TOPlist

Philips OLED 873 recenze: Chytrá televize s Androidem, Ambilight a perfektním obrazem

philips oled 873 recenze tv

Philips OLED 873 (65OLED873) je chytrá televize, která se může pochlubit skvělými parametry. SMART TV je z pohledu našeho webu ale nejzajímavější díky využití systému Android TV. Může se  pochlubit skvělým obrazem díky podpoře 4K Ultra HD Premium, nechybí ani HDR. Jedná se o Phillips, takže se nezapomnělo ani na funkci Ambilight, která se nachází na třech stranách zadní části televize. Dokáže se tato televize zařadit mezi nejlepší i svými funkcemi a kvalitou a nejen svou cenou? Na to si odpovíme v naší recenzi Philips OLED 873.

Obsah recenze Philips OLED 873

Philips OLED 873 je ultra tenká televize

Nedávno jsme zde recenzovali Samsung QLED TV, která měla poměrně velkou tloušťku, a to kvůli technologií přímého zadního podsvícení. Dnes recenzovaná televize Philips OLED 873 je pravým opakem. Samotný panel je z hliníku a je tak tenký, že jsme se v redakci báli, že při přenášení se s televizí něco stane. Konstrukce je ale špičková a strach byl zbytečný. Nicméně vzhledem k velikosti displeje 65 palců (164 cm) je dost velká a poměrně dost se prohýbá a různě „pokřupávají“ plasty, když s televizí manipulujete.  Přední strana vypadá fantasticky, TV má tenké rámečky kolem displeje. V balení se pak nachází i stojan, který není moc nápadný. Televizor je připraven i k připevnění na zeď, který odpovídá standardu VESA MIS-F 300 x 300, M6.

philips oled 873 tloustka televize

Philips nepřešel na žádnou „chytrou krabičku“, všechny konektory se nachází na zadní straně televize. A popravdě je to docela škoda, obzvlášť pokud často přepojujete kabely, zapojujete flashdisk apod, přenosný disk apod. I vzhledem k tomu, jak je televize velká, není zrovna snadné ji odsunovat od zdi, abyste mohli připojit například HDMI kabel. Moc nám také nevyhovovala délka napájecího kabelu, vzhledem k tomu, že TV většinou máte na nějakém stolku nebo kusu nábytku,  to by se použitím krabičky mohlo také vyřešit. Samozřejmě pro některé je to plusem, protože nemusí nikde schovávat další zařízení, které už v některých případech připomíná spíše menší počítač. 

Co je to technologie Ambilight?

Ambilight není u Philips televizí žádnou novinkou, spíše naopak, jedná se o technologii, podle které se Philips TV poznají. Philips OLED 873 využívá Ambilight 3, tedy Ambilight na horní, pravé a levé straně televizoru. Podle společnosti Philips jsou ideální pro větší místnosti, kde je televizor umístěn na stojanu. Jde v podstatě o LED, které vyřazuje světlo po stranách a za televizí, které se odráží o zeď za televizí. Určitě jste minimálně na tuto technologii viděli alespoň reklamu.

[WOW] Philips OLED 873 4K HDR TV (65OLED873) review

[WOW] Philips OLED 873 4K HDR TV (65OLED873) review

Jde o hodně návykovou technologii, která zvýší zážitek z her, filmů nebo hudby. V základním režimu se barvy mění podle obsahu, který se zrovna na televizi přehrává. V nastavení si můžete nastavit také hudební režim, kdy se barvy budou měnit podle dynamiky hudby. Jedná se o ideální funkci na nějakou domácí párty. Poslední režim je určen pro hráče, kdy Ambilight bude reagovat na různé akce a činnosti ve hrách.

To ale není vše, jeden z dalších úspěšných produktů společnosti Philips jsou chytrá světla Hue. A právě s nimi si můžete jednoduše propojit televizi a napojit ji na Ambilight. Jakmile tak učiníte, budou se barvy měnit v celé místnosti, a ne jen za televizí. Jde o jeden z velmi dobrých příkladů, jak chytře propojit produkty chytré domácnosti.

Kvalita obrazu Philips 65EOLED873 je špičková

Ambilight je jen třešničkou na dortu, to hlavní u televizí je to, jak dobře vypadá obraz. A naštěstí Philips OLED 873 má perfektní kvalitu obrazu. Jak už jste si určitě všimli, televize využívá OLED panel, podporuje 4K rozlišení i HDR. OLED panel většinou znamená, že se můžete těšit na skvělý kontrast, perfektní kvalitu černé barvy. Philips TV tyto dvě věci rozhodně splňuje na jedničku. Televize je vybavena enginem Philips P5 Perfect Picture, který se stará o dokonalý obraz. Barvy jsou živé, obzvlášť to vynikne při přehrávání HDR obsahu.

philips displej kvalita 4k ultra hd premium hdr

Televizor má zároveň certifikaci UHD Premium, video obsah pro tuto specifikaci se nabízí v perfektní kvalitě, která musí mít rozlišení 3840 x 2160 pixelů, 10bitové barvy, HDR a BT-2020. Philips televizi jsme v redakci měli ve stejné době jako Samsung QLED TV, takže jsme si mohli porovnat dvě špičkové televize vedle sebe. Normálně jsme si moc rozdílů nevšimli, až když jsme dva stejné záběry pustili vedle sebe, mohli jsme vidět, že Philips je v zobrazení černé a kontrastu o malý kousíček napřed. Barevné podání a obecně barvy nám naopak přišly lepší na Samsung TV. Objektivně se ale velmi těžko dá určit, co je lepší. Díky Ambilight však u nás více zabodoval právě Philips.

