TOPlist

Honor 6X: pořádný fotomobil z nižší střední? (recenze)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jak již název dnes testovaného telefonu prozrazuje, Honor 6X představuje nástupce povedeného Honoru 5X. Oproti předchůdci dostala novinka do vínku o něco víc výkonu, ale především duální fotoaparát. Systém dvou snímačů je zde sice rozdílný, než u vlajkových modelů Huawei a Honor, to však neznamená, že ve své cenové kategorii nemůže telefon patřit mezi fotografickou špičku. Dokáže novinka obhájit dobré jméno svého předchůdce?

Obsah recenze

Obsah balení

Honor 6X se prodává v krabičce, jejíž tyrkysová barva je pro tohoto výrobce typická. Uvnitř se, vedle telefonu samotného, ukrývá 2A nabíječka společně s microUSB kabelem. Pro vytažení šuplíku na SIM a microSD kartu je v balení přítomna sponka a výrobce nezapomněl ani na základní příručku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Design a konstrukce

Telefon Honor 6X si ještě před svým uvedením na náš trh vysloužil negativní reklamu kvůli videu, ve kterém byla testována odolnost jeho konstrukce. Nejzásadnější zjištění, plynoucí z tohoto testu směřuje ke krycímu sklu displeje. Telefon sice nabídne tvrzené sklo, nejedná se však o Gorilla Glass 3, se kterým se v této cenové kategorii běžně setkáváme. Použité sklo ani nedosahuje stejné odolnosti vůči škrábancům jako Gorilla Glass 3. Pokud tedy vaše telefony obvykle trpí na poškrábání displeje, doporučujeme z Honoru 6X nesundávat ochranou fólii z výroby, nebo ještě lépe – opatřit jej kvalitním tvzeným sklem.

Co se týče odolnosti vůči prohnutí, zde si udělejte obrázek sami. My můžeme jen konstatovat, že při běžném používání jsme z konstrukce telefonu měli dobrý dojem, plně srovnatelný s většinou konkurence v dané cenové kategorii. Ohnutí bychom se báli snad jen v případě, kdy by byl telefon nošen v zadní kapse kalhot a majitel na něj při sedání zapomněl.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Design v zavedených kolejích

Přední strana nás ničím výjimečným nepřekvapila. Na bradě telefonu se již tradičně nalézá logo Honor a nad displejem na nás nečeká nic jiného než telefonní sluchátko, senzory pro regulaci jasu displeje a jeho deaktivaci po přiložení telefonu k uchu a samozřejmě také objektiv 8MPx selfie kamerky. Výrobce naštěstí nezapomněl ani na notifikační LED, ta by však mohla být o něco málo výraznější, venku ji totiž velmi snadno přehlédnete. Rámeček okolo displeje je poměrně velký, i když oproti předešlému modelu si Honor 6X nepatrně polepšil. Zamaskovat větší okraje okolo displeje pak pomáhá zejména 2.5D krycí sklo se zaoblenými hranami.

Na zádech přístroje je situace o něco zajímavější. Vedle druhého loga výrobce a čtečky otisků prstů zde totiž nalezneme také dvojici obejktivů duálního fotoaparátu. S jejich zakomponováním do celkového designu přístroje si výrobce hlavu příliš nelámal. Objektivy se nalézají pod jedním krycím sklem – mimochodem odolnějším než je to na displeji – a jsou olemovány stříbrným rámečkem bránícím poškrábání skla po položení telefonu na záda.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Honor 6X využívá podobnou kovovou konstrukci jako jeho předchůdce. Záda, společně s bočními okraji tak tvoří jeden kus hliníku a na vrchní a spodní straně zad pak nalezneme plastové brady mající za účel odstínit antény a zajistit dostatečný příjem mobilního, Wi-Fi a GPS signálu. Na testovaném přístroji úplně dokonale nelícovala horní plastová krytka a po zatlačení na ni se dokonce ozvalo tiché zavrzání. To spolu se zmíněným testem odolnosti bohužel konstrukci přístroje na důvěryhodnosti příliš nepřidá.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Díky výrazně zakulaceným hranám telefon dobře padne do rukou a pohodlně se ovládá. Kolébka hlasitosti se nalézá na pravém boku a kousek pod ni umístil výrobce tlačítko napájení, vše je pohodlně dosažitelné palcem ruky. SIM a microSD (nebo druhá SIM) karta se do telefonu vkládají pomocí šuplíčku na levém boku. Ten se postaral o další naši výtku ke zpracování tohoto telefonu. Šuplíček totiž příliš nelícuje s hranou přístroje a je mírně zapuštěný směrem dovnitř. Nejen, že to příliš dobře nevypadá, ale odhalený ostrý okraj kovového krytu nás také při manipulaci s telefonem neustále obtěžoval.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Čtečka otisků nesmí chybět

