Menu

Onavo Lite: Zjistěte, který program přenáší nejvíc dat!

Chcete vědět, která aplikace stáhla nejvíce dat z Internetu? Přesnou a podrobnou odpověď vám dá aplikace Onavo Lite.

Bohužel v našich končinách stále ještě nejsou cenově dostupné neomezené datové balíčky. Trest v podobě snížení rychlosti přenosu dat v případě překročení FUP bývá přitom poměrně citelný a drasticky snižuje použitelnost Internetu v mobilu. Ohlídat, kolik jste celkem přenesli dat a který program byl největším “žroutem” přitom Android sám o sobě neumožňuje a nabízí jen minimální kontrolu nad přístupem aplikací k webu. Přitom stačí zapnout telefon a třeba i desítky aplikací hned po startu začnou komunikovat na pozadí a přenášet data. Proto si dnes představíme program Onavo Lite, poskytuje kompletní přehled, statistiky a přidává další užitečné funkce. Hned na začátek si řekněme, že aplikace je nabízena zcela zdarma.

Na trhu jde přitom o relativní novinku – uvolnění aplikace pro Android oznámili jeho autoři před týdnem, konkrétně 30. srpna. Uživatelům “jablečných telefonů” ale není Onavo neznámé – pro iOS je k dispozici již od dubna tohoto roku.

Klíčové vlastnosti

  • Upozornění a varování: upozorní, když aplikace přenáší velké množství dat na pozadí, pokud se blížíte limitu FUP, nebo když přejde váš telefon do roamingu.
  • Blokování datových přenosů: po překročení FUP můžete zablokovat všem nebo jen vybraným aplikacím přístup k Internetu, případně lze zvoleným programům povolit přístup pouze tehdy, je-li telefon připojen k Wi-Fi. Tím snížíte zatížení zpomalených datových přenosů, případně, platíte-li za data přenesená nad limit, ušetříte peníze.
  • Sledování datových přenosů v reálném čase, porovnání s limitem FUP, včasné výstrahy, když se přiblížíte nastavené hranici.
  • Pro americké uživatele pak jistě budou užitečné tipy na vhodnější datové plány, založené na skutečném využívání Internetu.

Aplikace Onavo Lite také umí automaticky určit, zda nově stažené a nainstalované aplikace jsou náročné na přenesená data – údaje přitom čerpá ze statistických údajů komunity uživatelů.

Zmínit bychom měli také snadnou konfiguraci, nastavení limitů pro mobilní data a datový roaming, a široké spektrum možností oznámení.

Úvodní konfigurace

Po spuštění Onavo Lite se zobrazí okno se třemi položkami. Jako první je nutné nastavit parametry datového tarifu, což provedete v menu Data Plan Advice, kde následně tapnete na tlačítko Set data plan. Zde zadáte měsíční objem dat, který můžete přenést, který den v měsíci se má nulovat počítadlo a cenu. Pod nenápadným odkazem Roaming? pak můžete nastavit způsob počítání a zpoplatnění dat v roamingu – konkrétně denní limit, či platbu za přenesené megabajty. Aplikace pak sama rozpozná, kdy se nacházíte v roamingu, a počítá podle toho data a omezení. Jak vidíte, celé nastavení je otázkou několika sekund.

Nastavení FUP, ceny a dne v měsíci, kdy se má nulovat počítadlo

Nastavení FUP, ceny a dne v měsíci, kdy se má nulovat počítadlo

 

Nastavení počítání mobilních dat v roamingu

Nastavení počítání mobilních dat v roamingu

Co Onavo Lite umí?

Na úvodní obrazovce je graficky vyobrazen objem již vyčerpaných dat a přepočet na koruny vzhledem k ceně měsíčního tarifu. Barva proužku se přitom mění podle toho, zda jste se vešli do limitu, nebo jestli jste s ohledem na aktuální den v probíhajícím období limit překročili.

