Menu

Převody mezi číselnými soustavami hračkou s novou kalkulačkou

Převody mezi číselnými soustavami patří spíše k okrajovým tématům středoškolské matematiky. Kromě známé desítkové, dvojkové a šestnáctkové soustavy existují i další – například osmičková, dvanáctková či šedesátková. Pokud při své práci nebo studiu potřebujete rychle převádět mezi různými soustavami, může vám být dobrým pomocníkem nová aplikace Base Calculator & Converter.

Obsah článku

Co Base Calculator & Converter slibuje?

Popisek v Obchodě Play říká, že Base Calculator & Converter je jednoduchá kalkulačka pro převody mezi číselnými soustavami se základem 2 až 36. Jako hlavní vlastnosti a funkce jsou jmenovány:

  • funguje jako převodník mezi číselnými soustavami, dynamicky přepíná mezi základy
  • lze použít jako rychlý hexadecimální, osmičkový a binární převodník
  • základní matematické výpočty probíhají v desítkové soustavě, lze je však použít při libovolném základu
  • výsledek výpočtu 1/3 × 3 je vždy 1

 

Převody mezi číselnými soustavami

Base Calculator & Converter vypadá na první pohled, až na poněkud zvláštní barevnou kombinaci, jako obyčejná kalkulačka. Při bližším zkoumání si však jistě všimnete, že součástí numerického bloku jsou také písmena A až F. Možná již správně tušíte, že slouží k zadávání číslic šestnáctkové soustavy. Vedle “obrazovky” pro výpočty jsou pak přepínače, kterými můžete volit mezi šestnáctkovou, desítkovou, osmičkovou, nebo dvojkovou soustavou. Stačí tedy přepínačem zvolit vstupní číselnou soustavu, zadat výsledek a přepínačem přepnout do výstupní soustavy. Číslo bude automaticky přepočítáno.

Chcete-li počítat v jiné soustavě, stačí použít rozbalovací nabídku pod přepínači, kde jsou k dispozici soustavy se základem 2 až 36. Pokud chcete nějakou méně typickou soustavu používat častěji, můžete si ji zařadit do přepínačů. Stačí v postranní nabídce v sekci Settings zvolit místo soustavy se základem 16/10/8/2 jakoukoli jinou.

V soustavách se základem vyšším než 16 budete potřebovat i další písmena. Možná poněkud překvapivě se k nim nedostanete odsunutím klávesnice kalkulačky do strany, ale opět přes postranní nabídku, kde jsou schována pod položkou Other digits, případně klepnutím na nenápadný proužek těsně pod klávesnicí. V jakékoli soustavě lze provádět základní operace, jako je sčítání, odčítání, násobení, dělení, k dispozici jsou také závorky. Kalkulačka ukládá historii výpočtu, kterou však nelze zpětně editovat.

Resumé

Jedná se o jednoduchou kalkulačku, orientovanou především na výpočty a převody mezi číselnými soustavami. Barevné provedení je sice poněkud extravagantní, nicméně uživatelské rozhraní je jednoduché a snadno pochopitelné. Pokud se tedy často zabýváte počty v různých číselných soustavách, včetně těch netradičních, bude vám tato aplikace dobrým pomocníkem.

Aplikace Bruno Sacarice je sice v Obchodě Play celý měsíc, nicméně zatím unikala pozornosti uživatelů, takže zaznamenala jen něco přes deset instalací. Z tohoto důvodu také ještě nemá průměrnou známku. Instalovat ji můžete na telefony a tablety s Androidem 5.0 a novějším.

Kterou aplikaci používáte pro převody mezi číselnými soustavami?

 

Komentáře

V_pfeffer

VPfeffer 3

16.4.2018 16:04

Real Calc – ty prevody a praci s nimi tam ma jako bokovku

Kulichoid

kulichoid 108

16.4.2018 16:29

Co je to za vlastnost, že jedna třetina krát 3 je jedna? Stejně jako jedna polovina krát 2 nebo jedna čtvrtina krát 4 jsou taky vždy jedna. Učivo třetí třídy základky. :-)

Brunos252

brunos252 1

16.4.2018 17:12

@kulichhold what i meant by “1/3 x 3 is always 1” is that when you divide something like 1/3 you get 0.333333, but then if you multiply that by 3 you get 1 and not 0.999999 like in some calculators, because the numbers are stored as fractions. Anyway, thanks for the feedback!

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

16.4.2018 17:21

To: kulichoid: jak napsal kolega níže, některé kalkulačky pracují jen s tím, co “vidí” na displeji.
Po 1/3 vyhodí jako výsledek 0,3333333. Když to pak znovu vynásobíte třemi, dají jako výsledek 0,9999999.

Kulichoid

kulichoid 108

16.4.2018 19:09

To Karel & Brunos:
Dík, ale v životě jsem se nesetkal s kalkulačkou, která by vyhodila výsledek 0,999999. A to mám doma i ty “hloupé”. A rozhodně si nemyslím, že by výsledek 0,99999 vyhodila nějaká aplikace. To, že 1/3×3=1 , je vlastnost VŠECH matematických aplikací, tak proč to vyzdvihovat? Tolik můj dojem.

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

17.4.2018 6:57

To: kulichoid
Tak já se s tím setkal, ale je pravda, že to je docela dost let zpátky a byly to takové ty nejlevnější kalkulačky “ze sámošky”.
Jinak jako klad to vyzdvihují autoři, proto jsem to zmínil. Máte pravdu v tom, že bych to také dnes očekával od každé aplikace.

Brunos252

brunos252 1

17.4.2018 14:40

Karel & kulichold:
I know exactly what you mean, it was also kind of a joke, on a Youtube channel Numberphile in a series of (satirical) calculator unboxings one of the tests they do is 1/3 x 3 which only fails on older basic calculators so that’s why i put that exact calculation :)

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

18.4.2018 8:08

To: brunos252
Thank you for your explanation

RSS (komentáře k článku)