Huawei, potažmo Honor je jeden z prvních velkých výrobců, který začal integrovat čtečku otisků i do levnějších telefonů. Ani Honor 6X nebyl ošizen a na zádech, hned pod objektivy hlavního fotoaparátu tak čtečku skutečně nalezneme. O tom, zda je lepší umístit čtečku na stranu přední, zadní nebo snad na bok se vedou debaty již velmi dlouho, jedná se však čistě o subjektivní preference. My jen dodáme, že čtečka je u Honoru 6X umístěna tak, že když vezmete telefon do rukou, padne na ni prst prakticky automaticky.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nechybí ani řada funkcí, díky které můžete čtečku otisků prstů využít opravdu naplno. Pomocí čtečky můžete vedle odemykání telefonu také:

 • zobrazit oznamovací panel
 • procházet fotografie
 • zastavit budík
 • přijmout hovor
 • pořídit forografii/video

Obraz a zvuk

Honor 6X je vybaven 5,5″ LTPS IPS displejem s FullHD rozlišením, které mu zajišťuje naprosto dostatečnou jemnost obrazu 401 ppi. Pozorovací úhly jsou na výborné úrovni a zrovna tak čitelnost na slunci je na danou cenovou kategorii nadprůměrná. Vedle solidního maximálního jasu si Honor 6X na slunci pomáhá také automatickou úpravou kontrastu a barevné teploty. Díky tomu lze informace na displeji přečíst i za velmi slunečného dne. Barevné podání displeje je také na velmi dobré úrovni. Barvy inklinují spíše k lehce studeným tónům a na poměry IPS displejů je zde i poměrně pěkná černá, byť například na podání černé Sony Xperia XZ – rovněž s IPS displejem – Honor rozhodně nemá. To mu však ale nelze Honoru vyčítat už jen kvůli ani ne poloviční cenovce oproti Xperii.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hlasitý reproduktor je vcelku průměrný, nabídne přiměřenou hlasitost a při sledování videí je rovněž dostatečný. Jeho zvuk je tradičně plechový s jen lehkým náznakem hlubších tónů. Kvůli umístění jediného reproduktoru na spodní hranu telefonu si jej budete pravděpodobně často zakrývat dlaní při držení telefonu naležato. Zvukový výstup přes 3,5mm jack byl také průměrný, audiofila tedy neuspokojí, běžnému uživateli však stačit bude. Problém jsme však zaznamenali po připojení bezdrátových sluchátek Meizu EP-51 zvuk byl najednou velmi nekvalitní. Přirovnali bychom jej k přehrávání velmi nekvalitních nahrávek při 64kbps. Ani po připojení jiných bluetooth sluchátek či handsfree v autě problém nezmizel. Na jeho příčinu se nám však nepodařilo přijít. Například s velmi podobně vybaveným Honorem 7 lite jsme tyto problémy neměli.

Hardware

Uvnitř telefonu Honor 6X se ukrývá podobný hardware jako v již zmíněném Honoru 7 lite, avšak s drobnými úpravami. Asi nejvíc potěší přítomnost 3 GB operační paměti a 32GB úložiště dále rozšířitelné o microSD karty. Použit byl chipset Kirin 655, který představuje přetaktovanou variantu Kirinu 650. Procesor nabídne 8 jader Cortex-A53 výkonnější čtveřice běží na 2,1 GHz, zatímco úspornější na 1,7 GHz. O grafickou akceleraci se v tomto případě stará čip Mali T830MP2. Tato sestava získala v populárním benchmarku AnTuTU 58 tisíc bodů. Vše pak pohání baterie s kapacitou 3340 mAh.

Specifikace telefonu Honor 6X

[aps_product_sz id=“423729″]

Herní výkon

Dvoujádrový grafický čip Mali-T830 rozhodně nepatří k tomu nejvýkonnějšímu na dnešním trhu, ba právě naopak – jedná se o jeden ze základních grafických čipů Mali ze současné generace. Jak si tedy Honor 6X vede ve hrách? Překvapivě dobře. Otestovali jsme například závodní tituly Real Racing 3, Asphalt Xtreme či Gear Club a ani u jednoho jsme nenarazili na problém s nedostatkem výkonu. I když třeba takový Real Racing 3 zjevně neběžel na maximální detaily, chod hry byl plynulý. To samé platí pro Sci-Fi hororovou akci Dead Effect 2. Jediná hra, která na telefonu neběžela plynule byla F1 2016, ta však představuje jednu z nejnáročnějších her běžně dostupných v Google Play a s jejím hladkým chodem mohou mít problémy i dražší přístroje.

