Nvidia TegraNote 7 – kopec muziky za málo peněz [recenze]
- Recenze
- Matěj Machytka
- 4.1.2015
- 32
Nvidia TegraNote 7, to je tablet s příznivou cenou a výkonem na rozdávání. Stejně jako má Google referenční tablet Nexus, tak má Nvidia TegraNote, který demonstruje možnosti procesoru Tegra 4. Pokud rádi hrajete hry, užíváte si multimediální obsah, hodil by se vám stylus a nechcete z kapsy vytáhnout příliš velkou částku, TegraNote by mohl být přesně pro vás.
Obsah recenze
- Obsah balení
- Vzhled a dílenské zpracování
- Hardware a displej
- Testy výkonu (benchmarky)
- Herní výkon
- Konektivita
- GPS
- Baterie a výdrž
- Uživatelské prostředí
- DirectStylus
- Softwarová výbava
- Multimédia
- Fotoaparát a natáčení videa
- Kdy, kde za kolik?
- Resumé
Obsah balení – nic navíc
Tablet k nám do redakce dorazil v krabičce s tradičními barvami Nvidie, tedy zelenočerné. Kromě samotného přístroje nechyběl adaptér pro nabíjení nebo uživatelský manuál. Sluchátka nebo nějaké další příslušenství přítomno nebylo.
Vzhled a dílenské zpracování – decentní a plastové
Na první pohled TegraNote příliš nezaujme. Tablet je vyroben z plastu, přičemž na části zad má něco, čemu bychom mohli říkat „softtouch“ aneb pogumovaný plast. Bohužel z něj mám dojem spíše plastový a například u Nexusu 7 je „soft“ mnohem více. Displej o velikosti 7″ má na svědomí fakt, že se tablet nastojato pohodlně drží i jednou rukou. Samotné zpracování můžeme označit za kvalitní, nikde se nic nehýbe ani nevrže. Na přední straně najdeme kromě displeje i stereo reproduktory, které designově i umístěním připomínají telefon HTC One.
TegraNotu nechybí plnohodnotný fotoaparát, jehož čočka je umístěna na zadní straně. Druhý fotoaparát se krčí mezi displejem a reproduktorem. Tlačítko pro zapnutí nalezneme na horní hraně tabletu.
Zařízení nepostrádá ani microUSB konektor, zdířku na 3,5mm jack, microHDMI port nebo slot na paměťové karty. U něho nás překvapilo, že není chráněn žádnou krytkou. TegraNote se drží pohodlně, zaoblené hrany nijak neřežou. Širší rámečky u tabletů také kvituji.
Hardware a displej
TegraNote je referenčním zařízením procesoru Tegra 4, který celou mašinku pohání. Jeho takt byl stanoven na 1,8 GHz. Procesoru sekunduje 1 GB operační paměti, což se na dnešní poměry nezdá příliš, ale nenechme se mýlit, TegraNotu výkon rozhodně nechybí a celý systém běží plynule. Co se úložiště týče, v přístroji najdeme vestavěnou paměť 16 GB, kterou můžeme rozšířit paměťovými kartami až o 64 GB.
Displej nabídne 7 palců a rozlišení 1200 x 800 pixelů, což dává jemnost 215 pixelů na palec. Typ displeje je IPS LCD. Pozorovací úhly jsou perfektní, barevné podání spíše decentní. Nečekejte tedy ukřičené barvičky stylu Super AMOLED. Na první pohled si všimnete, že displej je extrémně lesklý a rád odráží své okolí. To k příjemnému koukání příliš nepomáhá, zvláště pokud je okolo hodně světla. Displej není Full HD, takže pokud patříte mezi ty, jež se ženou za co nejvíce pixely, TegraNote vás nepotěší.
Hardware v bodech:
- displej: 7″ IPS s rozlišením 1280 × 800 pixelů
- procesor: Nvidia Tegra 4 s frekvencí 1,8 GHz
- GPU: ULP GeForce
- paměť: 1 GB RAM, 16 GB vnitřní + slot na paměťové karty
- fotoaparát: 5 MPx zadní, VGA přední
- OS: Android 4.4 KitKat
- GPS: ano, A-GPS
- Wi-Fi: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct
- Bluetooth: 4.0 LE
- NFC: ne
- baterie: 4100 mAh
- rozměry: 199 x 119 x 9.6 mm
- hmotnost: 320 g
[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]
Test výkonu
Jako v každé recenzi, ani zde nesmí chybět test výkonu pomocí benchmarků. K testování jsme použili benchmark 3Dmark a AnTuTu. Tegra 4 má výkonu na rozdávání, což se nám potvrdilo. Během testu 3Dmark se FPS stabilně pohybovalo kolem 60 snímků.
