Čtenáři doporučují: 9 kalkulaček
- Recenze
- Karel Kilián
- 10.5.2013
- 8
Když jsme před dvěma týdny přinesli přehled čtyř kalkulaček, nominovaných redaktory našeho portálu, bylo takřka jasné, že jsme ani zdaleka nepokryli celý segment tohoto typu aplikací pro Android. Právě proto dáváme vždy na konci článku prostor našim čtenářům, kteří mohou doplnit naši sbírku o další aplikace. Tentokrát jste se skutečně činili – naše doporučení jste rozšířili o dalších devět kalkulátorů. Celkem tak můžete vybírat z třinácti různých programů, přičemž v dnešním vydání nemá ani jeden známku horší než 4,3.
Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?
- První týden vyhlašujeme v redakci téma následujícího kola a redaktoři mají sedm dnů na to, aby podali své nominace. V tomto případě jsme tedy téma kalkulaček ohlásili 13. prosince, uzávěrka byla 20. prosince.
- Druhý týden zpracováváme sesbírané nominace a připravujeme článek „SvětAndroida doporučuje„. Ten v případě kalkulaček vyšel 27. prosince.
- Třetí týden sbíráme nominace od čtenářů. Slouží k tomu formulář, umístěný na konci článku. Uzávěrka byla v tomto případě ve čtvrtek 3. ledna.,
- Čtvrtý týden sestavujeme z nominací článek „Čtenáři doporučují„. Ten vychází týden po uzávěrce, tedy právě dnes – 10. ledna. Současně s tím v tento den začíná také následující kolo redaktorských nominací.
Pořadí ve článku
Pořadí ve článcích z cyklů “SvětAndroida doporučuje” a “Čtenáři doporučují” je určeno podle následujícího klíče:
- Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
- v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma); vyšší hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google; více hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.
Jaké aplikace nominovali redaktoři?
Čtyři redaktoři našeho webu nominovali, jak již bylo řečeno, kvarteto aplikací. Byly to tyto:
Pojďme se podívat, jaké aplikace doporučuje patnáct čtenářů, kteří se podíleli na devíti nominacích.
handyCalc Calculator
Jednoznačným vítězem čtenářských nominací se stala aplikace handyCalc Calculator, kterou doporučila přesně třetina nominujících. Autorem je vysokoškolský student, studující stavební inženýrství v Šanghaji.
Nejvíce se o tomto programu „rozpovídal“ čtenář, který se podepsal jako Loki_sg1: „Jednoduchá kalkulačka, no zvláda rôzne výpočty, ako sú napríklad goniometrické funkcie, logaritmické funkcie, n-tá odmocnina a rôzne iné funkcie a výpočty. Výpočty môže následne dať do grafu s ktorým sa dá pracovať. Má pamäť na posledné výpočty. Ponúka popis jednotlivých funkcií, konvertor meny, konvertor jednotiek a širokú škálu nastavení. Prostredie aplikácie nieje najkrajšie, zato je celkom praktické aj keď u predchádzajúcich verziách sa mi páčilo trošku viac. Pre mňa ako študenta je to must have aplikácia.“
Podobně to vidí také Hrošík, který oceňuje „obrovské množství funkcí, které žádná jiná nenabízí.“ A záhy přidává další faktor, který by mohl pomoci při výběru té skutečně nejlepší kalkulačky: počítání rovnic. Ve shodě s předchozím konstatuje, že „Není nic, co by mi na té kalkulačce chybělo. Jediné, co možná odradí nějaké uživatele je UI, které není zpracované příliš hezky – spíš je udělal programátor, aby to nějak fungovalo.“
kormizz sepsal své důvody, proč byste si měli nainstalovat právě tuto kalkulačku, do několika bodů: „Všestranná a intuitivní kalkulačka. Kromě základních operací podporuje:
- složitější zápis výrazů včetně závorek atd.
- funkce včetně grafů
- řešení x rovnic o x neznámých
- přepočty jednotek, měn atd.
- přepočty mezi soustavami
- historie výpočtů/výsledků (něco jako taby v prohlížeči)
- určitě jsem na spoustu něco zapomněl :)“
fireworker pak podotkl, že (patrně na rozdíl od WolframAlfa) handyCalc Calculator umí „vyřešit rovnice i bez připojení k internetu“. Ani on se ale nevyhnul drobné kritice uživatelského rozhraní, které se podle jeho mínění hůře ovládá na menších displejích. Nejstručnější byl ve svém vyjádření arcadio, vyzdvihující v první řadě „neskutečně dokonalý“ převodník měn.
