Menu

Paměťová karta od SanDisku umí zrychlit běh aplikací

Paměťová karta SanDisk
Paměťová karta od SanDisku umí zrychlit běh aplikací
Ohodnoťte článek

Již v roce 2015 se v Marshmallow aktualizaci povolila instalace aplikací přímo na paměťové karty. Problémem u takto nainstalovaných aplikací může být někdy, že se pomaleji spouštějí. Nově představená paměťová karta od SanDisku by měla mít minimálně stejné spuštění a běh aplikací jako když je uložíte do telefonu.

SanDisk Ultra microSDXC UHS-I: Paměťová karta s rychlým chodem

Jedná se o první microSD kartu, která splňuje požadavky Application Perfomance Class 1 od asociace SD. To znamená, že čtení i zápis dat bude velmi rychlý, a to i když přitom budete přistupovat k souborům jako jsou videa anebo fotografie. U jiných karet v takových případech může být problém s pomalejšími reakcemi. O kolik je načítání rychlejší, se můžete podívat na videu níže.

Je to rozhodně pokrok, ale bohužel je zde jedno poměrně velké mínus. Velikost této karty je 256 GB, což je super, nicméně v jiné konfiguraci se pořídit zatím nedá. I díky tomu je cena vysoká, karta bude stát 199 dolarů, což je v přepočtu něco málo přes 5 tisíc Kč. A to je cena, za kterou se dají pořídit i samotné telefony s poměrně slušným hardwarem.

Měli jste někdy problémy s rychlostí paměťových karet?

Zdroj: gizmodo.com

Komentáře

Lukáš Jarkovský

Lukáš Jarkovský

8.1.2017 9:42

Mám tuhle kartu akorát v 16gb a rychlejší mi nepřijde

Mecun1

mecun1

z aplikace
8.1.2017 9:55

mal som dve karty od sandisku a obidve odišli po krátkej dobe. nikdy viac sandisk!

Petr Štěpánek

Pipa

8.1.2017 10:05

Jak můžeš mít tu kartu v 16 GB když v článku píšou že existuje jen v 256 GB?

Vít Šesták

v6ak

8.1.2017 10:06

Hmm, ve článku vidím dost nepřesností a zavádějících informací.

„Jíž v roce 2015 se v Marshmallow aktualizaci povolila instalace aplikací přímo na paměťové karty.“

Tato možnost se objevila snad u Froyo v roce tak 2011, možná už 2010. S Marshmallow se objevila funkce Adoptable storage, u které je ukládání aplikací na kartu řešeno jinak. Jednak tu jsou technické odlišnosti a jednak se neukládá jen samotné apk, ale i veškerá data. Což klade vyšší požadavky na rychlost karet.

„Problémem u takto nainstalovaných aplikací může být někdy, že se pomaleji spouštějí.“

Hmm, ono to není jen o spouštění, ale celkově mohou běžet pomalu. Záleží samozřejmě jak na aplikaci, tak na kartě. A taky na filesystému.

„Nově představená paměťová karta od SanDisku by měla mít minimálně stejné spuštění a běh aplikací jako když je uložíte do telefonu.“

No, já bych spíše tvrdil, že to bude zhruba odpovídat.

„To znamená, že čtení i zápis dat bude velmi rychlý, a to i když přitom budete přistupovat k souborům jako jsou videa anebo fotografie. U jiných karet v takových případech může být problém s pomalejšími reakcemi.“

No, u mnohých karet je problém s rychlostí i bez toho, abych současně přistupoval k videím nebo k fotkám. Nejsou totiž optimalizovány k tzv. náhodnému přístupu, kdy se čte nebo zapisuje po malých kouscích na různá místa. Zvlášť zápis bývá problém. U fotek to není problém, tam se uloží jeden velký soubor.

Zatímco dosud specifikace řešily především (nebo možná výhradně) rychlost pro ukládání a čtení velkých souborů, A1 řeší pravě náhodný přístup.

A1 bude fajn, ale řeší se to z mého pohledu trochu pozdě. To jsem potřeboval, když jsem měl Mini Pro s miniaturní vnitřní pamětí a všechno jsem ukládal na kartu. Tehdy jsem taky dost řešil její rychlost. Do nového telefonu jsem zatím kartu ani nedával, vnitřní paměť zatím stačí.