3Dmark:
AnTuTu:
Herní výkon
TegraNote si s hrami opravdu rozumí. Jakby také ne. Pro testování jsme použili klasiku v podobě Real Racingu 3, jenž stále patří mezi nejnáročnější hry. Dále jsme vyzkoušeli Grand Theft Auto: Vice City a v neposlední řadě jsme si pokrájeli ovoce ve Fruit Ninja. Ten sice nepatří mezi nejnáročnější hry, ale při používání přiloženého stylusu se jedná o parádní zábavu. Ani v jedné hře se tablet nezadýchával a především nebyl nijak nepříjemně horký. Kdo tedy uvažuje o TegraNote jako o herním tabletu, můžeme ho ubezpečit, že cena/výkon je zde ve skvělém poměru. Dodejme, že k tabletu lze pomocí Bluetooth připojit konzolový ovladač. Herní zážitek tak může být ještě o pár stupínků lepší.
RealRacing 3:
GTA: Vice City:
Fruit Ninja:
Konektivita
Konektivita je dnes u tabletů na podobné úrovni, proto následující řádky pravděpodobně nepřekvapí.
Wi-Fi
Připojení k bezdrátovému internetu je dnes naprostý standard a zařízení bez Wi-Fi jsou téměř nepoužitelná. TegraNote v tomto ohledu v ničem nezaostává, nabízí konektivitu Wi-Fi 802.11 b/g/n a Wi-Fi Direct. Co se síly signálu týče, testovaný tablet si vedl velmi dobře a v místech, kde Nexus 7 2012 již připojení ztratil, TegraNote se stále držel – na druhou stranu například HTC One dosahuje ještě lepších výsledků.
Bluetooth
Modrý zub je též přítomen a to ve verzi 4.0 Low Energy. Během testovacího přenosu souborů nedošlo k žádné anomálii.
Mobilní data
Spousta tabletů se prodává ve více verzích, přičemž některé mívají 3G/4G konektivitu. U TegraNote tomu tak není a žádnou takovou verzi nenajdete. K mání je pouze Wi-Fi.
NFC
NFC není v zařízení přítomno.
GPS
V tabletu nechybí GPS modul pro určení polohy. Fixace bez připojení na Wi-Fi probíhala trochu pomaleji.
Baterie a výdrž
Baterie má kapacitu 4100 mAh, což vystačí na velmi dobrou dobu provozu. Při běžné zátěži (internet, wi-fi, synchronizace, občas hry, občas video) jsme se bez problémů dostali na tři dny. Video vydržel tablet v kuse přehrávat 10 hodin a pokud jsme hráli náročné hry, dostali jsme se zhruba na pět hodin, což je velmi solidní číslo. Tablet nabízí několik způsobů, jak lze optimalizovat výdrž baterie. V první řadě je to jednoduchá lišta, kde volíte mezi maximálním výkonem, vyváženým režimem, či úsporou baterie. Další možností je „dynamické podsvícení Tegra PRISM“. To umí snížit jas obrazovky a zároveň vylepšit barevnost pixelů, což má zaručit stejně pěkný pohled i za nižšího jasu. Úplně dramatické rozdíly jsme ovšem nepozorovali.
Uživatelské prostředí
Uživatelské prostředí se nese v duchu čistého Androidu, grafickou nadstavbu tedy nečekejme. Přesto zde najdeme několik rozdílů, díky přítomnosti stylusu. Ve chvíli, kdy ho vytáhnete ze zdířky (přístroj to automaticky rozpozná), objeví se vám vedle ikonek zpět, domů a správce úloh další dvě. První, s rukou a zámečkem, způsobí, že tablet bude reagovat pouze na doteky stylusu, nikoli vašich prstů. Druhá slouží k pořízení a následné rychlé editaci screenshotů. Pokud máte například zajímavou fotku, kterou byste chtěli poslat známému a ještě k ní přidat komentář, TegraNote to ve mžiku vyřídí. Výhodou je možnost pořídit obrázek jenom výseče obrazovky. Tato funkce se opravdu povedla.