Úvodní obrazovka Onavo Lite

Úvodní obrazovka Onavo Lite

Po nastavení začne aplikace na pozadí monitorovat veškeré dění, tedy zejména všechny programy, které přistupují k Internetu, a objem jimi přenesených dat. Tuto statistiku najdete pod druhým tlačítkem App Watch. Po tapnutí se zobrazí přehled aplikací, jež využily mobilní data, seřazený sestupně od nejvíce po nejméně aktivní. Skrze nenápadnou roletku v horní liště lze pak filtrovat denní, týdenní, nebo měsíční data (tuto možnost použijte, pokud se vám v seznamu nezobrazí všechny aplikace s přístupem k webu – dojde tím k jejich aktualizaci). Na první pohled tak zjistíte, který program nejvíce využívá mobilní data a můžete sjednat nápravu.

Přehled aplikací seřazený podle objemu přenesených dat

Přehled aplikací seřazený podle objemu přenesených dat

U každého programu lze pak prohlížet detailní informace, včetně grafů přenesených dat v jednotlivých týdnech. V přehledu nechybí také odhady, kolik dat bude tou kterou aplikací za měsíc přeneseno, časem patrně budou k dispozici i průměrné statistické údaje od ostatních uživatelů.

Podrobné statistiky jednotlivých aplikací, tlačítky v horní části obrazovky lze povolit připojení k webu pouze přes Wi-Fi, případně program odinstalovat

Podrobné statistiky jednotlivých aplikací, tlačítky v horní části obrazovky lze povolit připojení k webu pouze přes Wi-Fi, případně program odinstalovat

U některých (tj. u nesystémových) aplikací lze tlačítky v horní části obrazovky povolit připojení k webu pouze přes Wi-Fi, případně program odinstalovat.

V poslední třetí sekci Usage Profile se zobrazují údaje o přenesených datech v průběhu dne, objem dat v aktuálním týdnu a informace o tom, kolik procent z limitu jste již vyčerpali.

Komplexní statistické údaje v aktuálním období

Komplexní statistické údaje v aktuálním období

Další nastavení

Pod tlačítkem [Menu] se skrývá jediná položka – Settings neboli nastavení. Zde můžete, kromě již provedené konfigurace datových limitů a roamingu, určit, při jakém objemu dat (resp. dosažení daného procenta limitu) budete varováni, zda a kdy mají být zablokována mobilní data (využitelné tehdy, platíte-li za data přenesená nad limit) a jestli chcete být upozornění v případech, kdy nainstalujete aplikaci náročnou na mobilní data, případně když nějaký program přenáší velké množství dat.

Nastavení aplikace Onavo Lite

Nastavení aplikace Onavo Lite

Resumé

Onavo Lite nabízí dokonalý přehled o tom, jaké aplikace a v jak velké míře využívají mobilní data. Snadno tak odhalíte programy, které jsou příliš náročné a můžete jim umožnit přístup pouze přes Wi-Fi, případně je odinstalovat a nahradit úspornějšími alternativami. Očekává se, že časem by měla přibýt další funkcionalita a to komprese přenesených dat, díky čemuž budete moci tento program použít nejen ke sledování, ale také ke snížení objemu datových přenosů.

Pokud vás tedy rozčilují SMSky od operátora, ve kterých vám oznamuje, že jste dosáhli limitu přenesených dat a od tohoto okamžiku bude vaše připojení degradováno na úroveň historických modemů, rozhodně vám můžeme Onavo Lite doporučit.

Sledovat novinky a diskutovat s jedním z autorů aplikace můžete na XDA fóru. Dobrou představu o tom, co program umí, vám mohou nastínit následující videa (byť je v nich prezentována verze pro iOS, která umí kompresi dat).

Onavo Lite – Data Cost Control
Onavo
Verze1.01 (30. 8. 2011)
Velikost720 kB
2.2+


Zdarma

 

Komentáře

Kamil

Kamil

6.9.2011 11:02

Diky za tip na dobrou appku

Ondrejg

Ondřej Gardavský 0

6.9.2011 11:06

Program vyzkouším, zajímá mě jak moc buce přesný a funkční oproti konkurenci. Podobnou věc má MIUI už v základu (celkový monitoring přenesených dat, podrobné statisktiky pro jednotlivé aplikace a omezování jejich přístupu k mobilním datům), ale moc to nefunguje (minimálně ne na mém SGS II, který zatím není mezi “oficiálně” podporovanými zařízeními). Ale co jsem tak četl recenze na Marketu, tak na nepřesnost jsou stížnosti skoro u každého programu tohoto typu (např. DroidStats) a Onavo není výjimkou…

Daniela

Daniela

6.9.2011 11:15

Tak jsem instalovala na SGS II a nevypadá to špatně jen škoda že nemá češtinu,ale snad se někdo najde kluci co?