Je taky otázka, kdo je cílová skupina karet A1. High-endové telefony mají dost prostoru, takže tam není paměťová karta tolik nutná. Tady bude poptávka asi jen ze strany nejnáročnějších uživatelů, kam míří i tento SanDisk. Na druhé straně jsou lowendy, kde je něco takové ho potřeba mnohem více, ale zase uživatelé za kartu nedají tolik peněz. Snad se časem objeví i něco pro tuto kategorii.

Renek11

renek11

8.1.2017 11:00
Nosac

nosac

z aplikace
8.1.2017 11:55

Trochu odbočím od tématu. Co se stalo, že aplikace svět androida není na Google play?

Optimas

optimas

z aplikace
8.1.2017 11:56

Taky jsem měl 2 karty od SanDisku potřeboval jsem větší kartu do Raspberry 3. Koupil jsem 32GB class 10 čtení 90 zápis až 48 což je velice slušné. Naformátoval na fat jak potřebuje RPi 3 a začal tam kopírovat soubor o velikosti 1GB. Zápis na kartu nepřesáhl 1MB. Po hodině zápisu a vložení do RPi 3 byla hláška nečitelne chyba souboru. Reklamace a výměna za tu stejnou kartu a opět stejný problém. Další reklamace a výměna za Kingston se stejnými parametry a světe div se, funguje perfektně. SanDisk už nikdy o když každý vykládá, že ksou nejlepší, kulový.

Roman Wojnar

radeg

8.1.2017 12:15

nosac:
Co by.
Zbaběle ji stáhli a jestli ji už i nepřestali podporovat, tak i to se za chvíli stane.
Někdy loni o tom v nějaké diskuzi to tu někdo z redakce napsal.

Pepik31

Pepik31

8.1.2017 12:54

Lukáš Jarkovský: používej mozek, tvá 16GB karta je úplně jiná kategorie. Jediný co je na ni stejné, je nápis Sandisk

Vit Bareš

jamesak

z aplikace
8.1.2017 14:05

Nemyslím že se to vyplatí, dnes už není problém mít vnitřní paměť 32 nebo 64 gb a to na aplikace bohatě stačí, kartu mám na mp3, fotky, videa, moje kombinace je 32+128gb a nemám žádný problém, až budou tyto karty cenově dostupný tak vnitřní paměť bude už zas někde jinde…

Inkvizition

inkvizition

8.1.2017 15:27

No jo, ale takové 13min VR péčko má velikost kolem 4 GB :-D Na to už těch 32 GB co Samsung dává hold nestačí :-D

Kulichoid

kulichoid

z aplikace
8.1.2017 16:15

Že bych dal 5 tisíc za to, aby se mi apky spouštěly o půl vteřiny rychleji…nevím nevím. :-) Jinak nechápu cílovou skupinu. Telefony nižší třídy tak velkou paměťovku ani nepodporují a výkonnější telefony mají velkou paměť svou vlastní a taková karta pak není potřeba.

Libor Foltýnek

Libb

8.1.2017 20:28

Také nechápu cílovku. Vlajkové lodě mají docela dost paměti minimálně na aplikace a jejich data a na fotky stačí víceméně jakákoliv karta a slabší modely zase jsou kolikrát rády, když umí 64GB. O 256 GB si může nechat zdát i většina vlajkových lodí (třeba S7 má oficiálně podporu 200GB max, pokud se nemýlím). A že by někdo, kdo nedal prachy za telefon, je dal za paměťovku, to si neumím představit.
Jinak paměťovky nejsou, co bývaly. Já mám teď takovou humornou zkušenost, kdy mně v telefonu odešly 3 karty po sobě – 2x Sandisk 128GB a pak Samsung 128GB. Říkám si, že to není možné, že to je v telefonu, tak jsem s tím šel do servisu a tam mně řekli, že mám vadnou kartu. No jo, jasně že mám, když to telefon ku*** Ale co, zašel jem do obchodu s papírem ze servisu, tam mně kartu hned vyměnili (tleskám Samsung) a ejhle, fakt od té doby pohoda. 3 vadné karty po sobě, navíc různých značek, to už zavání statistickou nemožností :(
Osobně už bych nejraději telefon bez karty, ale s aspoň 64, raději 128 (nebo víc) GB paměti. Nejlépe rozdělené, aby factory reset nemazal povinně i všechny fotky.

