TOPlist

OpenKirin aneb čistý Android pro Huawei a Honor telefony

openkirin cisty android huawei honor

Huawei a Honor telefony mají nadstavbu EMUI, která se od čistého Androidu liší hodně. Pro mnohé je to právě plus, protože nadstavba přináší i mnoho funkcí, které čistý Android nemá. Na druhou stranu můžou být lidé, kteří by radši na svém telefonu chtěli čistý Android. Dlouho dobu to díky čipsetu Kirin, který používají Honor a Huawei telefony nebylo možné. To se nyní mění, Tým OpenKirin přináší ROM s čistým Androidem.

OpenKirin přináší čistý Android na Honor a Huawei telefony

Tým OpenKirin se skládá z vývojářů, kteří chtějí vyvíjet vlastní ROM založené na AOSP (Android Open Source Project). V minulosti to nebylo možné kvůli špatné podpoře ze strany čipsetu Kirin. S příchodem Projekt Treble tohle omezení ale padá a vývojáři jsou schopni tvořit ROM i na zařízení těchto dvou čínských společností.

OpenKirin už má svou vlastní stránku, kde jsou zveřejňovány nové a nové podporované zařízení. V podstatě se podporují všechny telefony, které mají EMUI 8, respektive Android 8 Oreo. A to rovnou z krabice, ale i ve formě aktualizace. Tým vydal LineageOS, CarbonROM nebo Ressurrection Remix, které fungují na všech podporovaných telefonech. Jejich kompletní seznam v době psaní článku je zde:

 

Bohužel je tu jeden háček, který může zanedlouho OpenKirin poslat k ledu. Společnost Huawei totiž přestává poskytovat kódy k odemknutí bootloaderu. A to k 22. červenci 2018. Bez odemknutého bootloaderu se nedají instalovat vlastní ROM. Je dost možné, že se v budoucnu objeví způsob, jak odemknout bootloader pomocí způsobu třetí strany, zatím to ale není jisté.

Chtěli byste Honor či Huawei telefon s čistým Androidem?

Zdroj: androidcommunity.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)