Během recenzování k nám dorazila aktualizace na nejnovější verzi systému Android 4.4.2 KitKat. TegraNote tak běží na aktuálním softwaru, což je velmi příjemné. Co se samotné plynulosti prostředí týče, nemůžeme si stěžovat. Tablet má dostatek výkonu, aby se interface nikde nekousal a neškobrtal. Záseky nejsou na denním pořádku. Spouštění aplikací je dílem okamžiku. Ze zamykací obrazovky se nabízí možnost tahem přejít rovnou k fotoaparátu nebo tahem zespoda do Google Now.
Jak je zvykem, na základní obrazovku si můžeme přidat různé widgety a zástupce aplikací. nVidia do základu nachystala pár velmi pěkných tapet, ze kterých lze vybírat.
Za zmínku stojí lišta s nastavením, kde oproti čistému Androidu přibylo pár ikonek. Jedna slouží pro rychlé nastavení úsporného režimu, dále lze vypnout/zapnout virtuální myš nebo spustit fullscreen mód. V takovém případě horní i dolní lišty automaticky mizí a lze je přivolat příslušným tahem ze spodní/horní strany obrazovky.
Klávesnice
Klávesnice je klasická, od Googlu, ničím pravděpodobně nepřekvapí. Psát můžete klasicky písmeno po písmenu, přičemž slovník T9 bude korigovat překlepy, nebo můžete psát tahem ve stylu klávesnice Swype. Oboje funguje celkem kvalitně, ale vzhledem k tomu, že v přístroji nemáme vybudovaný vlastní slovník, použitelnost jde dolů.
DirectStylus – další rozměr ovládání
TegraNote k vám dorazí spolu se stylusem, jenž je chytře schovaný v těle přístroje. Ve chvíli, kdy ho vytáhnete, přístroj to automaticky rozpozná. Skvělé je, že tablet rozpozná, kdy klikáte stylusem a kdy rukou, přičemž můžete zapnout režim, kdy doteky rukou nejsou rozpoznávány. To se hodí třeba v případě, kdy chcete psát a potřebujete si dlaň opřít. Po vytažení pera zařízení nabídne dvě aplikace, kde stylus využijete. První je Tegra Draw, druhá Write. K těmto dvěma můžete přidat libovolně další, o kterých si myslíte, že v nich stylus využijete.
Tablet umí rozpoznat, jak silně na displej tlačíte, a podle toho udělat tlustší nebo tenčí čáru. To oceníte především při kreslení v TegraDraw, kde můžete stvořit vskutku působivá díla. Co se psaní týče, přesnost rozpoznávání je dostačující. Psaní na tabletech či telefonech jsem nikdy nepřišel na chuť, možná proto, že můj rukopis není zrovna výstavní. Přijde mi to zkrátka nepohodlné, komu to však nevadí, může TegraNote směle využít. Musím říct, že třeba takový Fruit Ninja je se stylusem velká paráda.
Softwarová výbava
Vzhledem k tomu, že přístroj je dodáván s takřka čistým Androidem, nenajdeme zde ani příliš předinstalovaných aplikací. Za zmínku stojí aplikace TegraZone.
TegraZone
TegraNote si hodně lidí koupí kvůli hrám, což je naprosto adekvátní přístup. Aplikaci TegraZone můžeme označit za herní centrum sdružující jak novinky z herního průmyslu, tak tipy na zajímavé hry. Nejedná se o samostatný obchod, aplikace vás vždy odkáže na příslušnou stránku v Google Play. Pro fanoušky her se jedná o velmi užitečnou platformu.
Multimédia
Tablety jsou perfektní pro uchovávání všemožných audio či video souborů. Jejich velikost je tak akorát pro přehrávání seriálů někde v autobuse. Jak si TegraNote stojí při přehrávání videa či hudby?
Zvuk
TegraNote přichází se stereo reproduktory na přední straně, což uživatelé ocení při hraní her, poslouchání hudby či přehrávání videa. Reproduktory hrají slušně nahlas, ale jejich zvukové podání se mi příliš nezamlouvalo. Působilo na mě trochu zastřeně a basy nebyly moc výrazné. Pokud opět můžu srovnat s HTC One, které má rovněž reproduktory na přední straně, kvalita zvuku je o stupeň výše. Na druhou stranu u tabletu s cenovkou pod 250$ si vskutku nemůžeme stěžovat. Výstup do sluchátek je dostatečně hlasitý a běžným uživatelům bude naprosto stačit. Softwarové „zlepšováky“ typu BeatsAudio tu nenajdeme.