Vít Šesták

v6ak

8.1.2017 20:33

Vypadá to, že spousta lidí tu nechápe, že není SanDisk jako SanDisk…

Cílová skupina jsou opravdu nároční uživatelé. Odpovídá tomu kapacita i cena. I kdyby tuto kapacitu podporoval nějaký lowend, málokterý uživatel lowendu za to dá ty prachy… Časem se snad objeví i dostupnější modely třídy Á1.

A jinak, není to otázka půl vteřiny. Pokud mám na kartě aplikace i s daty, pak paměťová karta může dost dramaticky ovlivnit použitelnost telefonu. I před specifikací A1 šlo najít něco rozumně použitelného, ale člověk musel vědět, po čem jít, prohledávat vhodné benchmarky apod. Celkem slušné byly karty Samsung Evo a Samsung Evo Plus. Brzy snad bude stačit říct „kup si něco třídy A1“ a běžný franta uživatel snad něco celkem rozumného vybere.

Libor Foltýnek

Libb

8.1.2017 21:09

kurňa, odeslal jsem dlouhý příspěvek a prý BAD GATEWAY. Odešlu ho znova a prý DUPLICITA (ale vidět není).

Tak už vidět je…

Ppo

ppo

9.1.2017 0:00

zapnu telefon a mam všechno hned načtené,aplikace na kartě,kartu mám nějakou samsung EVO sdxc1 128 g stahuju si tam i 10ti gigové filmy,je to tam nakopčené hned,doporučuju..

Uni

uni

9.1.2017 10:41

Velmi děkuji za příspěvek od v6ak, ušetřil mi dost času a písmenek:)

Redakce: To co zaznělo i já zde “do vás” hustím roky a pak se vyprodukuje takový článek…:(

Pam. karta není problém “přečtu, zapíšu”, problém je “čtu a potřebuji číst”, tedy vícenásobný přístup. Proto je Adaptabilní úložiště totální nesmysl (určen pro Android One s mizernou vnitřní kapacitou-cena) ve výkonných přístrojích a proto jej také výrobci blokují.
Tohle je prostě jen marketing, který říká, že do vašeho lowend telefonu za 100 s řadičem na úrovní nejpomalejší pam. karty můžete koupit kartu za 200 s rychlým řadičem, takže vám telefon zdržovat nebude. Indové, afričané&spol. (tam kde je dostupný Android One) jdou do fronty:)

Kulichoid

kulichoid

z aplikace
10.1.2017 14:36

V6ak: Napište mi jediný důvod, proč by někdo chtěl mít aplikace na kartě, když mobily schopné pojmout takovou kartu mají svou vnitřní paměť min. 64 GB. :-)

Johny Dvořák

10.1.2017 17:42

Libb: mam s7 edge a sice uz jsem to taky nekde cetl, nicmene 256gb si to chroupe jako nic (vyzkousel jsem, pouzival a poslal dal. SD nepotrebuji)
K tematu: sice mam vnitrni pamet pouhych 32GB (realne volnych cca 27GB), ale ja osobne kartu nepotrebuji. Aplikace mam v pameti telefonu a nemusim nic resit. Na fotky nez sd kartu uz mam davno internetove uloziste. Karty do telefonu mi prijdou ponekud zbytecne.

XCrow

XCrow

z aplikace
10.1.2017 19:35

Tohle celkem tez nechapu. Ok, jsou jedinci, co s sebou musi v telefonu tahat 100GB dat, ale normalnimu smrtelnikovi snad 32 – 64 GB musi stacit, coz uz je dnes standard vybava i nizsi stredni. Osobne mam vse ve vnitrni a fotky/videa syncho na gdisk. Jednou za uherskej rok promazu fotky/videa ve founu a jedu dal. Kdyz potrebuju, mam je v cloudu.

Vít Šesták

v6ak

10.1.2017 19:49

Tak BlackBerry PRIV by takovou kartu měl zvládnout a má 32 GB, reálně ale /data má 23.86 GB. Zatím mi to stačí, ale dovedu si představit, jak to zaplnit – například offline hudbou. Pravda, pak bych spíše hrnul hudbu na kartu a aplikace nechal v telefonu.

Dále, mnohé telefony ve skutečnosti mají limit na kapacitu karty reálně vyšší než udávaný.

Další věc je, že karty nejsou jen pro telefony, ale i pro jiná zařízení, jako třeba Raspberry Pi. Určitě někdo najde nějaké vhodné využití. (Ne nutně v Raspberry Pi, ale prostě v nějakém jiném specifickém zařízení.)

Pak je tu skupina lidí, co musejí mít něco extra, nehledě na praktickou využitelnost.