Honor 6X F1

Konektivita

V oblasti konektivity u telefonu Honor 6X zamrzí snad jen přítomnost „obyčejné“ Wi-Fi 802.11 b/g/n a tedy absence podpory 5GHz pásma. Také bychom konečně rádi začali vídat USB-C konektor i u telefonů z nižší cenové hladiny. Jinak zde naleznete snad vše, po čem by vaše srdce mohlo zatoužit. Přítomno je Bluetooth 4.1 či NFC. O určení polohy se postará GPS s podporou A-GPS, Glonass či BDS. Výrobce nezapomněl ani na elektronický kompas. Příjem mobilního signálu i Wi-Fi je zde na dobré úrovni a v tomto ohledu Honor 6X pro změnu poráží výše zmíněnou Sony Xperii XZ.

Výdrž na baterii

Telefony Huawei a Honor s vlastními chipsety HiSilicon Kirin jsou známé dobře optimalizovanou spotřebou a nejinak je tomu i v tomto případě. V kombinaci s 3340 mAh baterií tak telefon vcelku pohodlně zvládá dva pracovní dny na jedno nabití při displeji zapnutém v průměru 3,5 hodiny denně. Nechybí ani dva úsporné režimy, které různě mají za úkol výdrž baterie prodloužit, telefon vám hlásí aplikace spotřebovávající nadměrné množství energie ale zároveň si můžete určit „chráněné aplikace“ jejichž běh systém nebude nijak omezovat. Nabíjení telefonu z 15 na 100% zabere originální nabíječce  přibližně 1 hodinu 40 minut.

Honor 6X spravce baterie

Systém

Jak je již u telefonů Huawei respektive Honor zvykem, používají velmi propracovanou nadstavbu EMUI. V případě telefonu Honor 6X se pak jedná o EMUI 4.1 běžící nad Androidem 6.0 Marshmallow, aktualizace na novější Android 7.0 Nougat by však měla dorazit i na tento telefon. Nějaké známky čistého Androidu byste v prostředí hledali jen opravdu velmi těžce, úplně předěláno, nebo alespoň redesignováno je zde totiž úplně vše. Je tedy jasné, že Honor 6x nebude pro příznivce co nejčistšího Androidu to pravé ořechové, je to ale problém? Dle nás rozhodně ne, EMUI prošlo za dobu své existence mnoha změnami a v současnosti (i když v telefonu není nejnovější verze tohoto prostředí) představuje jedno z nejpovedenějších grafických rozhraní vůbec. V některých ohledech dokonce zastiňuje i populární MIUI, od kterého zpočátku „opisovalo“. Prostředí je líbivé, uspořádané a velmi přehledné a bude tak vyhovovat naprosté většině běžných uživatelů.

Systém je také velmi dobře optimalizovaný a na daném hardwaru běží na jedničku. Celé prostředí běží na danou cenovou kategorii velmi rychle a svižně a to i po zaplnění aplikacemi. Během používání telefonu nás nepotkal jediný zásek či pád aplikace. Za vyladěnost systému si tak od nás výrobce jednoznačně zaslouží jedničku. Škoda jen, zbytečně velkého množství předinstalovaných aplikací třetích stran, naštěstí však lze všechny tyto aplikace bezezbytku odstranit.

Pochválit si výrobce zaslouží také za řadu funkcí kterými systém obohatil:

 • Možnost spustit záznamník, kalkulačku, svítilnu a fotoaparát ze zamykací obrazovky.
 • Chytré přepínání mezi Wi-Fi a mobilní sítí na základě polohy nebo dostupnosti internetu skrze Wi-Fi.
 • Možnost přenastavit pořadí ovládacích tlačítek a přidat tlačítko na stažení lišty.
 • Ruční kalibrace barev displeje.
 • Povedená správa datového provozu aplikací.
 • Zmenšení obrazu pro pohodlnější ovládání jednou rukou.
 • Možnost přizpůsobení přepínačů v horní liště.
 • Plánované vypnutí a zapnutí telefonu.
 • Možnost přizpůsobení tlačítek ve spodní liště.
 • Filtr nežádoucích telefonních čísel.
 • Povedená klávesnice Huawei Swype.
 • Jednoduchý režim launcheru vhodný například pro starší uživatele.
 • Povedený správce souborů.
 • Možnost upravit si vzhled systému díky široké nabídce témat.

Fotoaparát a natáčení videa

Dostáváme se k hlavnímu lákadlu telefonu Honor 6X jímž je bezesporu duální fotoaparát. Systém je zde odlišný než v případě vyšších řad telefonů Huawei a Honor. Oproti těm totiž telefon nedisponuje dvěma fotoaparáty o stejném rozlišení, z nichž je jeden černobílý a tímto způsobem je zajištěna nejen větší hloubka ostrosti ale také lepší příjem světla. Honor 6X má na zádech 12MPx primární snímač, doplněný o druhý, 2MPx senzor pro hrátky s hloubkou ostrosti. Fotoaparát dále disponuje fázovou detekcí obrazu, díky které probíhá zaostřování velmi rychle. Telefon dokáže natáčet video maximálně ve FullHD rozlišení při 30 FPS.