Autor sám se v Obchodě Play svou aplikaci představuje jen v několika větách: „handyCalc je výkonný kalkulátor s automatickým navrhování a řešením, usnadňujícím jeho používání. Má snad všechny funkce, které lze na kalkulačce představit“.
Snad více napoví následující video.
handyCalc Introduction
Zbývá jen dodat, že nadšení z handyCalc Calculatoru sdílejí i další jeho uživatelé – aplikace, která je navíc nabízena zcela zdarma, zaznamenala více než milion stažení a má velmi pěknou průměrnou známku 4,7 z 5 možných. Další užitečné informace, včetně tipů a triků, najdete na oficiálním webu aplikace.
Mobi Calculator
Tuto a další dvě kalkulačky nominovali vždy dva čtenáři. O pořadí tedy rozhodovala známka aplikace v Obchodě Play, a tu má Mobi Calculator v dnešním přehledu jednoznačně nejvyšší – uživatelé dali verzi zdarma průměrnou známku 4,8, placené variantě Pro pak skoro neuvěřitelných 4,9.
Čtenář Zdenda nám ulehčil práci a sepsal takovou malou recenzi (chválíme!!), ve které zdůvodnil, proč byste měli uvažovat právě o tomto programu: „Na této kalkulačce se mi nejvíce líbí její uživatelské prostředí. Nesnaží se kopírovat reálné kalkulačky a naopak co nejlépe využívá dotykový displej telefonu. Dobře se ovládá i na mém 3palcovém mobilu (Xperia Mini).
Výborné jsou dva „displeje“ s hodnotami. Větší slouží pro zadání a při dlouhém vzorci se mění na víceřádkový. Menší se hodí pro výsledek, který se počítá okamžitě (hned při zadávání hodnot). Super je možnost pohybu kurzoru pomocí tlačítek hlasitosti, nebo vypnutí automatického zhasínání displeje. Matematické funkce má, myslím, všechny, které byste mohli potřebovat. Jen neumí vykreslovat grafy. Výborná je práce s historií (jak se vzorci, tak s výsledky).
Aplikace je v Obchodě Play ve dvou variantách, Free a Pro. Mně Free naprosto vyhovuje, je 100% funkční a bez reklam. Verze Pro umožňuje delší zadávané vzorce, větší historii a více skinů.“
Druhý nominující, vystupující pod přezdívkou Crozz, popsal své důvody následovně: „Nejlepší jednoduchá kalkulačka. Mně stačí jednoduché funkce a procenta na základní obrazovce, a to tahle splňuje na jedničku s hvězdičkou.“
Přehled o některých základních funkcích a vzhledu aplikace si můžete udělat z tohoto videa.
https://www.youtube.com/watch?v=U4nSVXYsE5k
Sami autoři předkládají jako hlavní argumenty následující seznam:
- Výpočty matematických výrazů (aplikace je rozvíjena na algoritmu RPN, ale nepoužívá způsob zadávání, typický pro kalkulátory s RPN).
- Výpočty s procenty (výpočet slevy, daně, …).
- Výpočty a převody mezi číselnými soustavami: šestnáctkovou, osmičkovou a dvojkovou.
- Dva režimy pro výpočty s časem.
- Goniometrické funkce v radiánech a stupních.
- Logaritmické a další funkce.
- Historie výpočtů a paměti.
- Seskupování čísel.
- Barevné motivy (skiny).
- Velká tlačítka.
- Moderní, jednoduchá a uživatelsky přívětivé uživatelské rozhraní.
- Bez reklam.
- Velmi malý instalační baliček (jen 176 kB).
- Další funkce budou přidány.
Jak již zaznělo, aplikace je dostupná zdarma, existuje ale i placená verze Pro, která přináší:
- Schopnost uchovávat v historii až tisíc řádků (zdarma 50).
- Zadávání matematických výrazů s až pěti řádky.
- Možnost nastavit počet číslic v režimu HEX / BIN / OCT až na 64 bitů.
- Další grafická témata.
AirCalc (on-screen calculator)
Až dosud jsme viděli kalkulačky pro Android jako regulérní aplikace. Proč ale nevyužít jedné z funkcí, kterou nadělil Samsung Galaxy S III systémovému přehrávači videa – totiž možnost spuštění aplikace v plovoucím okně? Přesně o tom je filozofie AirCalcu.
Dejme jako prvnímu slovo čtenáři, který se představil jako Ivoš: „Doporučím kalkulačku, která sice zvládá jen základní a goniometrické operace, ale výjimečná je tím, že je plovoucí.
