Nemáte v kapse pravítko? Tak měřte mobilem s aplikací Ruler

Ruler aplikace pravitko Android

Potřebujete změřit velikost drobného předmětu, ale nemáte po ruce pravítko ani jiné měřidlo? Jestliže máte alespoň mobilní telefon, stačí si nainstalovat aplikaci Ruler a můžete začít měřit.

Obsah článku

Co aplikace Ruler slibuje?

Podle popisu v Obchodě Play obsahuje Ruler konvertor jednotek (milimetrů na palce, centimetrů na palce), měření délky, výpočet plochy, posuvné měřítko, pravítko a další funkce. Jde o funkční a snadno použitelný nástroj, který funguje na každém smartphonu nebo tabletu.

Jako hlavní funkce a vlastnosti jsou jmenovány:

  • přesnost měření
  • snadné použití
  • stylový design
  • jednoduchá kalibrace
  • volitelné jednotky: centimetry, milimetry, palce
  • měření ve 4 režimech: bod, čára, rovina, úroveň
  • přeloženo do 15 jazyků (čeština bohužel chybí)

Jak Ruler funguje v praxi?

Jedná se vlastně o pravítko, zobrazené na displeji telefonu. Měření tedy probíhá tak, že přiložíte předmět k obrazovce a odečtete hodnoty, případně si můžete pomoci dvěma typy posuvníků.

Přesnost měření by měla být dána znalostí rozlišení a fyzických rozměrů displeje, nicméně pokud byste ji chtěli zkontrolovat a případně zkalibrovat, stačí klepnout na tlačítko se zaměřovacím křížem. Pak nastavíte virtuální měřítko proti skutečnému pravítku a získáte koeficient, se kterým bude Ruler počítat. To ale ve většině případů nebude potřeba.

K samotnému měření slouží trojice tlačítek. První měří od kraje, tedy od nuly, až do místa, kam přetáhnete pravou stranu barevné oblasti. Druhé tlačítko pak měří vzdálenost, danou dvěma libovolnými body na obrazovce. Třetí možnost nabízí měření objektů čtyřúhelníkového tvaru, a to obou stran současně. Udávaná přesnost měření je až na desetiny milimetru.

Tlačítko se třemi tečkami slouží pro vstup do nastavení. Zde můžete změnit orientaci obrazovky, barevné téma (k dispozici je světlé, nebo tmavé, ovšem jen v placené verzi), provést kalibraci, změnit jazyk či koupit za 37 Kč verzi Pro.

Resumé

Pokud potřebujete v terénu rychle změřit rozměry nějakého malého předmětu (tj. do velikosti obrazovky telefonu), nabízí aplikace Ruler tu nejjednodušší možnou cestu. Prostě si na obrazovce mobilu zobrazíte virtuální pravítko, případně pomocí posuvníků vymezíte měřenou oblast. Měření je přesné, pohodlné a rychlé. Pokud byste chtěli aplikaci bez reklam a s několika dalšími vychytávkami navíc, přijde vás na 37 korun, což není moc.

Za dva a půl roku existence v Obchodě Play má program Ruler po více než milionu stažení velmi pěknou známku 4,5. Instalační balíček velký 4 MB lze použít na zařízeních s Androidem 4.1 a vyšším.

Ruler
Ruler

Ruler Pro
Ruler Pro

Pro měření v prostoru můžeme doporučit dříve recenzované aplikace, využívající rozšířenou realitu: ARuler a Google Measure.

Měřili jste někdy něco mobilním telefonem?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)