Android Q: výběr těch nejzajímavějších novinek

Novinky Android Q

Android Q je nejnovější operační systém od společnosti Google. Vývojáři pracovali opravdu usilovně, aby nabídl žádané novinky, po kterých uživatelé touží a také změny, které přinesou pohodlnější ovládání a vyšší efektivitu při práci s telefonem. Na co byste se měli těšit nejvíce?

Nejzajímavější novinky v Android Q

Android Q dostane tmavý režim

Poslední rok velice diskutovaná a oblíbená vychytávka. Android Q přinese nativní podporu tmavého režimu, který převlékne váš telefon do metalových tónů pro milovníky temna. Samozřejmě to má více výhod, než jen potěšení metalistů a mezi ty hlavní patří pro někoho příjemnější čitelnost displeje a především šetření baterie u mobilů s displejem AMOLED. Také může tmavý režim omezit jejich vypalování. Mnozí namítnou, že tmavý režim je dostupný na Androidu již nyní, ale Android Q ho nabídne systémově, takže ho budou mít všechny telefony s tímto systémem. Leda by ho zakázal výrobce mobilu ve své nadstavbě.

Tmavý režim Androidu Q

Chytré automatické odpovědi na zprávy

Umělá inteligence a strojové učení kromě světa počítačů hodně ovlivňuje používání mobilních telefonů. Například mobilní systém iOS sleduje vaši aktivitu a umí vám nabídnout aplikace či funkci, kterou byste v tu denní dobu a na tom místě mohli potřebovat. Android Q bude AI také prošpikovaný a využije jí u tzv. Chytrých odpovědí. Funkce je velice jednoduchá a šikovná. Android Q dokáže rozpoznat, jaké sdělení či otázka přišla ve zprávě a nabídne několik možností přímých odpovědí. Pokud třeba dostanete zprávu “Platí dnešní schůzka?”, telefon vám nabídne možnosti “ano”, “ne” a “ano, ale opozdím se”. Aktuálně je tato funkce dostupná v aplikacích od Google, nově bude v rámci celého systému.

Chytré odpovědi v Android Q

Vylepšená nabídka sdílení

Sdílení souborů, obrázků, dokumentů a odkazů bylo dlouhodobě u Androidu kritizované. Google na tom silně zapracoval a nabídka sdílení bude nyní rychlejší a především přehlednější. Nové menu pro sdílení nabídne obvyklé možnosti, jako je odeslání emailem, pomocí Bluetooth a další možnosti a také uvidíme možnost sdílení konkrétním kontaktům, které bude systém vybírat za základě strojového učení.

Sdílení v Android Q

Režim soustředění na Androidu Q

Režim soustředění, anglicky Focus Mode je geniálně vymyšlená velmi jednoduchá věc. V nastavení si vyberete, které aplikace se mají spouštět v tomto režimu. Po spuštění vybraných aplikací systém skryje upozornění z ostatních aplikací, aby vás nerušily. Ideální je tento režim třeba pro čtení knih, učení, práci a další věci, kdy potřebujete být soustředění.

Režim soustředění v Androidu Q

Snazší rychlá nastavení

Ačkoli je základní nastavení na Androidu opravdu hračka, systém Android Q přichází se zajímavou novinkou rychlých nastavení. Jde především o zjednodušení potřebných nastavení pro konkrétní aplikaci. Jako příklad Google uvedl, když otevřete internetový prohlížeč v leteckém režimu. Telefon automaticky nabídne zapnutí Wi-Fi a dat.

Rychlá nastavení Android Q

Standardizovaný formát pro hloubku ostrosti

Práci s hloubkou ostrosti se mobily naučily až v posledních letech a Googlu by se líbilo, aby se data z fotoaparátu dala používat i v ostatních aplikacích. K tomu má sloužit nový standard, který se bude jmenovat Dynamic Depth Format. Pokud ho bude podporovat aplikace třetí strany, může tato data využít jak k práci s hloubkou ostrosti, tak například k odstranění pozadí a nahrazení jiným.

