Open GApps vydává nástroj pro stažení a instalaci balíku aplikací Google

aplikace-open-gapps_ico

Pokud jste někdy laborovali s alternativními ROMkami, patrně jste slyšeli o projektu Open GApps. Jedná se o webovou stránku, na které si můžete zvolit a stáhnout balíček aplikací Google, obsahující například nepostradatelný Obchod Google Play, Gmail, YouTube a další programy. Web je nesporně prakticky provedený: stačí si vybrat platformu, požadovanou verzi systému (od 4.4 až do 7.1) a jednu z devíti velikostí balíčku. Následně bylo nutné stáhnout soubor ve formátu ZIP, dostat ho do zařízení a nainstalovat (obvykle flashnout). S novou aplikací pojmenovanou prostě Open GApps bude celý proces ještě jednodušší.

Jak funguje aplikace Open GApps?

Instalací vás provede průvodce, který je intuitivní a snadno pochopitelný. V jednom z prvních kroků vyžaduje oprávnění pro přístup k úložišti, aby mohl uložit stažený soubor, případně práva roota k jeho instalaci. Uživatel nemusí řešit, jakou architekturu má jeho zařízení či jaká je verze operačního systému – tyto parametry nástroj detekuje sám, čímž předchází případné chybě na straně uživatele. Jediná otázka tedy zní, jakou variantu aplikací Google budete chtít instalovat.

Na stránce Install, kde patrně budete trávit nejvíce času, můžete vidět všechny podrobnosti o balíčku, který jste vybrali ke stažení. Pokud chcete změnit některé aspekty, stačí klepnout na volbu Change Selection. Po zahájení stahování vás čeká video s reklamou na celou obrazovku, ale vzhledem k probíhajícímu stahování to není příliš dotěrný způsob, zejména vezmeme-li v úvahu, že zbytek aplikace je bez reklam.

V případě, že máte zařízení rootnuté, můžete nástroji udělit práva roota a stažené aplikace Google rovnou nainstalovat. V nastavení nechybí ani možnost automatického smazání cache a Dalvik cache. Bez nejvyšších oprávnění lze soubory jen stahovat – případná instalace je pak zcela v režii uživatele.

V sekci Settings můžete povolit stahování pouze přes Wi-Fi, nastavit cílovou složku či automatické mazání starých balíčků, pokud jsou staženy novější. Možnosti nastavení jsou jednoduché, ale užitečné. Nástroj jistě přijde vhod všem, kdo častěji instalují alternativní ROMky. Zjednodušuje život především v tom, že soubory jsou stahovány přímo do telefonu, odkud s nimi lze dále pracovat.

Kde stáhnout aplikaci Open GApps?

Aplikaci Open GApps najdete v Obchodě Play, nicméně s ohledem na možné očekávané problémy s dostupností bude na místě dát odkazy i na alternativní zdroje, jako jsou APKMirror či oficiální web. Aplikaci si dosud stáhlo jen přes deset uživatelů a její průměrná známka je 4,7. Použít ji můžete na zařízeních s Androidem 4.4 a vyšším.

Open GApps
Open GApps

Zdroj: androidpolice.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)