TOPlist

AutoMath vyřeší vyfocené příklady z matematiky

automath_ico

Máte před sebou úkol z matematiky a chcete ho co nejrychleji vypočítat? Stačí spustit aplikaci AutoMath, vyfotit zadání a během několika okamžiků se dozvíte výsledek, včetně podrobného postupu. Snadno si tak můžete rozšířit své znalosti, nebo ověřit, že jste počítali správně.

Co AutoMath slibuje?

AutoMath umí vyřešit matematické úlohy jednoduše tak, že je vyfotíte. Primárně by se mělo jednat o způsob, jak si například zkontrolovat domácí úkol, nebo pomocníka při studiu.

Jistě se ale najdou tací, kteří v tomto programu uvidí především cestu k podvádění – například při písemkách. Je to podobné, jako s kuchyňským nožem – většina lidí ho používá ke krájení, nicméně nemůžeme zabránit tomu, aby se stal třeba nástrojem k vraždě. Smířit se s tím je asi tak jediné, co s tím můžeme dělat.

Podívejme se tedy, jaké funkce a vlastnosti deklarují autoři, pracující pod hlavičkou vývojářského studia S2dio:

 • Rychlé a přesné výsledky.
 • Podrobně rozepsaný postup výpočtu.
 • Nutné připojení k Internetu.
 • Umí řešit jednoduché i složitější matematické příklady.
 • Zvládá více než 250 matematických funkcí.

V současné době program podporuje sčítání, odčítání, násobení, zlomky, dělení, nerovnice, mocniny, odmocniny, trigonometrii, algebru, zjednodušení výrazů a základní algoritmy. V režimu textového zadávání zvládne i mnohočleny, rovnice, komplexní matematiku a další obory.

Automath – Math Photo Calculator App

Automath - Math Photo Calculator App

Jak AutoMath funguje v praxi?

Po prvním spuštění se uživatele ujme průvodce, který vysvětlí některé základní principy, jako například způsob zaměřování příkladů a pořizování fotek. Představen je také textový kalkulátor, poskytující více funkcí.

Většinu rozhraní aplikace zabírá pohled fotoaparátu s výsečí pro výběr příkladu. V dolní části je pět tlačítek s následujícími funkcemi:

Prostředí aplikace AutoMath

Prostředí aplikace AutoMath

 • Light – přisvícení LED fotoaparátu (je-li jí zařízení vybaveno).
 • Calc – textový kalkulátor s výrazně více možnostmi.
 • Answer – pořízení fotografie, analýza a zobrazení výsledku.
 • Help – nápověda, zde zobrazí úvodního průvodce.
 • Sound – zapíná a vypíná zvuky uživatelského rozhraní.

Počítáme příklady

Po zaměření příkladu do červeně ohraničeného obdélníku stačí stisknout tlačítko Answer. Zkusili jsme nejprve jednoduchou rovnici x+4=8. Ukázalo se, že aplikace poměrně hodně dbá na ostrost snímku – i drobné rozmazání vede k hlášce try again („zkuste to znovu“).

Výsledek je prezentován na další obrazovce, kde je k dispozici pět tlačítek.

 • Edit – přepne do režimu textového kalkulátoru, kde můžete příklad upravit a nechat vypočítat znovu.
 • New – návrat na předchozí obrazovku pro pořízení nového snímku.
 • Feedback – odeslání zpětné vazby vývojářům.
 • Steps – zobrazí podrobný postup, jak z úvodního zadání dospějete k výsledku. Tuto funkci neřeší aplikace sama, ale volá za tímto účelem webovou stránku www.cymath.com.
 • How to get better answers – opět odkaz na úvodního průvodce.

Pokoušeli jsme se počítat s mocninami, nicméně zadání kvadratické rovnice x2+4x=8 AutoMath tvrdohlavě interpretoval jako *2+4x=8. Po úpravě v textovém kalkulátoru byl výpočet proveden správně, dočkali jsme se i podrobného vysvětlení postupu. S jednoduchou goniometrickou operací 2sin(x)-1=0 si AutoMath poradil bez problémů.

Resumé

Zatím největší slabinou této aplikace je optické rozpoznávání textu – ačkoli jsme k testování použili pouze vytištěné příklady, AutoMath ne vždy správně převedl zadání na požadovanou funkci. Autoři přitom mají nemalé ambice. Poměrně často se také projevují problémy se zaostřováním, což ale může být dané samotnou optikou fotoaparátu zařízení.

Velkou pochvalu si zaslouží nápad – tento způsob řešení matematických příkladů je zatím ojedinělý, a přitom velmi praktický. Stačí namířit fotoaparát, stisknout jedno tlačítko a během okamžiku se dozvíte výsledek. Líbí se nám také podrobný popis postupu, jak dospět od zadání ke správnému výsledku, byť bychom byli raději, kdyby to AutoMath zvládal sám a nevolal k tomu externí webovou stránku. Takto se neobejdete bez připojení k Internetu.

Hodnotíme tedy AutoMath především jako zajímavý koncept, který má před sebou – za předpokladu, že se mu autoři budou věnovat – velkou budoucnost a potenciál. V tuto chvíli ale doporučujeme nespoléhat při řešení matematických úloh jen na tento program, neboť jeho spolehlivost není ještě ani zdaleka stoprocentní a vyžaduje poměrně značnou pozornost a kontrolu ze strany uživatele. Potěší fakt, že stahovat a instalovat můžete úplně zadarmo.

AutoMath Photo Calculator
AutoMath Photo Calculator
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (17)