Formát pro hloubku ostrosti

Beta verze Android Q nejen pro Pixel

Google umožňuje před oficiálním spuštěním na trhu testování beta verzí nových verzí Androidu. To bylo doteď možné pouze na telefonech řady Pixel. Android Q je nyní dostupný v beta verzi pro vývojáře na cca 20 mobilech. Lze si ho stáhnout na Pixel telefony, Asus Zenfone 5Z, Essential Phone, Huawei Mate 20 Pro, LG G8 ThinQ, Nokia 8.1, OnePlus 6/6T/7, Oppo Reno, Realme 3 Pro, Tecno Spark 3 Pro, Vivo X27, Vivo Nex A/S, Xiaomi Mi Mix 3 5G, a Xiaomi Mi 9. Android Q se tak otevírá širšímu počtu uživatelů, kteří chtějí vyzkoušet novinky a také vývojářům aplikací, kteří nemají Pixel.

Lepší správce souborů v Android Q

V předchozích verzí Androidu byl správce souborů vlastně skrytý a mezi uživateli nebyl moc oblíbený. Je tu sice spoustu aplikací třetích stran, ale Google chce nabídnout svůj systém jako komplexní řešení. V nové verzi Android Q má být správce souborů kompletně přepracovaný. Nabídne lepší uživatelské prostředí, rychlé vyhledávání souborů a propojení s aplikacemi.

Automatické oprávnění aplikací v Android Q

Udělování oprávnění aplikacím patří mezi základy bezpečnosti ve vašem telefonu. Pokud aplikace fotoaparátu žádá přístup například do Google Pay, něco není v pořádku a uživateli to napoví, že může být aplikace škodlivá. Google si je ovšem vědom toho, že přidělovat několik oprávnění za sebou může být otrava a tak přišel s tzv. rolemi. Role obsahují balíčky oprávnění pro aplikace. Pokud si například stáhnete aplikaci fotoaparátu, systém mu automaticky povolí přístup k fotoaparátu, mikrofonu a galerii obrázků. Zatím ale není jasné, zda se tato funkce objeví ve finální verzi systému Android Q.

Oprávnění aplikací Android Q

Sdílení hesla k Wi-Fi pomocí QR kódu

Telefony Samsung a Xiaomi už řadu let nabízí sdílení hesla k připojené Wi-Fi pomocí QR kódu. Nově tuto funkci zabuduje Google přímo do systému. Bude fungovat velice jednoduše – otevřete si v nastavení připojenou Wi-Fi a zvolíte sdílet. Na displeji se objeví QR kód, který si naskenuje jiný uživatel a automaticky se připojí ke stejné Wi-Fi síti. Podobnou funkci nabízí také Apple, kde to ovšem funguje přes AirDrop automaticky. Tuto funkci opět umí aplikace třetích stran, ale Google ji integruje přímo do systému.

Sdílení hesla k Wi-Fi

Vylepšená gesta pro aplikace

Velkou novinkou Androidu Q je ovládání gesty. Google tak pomalu ale jistě upouští od tlačítek na displeji a bude stačit klouzat prsty v tom správném směru na tom správném místě. Google také připravil gesto, kterým vyvoláte menu aplikace pomocí tahu z levé hrany displeje doprava. S tímto gestem byl původně problém, že aktivoval příkaz zpět, nově by mělo být vše opraveno. Objevili se také informace, že gesta nefungují a nebo fungují špatně s launchery třetích stran, což je pro mnoho uživatelů problém. Android Q je zatím jen beta, takže je dost času na nápravu.

Gesta v Android Q

Nová zkratka pro Google asistenta

S nahrazením tlačítka domů gestem musel Google vyřešit aktivaci Google asistenta. Poprali se s tím opravdu zajímavě. Google asistenta aktivujete gestem z jednoho ze spodních rohů displeje, kde se bude ukazovat malý oblouček. Nově tedy nebude potřeba držet tlačítko domů, ale potáhnete prstem z jednoho ze spodních rohů.

Vyvolání Google asistenta

Kdy se můžete těšit na Android Q?

Oficiální vypuštění finální verze Androidu Q je naplánováno na říjen 2019. Jako první ho samozřejmě dostanou telefony řady Pixel, ale další budou určitě rychle následovat.

Která z novinek vás nejvíce zaujala?

Zdroj: androidauthority.com

Lukáš Mrkvička
O Autorovi - Lukáš Mrkvička

Velký příznivce moderních technologií, který stále skáče mezi světem Androidu a světem nakousnutého jablka. Na každém si najde něco, co se mu líbí, ale nikdy… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)