Díky duálnímu fotoaparátu lze při troše snahy vykouzlit opravdu pěkné a zajímavé snímky. Nesmí se to však s tímto efektem přehánět, jelikož software ne vždy správně vyhodnotí scénu a při vysoké hloubce ostrosti působí efekt velmi nepřirozeně. I pokud pomineme hrátky s hloubkou ostrosti, řadí se fotoaparát Honoru 6X mezi to nejlepší v dané cenové hladině. Snímky jsou barevně věrné, detaily dobře prokreslené a šum je patrný až při špatných světelných podmínkách. O něco horší je situace u videa. Telefonu dělají problém zejména rychle se pohybující objekty, rychlost přeostřování a kvůli absenci stabilizace je video při pohybu i poměrně hodně roztřepané.

Fotoaplikace

Fotoaplikace je prakticky totožná jako u všech jiných telefonů s prostředím EMUI 4.1. Jedinou změnou je přítomnost ikonky pro nastavení hloubky ostrosti. Aplikace nabízí intuitivní ovládání a celou řadu funkcí. Přetažením do prava zobrazíte dostupné fotorežimy a přetažením na druhou stranu se zase dostanete do nastavení fotoaparátu. Vedle toho se pak na hlavní obrazovce aplikace fotoaparátu nalézá tlačítko pro přepínání mezi primárním a sekundárním fotoaparátem, barevné filry a nastavení LED přisvícení. Nechybí ani povedený manuální režim, který je navíc dostupný i při natáčení videa.

Fotoaplikace nabízí tyto režimy:

 • Foto Pro (manuální režim)
 • Video Pro (manuální řežim)
 • Krása
 • Video v režimu krásy
 • HDR
 • Noční režim
 • Panorama
 • Dobré jídlo
 • Malování Světlem
 • Časosběrný režim
 • Zpomaleně
 • Vodoznak
 • Zvuková poznámka
 • Skenování dokumentu

Fotografie

Fotografie při různém nastavení hloubky ostrosti

Video

Honor 6X – FullHD, 30FPS

Honor 6X - FullHD, 30FPS

Fotografie i video v plném rozlišení si můžete stáhnout ZDE

Závěr

Telefon Honor 6X na našem trhu seženete za doporučenou maloobchodní cenu 6 990 Kč s DPH. Za tuto cenu se u nás před rokem prodával i předchůdce Honor 5X a dle nás je cena velmi rozumně nastavena. Vždyť telefonů, které nabídnou 3 GB RAM, kvalitní 5,5″ FullHD displej či alespoň stejně dobrý fotoaparát jako Honor 6X a navíc za ně nedáte víc než 7 tisíc u nás mnoho není. Najdou se však i jistá ale.

U telefonů Honor jsme si pomalu začali zvykat, že co novinka, to další prodejní bestseller na našem trhu. Bude tomu tak i v případě telefonu Honor 6X? S nejvyšší pravděpodobností ano. Oproti poslední produkci této značky nás však nemile překvapila kvalita zpracování. Tu zde sice nemůžeme uvést vyloženě jako špatnou, pokud ale srovnáme Honor 6X se špičkově zpracovaným předchůdcem nebo levnějším Honorem 7 Lite, musíme konstatovat, že kvalita šla o jeden stupeň dolů. Nezbývá tak než doufat, že se jedná pouze o drobné zaškobrtnutí, jinak premianta střední třídy a ne předzvěst budoucího šetření na kvalitě. Na druhou stranu lze některé problémy přičíst i konkrétnímu testovanému kusu.

Pochválit musíme Honor 6X za výborný fotoaparát, který bude v této cenové kategorii jen těžko hledat konkurenci. Velmi dobře je na tom telefon také po stránce výkonu, i když výkon grafického čipu se pomalu bude blížit svým limitům. Opomenout rozhodně nesmíme ani velmi dobrou výdrž na baterii. Poslední velká pochvala pak výrobci náleží za velmi dobře optimalizovaný systém bohatý na funkce. Škoda jen, že testovaný telefon již neobsahoval nejnovější EMUI 5.0 běžící nad Androidem 7.0.

Klady

+ duální fotoaparát
+ příznivá cena
+ dostatečný výkon
+ 3 GB RAM a 32GB úložiště

+ výdrž na baterii
+ rychlá a přesná čtečka otisků

Zápory

– povrzávající zadní plastová krytka
– nelícující šuplíček na SIM a microSD
– absence Gorilla Glass
– špatná kvalita zvuku přes Bluetooth
– umístění a projev hlasitého reproduktoru

Za zapůjčení děkujeme společnosti Honor.

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)