TOPlist

Telefon Honor 5X: Skvělé specifikace, skvělá cena (recenze)

Honor 5x – čtečka a fotoaparát

Honor 5X k nám zavítal s velkou parádou a očekáváním. Značka Honor, která vznikla jako odnož společnosti Huawei, se soustředí hlavně na mladší generaci. Po modelu Honor 7 získala další publikum i v Česku, kde se čínské telefony s příznivou cenou těší velké oblibě. Guláš vyšších i nižších specifikací a prémiových prvků je zajímavým krokem – uhodil Honor s modelem 5X na správnou strunu?

Obsah recenze

Balení žádná tajemství neskrývá

V modrém úsporném balení nalézáme opravdu jen nejnutnější základ – nabíjecí kabel s adaptérem a klíč k šuplíku SIM karet a microSD slotu. Honoru však minimalistický obsah balení lichotí a při ceně modelu bychom se stejně kvalitnějších sluchátek nedočkali – proč je tedy do balení vůbec přidávat.

V typicky modré krabičce naleznete:

  • Honor 5X
  • Nabíječku
  • MicroUSB kabel
  • Klíč k šuplíku
  • Ochrannou folii přímo na displeji

Honor 5X – první pohled

Honor 5X - první pohled

Design a konstrukce: Nečekaný luxus

Design Honoru 5X luxusem přímo čiší. Studený kov s texturou, zaoblené hrany a čtečka otisků prstů na zádech by svědčila o modelu určeném pro vyšší až high-end třídu, čínský model však útočí na nabitý trh s cenově nižší střední třídou. O kvalitě zpracování není pochyb, přesto svá očekávání neposaďte příliš vysoko – do skutečně prémiového modelu v ruce Honoru 5X přeci jen chybí jakási jiskra či věrohodnost. Podoba s Honorem 7 je pak podle očekávání na místě.

Honor 5x - detail na fotoaparát

Překvapení v podobě čtečky otisků prstů

Kovovou pohádku na zadní straně telefonu, která by obstála i u dvojnásobné stanovené ceny pro český trh, doplňuje nečekaná čtečka otisků prstů. Snímač byl doposud dominantou pouze drahých top modelů, Honor si však poradil s nestandardním komponentem i ve smartphonu za zlomek ceny. Ačkoli při prvním nastavením čtečka zlobila, opětovné oskenování neduhy vymazalo a čtečka tak dostála svým slibům o rychlosti a preciznosti. Dobře umístěnému snímači dělá společnost LED dioda a čočka fotoaparátu o rozlišení 13 MPx.

Honor 5x - náhledový

Dojem kazí „typicky čínská“ přední strana

Celkové vzezření povedeného modelu ztrácí kouzlo při pohledu na přední stranu telefonu. Příliš široké rámečky, absence volby mezi hardwarovými a softwarovými tlačítky a další oku nepříliš lahodící detaily. Skoro se zdá, že zadní díl se dočkal mnohem větší péče. Smartphone sice není při 158 gramech a TFT LCD displeji 5,5″ převeliký obr, horní a spodní okraj by však rozhodně neškodilo osekat – zvlášť při absenci hardwarových tlačítek. Nejedná se o katastrofu – očekávání byla i přesto vyšší. Horní díl navíc kromě senzorů okupuje i notifikační dioda.

Honor 5x - pohled zepředu

 

Zvládne dvě SIM i microSD najednou

Díky zaobleným hranám a hladkému kovu telefon bohužel v ruce poněkud klouže. Většina uživatelů však dává přednost stylovým krytům a obalům, proto není mírná nestabilita v ruce velkým nedostatkem. Na levé hraně telefonu naleznete klíčem otevírané sloty pro SIM karty a microSD, které mají poněkud netradiční rozložení. Jeden slot pojme micro SIM kartu a sekundární nano SIM spolu s microSD. Odpadá tak nutnost vybrat si mezi rozšiřitelnou pamětí a dvěma aktivními SIM kartami – můžete mít vše. Jeden ze dvou slotů navíc podporuje i české frekvence LTE, na rozdíl od Xiaomi.

Honor 5x - SIM šuplík

Honor 5x - tlačítka

USB bez rychlého nabíjení

Horní hranu okupuje klasický vstup pro sluchátka, spodní dostatečně hlasitý mono reproduktor spolu s mikrofonem mimikujícím vzhled sousedícího reproduktoru a standardní micro USB zdířka bez speciálních funkcí. Na pravé hraně se ukrývají solidní tlačítka hlasitosti i vypnutí a zapnutí. Zda je jejich poloha vyhovující záleží především na velikosti prstů – větší ruce by mohly mít problém s nepohodlným ohýbáním palce.