Reproduktory mají zvukový výkon 50 W. Jejich kvalita je dostačující. Neměli jsme potřebu propojovat televizor s externími reproduktory. Zvuk si můžete vylepšit o technologie Clear Sound a Smart Sound.

OLED vs. QLED vs. LED – jaké jsou rozdíly?

I když na první pohled to vypadá, že QLED je vylepšenou verzí OLED technologie, není tomu tak. Po konstrukční stránce toho nemají moc společného. QLED je stále LCD, které je však vylepšeno o Quantum Dot. Zdrojem světla je stále fluorescenční podsvícení a nadále prochází několika filtry. OLED funguje tak, že každý pixel produkuje vlastní světlo, díky tomu není potřeba podsvícení. To je jeden z hlavních rozdílů těchto dvou technologií. Třetí v pořadí je LED TV, které používají klasické LCD panely podsvícené pomocí LED diod. Jejich výhodou je oproti OLED a QLED nízká cena, na druhou stranu ale nedosahují takových kvalit v barevném podání nebo zobrazení černé.

oled vs qled

 

Výhodou OLED panelů je kvalitní zobrazení černé barvy, a i když se Samsung Q9FN blíží, tak QLED objektivně zaostávají v zobrazení černé a zároveň kontrastu. Na druhou stranu to QLED vynahrazuje lepší a přesnější kvalitou barev. Zjednodušeně by se dalo říct, že při výběru, kterou technologii zvolit, by se uživatelé měli rozhodovat, jestli chtějí lepší černou a kontrast, nebo lepší barvy. A případně jestli chtějí ušetřit.

Specifikace TV Philips OLED 873

Obraz/displej

  • Displej: 4K Ultra HD LED
  • Úhlopříčka obrazovky: 65 palců
  • Rozlišení panelu: 3840 x 2160 px
  • Poměr stran: 16:9.
  • Index zpracování obrazu: 4 100 PPI
  • Perfect Natural Motion
  • Ultra rozlišení
  • Micro Dimming Perfekt

 

Prostředí

  • OS: Android TV (Nougat)
  • Aplikace: Google Play Movies, YouTube, Vyhledávání Google, Google Play Music
  • Podpora Google Play

 

Další parametry

  • DVB-T/T2/T2-HD/C/S/S2
  • Podpora HEVC: Ano
  • Průměrná roční spotřeba: 257  kWh

Konektory

  • 4x HDMI
  • 2x USB
  • Satelitní konektor, Anténa IEC75
  • Rozhraní Common Interface Plus (CI+)
  • Digitální audiovýstup (optický)
  • Ethernet-LAN RJ-45
  • Vstup audio L/P
  • Výstup pro sluchátka

 

Rozměry

  • Rozměry přístroje s podstavcem (Š x V x H): 1452,7 × 891,9 × 280,2 mm
  • Hmotnost výrobku (+ podstavec): 24,1 Kg
  • VESA: 300 x 300 mm

 

Zvuk

  • Výstupní výkon (RMS): 50 W
  • Technologie Triple Ring
  • Clear/Smart Sound

konektory tv philips oled 873

 

[aps_product_sz id=“490493″]

Android TV je největší slabinou Philips televize

Na Android TV jsme byli u této televize zvědaví nejvíce. Dva roky zpátky jsme měli k dispozici na test televizi Philips 55PUS8700/12, kde už také byl Android TV a moc pozitivní jsme nebyli. Jednak byl celý systém pomalý a zároveň v tu dobu byla podpora aplikací hodně slabá. Zlepšil se Philips za dva roky a je nyní Android TV na těchto televizích použitelná? Krátká odpověď je téměř ano, ale je tu stále velký prostor na zlepšení.

android google prihlasovani android tv

Díky herní konzoli Nvidia Shield TV víme, že problém není v samotném systému Android TV. Na této konzoli běhá systém úplně perfektně a je rychlý jako blesk. U Philips TV ale na podobnou rychlost zapomeňte. Testovanou televizi jsme měli ve skutečnosti na recenzi hned nadvakrát, poprvé jsme ji měli na pár dní zapůjčenou už na jaře tohoto roku, kdy jsme byli doslova zděšení stavem Androidu TV a obecně optimalizace systému. Zážitek ze systému byl hrozný, každou chvíli se na něco čekalo, jednoduché aplikace, včetně nastavení několikrát denně spadly a absolutně to kazilo zážitek z celé televize.