Martin Klapetek

Martin Klapetek

6.9.2011 11:34

Diky za tip, uz stahuju :)

nevadiii

nevadiii

6.9.2011 11:41

zaujimalo by ma, aky vplyv bude mat takyto monitorovaci soft na spotrebu … chcelo by to test vydrze pred instalaciou a po nej. Nenasiel by sa niekto, kto na to ma cas?

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

6.9.2011 11:44

To: Kamil
Díky za poděkování ;) Potěšilo!

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

6.9.2011 11:44

To: Ondřej Gardavský
Tak pokud budete mít čas, budeme rádi, když se podělíte o získané zkušenosti!

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

6.9.2011 11:45

To: Daniela
No, uvidíme. Aplikace je ještě čerstvá, uvidíme, zda autor bude mít zájem ji lokalizovat :)

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

6.9.2011 11:45

To: Martin Klapetek
Tak se pak poděl o zkušenosti! :)

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

6.9.2011 11:49

To: nevadiii
Osobně si myslím, že je nereálné to otestovat. I bez této aplikace mi jeden den mobil, vytahovaný pravidelně v 5:00 z nabíječky ve 22:00 hlásí třeba 20 % baterky, jiný den (když méně “svítím displejem”) 40 %.
Ale chcete-li, můžete se na tento program zkusit zaměřit s pomocí aplikace PowerTutor – https://www.svetandroida.cz/powertutor-odhalte-nejvetsi-zrouty-baterie-201101

ans

ans

6.9.2011 12:14

skoda ze se neda nastavit tydenni data plan s nulovanim v konkretni den v tydnu (nebo sem na to neprisel). mesic mi je celkem k nicemu. skoda, jinak to vypada docela dobre

Daniela

Daniela

6.9.2011 12:19

To:Karel Kilián
Moc děkuji že mě někdo vyslyšel a budu doufat že lokalizace nebude vadit autorovi.A tobě Kájo za app :-)

ic

ic

6.9.2011 15:39

Podobné monitorování datových přenosů umí HiSurfing, stejně tak zakazuje komunikaci (mobilní datové sítě / WiFi). Problém je jen se spolehlivostí… data sice počítá přesně, ale čas od času se vypne. Využívá IpTables linuxový firewall takže je k tomu potřeba root… překvapuje mě, že tohle může fungovat bez něj.

Já

6.9.2011 19:16

Dobrý den. Moje otázka nesouvisí s touto aplikací, ale chtěla jsem se zeptal na nějakou palikaci která by příchozí sms zobrazovala na domovské stánce tím stylem že by bylo jen vidět od koho je, ne jako například u Go sms kde je rovnou vidět i obsah smsky. Díky …

Franta

Franta

7.9.2011 10:46

Aplikace vypadá velice hezky, líbí se mi, že ukazuje data od jednotlivých aplikací, ale mám s ní problém v tom, že po instalaci (Desire Z, Android 2.3.3) počítá data po nějakou dobu – poprvé asi hodinu, po druhé instalaci asi 20 minut, a pak se načítání dat sekne. Teď, druhý den se do ní opět koukám, tak tam opět něco přibylo, ale i tak je to dost záhadné. Navíc mi ukazovala že bylo celkově načteno 26MB a z toho Browser 40MB – tedy klidně napíše 160% z celkového objemu dat (+další aplikace), takže je to podle mne dost nedůvěryhodné počítání. Navíc neumí rozlišit data načtená přes WI-FI a 3G. Lépe funkčními připadne Data counter – zatím načítá bez záseků, rozliší WI-FI a 3G, má šikovný widget s informací o datech, bohužel neumí rozepsat objem dat podle jednotlivých aplikací.