Honor 5x - spodní hrana Honor 5x - horní hrana

Displej: Ostrá klasika bez Gorilla Glass

Honor 5X vsadil na IPS displej s úhlopříčkou 5,5″ a rozlišením fullHD – hustota pixelů tedy sahá k 401 ppi. Displej je dostatečně ostrý a věrohodný, pozorovací úhly jsou rovněž velmi příznivé. Ochranná folie nalepená na displeji už při vybalení však přitahuje otisky prstů – folii můžete samozřejmě odlepit, Honor 5X však nedisponuje vrstvou Gorilla Glass či jiným ochranným prvkem. Doporučujeme proto investovat do tvrzeného sklíčka na displej.Honor 5x - displej

Parametry displeje

 • Technologie: IPS
 • Rozlišení: FullHD
 • Úhlopříčka: 5,5“
 • Jemnost: 401 ppi

Hardware: Dostálo očekávání realitě?

Pod pokličkou Honoru 5X se nalézá osmijádrový procesor Snapdragon 616 taktovaný na 1,5 GHz. Česká verze je podpořená 2 GB RAM pamětí, k dispozici je však i dražší verze navýšená na 3 GB operační paměti, přičemž interní rozšiřitelná paměť v obou případech čítá 16 GB, kombinaci završuje Adreno 405 GPU. Volba hardwaru odpovídá kategorii dostupných telefonů, které chtějí za skvělou cenu nabídnout uživatelům i skvělý hardware – v případě Honoru 5X navíc padá cena ještě o něco níže.

Honor 5X katalog

Více informací naleznete v katalogu Svět Androida

Občas trochu šnek

Od vybaveného Honoru jsme čekali trochu více nadšení a zápalu. Ačkoli by si hardware měl se zadanými úkoly hravě poradit, občas se výkon jevil trochu šnekovitě. Animace v systému měly s absolutní plynulostí problémy a otevírání aplikací čas od času potřebovalo sekundu či dvě navíc. Dokonce jsme několikrát zaznamenali drhnutí při psaní na klávesnici a mírné zamrzání při psaní. Je samozřejmě otázkou, zdali jsou chyby způsobené nástavbou, nebo hardwarem – tak či onak, výsledný pocit je stejný. Nezbývá než počkat na slibované updaty a Android 6.0.

Honor 5x - v ruce

Nebojíme se i pochválit

Abychom však na Honor 5X nebyli příliš přísní, (ostatně, který Android telefon je OPRAVDU perfektní?) kovový model si poradil i s porcí současně spuštěných aplikací a nemazlil se ani s náročnějšími 3D hrami. Klíčové je však vypnout přehnanou úsporu baterie v systému, která má neblahý účinek na celkový výkon. U telefonu, který je označován za multimediální zařízení pro mladé, bychom však čekali lepší podání audia – stereo reproduktor opravdu při sledování filmů a hraní her chybí a zvuk vycházející z mono reproduktoru na spodní hraně je v landscape režimu snadné překrýt prstem.

Honor 5X má od nás zelenou pro náročnější hraní i multitasking, občas však počítejte s menším zamrzáním a nekonzistentním výkonem.

Honor 5x - detail

Konektivita: Osvědčená klasika

Klasická výbava z hlediska konektivity nepředstavovala žádné problémy – bezesporu potěší všechna pásma českého LTE. Při hovorech jsme nezaznamenali žádné potíže a druhá strana nás slyšela dostatečně hlasitě z obou SIM karet. Wi-Fi fungovala spolehlivě, občas se však objevil problém s nenalezením některých ze sítí, ačkoli jiný telefon ve stejných podmínkách síť našel během několika sekund. Po vypnutí a zapnutí Wi-Fi však problém dočasně zmizí – problém mohl být i v síle signálu a ignorování slabé sítě. Perličky navíc v podobě NFC či další překvapení v základní výbavě nehledejte.Honor 5x - detail záda

Konektivita Honoru 5X:

 • LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
 • Bluetooth 4.1
 • GPS
 • 802.11b/g/n Wi-Fi

Baterie: Potěšila, ale nepřekvapila

Baterie o kapacitě 3 000 mAh je pro Honor 5X to pravé ořechové. Společně s nároky telefonu a displeje jsme čekali obstojnou výdrž a tu jsme také dostali. Rozporuplnou funkcí je integrovaný spořič baterie, který je zapnutý rovnou po vybalení z krabičky. Ačkoli baterii bezpochyby šetří a budou situace, kdy bude možnost využitelná, mnohem radši dáme prostor spolehlivějšímu výkonu a menší úspoře baterie. Spotřeba baterie při uspání telefonu je minimální – a to i při Androidu 5.1.

