kanál. Automatická detekce, kterou disponuje většina routerů, nefunguje vždy stoprocentně.

2,4 GHz versus 5 GHz

Základní rozdíl mezi Wi-Fi na frekvencích 2,4 GHz a 5 GHz je relativně snadno zapamatovatelný:

  • 2,4GHz Wi-Fi má větší dosah, ale horší signál a nižší přenosové rychlosti.
  • 5GHz Wi-Fi má menší dosah, ale lepší signál a vyšší přenosové rychlosti.

Pokud se se zařízením pohybujete v blízkosti routeru (ideálně v přímé viditelnosti), určitě je lepší variantou použití pásma 5 GHz. Zařízení, využívající pásmo 5 GHz, mívají větší problémy se stěnami a jinými objekty, stojícími v cestě.

Samozřejmě v případě připojení k Internetu budete vždy limitováni maximální rychlostí internetové přípojky. Velmi pravděpodobně ji však na 5 GHz využijete více a efektivněji. Teoreticky mohou být data přenášena dvakrát rychleji, ale skutečný rozdíl závisí na řadě dalších faktorů (například kolik zařízení je připojeno k vaší síti).

Jak vybrat to správné?

Další rozdíl je v počtu vysílajících zařízení, které můžete mít v každé pásmu bez vzájemného rušení. V případě 2,4 GHz je k dispozici méně kanálů, zatímco 5GHz Wi-Fi podporuje 23 nepřekrývajících se kanálů, a proto může podporovat více bezdrátových zařízení bez toho, aby se rušila. To je velmi silný argument převážně v hustě obydlených oblastech. Například obyvatelé sídlišť potvrdí, jak těžké je v pásmu 2,4 GHz najít nezarušený kanál (zkusit to můžete třeba aplikaci Wifi Analyzer).

Hledání volného pásma na 2,4GHz Wi-FiHledání volného pásma na 2,4GHz Wi-Fi

Bohužel řada zařízení stále podporuje jen pásmo 2,4 GHz. Jedním z důvodů je menší náročnost na elektrickou energii, což je zejména v případě napájení z akumulátoru či baterie zásadní argument pro pomalejší standard.

Některé „dual band“ routery vysílají v každém pásmu samostatnou Wi-Fi. To je praktické, neboť část zařízení můžete „natvrdo“ připojit ke 2,4GHz Wi-Fi, zatímco další, u kterých potřebujete rychlé přenosy, využijí pásmo 5 GHz.

Jiné routery však nabízejí pásma 2,4 GHz a 5 GHz pod stejným názvem sítě. Zařízení se pak připojují přes to pásmo, které je v daném místě silnější a se kterým jsou kompatibilní. Některé přístroje umožňují manuální volbu pásma uživatelem.

Používáte doma již 5GHz Wi-Fi síť?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)