Video
Vzhledem k výkonnosti celého zařízení nepřekvapí, že si bez problémů poradilo i s Full HD videem. Ani audio ani video nijak nezadrhávalo. Bohužel se u videa hodně projevuje obrovská lesklost displeje. Když nejste v temné místnosti a nevytáhnete jas hodně vysoko, odlesky jsou hodně nepříjemné. Při testování jsme použili aplikaci MX Player. Kdo pozná z jakého seriálu je vyfocená scéna, získá zlatého Bludišťáka :)
Fotoaparát a natáčení videa
Fotit tabletem mi přijde trochu zvláštní a asi nikdy nebudu jeho příznivcem. Vždy když si vzpomenu na lidi, kteří mávají na koncertu obrovským iPadem, přichází mi na mysl zkratka WTF. Jak to ale vypadá, výrobci to vidí jinak a fotoaparáty se ve spoustě tabletů zabydlely. TegraNote není výjimkou. Hlavní fotoaparát má rozlišení 5 MPx, zvládne natáčet Full HD video a disponuje funkcemi jako HDR. Zajímavostí je, že aplikace pro pořizování fotek vznikla ve spolupráci s Camera Awesome. To je aplikace běžně dostupná v Google Play, jež má kořeny na platformě iOS.
Fotky jsou na dnešní poměry průměrné kvality. Žádný zázrak se nekoná a viděl bych to spíše na použití v nouzi. Barevné podání nezaujme. Fotoaparát má problém pokud se na fotce objeví výraznější kontrast světlo/stín.
Ukázka fotek:
Ukázka videa:
Nvidia Tegra Note 7 – testovací video
Kde, kdy a za kolik?
Cena ve většině případů rozhodne, zda si daný výrobek koupíme či nikoliv. U TegraNote je tu ještě jeden problém. Bohužel zatím není dostupný v České republice. V zahraničí mívá tablet cenovku kolem 200$, což je opravdu perfektní cena. Když vezmeme v potaz, jak výkonná Tegra 4 je, fakt, že si plynule zahrajete nejnovější hry a dobře odladěný systém Android 4.4.2 KitKat, vyjde vám naprosto ultimátní poměr cena/výkon.
Resumé
TegraNote je rozhodně povedený kousek hardwaru. Za málo peněz nabízí opravdu hodně muziky. Jeho procesor Tegra 4 potěší především hráče, poněvadž nemá nejmenší problém ani s nejnovějšími kousky. Co se designové stránky týče, tablet není žádný zvláštní krasavec. Převládá plast a na zádech změkčený povrch „softtouch“. Černá barva ani nenadchne, ani neurazí, alespoň při „paření“ her v autobuse nebudete vypadat příliš extravagantně.
Jestli má tablet nějakou slabinu, je to displej, který je příliš lesklý a venku na slunci poslouží lépe jako zrcátko. To je velká škoda. HD rozlišení nemá na dnešní poměry kdovíjakou jemnost, ale v tom bychom problém neviděli. Barevné podání není špatné. Plusové body získává TegraNote za stylus, který je chytře ukryt v těle tabletu a je velmi užitečný. Nvidia pro něj připravila několik aplikací, kde ho můžete využít. Hodí se ale i při brouzdání internetem nebo kdykoliv, kdy zkrátka nechcete používat prst. Osobně jsme si ho oblíbili při hraní Fruit Ninja.
Co se výdrže na baterii týče, TegraNote vydržel během testu přehrávat Full HD video 10 hodin, při občasném používání a zapnuté synchronizaci jsme se dostali zhruba na 3 dny. Baterie má od nás pochvalu. Fotoaparát dobře poslouží pro zachycení momentek, díru do světa s ním ale neuděláte.
Pro úplnost naší recenze dodejme, že Nvidia neprodává TegraNote přímo pod svým brandem. Setkáte se tak s několika společnostmi, jejichž logo bude na zádech tabletu. Námi testovaný byl od Advent Vega. Mezi další patří Xolo Play nebo EVGA. Rozdílů mezi jednotlivými verzemi by mělo být pramálo.
Celkově zařízení poskytne ultimátní poměr cena/výkon, díky čemuž si jistě získá řadu příznivců.
+ Cena
+ Tegra 4 – vysoký výkon
+ Stereo reproduktory perfektní pro hry
+ Stylus
+ Nejnovější verze Androidu
+ Výdrž baterie
– Příliš lesklý displej
– Nudný design
– Softtouch není úplně „soft“
– Aktuálně nedostupný v ČR
Akční a věčně pozitivní člověk, studující svůj vysněný obor - marketingovou komunikaci a PR. Ujíždím na elektronické hudbě, zajímám se o DJing a jsem pravidelným… více o autorovi
Komentáře (32)
Přidat komentář