PhotoMath za vás vypočítá vyfocené matematické příklady

photomath_ico

Máte před sebou úkol z matematiky a nechce se vám počítat? Existuje relativně jednoduché řešení – stačí zadání vyfotit mobilním telefonem s aplikací PhotoMath a během okamžiku se dozvíte výsledek i postup.

O aplikaci PhotoMath nečtete na SvětAndroida.cz poprvé – informaci o připravované verzi pro Android jsme přinesli již v říjnu. Zpráva tehdy vyvolala poměrně kontroverzní diskuzi, točící se především kolem otázky, zda je či není správné, že takovou aplikaci lze použít k podvádění. V tomto směru přispějeme do pranice argumentem, že kuchyňský nůž je také možné použít k vraždě, nicméně většina lidí ho používá k přípravě pokrmů.

27. února se tento program objevil v Obchodě Play, o čemž informoval Jirka Pernica v rámci svého pravidelného cyklu Nejnovější Android aplikace z Google Play. V této krátké recenzi se podíváme na to, jak aplikace funguje a co vám může nabídnout.

Co PhotoMath slibuje?

Za aplikací stojí vývojářské studio Microblink, které ji prezentuje jako „nejchytřejší fotografickou kalkulačku.“ V popisku se dále dočtete, že stačí namířit fotoaparát na matematický příklad a PhotoMath okamžitě zobrazí správný výsledek. Miliony uživatelů po celém světě prý tento nástroj používají jako rychlejší a zábavnější formu učení.

Program ukáže nejen konečný výsledek, ale také kompletní postup „krok za krokem“, jak k němu dospět. Studenti mohou PhotoMath použít jako nástroj k výuce matematiky, zatímco rodiče například k rychlé kontrole domácích úkolů svých ratolestí.

Photomath app for Android

Photomath app for Android

V současnosti program podporuje základní aritmetické operace, zlomky, desetinná čísla, lineární rovnice a několik dalších funkcí, jako jsou například logaritmy, kvadratické rovnice a nerovnice. Podpora pro nové obory matematických příkladů je přidávána průběžně v nových verzích. Aplikace nepodporuje ručně psaný text, poradí si tak jen s tištěným zadáním, například z matematických učebnic.

Jak PhotoMath funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi 1.0.0 jsme nainstalovali na redakční telefon Sony Xperia Z3 s oficiálním Androidem 4.4.4 KitKat. Po prvním spuštění se uživatele ujme průvodce, který mu vysvětlí základní principy ovládání.

V samotném uživatelském prostředí naleznete jen minimum ovládacích prvků:

Uživatelské prostředí aplikace PhotoMath Uživatelské prostředí aplikace PhotoMath

  • Vlevo nahoře je tlačítko pro zapnutí LED k přisvícení.
  • Vpravo nahoře naleznete tlačítko, sloužící k vyvolání nápovědy, kde se ovšem dočtete jen to, že autoři pracují na přidávání nových funkcí.
  • Zhruba uprostřed je rámeček s červenými rohy, mezi které musíte vměstnat fotografovaný příklad.
  • V pravém dolním rohu je tlačítko pro odeslání zpětné vazby.
  • Zcela dole jsou pak náhledy posledních příkladů a vypočítaných výsledků. Klepnutím se dostanete do historie výsledků s podrobnými popisy výpočtů.

Praktický postup řešení matematických příkladů s pomocí aplikace vypadá následovně:

  • Spusťte PhotoMath
  • Zamiřte fotoaparátem na matematický příklad tak, aby byl v červeném rámečku.
  • Prsty vymezte oblast, ve které se příklad nachází.
  • Během okamžiku se zobrazí výsledek.
  • Poslední výsledky zobrazíte jejich vytažením u dolní části okna.
  • Podrobný postup se dozvíte, když klepnete na příklad v historii.
  • Jednotlivé kroky s vysvětlením můžete ještě podrobněji prohlížet po dalším tapnutí.