Celková výdrž při normálním používání neklesla pod 1,5 – 2 dny za těchto podmínek:

 • Nastavení úsporného módu baterie na Normal
 • Střídání Wi-Fi připojení s mobilními daty
 • Displej s polovičním jasem
 • Krátké hraní náročnějších her
 • Sledování YouTube videí
 • Konstantně spuštěno aspoň 5 aplikací najednou
 • Občasné odložení telefonu k odpočinku

Honor 5x - detail na fotoaparát 2

Systém: EMUI se vším všudy

Nástavba u Honoru není žádným překvapením – vzhled Androidu je od čisté verze k nerozeznání, EMUI však patří k povedenějším vzhledovým přeměnám Androidu. Nenechte se odradit verzí systému 5.1 hned po vybalení – Androidu 6 se dočkáte velmi brzy. EMUI s sebou nese kromě typického vzezření i spoustu funkcí navíc – jedná se například o zmiňovanou úsporu baterie.Honor 5x - detail bok

Plynulý systém? Záleží na počasí

Systém v současné podobě nepatřil k těm nejspolehlivějším. Většinu času se zdálo být fungování naprosto v pořádku, bez problémů s animacemi či záseky – Honor 5X si však čas od času umanul, že trochu pozlobí. Sekání klávesnice, trhané animace a pomalé otvírání aplikací nebylo výjimkou. Přesto patří nástavba k těm povedenějším a spousta uživatelů jí dává přednost před čistým Androidem. Celkově systém obstál a není to element, který by vás měl od nákupu odradit.

Fotoaparát:

Fotoaparát s 13 MPx a rozlišením 4 128 x 3096 pixelů je dnes spíše „papírovým“ standardem. Daleko důležitější je kvalita v praxi. Fotografie za denního světla jsou obstojné kvality, reklamní videa a prospekty nás však navnadily navíc. Šero a horší světelné podmínky drasticky výkon fotoaparátu snižují – od multimediálního přístroje pro mladé je celkový výkon fotoaparátu spíše zklamáním. Pokud bychom ale neznali sliby a slogany, které se k Honoru 5X vážou, zařadili bychom fotoaparát k lepšímu průměru.

Prostředí aplikace nabídne několik zajímavých a moderních efektů navíc – kromě klasické „krásné tváře“ se dočkáme i vylepšení vzhledu fotografovaného jídla. Přední snímač má 5 MPx a dělá přesně to, co se po něm požaduje – fotí ucházející selfies.

Schopnosti fotoaparátu

 • Přisvětlovací dioda
 • Autofokus
 • Digitální stabilizace
 • Detekce obličeje
 • HDR
 • Filtry
 • Slow motion nebo time lapse
 • Rozlišení videa fullHD

Honor 5X 1080p Video Test

Honor 5X 1080p Video Test

Dostupnost a cena telefonu

S dostupností modelu není na českém trhu problém – musíte se však smířit pouze s 2GB verzí operační paměti. Cena začíná v tuzemských obchodech na příjemných 6 139 korunách. K dispozici jsou 3 barevné varianty – stříbrná, šedá a zlatá.

Shrnutí: Skvělý telefon, ze kterého šlo vymáčknout ještě víc

Jestliže patříte k průměrným uživatelům a potrpíte si na vzhled smartphonu, model 5X by mohl potěšit zrovna vás. Cena je vzhledem k hardwaru naprosto adekvátní a prémiový design zanechává v ruce pocit mnohem dražšího zařízení.

Honor 5X je obstojným telefonem po všech stránkách, celkový dojem kazí menší nedostatky softwaru či fotoaparát, ze kterého by se dalo dostat více. Model je protkán menšími nedotaženými chybičkami, které by po důkladné péči posunuly Honor ještě o level výše.

Spoustu majitelů jistě potěší možnost rozšíření 16GB interní paměti, případně využití dvou souběžně fungujících SIM karet a podpora českého LTE. Celkově je tedy Honor 5X dobrým a hlavně designovým strojem pro uživatele, kteří hledají reprezentativní a funkční telefon, díky kterému nebudou mít hluboko do kapsy.

Klady

+ Luxusní design
+ Zpracování a materiály
+ Celkový výkon
+ Nízká cena
+ Výdrž baterie
+ České LTE
+ Dvě SIM a microSD slot
+ Čtečka otisků prstů

Zápory

– Záseky systému
– Fotoaparát mohl zazářit více
– Absence rychlého nabíjení 

Za zapůjčení děkujeme společnosti Honor.

Johanna Kovaczicz
O Autorovi - Johanna Kovaczicz

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (20)