Menu

OnePlus sbírá osobní data: Víme, jak službu zablokovat

Podle zpráv v zahraničí a ostatně i u nás, to vypadá, že OnePlus si zavařilo na další pořádný problém. Tentokrát jsou v hlavní roli osobní data všech uživatelů, kteří vlastní OnePlus telefon. Jak to tedy s tím sbíráním citlivých dat je? Na to odpovíme v dnešním článku.

Obsah článku – OnePlus a osobní data

OnePlus osobní data sbírá, ale…

Od včerejšího dne se na internetu množí informace o tom, že OnePlus odesílá informace o uživatelích na své servery, a to rovnou i s výrobním číslem každého zařízení. Poprvé s touto informací přišel Chris Moore, a to už v lednu tohoto roku. Jenže až nyní se o tomto „problému“ začalo mluvit. Na svém blogu Moore popisuje, jak OnePlus zaznamenává informace například o odemčení/zamčení obrazovky, aplikace a jejich čas zapnutí/vypnutí a také, ke které Wi-Fi se telefon připojuje.

priklad dat oneplus bezpecnost

Ukázka informací, které se odesílají

Pak ale také IMEI, telefonní číslo, informace o mobilní síti atd. Všechny tyto informace jsou neanonymní a dají se spojit s uživatelským účtem na webu a jednotlivými zařízeními. Na redakčním telefonu OnePlus 5 se odeslalo na servery celkem 12 MB dat během tří dnů. Problém je hlavně v nedostatku anonymity, podobné informace sbírají i ostatní výrobci, jenže většinou se jedná o anonymní informace. To v případě OnePlus není.

A co zásady ochrany osobních údajů?

Při každém prvním spuštění telefonu se musí odsouhlasit licence a různé zásady a právní informace. Nejinak je tomu i u OnePlus. A zde se začíná lámat chleba. Osobní data a jejich sbírání, o kterém píšeme výše, je popsané v zásadách ochrany osobních údajů, které každý uživatel před použitím OnePlus zařízení musí odsouhlasit. Níže můžete vidět několik screenshotů z OnePlus 5, kde se píše o tom, co všechno si bude OnePlus shromažďovat za informace.

Samotná společnost se k této aféře také vyjádřila. Podle ní se sbírají „dva druhy“ dat. První se využívají k analytice a následnému vylepšení softwaru. Tyto informace se dají vypnout tak, že v nastavení kliknete na položku pokročilé a vypnete funkci „Připojit se k programu zkušeností uživatelů“. To je ale jen první druh dat. Nevztahuje se to na data, která se týkají informace o zařízení. Ty údajně OnePlus sbírá kvůli tomu, aby věděli, kde vylepšit další modely telefonů. Zablokování odesílání těchto informací na servery OnePlus už je trochu těžší.

Jak zablokovat odesílání informací na servery OnePlus?

Pokud nepoužíváte na svém OnePlus telefonu OxygenOS, tak se nemusíte odesílání dat bát. Jedno z řešení je tedy použít alternativní ROM, jako třeba LineageOS. K tomu je ale potřeba root a je to spíš určeno pro pokročilejší uživatele. Stejně tak existuje i mnoho způsobu, jak se toho s pomocí rootu zbavit. Naštěstí je tu ale i třetí možnost, ke které je potřeba jen počítač a USB kabel.

Při způsobu popsaném níže se odstraní systémová aplikace OnePlus System Service, v ní se nachází služby, které mají na starost mj. odesílání informací na servery. Bez této aplikace už nám běží telefon OnePlus 5 více než 24 hodin a nenarazili jsme na žádné problémy, které by mohly být spojitost s tím, že se systémová aplikace odstraní. V případě problému stačí telefon vrátit do továrního nastavení a aplikace se nainstaluje zpátky. I tak ale odstranění provádíte pouze na vlastní nebezpečí.

Veškeré níže popsané kroky jsou na vlastní nebezpečí a SvětAndroida nenese žádnou odpovědnost za vzniklou škodu.

Návod na odstranění OnePlus System Service

 1. Pokud poprvé připojujete OnePlus telefon k počítači, nainstalujte USB ovladače, které najdete přímo v telefonu.
 2. Stáhněte nástroje ADB (Poslední verzi naleznete na serverech Googlu: Windows, Mac, Linux)
 3. Rozbalte si ADB soubory do libovolné složky
 4. Na telefonu běžte do Nastavení – Informace o telefonu a 7x poklepejte na položku „Číslo sestavení“, tím se odemkne režim vývojáře
 5. Vraťte se zpátky do Nastavení, kde uvidíte nově „Pro vývojáře“, v něm pak aktivujte položku Ladění USB
 6. Připojte OnePlus telefon k počítači a vyberte konfiguraci MTP
 7. Otevřete složku, kde jste rozbalili ADB nástroje
 8. V této složce podržte SHIFT a klikněte do složky pravým tlačítkem a vyberte „Otevřít zde okno Powershell“
 9. V Powershell okně napište „adb devices
 10. Pokud poprvé spouštíte ADB, tak budete muset na telefonu potvrdit USB ladění
 11. Nyní pokud znovu zadáte „adb devices“, tak už uvidíte vaše zařízení
 12. Napište „adb shell“ a zmáčkněte Enter
 13. Dále napište „pm uninstall -k user 0 net.oneplus.odm“ a potvrďte příkaz
 14. A to je vše, aplikace, která se stará o odesílání dat, je pryč z telefonu

Vadí vám, že OnePlus shromažďuje neanonymní osobní data o uživatelích?