Vyzkoušeli jsme celý postup v praxi – začali jsme tím, že jsme z obrazovky monitoru vyfotili jednoduchou kvadratickou rovnici. Ukázalo se, že je velmi důležité co možná nejpřesnější zaměření – jakmile program neměl v rámečku celý příklad, „vymýšlel“ si různé varianty, které našel celkem čtyři. Překvapila skutečnost, že PhotoMath nevyžaduje stisk žádného tlačítka pro pořízení snímku – příklady vyhledává sám a okamžitě řeší, což není vždy právě ideální.

Naši kvadratickou rovnici ovšem PhotoMath vyřešil správně a dokonce přidal i kompletní postup, jak dospět k výsledku, včetně podrobného vysvětlení každého provedeného kroku. Bohužel je celé prostředí, včetně popisů postupu, v angličtině, nicméně většinu věcí lze pochopit i bez znalosti tohoto jazyka.

Na základě prvních testů můžeme tedy konstatovat, že program nejen vyřeší příklad a zobrazí výsledek a postup, ale také poměrně detailně vysvětlí všechny kroky, čímž poslouží k objasnění, jak daný typ úlohy řešit.

Jako další jsme zkusili příklad na sčítání zlomků. PhotoMath ho opět vyřešil správně a v postupu vysvětlil, jak převést zlomky na společný jmenovatel a dospět ke konečnému výsledku.

Vývojáři z Microblink používají vlastní technologii rozpoznávání textu, u které se zaměřili na přesnost a rychlost. Skenování (vyfocení) a následný převod trvá skutečně jen zlomek sekundy, takže PhotoMath je skvělý způsob, jak předvést svůj engine pro rozpoznávání textu v reálném čase. Samozřejmě ještě lepší by bylo, kdyby uměl rozpoznat ručně psaný text.

Prostředí a především rychlost fungování aplikace můžete posoudit sami z následujícího videa.

PhotoMath za vás vypočítá vyfocené matematické příklady

PhotoMath za vás vypočítá vyfocené matematické příklady

Resumé

Aplikace se vyznačuje především jednoduchostí – stačí ji spustit, zaměřit fotoaparátem příklad, případně prsty upravit oblast, a během okamžiku ukáže výsledek i podrobně vysvětlený postup. Malá výtka musí přijít za chybějící lokalizaci do češtiny, naopak pochvala následuje za moderní design ve stylu „Material“, dokazující, že si autoři s programem „pohráli“ a pouze neportovali verzi z iOS. Významným plusem je také skutečnost, že PhotoMath je k dispozici zdarma a neobsahuje žádné reklamy.

PhotoMath si zatím stáhlo více než sto tisíc uživatelů a jeho průměrná známka v Obchodě Play je 4,5. Instalační balíček, velký 4,2 MB, můžete instalovat na zařízení s Androidem 4.1 a novějším.

Mezi spokojené uživatele patří například Marek Kadlčík, který ke svým pěti hvězdičkám napsal: „Jako primární kalkulačku bych to nebral, ale to ani není účel. Na nic si nehraje – v popisu je přesně vymezené, co dělá a co ne. Funguje a zaslouží si 5*.“ Podobně ji vnímá i David Lobpreis, jehož komentář zní: „Je příjemné, že kromě řešení nabízí i step by step postup, jak k němu dojít. Hvězdičku navíc dám, jakmile bude umět ručně psané písmo.

Na konkurenčních platformách iOS a Windows Phone, pro které byl tento program uvolněn dříve než pro Android, zaznamenal PhotoMath celkem více než jedenáct milionů stažení a nadále se těší značnému zájmu uživatelů. Jen v lednu byl použit k vyřešení osmi milionů matematických příkladů.

Podobně fungující aplikace AutoMath Photo Calculator má po více než půl milionu stažení známku jen 3,5 (recenzovali jsme ve článku AutoMath vyřeší vyfocené příklady z matematiky).

Photomath
Photomath
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)