TOPlist

Konečně pořádná výdrž? Číňané tvrdí, že mají nový typ baterií

Konečně pořádná výdrž? Číňané tvrdí, že mají nový typ baterií

Jednou z nadějných technologií budoucnosti, jsou baterie s pevným elektrolytem. Čínský startup tvrdí, že už jsou tady, protože už otevřel první linku na jejich sériovou výrobu. V čem by jejich nový typ baterií měl být lepší?

Sériová výroba – to je, oč tu běží

Baterie s pevným elektrolytem by, oproti dosud používaným lithium-iontový bateriím, měly přinést zhruba o 30 % větší hustotu ukládané energie. Krom kapacity mají mít lepší i další vlastnosti. Neměly by být hořlavé a měly by se dát ohýbat. Pokud se ohebným telefonům, jako třeba tomu od Samsungu bude dařit, tak obzvlášť poslední vlastnost by mohla být pro stávající výrobce telefonů velice atraktivní. Čínský výrobce baterií očekává, že první zájemci budou z řad výrobců high end digitálních zařízení, mezi které patří právě i výrobci telefonů.

Konečně pořádná výdrž? Číňané tvrdí, že mají nový typ baterií 02

Nová technologie není novinkou – mluví se o ní už dlouho a spousta firem se ji snaží dostat do sériové výroby. To se dosud nepovedlo ani některému z automobilových gigantů. Čínský startup Qing Tao Energy Development Co. tvrdí, že ve své továrně rozjel první výrobní linku a sériová výroba může začít. Linka prý dokáže vyprodukovat baterie o celkové kapacitě 0,1 GWh za rok, přičemž v roce 2020 má výrobní kapacita vzrůst sedminásobně na celkem 0,7 GWh / rok. Pro srovnání – Muskova monstrózní Gigafactory, měla pro rok 2018 projektovanou kapacitu 50 GWh, tedy 500x více.

Další detaily nebyly oznámeny. Zvládne opravdu nová čínská společnost uvést tyto baterie na trh? To si hádat neodvážíme. Každopádně bychom delší výdrž telefonů ocenili. Jen doufáme, aby vyšší hustota kapacity baterií nevedla jen k tomu, že nové telefony budou o další milimetr tenčí. To snad nehrozí – však kam by se pak vlezly všechny ty fotoaparáty, že? Jak to vidíte vy – podaří se čínské firmě způsobit revoluci v bateriích, nebo tato zpráva časem zapadne prachem, jako už několik v minulosti podobných?

Chtěli byste větší výdrž na baterii nebo vám současné hodnoty už stačí?

Zdroj: xinhuanet.com (via)

Jiří Řáha
O Autorovi - Jiří Řáha

Mým první telefonem byl, dnes již pravěký, Ericsson r310s s obrovskou anténou ve tvaru žraločí ploutve na vrchu zařízení. Následovala téměř dekáda telefonů od Nokie.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)