TOPlist

Vypalování AMOLED displeje: jak mu zabránit?

vypalování displeje

I přes stále pokročilejší technologie hrozí u moderních AMOLED displejů na mobilních telefonech vypalování pixelů. Vypálený AMOLED displej poznáte tak, že se na něm objevují duchodé obsahu, který byl zobrazen dlouhodobě. Připomíná tak například velmi použité CRT monitory, se kterými jste se mohli v minulosti setkat. Jak mu zabránit? Podívejte se na pár tipů.

Obsah články

Jak funguje AMOLED

S displeji typu AMOLED se zle setkat u většiny vlajkových lodí předních výrobců. Naleznete ho tak u Samsungu, Xiaomi, Huawei, LG a One Plus. AMOLED patří mezi to nejlepší, co chtějí výrobci dopřát svým zákazníkům. Displeje typu AMOLED vynikají především vysokým kontrastem a perfektním zobrazením černé. Je to dané tím, že narozdíl od IPS každý pixel displeje svítí sám o sobě. Díky tomu je při rozbrazení černé barvy pixel zhasnutý a můžete se tak těšit na perfektní černou. Dalším bonusem je možnost prodloužení výdrže baterie nastavením tmavého režimu a použitím tmavé tapety. Displej pak má zásadně menší spotřebu. I přes všechna pozitiva technologie AMOLED se lze setkat se zásadní nevýhodou, kterou je tzv. vypalování.

Vypalování displeje amoled vs ips

Vypalování AMOLED displeje

S vypalováním pixelů jste se mohli v minulosti setkat u plazmových televizí, na kterých to bylo nejvíce viditelné u předváděcích kusů v prodejnách. Většina televizních stanic dokonce začala své logo zobrazovat poloprůhledně, aby zamezila vypalování loga do obrazovky. Stejný problém se může vyskytnout i u AMOLED displejů a je způsobený stejnou příčinou – soustavným zobrazením stejného obsahu, například dlouhodobé zobrazní textu, obrázků nebo navigace.

Vypalování displeje amoled vypalování

Jak vypalování zabránit?

Zabránit vypalování není vůbec těžké a stačí se držet pár jednoduchých rad. Díky nim bude i po letech používání váš displej bez nepříjemných duchů.

Používejte gesta

Nejčastěji zobrazovanou položkou na displeji mobilního telefonu jsou tlačítka pro návrat zpět, domů a přepínání aplikací. Díky tomu se bohužel velmi snadno vypálí do displeje. Zapnutím gest tento problém 100% eliminujete.

Používejte automatický jas

Automatický jas využívá senzor umístěný nad displejem, aby vždy optimálně nastavil jas displeje vzhledem k okolním podmínkám. Kromě toho, že díky automatickému jasu šetříte své oči, může pomoci i proti vypalováním AMOLED displeje. Čím nižší jas, tím menší je vypalování pixelů obrazovky.

Nastavte kratší čas uzamknutí telefonu

Pokud často odkládáte rozsvícený telefon, displeji to určitě neprospívá. Nastavte proto co nejkratší čas, po kterém se displej automaticky vypne. Samozřejmě myslete na to, aby vás to neomezovalo při používání.

Zapněte si tmavý režim

Tmavý režim dokáže nejen ušetřit významnou část baterie, ale také pomáhá od vypalování AMOLED displeje. U většiny moderních telefonů lze najít jeho zapnutí v nastavení a také je stále rozšířenější u oblíbených aplikací. Podívejte se, jak ho aktivovat v klávesnici GBoard.

Nastavte si tmavou tapetu

Zobrazení tapety patří mezi nejčastější obsah, který máte na svém displeji. Nastavením tmavé až černé tapety opět snížíte namáhání displeje a jeho vypalování.

Nepoužívejte Allways On Display

AoD nabízí zobrazení času a notifikací na uzamknutém telefonu. Tato skvělá funkce se ale může podílet na velmi rychlém vypálení obsahu do AMOLED displeje. Některé telefony zobrazují AoD stále na stejném místě a pokud je to případ vašeho telefonu, doporučujeme tuto funkci vypnout. Pokud váš telefon mění pravidelně pozici informací na AoD, nemusíte se vypalování obávat.

Vyhněte se dlouhodobému zobrazování stejného obsahu

Pokud svůj telefon používáte jako kuchařku, kdy dlouho leží na stole s rozsvíceným displejem, tak to AMOLED displeji určitě neprospívá a vede k jeho vypalování. Zapínejte ho tedy jen pokud je to nutné. Podobný tip míří směrem k používání navigace, při které se telefon často může i zahřívat, což může vypalování podpořit. Doporučuji zapnout navigaci na celou obrazovku a pokud to nastavení dovolí, omezit zobrazení statických ovládacích prvků. Velmi dobrým pomocníkem je také zapnutí nočního režimu u navigace.

Vypalování AMOLED displeje 🔥 Jak mu zabránit?

Vypalování AMOLED displeje 🔥 Jak mu zabránit?


Co s vypáleným displejem?

Vypálování AMOLED displeje bohužel patří mezi trvalé následky. Pokud spatřujete slabé vypálení obrazu po dlouhodobém používání aplikace s rozsvíceným displejem, doporučujeme aplikaci vypnout, zhasnout displej a telefon nechat vychladnout. Pokud ani toto nepomůže, jediným řešením je výměna displeje.

Setkali jste se s vypáleným displeje?

Zdroj: androidauthority.com

Lukáš Mrkvička
O Autorovi - Lukáš Mrkvička

Velký příznivce moderních technologií, který stále skáče mezi světem Androidu a světem nakousnutého jablka. Na každém si najde něco, co se mu líbí, ale nikdy… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (26)