Konkurence pro Android? PinePhone je levný Linux telefon

linux telefon pinephone pine64

Svět chytrých telefonů je v podstatě rozdělen na dva systémy. Android má dominantní postavení a s velkým odstupem je na druhém místě iOS. Další systémy jako je Windows 10 Mobile, BlackBerry OS, Symbian nebo Firefox OS už se dále nevyvíjí a jejich podíl je nulový. Podobně je na tom i Sailfish OS od Jolly. Vývoj je sice aktivní, ale podíl na trhu minimální. Nicméně v poslední době představilo několik společnosti Linux telefon. Jeden z nich je i PinePhone, ten přitom bude hodně levný. V přepočtu s DPH má stát cca 4 tisíce.

Budou mít Linux telefony úspěch? V poslední době se o něj pokouší několik společností

Není to poprvé, co slyšíme o mobilní verzi Linuxu. Už v minulosti bylo na trhu několik telefonů. Moc velký úspěch ale neměly. V roce 2019 bychom ale měli vidět návrat Linux telefonů. Hned několik různých společností chystá vlastní mobil. Mezi ně se dá započítat například Purism Libre 5 anebo prémiový Necunos NC_1. Úplně opačným směrem než Necunos jde společnost Pine64. Ta oznámila, že chystají levný Linux telefon PinePhone, který bude v přepočtu stát cca 4 000 Kč s DPH.

pinephone pine64

Zanedlouho se budou posílat vývojové kity vývojářům, aby mohli na tento telefon tvořit aplikace. Finální vydání se očekává ještě v roce 2019. Telefon bude mít čtyřjádrový procesor Allwinner A64, který doplní 2GB paměť RAM a 32GB vnitřní paměti. Velikost displeje nebyla oznámena, nicméně se počítá s rozlišením 1440 x 720 pixelů. Samozřejmě nebude chybět ani podpora LTE, Wi-Fi, Bluetooth a klasické senzory, které jsou v Android telefonech. Zadní fotoaparát má 5 MPx, přední selfie kamera 2 MPx. Nebude chybět ani 3,5mm audio konektor. Další informace včetně velikosti displeje a designu se objeví během následujících měsíců.

Chtěli byste Linux telefon? Myslíte si, že nový PinePhone uspěje?

Zdroj: liliputing.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)