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

7.9.2011 11:09

To: ic
Ano, také mě to překvapilo, že aplikace funguje bez roota :)
Každopádně je to tak…

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

7.9.2011 11:13

To: Já
To máte přímo v nastavení GO SMS.
Konkrétně:
1. Menu-Nastavení
2. Nastavení upozornění, kde můžete například vyskakovací okno úplně zakázat, nebo…
3. …Nastavení vyskakovacího okna a zde je možné nastavit, že se nemá zobrazovat obsah zprávy.

Franta

Franta

7.9.2011 11:29

To: Karel Kilián

Aplikace HiSurfing sice běží bez roota, ovšem ve chvíli, kdy se pokusíte nastavit restrikci pro datovou komunikaci některých aplikací, vyskočí chyba a oznámení, že potřebujete root access.

Já

7.9.2011 15:04

To: Karel Kilián
Díky moc

lojza

lojza

8.9.2011 8:45

nevadiii: za poslední 3 dny je to aplikace, která sežrala nejvíc CPU (33minut, 0,8%, měřeno SystemPanelem). A to jsem jí v těch 3 dnech měl nainstalovanou asi jen půl dne, během kterých přes ní proběhlo kolem 200KB.

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

8.9.2011 8:59

To: Franta
Tak tento program po povolení přístupu jen přes Wi-Fi sice ohlásí, že aplikaci zamezil v přístupu dat na pozadí přes mobilní sítě, zda tak ale v praxi opravdu učiní je otázkou.

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

8.9.2011 9:00

To: lojza
Zkusím to proměřit PowerTutorem. Výsledky pak nahodím sem :)

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

8.9.2011 14:34

To: lojza
Takže resumé zní takto: podle systémových informací (testováno na HTC EVO 3D, Android 2.3.4) se tento program podílí na spotřebě 3 %. To je, myslím si, docela v mezích….

Pukemon

Pukemon

9.9.2011 18:10

Nainstaloval (na SGS2) a nic. Někde bude chyba – data tečou jako o život a aplikace se tváří, že neprolezl ani bit…

JirkaH

JirkaH

9.9.2011 19:55

2Pukemon: doporucuju droidwall, ale bez rootu to nepujde.

Ondrejg

Ondřej Gardavský 0

10.9.2011 12:19

Na SGS2 mi taky nic nezapočítal, přestože jsem mobilní data využíval. ROOT mám, Droidwall vyzkouším…

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

12.9.2011 10:20

To: Ondřej Gardavský a Pukemon
Dobrý den,

tak jsem vyzkoušel instalaci na Samsung Galaxy S II a po připojení přes mobilní data mi Onavo Lite počítá, myslím, reálné výsledky. Takže nevím, ale mně to funguje ;) Viz http://goo.gl/FJBEh
Možná vyzkoušejte, jak je napsáno v článku, v té sekci App Watch přes šipku vpravo nahoře, změnit filtr třeba na denní a pak zpět na měsíční. Mně to takhle fungovalo na LGOO.

Stanislav Brabec

Stanislav Brabec

7.10.2011 12:18

Program jsem vyzkoušel a smazal. K reálnému použití nedošlo. Nefunguje jiné účtování než po měsíci. Pokus přepnout na týdenní režim selže, a opět to počítá za měsíc. Pokud se mi data počítají od pondělí 21.15 do příštího pondělí, nemám šanci (předplacená karta O2, čas je dán okamžikem poslední aktivace). Navíc se mi nelíbí, že ikona trvale překáží v oznamovací oblasti.

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

7.10.2011 12:29

To: Stanislav Brabec
Dobrý den,

týdenní účtování jsem nezkoušel, protože sám mám měsíční a nenapadlo mě, že by to nemuselo fungovat.
Ikona přibyla ve verzi, která vyšla až po této recenzi. Dávám Vám za pravdu, že je pěkně nepraktická a i u mne byla důvodem, proč jsem jinak šikovnou aplikaci odinstaloval.

RSS (komentáře k článku)