OnePlus sbírá osobní data: Víme, jak službu zablokovat

osobni data oneplus telefony

Podle zpráv v zahraničí a ostatně i u nás, to vypadá, že OnePlus si zavařilo na další pořádný problém. Tentokrát jsou v hlavní roli osobní data všech uživatelů, kteří vlastní OnePlus telefon. Jak to tedy s tím sbíráním citlivých dat je? Na to odpovíme v dnešním článku.

Obsah článku – OnePlus a osobní data

OnePlus osobní data sbírá, ale…

Od včerejšího dne se na internetu množí informace o tom, že OnePlus odesílá informace o uživatelích na své servery, a to rovnou i s výrobním číslem každého zařízení. Poprvé s touto informací přišel Chris Moore, a to už v lednu tohoto roku. Jenže až nyní se o tomto „problému“ začalo mluvit. Na svém blogu Moore popisuje, jak OnePlus zaznamenává informace například o odemčení/zamčení obrazovky, aplikace a jejich čas zapnutí/vypnutí a také, ke které Wi-Fi se telefon připojuje.

priklad dat oneplus bezpecnost Ukázka informací, které se odesílají

Pak ale také IMEI, telefonní číslo, informace o mobilní síti atd. Všechny tyto informace jsou neanonymní a dají se spojit s uživatelským účtem na webu a jednotlivými zařízeními. Na redakčním telefonu OnePlus 5 se odeslalo na servery celkem 12 MB dat během tří dnů. Problém je hlavně v nedostatku anonymity, podobné informace sbírají i ostatní výrobci, jenže většinou se jedná o anonymní informace. To v případě OnePlus není.

A co zásady ochrany osobních údajů?

Při každém prvním spuštění telefonu se musí odsouhlasit licence a různé zásady a právní informace. Nejinak je tomu i u OnePlus. A zde se začíná lámat chleba. Osobní data a jejich sbírání, o kterém píšeme výše, je popsané v zásadách ochrany osobních údajů, které každý uživatel před použitím OnePlus zařízení musí odsouhlasit. Níže můžete vidět několik screenshotů z OnePlus 5, kde se píše o tom, co všechno si bude OnePlus shromažďovat za informace.

Samotná společnost se k této aféře také vyjádřila. Podle ní se sbírají „dva druhy“ dat. První se využívají k analytice a následnému vylepšení softwaru. Tyto informace se dají vypnout tak, že v nastavení kliknete na položku pokročilé a vypnete funkci „Připojit se k programu zkušeností uživatelů“. To je ale jen první druh dat. Nevztahuje se to na data, která se týkají informace o zařízení. Ty údajně OnePlus sbírá kvůli tomu, aby věděli, kde vylepšit další modely telefonů. Zablokování odesílání těchto informací na servery OnePlus už je trochu těžší.

Jak zablokovat odesílání informací na servery OnePlus?

Pokud nepoužíváte na svém OnePlus telefonu OxygenOS, tak se nemusíte odesílání dat bát. Jedno z řešení je tedy použít alternativní ROM, jako třeba LineageOS. K tomu je ale potřeba root a je to spíš určeno pro pokročilejší uživatele. Stejně tak existuje i mnoho způsobu, jak se toho s pomocí rootu zbavit. Naštěstí je tu ale i třetí možnost, ke které je potřeba jen počítač a USB kabel.

Při způsobu popsaném níže se odstraní systémová aplikace OnePlus System Service, v ní se nachází služby, které mají na starost mj. odesílání informací na servery. Bez této aplikace už nám běží telefon OnePlus 5 více než 24 hodin a nenarazili jsme na žádné problémy, které by mohly být spojitost s tím, že se systémová aplikace odstraní. V případě problému stačí telefon vrátit do továrního nastavení a aplikace se nainstaluje zpátky. I tak ale odstranění provádíte pouze na vlastní nebezpečí.

Veškeré níže popsané kroky jsou na vlastní nebezpečí a SvětAndroida nenese žádnou odpovědnost za vzniklou škodu.

Návod na odstranění OnePlus System Service

 1. Pokud poprvé připojujete OnePlus telefon k počítači, nainstalujte USB ovladače, které najdete přímo v telefonu.
 2. Stáhněte nástroje ADB (Poslední verzi naleznete na serverech Googlu: Windows, Mac, Linux)
 3. Rozbalte si ADB soubory do libovolné složky
 4. Na telefonu běžte do Nastavení – Informace o telefonu a 7x poklepejte na položku „Číslo sestavení“, tím se odemkne režim vývojáře
 5. Vraťte se zpátky do Nastavení, kde uvidíte nově „Pro vývojáře“, v něm pak aktivujte položku Ladění USB
 6. Připojte OnePlus telefon k počítači a vyberte konfiguraci MTP
 7. Otevřete složku, kde jste rozbalili ADB nástroje
 8. V této složce podržte SHIFT a klikněte do složky pravým tlačítkem a vyberte „Otevřít zde okno Powershell“
 9. V Powershell okně napište „adb devices
 10. Pokud poprvé spouštíte ADB, tak budete muset na telefonu potvrdit USB ladění
 11. Nyní pokud znovu zadáte „adb devices“, tak už uvidíte vaše zařízení
 12. Napište „adb shell“ a zmáčkněte Enter
 13. Dále napište „pm uninstall -k user 0 net.oneplus.odm“ a potvrďte příkaz
 14. A to je vše, aplikace, která se stará o odesílání dat, je pryč z telefonu

Vadí vám, že OnePlus shromažďuje neanonymní osobní data o uživatelích?

Zdroj: chrisdcmoore.co.uk

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)