AirCalc můžete spustit „nad“ jinou aplikací, ze které čtete hodnoty a zadáváte je do kalkulačky. Tohle je obrovské ulehčení hlavně pro kačery, tedy příznivce geocachingu. Já používám c:geo a kalkulačku spouštím z notifikační lišty. Obě aplikace tak jsou na obrazovce společně a odpadá psaní vzorců na papír a otravné přepínání z c:gea na kalkulačku a opačně.
S AirCalc se dá pohybovat, měnit velikost, nastavit průhlednost, minimalizovat, schovat do lišty… Pro kačery nezbytnost ;-)“
Nejen hledači pokladů oceňují uvedenou funkci. Radek6 AirCalc představil: „AirCalc je jednoduchá kalkulačka, která má tu výhodu, že se zobrazuje nad jinou spuštěnou aplikací (např. e-mailem) jako malý obdélník a můžete do ní zadávat čísla, co vidíte v aplikaci pod ní. Lze i zvětšit, měnit průhlednost či schovat do lišty.
Nepožaduje žádná oprávnění nesloužící s vlastní činností ani reklamy.“
Autoři programu v Obchodě Play vyzdvihují následující:
- Zcela zdarma a bez jakýchkoli reklam!
- Zobrazení v plovoucím okně nad ostatními aplikacemi.
- Možnost změny velikosti, nebo úplného skrytí (dvojí poklepání na záhlaví).
- Podpora kopírování a vkládání dat z/do kalkulačky.
- Nastavení průhlednosti.
- Podpora více instancí programu.
- Pokročilé funkce (sinus, cosinus, logaritmy, odmocnina …).
Stručné video představení tentokrát necháme na poněkud ulítlé moderátorce XDA TV Stevie Boebi aka SassiBoB.
AirCalc App [@SassiBoB Review]
Zbývá dodat, že AirCalc má v Obchodě Play průměrnou známku 4,7 a stáhlo si ho už více než 100 tisíc uživatelů.
MathStudio
Postupte, prosím, dále do vozu a udělejte místo pro jednoznačně nejdražší aplikaci dnešního přehledu. MathStudio, které můžete pořídit za 399 korun, nominovali dva čtenáři. První z nich – cajda77 – vám poví, zda je tato částka adekvátní nabízeným funkcím. „Dle mého nejmocnější aplikace pro různé matematické výpočty. Pokud se naučíte složitější syntaxi, tak snad neexistuje problém, který by nezvládla – vykreslování grafů, práce s proměnnými, řešení rovnic, integrály a mnoho dalšího. Odvede značnou část práce stejně jako WolframAlpha, ale bez nutnosti připojení k internetu.
Nevýhodou je vyšší cena, která ale určitě odpovídá kvalitám aplikace.“
Druhý čtenář, který se podepsal jako Dolík, byl podstatně stručnější, když napsal pouze že MathStudio je „Velmi komplexní offline kalkulačka.“
Podle autorů z Pomegranate Apps (mají na svém kontě ještě další dvě matematické aplikace: Solve Pro a Solve) je MathStudio nejkomplexnější matematickou aplikací pro telefony a tablety s Androidem. Podívejme se na výtah z prezentovaných funkcí:
- Kalkulačka (kdo by to v tomto díle čekal) – od základních výpočtů až po vysokoškolské počty. MathStudio je vědecký kalkulátor s více než 200 funkcemi. Celý seznam funkcí si můžete projít v on-line manuálu.
- Algebra – MathStudio běží na MobileCAS – silný a velmi rychlý algebraický systém, který krásně. Vyřešit limity, deriváty, integrály a další.
- Vykreslování 2D grafů – zvládá funkce parametrické, polární, implicitní, kontury, vektorová pole, fraktály rychle a přesně.
- Vykreslování 3D grafů.
- MathStudio je první a jediná aplikace, která umí grafy nejen v prostoru, ale také v čase. S pomocí proměnné T můžete vytvořit animované grafy, které zobrazují data v prostoru a čase!
- Statistika – rozptyly, histogramy a pravděpodobnostní grafy. MathStudio obsahuje i pokročilé regresní analýzy, výběr z několika regresních funkcí, nebo možnost vytvoření vlastní.
- Skriptování -umožňuje vytvářet skripty ve vlastním programovacím jazyku, který podporuje proměnné, smyčky i rekurze.
- Na rozdíl od mnoha jiných matematických aplikací MathStudio nevyžaduje aktivní připojení k internetu.
Více než tisíce slov opět napoví video.
