Odemykáte mobil obličejem, otiskem, nebo jinak? (Víkendová hlasovačka)

Odemykáte mobil obličejem, otiskem, nebo jinak? (Víkendová hlasovačka)

V mobilních telefonech nosíme často velice citlivá, někdy až intimní data. Aby se k nim nedostal nikdo nepovolaný, nabízí Android takzvaný zámek obrazovky. Jak odemykáte mobil? Obličejem, otiskem prstu, nebo jinak? Na to se budeme ptát v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze pro tento týden.

Obsah článku

Odemykáte mobil postaru?

Dnešní Hlasovačku začněme exkurzí historie, konkrétně do roku 2010, kdy spatřil světlo světa Vodafone 845, který se díky nízké ceně (tehdy 3577 Kč) stal pro mnohé vstupní bránou do světa zeleného robota. Telefon bylo možné používat buď bez jakéhokoli zabezpečení, nebo šlo přístup omezit na zadání správného gesta na matici, sestávající ze 3×3 bodů.

Odemykáte mobil obličejem, otiskem, nebo jinak?Odemykáte mobil obličejem, otiskem, nebo jinak?

Právě gesto je dodnes u mnoha uživatelů jedním z často používaných způsobů zabezpečení, ačkoli není příliš bezpečné. Snadno se totiž dá „odečíst“ z mastných otisků, které na obrazovce zanechávají prsty oprávněného majitele telefonu.

K dalším základním způsobům zabezpečení patří například zadávání PINu nebo hesla. Všechny uvedené způsoby však mají jednu zásadní nevýhodu: zdržují. Od okamžiku, kdy chce uživatel telefon odemknout, do chvíle, kdy se tak skutečně stane, může uplynout až několik sekund. A to je v dnešní uspěchané době prostě moc.

Otisk a obličej

Nejen z tohoto důvodu hledali výrobci jiné metody, jak zabezpečit přístup. Například v roce 2014 přišlo LG s vlajkovou lodí G3, která přinesla na tu dobu revoluční způsob odemykání, označovaný jako „knock code“. Jeho princip spočíval v tom, že se uživatel identifikoval klepnutím na displej v předem zvoleném vzoru. Toto řešení se ale neujalo, a nakonec skončilo v propadlišti dějin.

Zhruba ve stejné době se začalo objevovat také odemykání obličejem. Začátky však byly poněkud spartánské a dalo se „oblafnout“ pouhou fotografií. Proto se postupem času přidaly další bezpečnostní prvky, prokazující „živost“ osoby před obrazovkou – ta musela například mrknout nebo se usmát.

Odemykání otiskem je rychlé a jednoduchéOdemykání otiskem je rychlé a jednoduché

Čtečky otisků prstů byly v počátcích velice drahé a jejich nasazení by zbytečně zvyšovalo cenu smartphonů. Postupem času ale náklady na jejich implementaci klesaly a dnes je najdeme i v mobilech nižší střední třídy. V poslední době se stále častěji objevují integrované do obrazovky.

Jak odemykáte mobil?

Dostáváme se k otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze, která zní prostě: jak odemykáte mobil? PINem, gestem, heslem, otiskem prstu, obličejem, nebo jinak? Používáte-li více telefonů, hlasujte podle toho, který odemykáte nejčastěji.
[gravityform id=“266″ title=“true“ description=“true“ ajax=“true“]
V diskuzi pod článkem se můžete rozepsat o tom, proč odemykáte mobil právě tím způsobem, pro který jste hlasovali. Kde vidíte největší výhodu zvoleného řešení? Můžete se také zamyslet nad tím, jak budeme telefony odemykat za deset či dvacet let.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, na kterou novinku Androidu 10 se těšíte nejvíc. Nakonec se zapojilo 118 respondentů, což není úplně mnoho, ale jako dostatečně reprezentativní vzorek to postačuje.

Jednoznačným vítězem je tmavý grafický režim, pro který hlasovalo 40 % z vás. Na druhém místě skončilo se 23 % nové ovládání gesty, po osmi procentech pak nasbíralo lepší soukromí a bezpečnost a lepší správa oprávnění aplikací.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (45)