Na kterou novinku Androidu 10 se těšíte nejvíc? (Víkendová hlasovačka)

Na kterou novinku Androidu 10 se těšíte nejvíc? (Víkendová hlasovačka)

Před dvěma týdny vydal Google nejnovější verzi svého mobilního operačního systému Android. Ti šťastnější, v čele s majiteli telefonů Google Pixel, si už mohou užívat nejnovější vychytávky a funkce. Většina si však na aktualizaci bude muset počkat několik týdnů až měsíců. V tomto díle Víkendové hlasovačky se budeme ptát, na kterou novinku Androidu 10 se těšíte nejvíc.

Obsah článku

Bezejmenný Android 10

Jednou ze zajímavostí Androidu 10 je skutečnost, že Google vůbec poprvé v historii nepoužil pro novou verzi svého operačního systému žádné jméno. Všechny předchozí byly přitom kromě čísla také pojmenovány po nějaké cukrovince – vzpomenout můžeme například na Cupcake, Donut, Eclair, Froyo, Gingerbread, Honeycomb, Ice Cream Sandwich, Jelly Bean, KitKat, Lollipop, Marshmallow, Nougat, Oreo nebo aktuální Pie.

Na kterou novinku Androidu 10 se těšíte nejvíc?Na kterou novinku Androidu 10 se těšíte nejvíc?

Je otázkou, zda v Googlu nenašli žádný dostatečně vhodný zákusek, začínající na písmeno Q, nebo jestli se vyhledávací gigant k tomuto kroku rozhodl – jak sám tvrdí – proto, že ne všechny sladkosti byly známé po celém světě. Je ale pravda, že pro laiky bude jistě jednodušší vnímat, že Android 10 je novější než Android 9, zatímco u slovních názvů v tom nemuseli mít vždy jasno.

Číslo a název je však na novém Androidu to nejmenší a vlastně i nejméně zajímavé. Uživatele mnohem více zajímá, co jim aktuální verze přinese. Mezi nejvíce propagované novinky patří například tmavý grafický režim, inovovaná ovládací gesta nebo lepší zabezpečení a ochrana soukromí.

Android 10 pod lupou

Novinek, které Android 10 přináší, je však podstatně víc. Podrobně jsme je představili již v polovině července ve článku Android Q: výběr těch nejzajímavějších novinek. S ohledem na stávající technologické trendy je zajímavá například podpora ohebných displejů nebo 5G.

10 ways Android 10 will help you

10 ways Android 10 will help you

Ze zajímavých funkcí jmenujme například zobrazení části systémového nastavení s ohledem na kontext. Pokud tedy například otevřete webový prohlížeč, ale telefon nebude připojený k internetu, nabídne vám systém možnost zapnout připojení k bezdrátové či mobilní síti.

Nemalé změny se odehrály na pozadí. Jejich výsledkem by mělo být rychlejší spouštění aplikací, menší nároky na operační paměť či rychlejší navazování síťového připojení. Zvyšovala se i stabilita systému a celkový výkon.

Na kterou novinku Androidu 10 se těšíte nejvíc?

Novinek je skutečně mnoho a vyjmenovat je všechny by vydalo na několik článků. V rámci Víkendové hlasovačky vám nabídneme několik z nich a vaším úkolem bude vybrat jednu novinku Androidu 10, na kterou se těšíte nejvíc.

---> Pro hlasování je potřeba se přihlásit! <---


V diskuzi pod článkem se můžete rozepsat o tom, proč se těšíte právě na tu či onu novinku Androidu 10. Zkuste se také zamyslet nad tím, co vám v poslední verzi mobilního operačního systému Googlu chybí a ocenili byste to třeba v Androidu 11.

Hlasovačka z minulého týdne

Abychom byli zcela přesní, poslední uzavřená Víkendová hlasovačka je stará dva týdny – minulý týden z důvodu dovolené nebyla. 7. září jsme se ptali, jestli používáte klasická, nebo bezdrátová sluchátka. Ankety se nakonec zúčastnilo 173 respondentů.

Výsledky nakonec skončily poměrně vyrovnaně poměrem 47 ku 43 % ve prospěch bezdrátových sluchátek. Konkrétně 5 % hlasujících používá sluchátka do konektoru USB-C, dalších 38 % pak s klasickým audio jackem. Proti nim stojí 34 % čtenářů, jejichž telefon je sice vybaven konektorem, avšak používají sluchátka bezdrátová a dalších 13 %, jejichž mobil konektor 3,5mm konektor nemá.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (41)