Zdroj: chrisdcmoore.co.uk

 

Komentáře

Uni

uni -77

12.10.2017 8:40

“OnePlus sbírá osobní data: Víme, jak službu zablokovat” koupí důvěryhodného výrobce?

Libb

Libb 51

12.10.2017 8:43

Tohle začíná být zajímavá kauza. Má to víc rovin:
– výrobce sbírá data, která by sbírat určitě neměl (např. to, že dokáže provázat bankovní účet s tím, kdy a komu jsem volal je nehoráznost)
– nejde to rozumně vypnout (něco je asi defaultně zapnuté a něco se musí sejmout docela drsným zásahem do systému)
– výrobce to ale jasně uvádí v EULA (nebo jak se tomu říká)
– pro někoho je snadnější debugovat síťovou komunikaci, než přečíst pár odstavců :D
– lidi nečtou, s čím souhlasí

Já bych vyzdvihl to poslední. Nejdřív jsem na OnePlus nadával, jak si tohle mohli dovolit, jenže pokud to mají jasně napsané ve smlouvě, je to pořád prasárna, ale už vám dávají na výběr. A je věc uživatelů, že jsou ochotní souhlasit s prodejem ledviny vlastního dědečka za přístup na wi-fi… Kdyby to bylo aspoň cenově výhodné, ale obávám se, že ani to se o 1+5 už říct nedá.

To jsme to dopracovali…

P.S. Redakci pochvala za dobrý článek. Nejdřív jsem si říkal, že zase později, než ostatní, ale tu informaci, že to je ve smlouvě jsem jinde neviděl.

BTW nejdou dělat odstavce, proč? Takhle to vypadá hrozně nepřehledně… :(

Karle

karle40 26

12.10.2017 9:59

Lidi pořád vyčítají Microsoftu telemetrii ve Windows 10, přičemž jde o data anonymizovaná, šifrovaná, deklarovaná a nezneužívaná. A navíc ve velké většině snadno vypnutelná.

A zatím jiní výrobci hladce získávají mnohem víc dat mnohem podloudnějšími způsoby – a o nich se moc nemluví. Víte například, že Nvidia sbírá vaše data pomocí ovladačů grafické karty?

Martin P.

12.10.2017 10:11

Libb 12.10.2017 8:43:… ….číst a pochopit text není to samé. Doba kdy počítače a mobily se dostali do rukou lidí jen s určitým vzděláním je dávno ryč. Dnes si počítač a telefon tady může koupit člověk, který nedá ani ZŠ.

A to že člověk sedící u počítače na zadku v ČR , uzavírá právní dohodu podle zákonů, které nejsou poplatné ČR ani EU je už na ně moc.

Libb

Libb 51

12.10.2017 10:36

No však říkám, že to teď sice pořád beru jako prasárnu od OnePlus, ale zároveň jako blbost lidí.

Já se teda smlouvy číst snažím, ale jak je to anglicky a moc dlouhé, stejně se ztratím. A tohle je bod 2.3.1, to je docela hluboko :)

karle40: to o nVidii by mě zajímalo, máte něco bližšího?

Michal Švarc

12.10.2017 12:00

Takze si koupim telefon, pak si ctu jejich EULU a kdyz s tim nesouhlasim, co bych mel delat? Vratit telefon? Jde to tak vubec? To by pak asi davalo vetsi smysl, kdyz bych si to mohl precist dopredu a podle toho se rozhodnul, jestli telefon chci nebo ne…

loko1

12.10.2017 13:01

A četli jste někdo podmínky užití třeba takového Samsungu a jeho aplikací??? Ve větší nebo menší míře dělá něco podobného každý výrobce.

…Všichni kašlou na nějaké vaše soukromí, když z toho kápne pár korun.

Martin P.

12.10.2017 13:45

loko1 12.10.2017 13:01:… …protože když všichni tak si pokládejte otázku co za to dostanete . Aha někdo šmíruj ale dávám 15GB v cloudu zdarma, někdo šmíruje a dá jen1GB . Někdo šmíruje a vyrábí solidní telefony , někdo šmíruje a vyrábí průměr.
To soukromí a statistiky jsou platidlem. Bez toho by spousta zboží a služeb byla mnohem víc dražší.

Jáchym Kvasnička

12.10.2017 17:42

Řešení je jednoduché – nevěřit komunistům. Nikdy bych si nekoupil telefon od čínského výrobce, podobné problémy tady byly už několikrát a vždy od Číňanů…

Filip Machata

13.10.2017 7:05

Zdá se, že se vám dvě krátké pomlčky před “user” slily v jednu dlouhou. Má to být “pm uninstall -k –user 0 net.oneplus.odm”.

MrMysakovich

13.10.2017 19:27

Nevím jak vy ostatní, ale já s tím problém prostě nemám..

Sagitarius

sagitarius64 0

15.10.2017 20:54

Jáchym Kvasnička:
Aaaaaaa, pán je fajnšmekr a používá mobily značky Vertu za statisíce… (protože jiná neasijská na trhu neexistuje).

RSS (komentáře k článku)