MathStudio Basics
Zbývá dodat, že program si stáhlo něco přes tisíc uživatelů, kteří mu zatím udělili průměrnou známku 4,5. Je až s podivem, že se tolik funkcí vešlo do 1MB balíčku.
Calc and Graph
Dostáváme se k programům, které nominoval vždy jeden čtenář. Díky skvělému hodnocení v Obchodě Play průměrnou známkou 4,8 se tak na pátém místě dnešního dílu dostala aplikace Calc and Graph. Martinko, který tento kalkulátor doporučuje, se zrovna moc nerozepsal, nicméně shrnul to podstatné „skvela vedecka kalkulacka s pokrocilymi funkciami ktora zaroven aj kresli grafy a je uplne zadarmo“.
Autoři z vývojářského studia BurnLine Soft představují své dítko jako „Kalkulačku pro rychlé a jednoduché každodenní použití.“
Z funkcí, hodných zaznamenání, představují:
- Všechny výrazy (funkce) v jednom řádku.
- Podpora komplexních čísel.
- Funkce „druhého tlačítka“ na dlouhé tapnutí.
- Jednoduchá editace výrazů.
- Funkce zpět/znovu.
- Vykreslování grafu funkce a derivace funkcí.
- Jednoduchý pohyb v grafu s pomocí dotekových gest.
- Možnost uložení grafu jako obrázku.
- Převody mezi binární, osmičkovou, desítkovou a šestnáctkovou číselnou soustavou.
- Matice až 10×10, operace s maticemi jako jsou Gauss-Jordanova eliminační metoda, výpočet determinantu, …
Uživatelé, kterých je více než deset tisíc, hodnotí aplikaci s velkým nadšením. Drobné výtky padly na absenci grafů integrálu a derivace, jakož i k nezvyklému způsobu zadávání záporných čísel.
Panecal Scientific calculator
Se známkou 4,6 a jednou nominací skončil na šestém místě našeho přehledu Panecal Scientific calculator. Do našeho přehledu ji navrhl čtenář Niximor: „Dlouho jsem sháněl nějakou kalkulačku, která by byla co nejpodobnější hardwarovým kalkulačkám, na které jsem byl vždy zvyklý. Podmínkou pro mne byla podpora psaní výrazu stejně, jako je píšeme na papír – tj. třeba (1+2)*3-5. Vzorec mohu přesně takto zapsat, případně se v něm pohybovat a provést korekce. Co se podporovaných funkci týče, není jejich paleta tak široká, jako u velkých vědeckých kalkulaček, ale pro obyčejné až mírně pokročilé počítání to stačí. Samozřejmostí je podpora historie výpočtu, takže je možné se vracet a opravovat i dřívější zadání.
Je možné volit mezi stupni/radiány a mezi „obyčejným“ a exponenciálním formátem zobrazení čísel tak, jak to u hardwarových kalkulaček bývá.
Možná drobnou nevýhodou je absence programátorských funkci – převody mezi soustavami. Počítat lze pouze v desítkové. Dále kalkulačka nepodporuje řešení rovnic ani práci s proměnnými, což bych občas ocenil.
Takže, komu stačí jen základní matematika, nějaká ta goniometrie, mocniny, odmocniny, logaritmy, mužů doporučit. Kdo by potřeboval složitější funkce, musí se poohlédnout jinde.“
Aplikace je nabízena zdarma, bez reklam, a pokud by se vám líbila, můžete autora podpořit v jeho úsilí zakoupením verze Plus. V Obchodě Play jsou zmíněny následující důvody, proč byste měli vyzkoušet právě tento kalkulátor:
- Možnost úpravy již zadaného vzorce.
- Vibrační odezva při stisku klávesy s možností nastavení.
- Aritmetické, goniometrické, inverzní goniometrické, exponenciální a logaritmické funkce, výpočet faktoriálu, a operace s absolutní hodnotou.
- Režim výpočtu ve stupních, radiánech nebo gradech.
- Režimy zobrazení s plovoucí desetinou čárkou, pevnou desetinou čárkou, vědecký a „inženýrský“ mód.
Uživatelé oceňují například víceřádkový displej, grafické provedení, chybí jim více pamětí a širší možnosti práce s hodnotou uloženou v paměti.
