Potřebujete v mobilu NFC? (Víkendová hlasovačka)
- Články
-
Karel Kilián
- 8.8.2018
- 37
- čtení: 4 minut uložit na později

Technologie NFC se postupně prosadila nejen v segmentu mobilních telefonů, ale i další elektroniky. V průběhu času získala řadu nových využití, proto se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze budeme ptát: potřebujete v mobilu NFC?
Obsah článku
- Trocha teorie o NFC
- Praktické použití NFC
- Další možnosti využití
- Anketní otázka
- Hlasovačka z minulého týdne
Trocha teorie o NFC
NFC je bezdrátová komunikační technologie. Jak už naznačuje její název, orientuje se na komunikaci na krátkou vzdálenost – typicky do čtyř centimetrů, na kterou se obě zařízení musí přiblížit. V oblasti smartphonů se tedy jedná o jeden ze způsobů, kterým telefon může komunikovat s dalším zařízením ve svém bezprostředním okolí.
Samotný protokol umožňuje oboustrannou komunikaci, takže spojená zařízení mohou informace jak odesílat, tak i přijímat. Z hlediska energetické závislosti dělíme zařízení na aktivní a pasivní zařízení. Pasivní se vyznačují tím, že nepotřebují ke svému fungování elektrickou energii – typicky se jedná o různé štítky, nálepky („tagy“), které dokážou přenášet data při kontaktu s aktivním zařízením. Aktivní NFC zařízení energii potřebuje – je jím například telefon, který dokáže nejen vysílat, ale také přijímat data.
Existují tři různé režimy komunikace:
- Čtení/zapisování (například čtení informací ve štítku). Přenos v tomto režimu probíhá jen jedním směrem.
- Emulace karty (například pro provádění plateb). V tomto módu můžete používat jako inteligentní nebo bezkontaktní platební kartu k realizaci plateb.
- Peer-to-peer (například pro přenos souborů). V tomto režimu obě zařízení přepínají mezi aktivním (při odesílání dat) a pasivním režimem (při příjmu dat).
Praktické použití NFC
- Štítky a samolepky – štítek může obsahovat například webovou adresu, která se otevře po přiložení telefonu. Typické je použití pro automatizaci telefonu – například pro zapnutí navigace a GPS při vložení mobilu do držáku v autě.
- Bezkontaktní platby – segment, který patrně nejvíc stojí za rozšířením NFC. Místo platební karty stačí přiložit k terminálu odemknutý telefon. Z aplikačního hlediska spoléhá Android buď na Google Pay, případně na bankovní aplikaci (např. AirBank).
- Přenos souborů – prostřednictvím NFC spojení lze také přenášet soubory mezi dvěma zařízeními pomocí funkce Android Beam. Tímto způsobem je například možné sdílet odkazy na stažení aplikací, hudbu, polohu v Mapách Google a kontakty.
- Přenos nastavení z jednoho telefonu do druhého – této funkci se říká „Nastavení dotykem“ a v Androidu je od verze 5.0. Při spuštění nového zařízení dostane uživatel možnost přenést data ze starého telefonu do nového touto cestou.

Peněženka Google dostává nový vzhled. Co říkáte na změny?

Další možnosti využití
- odeslání obrázku příteli,
- odemčení zařízení jeho přiblížením ke štítku NFC s použitím funkce inteligentního zámku,
- načtení slevového kupónu z plakátu na ulici,
- odeslání prohlížené webové stránky příteli,
- přenesení dat zařízení do nového zařízení,
- výměna vizitek s novým známým nebo obchodním kontaktem,
- vytištění zprávy ze zařízení jeho přiblížením k tiskárně s podporou funkce NFC,
- zaplacení za ranní kávu bez nutnosti vytáhnout peněženku,
- zaplacení za jízdu autobusem nebo metrem,
- získání přístupu do budovy při příchodu do práce.
Potřebujete v mobilu NFC?
Dostáváme se k anketní otázce tohoto kola Víkendové hlasovačky, která zní prostě a jednoduše: potřebujete v mobilu NFC?
V komentářích pod článkem se můžete rozepsat o tom, jak NFC prakticky používáte ve svých životech. Platíte bezkontaktně svým mobilem? Jaké s tím máte zkušenosti?
Hlasovačka z minulého týdne
Minulý týden jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, zda používáte zkratky aplikací. Výsledky ukazují, že nadpoloviční většina z celkového počtu 147 hlasujících zkratky aplikací nepoužívá. Konkrétně v 18 % případů uživatelé zkratky nepoužívají, protože je nepodporuje systém nebo launcher v jejich telefonu. Dalších 39 % je nepoužívá z jiných důvodů, což dává dohromady 57 %.
Přesně čtvrtina hlasujících uvedla, že zkratky aplikací používá jen výjimečně, zbývajících 18 % je používá pravidelně. Celkově vzato můžeme konstatovat, že si tato „vychytávka“ našla své příznivce, rozhodně se však masově neprosadila.
Komentáře (37)