Platíte mobilním telefonem? (Víkendová hlasovačka a diskuze)

Platíte mobilním telefonem? (Víkendová hlasovačka a diskuze)

První bezkontaktní platba mobilním telefonem se uskutečnila přesně před osmi lety – 20. července 2011. Proběhla v obchodě Globus v pražských Čakovicích. Jak jsme na tom po osmi letech? To zkusíme zjistit v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze. Budeme se ptát, jestli platíte mobilním telefonem.

Obsah článku

Okénko do historie překotného vývoje

Svědectvím o počátcích historie bezkontaktního placení mobilním telefonem je dobová tisková zpráva Globusu. V létě 2011 se jednalo o pilotní projekt, jehož cílem bylo „získat poznatky z reálného využívání bezkontaktních mobilních plateb a připravit se tak na komerční spuštění této služby.“

Do zkušebního provozu byly zapojeny čtyři stovky klientů Citibank a Komerční banky, kteří byli současně zákazníky mobilního operátora Telefónica (dnes O2). Platební karta byla nahrána na SIM kartu a používala i dnes stále využívanou technologii NFC.

Postupem času se objevovala další řešení, která z hlediska principu fungovala podobně – zákazník tedy přikládá telefon k platebnímu terminálu obchodníka a z jeho platební karty je stržena účtovaná částka. Je to rychlé a pohodlné, jediným výraznějším problémem je nemožnost platit, pokud je telefon vybitý.

Jak platíte mobilním telefonem?

Koncem roku 2017 dorazila do Česka služba Android Pay, která byla o rok později přejmenována na Google Pay. Lze ji označit jako univerzální platformu pro bezkontaktní platby prostřednictvím mobilního telefonu. Jednou z jejích výhod je možnost používání více platebních karet, přičemž uživatel si může zvolit, kterou z nich chce transakci provést.

Google Pay vyžaduje podporu na straně telefonu – ten musí disponovat NFC čipem a musí na něm být nainstalovaná aplikace. Pak stačí přiložit mobil k terminálu (při platbě nad 500 Kč je nutné ho z bezpečnostních důvodů odemknout) a během několika sekund máte zaplaceno.

Nutná je však také podpora banky, která kartu vydala. V současnosti obsahuje oficiální seznam tyto bankovní ústavy: Banka Creditas, Edenred, Equa bank, Fio banka, J&T Banka, Komerční banka, mBank, Moneta a Revolut.

Některé banky místo Google Pay používají řešení v podobě vlastní aplikace. Patří k nim například Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Era, Poštovní spořitelna a na podzim tohoto roku by se měla přidat Raiffeisenbank.

Platíte mobilním telefonem?

Většina českých bank tedy dnes podporuje placení mobilem – ať už přes Google Pay, nebo skrz vlastní aplikaci. Proto se v rámci aktuální Víkendové hlasovačky a diskuze ptáme: platíte mobilním telefonem?

---> Pro hlasování je potřeba se přihlásit! <---


V diskuzi pod článkem se můžete podělit o své zkušenosti s placením mobilem. Narazili jste někdy na nějaké problémy? Jaké vnímáte hlavní výhody a nevýhody a jak dlouho už platíte mobilním telefonem?

Výsledky ankety Platíte mobilním telefonem?Výsledky ankety Platíte mobilním telefonem?

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jakou používáte powerbanku, přičemž jsme nabídli několik možných kapacit. Z výsledků jasně plyne, že powerbanky jsou jedním z nejčastěji využívaných příslušenství.

Výsledky ankety Jakou používáte powerbanku?Výsledky ankety Jakou používáte powerbanku?

Jen jedna pětina hlasujících odpověděla, že nepoužívá žádnou powerbanku. Největší oblibě se těší externí baterie s kapacitou mezi 10 001 a 20 000 mAh, pro které hlasovalo 34 % respondentů. V těsném závěsu jsou se 31 % powerbanky s kapacitou od 5 001 do 10 000 mAh.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (58)