Office Calculator
Jen o desetinku horší známka, tedy 4,5, posadila „kancelářskou kalkulačku“ na sedmé místo dnešního dílu „Čtenáři doporučují“.
europoint aplikaci popisuje: „Klasická kalkulačka doplněná o „pásku“. Oficiálně kalkulačka s historií. Při výpočtech uschovává jednotlivé výpočty, snadno se tak dá dohledat některý z předchozích výsledků či případný překlep. Z těch několika mála kalkulaček na marketu, které mají „pásku“, je asi nejlepší.“
Kromě historie až tisícovky zadaných operací a výsledků umí Office Calculator samozřejmě provádět běžné aritmetické operace a počítat s procenty buď s pevnou, nebo plovoucí desetinou čárkou (ve výchozím nastavení je 20 pozic na celá čísla a žádná až čtyři pozice za desetinou čárkou), přičemž na výběr je více režimů zaokrouhlování (nahoru, dolů nebo 5/4).
Na virtuální pásce lze provádět opravy s následným automatickým přepočtem všech následujících výsledků. Na pásku je také možné přidávat komentáře.
Aplikace je k dispozici buď zdarma s reklamami, nebo za cca 32 korun bez reklamních proužků.
Graphing Calculator – MathPac
Známka 4,4, ač je nesporně indikátorem aplikace, se kterou jsou uživatelé velmi spokojení, stačila u nás jen na předposlední místo. Budiž to důkazem, jak kvalitní programy čtenářské nominace přinesly.
Graphing Calculator nominoval Boro s následujícím komentářem: „S touto kalkulačkou pracuji už dva roky a zvládá naprosto všechny funkce se všemi průsečíky os, maximy, minimy apod. Je to vědecká kalkulačka, která si poradí s výpočty matic a regrese. Naprosto všestranná aplikace, proto vysoká cena odpovídá.“
Autoři aplikace jsou si natolik jisti kvalitou své práce, že nabízejí vrácení peněz v případě nespokojenosti i po uplynutí standardních 15 minut.
Nejsilnější stránkou Graphing Calculatoru jsou, jak se dá soudit už z názvu, grafy. Těch lze vykreslit i více najednou, přičemž program najde průsečíky jednotlivých křivek mezi sebou i s osami.
Základní funkce v bodech:
- Vědecká kalkulačka.
- Vykreslování grafů funkcí.
- Zvětšování a zmenšování pohledu, posun ve všech osách.
- Zobrazení tabulky hodnot.
- Uložení grafu jako obrázku.
- Vyhledání maximálních, minimálních a nulových hodnot, průsečíků, ….
- Diferenciální rovnice, nerovnice, limity, …
- Regresní analýza.
- Výpočty s maticemi.
- Propracovaná nápověda.
Tentokrát více než kdy jindy platí, že nejlepší představu o tom, co program nabízí, uděláte z následujícího videa.
MathPac – an Introduction
Patrně jediným zásadnějším faktorem, který by vám mohl zabránit v instalaci tohoto šikovného programu, je ne právě „lidová“ cena – téměř 200 korun dalo za aplikaci zatím jen něco přes tisíc uživatelů.
Mathmatiz
Devátou a tím pádem poslední kalkulačkou našeho přehledu je Mathmatiz, nominovaný Bedou, který přesvědčivě vysvětlil své argumenty pro tento program: „Alternativa k programu Matlab, který je nedostižným leaderem v matematických výpočtech na počítačích. Používá velmi podobné příkazy a umožňuje spouštět i skripty napsané pro Matlab. Samozřejmě nedosahuje jeho kvalit, ale i tak umí vykreslovat složité grafy, skvěle pracovat s maticemi, komplexními čísly a mnoho dalšího. Ale pro toho, kdo nezná Matlab je pouze omezeně použitelná.“
Podle autora je Mathmatiz mnohem více než vědecký grafický kalkulátor. Je to nástroj pro matematické výpočty, schopný pracovat s komplexními čísly, maticemi a vykreslovat grafy funkcí. Program lze také použit jako správce souborů a textový editor.
Autor ve shodě s nominujícím čtenářem srovnává Mathmatiz s Matlabem, liší se ale v pohledu na uživatelské rozhraní, které je v jeho vidění přátelské a uživatelsky přívětivé. Posuďte sami z následujícího videa.
Mathmatiz – the ‚matlab‘ on Android!
Mezi českými uživateli, kteří poměrně často znají Matlab, se tento program setkal výhradně s pozitivními ohlasy a pětihvězdičkovým známkováním. Pouze drobná výtka zazněla na přehlednost číselné klávesnice. Například Tomáš Krejča podpořil své hodnocení komentářem: „Nejlepší kalkulačka jakou jsem našel. Přehledná a výborně zpracovaná. Pro denní práci už nepostradatelná.“
Mathmatiz si dosud stáhlo přes deset tisíc uživatelů, kteří mu udělili průměrnou známku 4,3.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (8)
Přidat komentář