Potřebujete v mobilu NFC? (Víkendová hlasovačka)

Potřebujete-v-mobilu-NFC

Technologie NFC se postupně prosadila nejen v segmentu mobilních telefonů, ale i další elektroniky. V průběhu času získala řadu nových využití, proto se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze budeme ptát: potřebujete v mobilu NFC?

Obsah článku

Trocha teorie o NFC

NFC je bezdrátová komunikační technologie. Jak už naznačuje její název, orientuje se na komunikaci na krátkou vzdálenost – typicky do čtyř centimetrů, na kterou se obě zařízení musí přiblížit. V oblasti smartphonů se tedy jedná o jeden ze způsobů, kterým telefon může komunikovat s dalším zařízením ve svém bezprostředním okolí.

Logo NFC Logo NFC

Samotný protokol umožňuje oboustrannou komunikaci, takže spojená zařízení mohou informace jak odesílat, tak i přijímat. Z hlediska energetické závislosti dělíme zařízení na aktivní a pasivní zařízení. Pasivní se vyznačují tím, že nepotřebují ke svému fungování elektrickou energii – typicky se jedná o různé štítky, nálepky („tagy“), které dokážou přenášet data při kontaktu s aktivním zařízením. Aktivní NFC zařízení energii potřebuje – je jím například telefon, který dokáže nejen vysílat, ale také přijímat data.

Struktura NFC štítku Struktura NFC štítku

Existují tři různé režimy komunikace:

 • Čtení/zapisování (například čtení informací ve štítku). Přenos v tomto režimu probíhá jen jedním směrem.
 • Emulace karty (například pro provádění plateb). V tomto módu můžete používat jako inteligentní nebo bezkontaktní platební kartu k realizaci plateb.
 • Peer-to-peer (například pro přenos souborů). V tomto režimu obě zařízení přepínají mezi aktivním (při odesílání dat) a pasivním režimem (při příjmu dat).

 

Praktické použití NFC

 • Štítky a samolepky – štítek může obsahovat například webovou adresu, která se otevře po přiložení telefonu. Typické je použití pro automatizaci telefonu – například pro zapnutí navigace a GPS při vložení mobilu do držáku v autě.
 • Bezkontaktní platby – segment, který patrně nejvíc stojí za rozšířením NFC. Místo platební karty stačí přiložit k terminálu odemknutý telefon. Z aplikačního hlediska spoléhá Android buď na Google Pay, případně na bankovní aplikaci (např. AirBank).
 • Přenos souborů – prostřednictvím NFC spojení lze také přenášet soubory mezi dvěma zařízeními pomocí funkce Android Beam. Tímto způsobem je například možné sdílet odkazy na stažení aplikací, hudbu, polohu v Mapách Google a kontakty.
 • Přenos nastavení z jednoho telefonu do druhého – této funkci se říká „Nastavení dotykem“ a v Androidu je od verze 5.0. Při spuštění nového zařízení dostane uživatel možnost přenést data ze starého telefonu do nového touto cestou.

 

Potřebujete v mobilu NFC na bezkontaktní platby mobilním telefonem? Potřebujete v mobilu NFC na bezkontaktní platby mobilním telefonem?

Další možnosti využití

 • odeslání obrázku příteli,
 • odemčení zařízení jeho přiblížením ke štítku NFC s použitím funkce inteligentního zámku,
 • načtení slevového kupónu z plakátu na ulici,
 • odeslání prohlížené webové stránky příteli,
 • přenesení dat zařízení do nového zařízení,
 • výměna vizitek s novým známým nebo obchodním kontaktem,
 • vytištění zprávy ze zařízení jeho přiblížením k tiskárně s podporou funkce NFC,
 • zaplacení za ranní kávu bez nutnosti vytáhnout peněženku,
 • zaplacení za jízdu autobusem nebo metrem,
 • získání přístupu do budovy při příchodu do práce.

 

Potřebujete v mobilu NFC?

Dostáváme se k anketní otázce tohoto kola Víkendové hlasovačky, která zní prostě a jednoduše: potřebujete v mobilu NFC?
[gravityform id=“207″ title=“true“ description=“true“]
V komentářích pod článkem se můžete rozepsat o tom, jak NFC prakticky používáte ve svých životech. Platíte bezkontaktně svým mobilem? Jaké s tím máte zkušenosti?

Výsledky ankety k 8. 8. 2018 14:00 Výsledky ankety k 8. 8. 2018 14:00

Hlasovačka z minulého týdne

Minulý týden jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, zda používáte zkratky aplikací. Výsledky ukazují, že nadpoloviční většina z celkového počtu 147 hlasujících zkratky aplikací nepoužívá. Konkrétně v 18 % případů uživatelé zkratky nepoužívají, protože je nepodporuje systém nebo launcher v jejich telefonu. Dalších 39 % je nepoužívá z jiných důvodů, což dává dohromady 57 %.

Používáte zkratky aplikací? Používáte zkratky aplikací?

Přesně čtvrtina hlasujících uvedla, že zkratky aplikací používá jen výjimečně, zbývajících 18 % je používá pravidelně. Celkově vzato můžeme konstatovat, že si tato „vychytávka“ našla své příznivce, rozhodně se však masově neprosadila.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (37)