Taky o tuto kartu nečekám masový zájem. Možná ta poslední zmíněná skupina bude vzhledem k ceně tou největší. Ale tito early adopters jsou užiteční i pro ostatní, protože pomohou zaplatit vývoj. Později se snad objeví i dostupnější modely o nižších kapacitách ☺

Uni

uni

11.1.2017 10:04

Tak řešit užitnou hodnotu kapacity není třeba, to je každého a tato karta na věci nic nemění.
Otázka v plénu je, k čemu pam. kartu “zaměřenou” jako aplikační úložiště.

Svým pojetím se hodí tam, kde je nedostatečná zabudovaná kapacita, což je doména lowendu. A do lowendu strkat hiend pam. kartu mi přijde nesmyslné až zvrhlé:)

Jinak pokud pokud zařízení podporuje SD 3.0, tedy SDXC, je aktuálně “nekonečná” maximální podporovaná kapacita (specifikace myslím limituje 2TB).

Vít Šesták

v6ak

11.1.2017 19:10

Ad do lowendu strkat highend paměťovku – zatím neznáme ceny menších (třeba 32GB) karet, ale můžeme to zkusit odhadnout. U klasických karet začíná cena za 256 GB – co jsem v rychlosti našel – trochu pod 4000 CZK, zatímco slušnou 32GB kartu se dá koupit tak za 340 CZK. Cena zde roste rychleji než kapacita. Nedivil bych se, kdyby se 32GB karta třídy A1 prodávala třeba za 500 CZK. Což není zase tolik ani do relativně lowendových telefonů.

Uni

uni

11.1.2017 21:45

Dovolím si tvrdit, že 32GB varianta nebude mít shodou hodnotu IOPS, tedy označení A1 dostane trhliny, né-li se rovnou téma vylučuje:-)

Uni

uni

11.1.2017 21:49

Btw si opět dovolím spekulací, pokud vezmeme lowend telefon za 2k CZK, představa, že daný vysoce ekonomický smýšlející jedinec do toho vrazí pam. kartu za 1/4 ceny ceny přístroje si dovolím označit za utopickou:-)
Můj nejdražší telefon byl myslím za 18k, za 4,5k bych do toho kartu nedal:-)

Vít Šesták

v6ak

12.1.2017 9:02

Specifikace A1 udává minimální nutnou rychlost (500 IOPS zápis, 1500 IOPS čtení, 10MB/s sekvenčně, podle https://www.sdcard.org/downloads/pls/latest_whitepapers/Application_Peformance_Class_White_Paper.pdf ). Ano, dokud nebudeme mít vyšší označení, budou do jednoho pytle padat jak karty, které toho natěsno dosahují, tak karty, které to výrazně překračují. Těším se, až karty budou tak rychlé, že se to bude řešit :)

Troufnu si tvrdit, že mezi telefony za 2 000 CZK a za 10 000 CZK je docela dost prostoru, kde se tyto karty mohou uplatnit. ☺ A nejen tam – až (pokud) mi dojde kapacita, je možné, že si za lepší kartu těch pár stovek prostě připlatím, místo toho, abych dvě hodiny laboroval, jestli se mi to vyplatí.

Menší karty třídy A1 najdou uplatnění i mimo telefony – třeba do zmíněného Raspberry Pi to IMHO půjde na dračku, až vyjde model s nižší kapacitou.

Porovnávat cenu telefonu s cenou karty má dost omezenou vypovídající schopnost. Jasně, pokud někdo s obtížemi sežene 2 000 CZK na telefon, na kartu za 500 CZK asi nenajde peníze. Student, který si spočítá, že telefon + karta dohromady za 2 500 CZK je nejlevnější varianta, která mu vyhovuje, je už jiný případ. A člověk s telefonem za 5 000 taky může chtít více místa v telefonu.

Nebo z praxe: Do Xperie X10 Mini Pro za něco přes 6 000 CZK jsem si koupil kartu tehdy tak za 600–800 CZK, protože tam karta měla význam. Nebo do Raspberry Pi za cca 1 000 (i s poštovným z UK) jsem kupoval kartu za cca 400 CZK. Naproti tomu do BlackBerry PRIVu bych teď za kartu nedal ani sto korun, protože ji nepotřebuju. Ve skutečnosti je souvislost mezi cenou zařízení a ochotou platit za kartu dost problematická.

RSS (komentáře k článku)