Aktualizace systém TV částečně vylepšily

Na dotestování nám televize přišla nedávno, a to i hned s několika aktualizacemi. Poslední byla z června tohoto roku a hned od první minuty šlo vidět razantní zlepšení. Systém se rapidně zrychlil, záseků v systémů ubylo a stejně tak i pádů aplikací. Tyto problémy nezmizely úplně, ale byly už na snesitelné úrovni. Takže rozhodně palec nahoru společnosti Philips, že systém optimalizovala a víceméně opravila. Na druhou stranu palec dolů, že původně systém v takovém stavu vypustila na trh, obzvlášť pokud jde o zařízení v ceně desítek tisíc Kč.

android tv philips oled 873 recenze

Android TV oproti klasickému Androidu nenabízí mnoho možností úprav, systém je uzpůsoben pro ovládání ovladačem a je rozdělen do čtverců či obdélníků. V nich se schovávají aplikace, ale také samotný obsah, ať už se jedná o další díl seriálu, oblíbenou hudbu nebo třeba hry. Pokud jde o aplikace, tak nám chyběla pouze jedna, a to HBO GO, které na Android TV neexistuje. V televizi můžete mít například Netflix, Amazon Prime Video, Kuki, Sledování TV atd. Instalovat aplikace mimo Google Play jde samozřejmě také, ale systému se to vůbec nelíbí. Je nutné počítat s tím, že ovládání nemusí být ideální, vzhledem k tomu, že klasické aplikace jsou dělané pro dotykové displeje.

V balení Philips OLED TV najdete rovnou dva ovladače

V balení této Smart TV se nachází rovnou dva ovladače. Nejprve je to standardní ovladač, který známe z ostatních televizí. Má však jednu zajímavost, pokud ho otočíte vzhůru nohama, zjeví se před vámi kompletní klávesnice. Rozhodně jde o velké plus, které značně urychlí používání televize, hlavně při přihlašování, zadávání hesel či třeba hledání videí. Druhý ovladač je „chytrý“, jenže hodně rychle jej odložíte stranou a budete radši používat klasičtější verzi. Sám o sobě není špatný, uprostřed se však nachází kurzorové/navigační tlačítko a zároveň potvrzovací tlačítko. V podstatě se dá říct, že jde o takový levný nepřesný miniaturní touchpad. Běžně se vám bude stávat, že místo potvrzení, se posunete o položku vedle, nebo naopak společně s potvrzením se posunete atd. Velmi rychle a rádi jsme se vrátili ke klasickému ovladači.

philips tv ovladace

Jaká je cena televize Philips 65OLED873/12?

Přímo tento model je nabízen pod tímto označením pouze v jedné velikosti, a to 65 palců. Ta podle dat serveru Heureka stojí 79 990 Kč. Skladem je tato televize ve většině obchodů s elektrem. V podstatě identická TV, akorát s menší úhlopříčkou se nazývá Philips 55POS9002/12. K dispozici je verze s 55 palcovým displejem, a to za cenu 44 990 Kč.

  • Philips 55POS9002/12 – 44  990 Kč
  • Philips 65OLED873/12 – 79 990 Kč

Jaká je konkurence Philips OLED 873?

V první řade jsou určitě konkurencí QLED televize Samsung, které nabízí skvělé podání obrazu, atraktivní konstrukci i rychlý systém. Samozřejmostí je 4K rozlišení a HDR. Samsung QLED Q9FN ve stejné úhlopříčce stojí o cca 20 tisíc více. To už není zrovna málo. Existuje však menší verze s 55 palci, případně starší model QLED, který je stále na tom velmi dobře i v roce 2018 a navíc se může chlubit nižší cenou.

samsung qled Q9FN recenze tv

Největší konkurenci samozřejmě najdeme u jiných OLED televizí. V podobné cenové kategorii se nachází televize jako LG OLED65B8PLA nebo Panasonic TX-65FZ800E. Obě tyto TV by v kvalitě měly být na téměř identické úrovni.

Závěr recenze Philips OLED 873

Philips měl s tímto modelem nakročeno hodně dobře, televize je perfektně zpracovaná, konstrukce je téměř na jedničku, technologie Ambilight je stále super, obraz je také perfektní. Doposud super a kvalita odpovídá ceně 80 tisíc Kč. Jenže optimalizace systému je špatná, sice už to není tak hrozné jako na jaře, ale stále jde o hodně drahé zařízení a nedostatky v systému jsou hodně velkou kaňkou na jinak skvělé televizi. Dále nám na televizi vadil druhý „chytrý“ ovladač, který má hodně nešikovně vyřešenou navigaci a potvrzování. Poslední záporem, který zmíníme je absence boxu pro konektory. To se týká hlavně těch lidí, kteří často něco připojují k televizi, pokud mezi ně nepatříte, tak vám klasické zapojování do zadní části vadit nebude.

Klady

+ Technologie Ambilight
+ Výborná kvalita obrazu
+ Kvalitní konstrukce

Zápory

– Špatná optimalizace Android TV systému
– Chytrý ovladač
– Absence boxu pro konektory

Za zapůjčení děkujeme společnosti Philips.

Máte zkušenosti s Android TV? Podělte se o ně v komentářích!

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)