TOPlist

Nokia 8 Sirocco recenze: Prémiový telefon s vysokou cenou a hodně kompromisy

nokia 8 sirocco recenze

Nokia 8 Sirocco je první opravdu prémiový model, kterým se společnost HMD Global může po restartu značky Nokia chlubit. Cena je vysoká oproti jiným Nokia telefonům, na druhou stranu Nokia 8 Sirocco nabízí prémiové materiály, zaoblený pOLED displej, duální fotoaparát, bezdrátové nabíjení nebo čistý Android díky programu Android One. Stačí to ale k tomu, aby se Nokia 8 Sirocco mohla rovnat s jinými vlajkovými modely jako je Samsung Galaxy S9 nebo Huawei P20 Pro? To zjistíme v dnešní recenzi.

Obsah recenze Nokia 8 Sirocco

Obsah balení skrývá překvapení

Nokia 8 Sirocco je prémiové zařízení, poznat to už můžeme i z obsahu balení. Krabička sice nevypadá nějak extra pěkně, spíše designem připomíná starší Nokia telefony. Uvnitř najdeme mírný nadstandard. Kromě zařízení najdeme v balení USB-C kabel, nabíječku, USB-C sluchátka, redukci z 3,5mm jacku na USB-C, manuály a poměrně kvalitní kryt z tvrdého plastu.

nokia 8 sirocco obsah baleni

Nokia 8 Sirocco je široký a těžký telefon

Nokia je po restartu značky známá tím, že nabízí kvalitní zpracování i u levnějších telefonů. Proto jsme byli hodně zvědaví, jak svou laťku dokáže posunout u prémiového modelu Nokia 8 Sirocco, který stojí 20 tisíc Kč. A dokázali ji posunout, i když to má i svá negativa, o kterých si povíme později.

Tělo telefonu je tvořeno rámem vyrobeným z jednoho bloku oceli. Ta je 2,5krát odolnější než klasická hliníková slitina série 6000. Obě strany kryje tvrzené sklo Gorilla Glass 5. A opravdu vám celý telefon přijde jako jeden blok, absolutně nic se nehne a nevrže. Normálně bychom zde chtěli napsat, že i doléhá. Jenže šuplík na simkartu se „nedocvakne“ úplně dovnitř do telefonu. Díky tomu vznikne mezi šuplíkem a telefonem malá mezera a pomocí nehtu následně jednoduše můžete oddělat slot na sim kartu. Konstrukce by mohla být špičková, nebýt té chyby u šuplíku sim karty

nokia 8 sirocco je kvalitně zpracovaný telefon

Tlačítka na straně telefonu jsou největší slabinou

Výrobce HMD Global tvrdí, že je telefon lehký, s tím ale nemůžeme souhlasit. Se 177 gramy patří k těm těžším telefonům na trhu. Váha ale není velký problém. Mnohem větší máme s tlačítky na rámečku telefonu. Ty patří do jednoho bloku a jediné hmatové rozdíly oproti zbytku rámu jsou malé mezery. Sice to vypadá velmi dobře a neruší to design telefonu, ale mnohem radši bychom viděli například nějakou povrchovou úpravu, protože ani po dvou týdnech testování jsme si vůbec nemohli zvyknout, ať už na ovládání hlasitosti nebo zapínání/vypínání displeje. Díky zaoblení na obou stranách se alespoň telefon drží velmi pohodlně a perfektně padne do ruky.

Nokia 8 Sirocco podporuje i Alway On Display

V podobném čistém designu jsou i další hrany telefonu. Na vrchním rámečku se nachází malá zdířka pro mikrofon. Na levé straně je výše zmíněná záslepka pro SIM kartu a na spodní straně najdeme jeden mikrofon, USB-C konektor a hlasitý reproduktor. Zadní strana má další mikrofon, čtečku otisků prstů a hodně vystouplý duální fotoaparát. Pokud ale použijete přibalený obal, tak se fotoaparát krásně schová.

Nokia 8 Sirocco with Android One TV Commercial – Ordinary life deserves an extraordinary phone

Nokia 8 Sirocco with Android One TV Commercial - Ordinary life deserves an extraordinary phone

Na telefonu jsme marně hledali LED diodu. Vystačit si musíte s Always On displejem, který se dá v nastavení upravit. Část o konstrukci ale zakončíme pozitivně, a to informací o tom, že Nokia 8 Sirocco splňuje certifikaci IP67, takže trochu vody a prach přežije.

Barevných variant se u Nokia 8 Sirocco nedočkáte

Pokud se vám nelíbí základní černá barva, tak máme pro vás bohužel špatnou zprávu. HMD Global nenabízí telefon v jiné barevné variantě. Pokud byste chtěli jinou barvu než Black, tak musíte použít obal, nebo třeba barevné fólie, které telefon navíc ochrání i před škrábanci.

Nokia 8 sirocco black barva černá Telefon Nokia 8 Sirocco koupíte pouze v černé barvě

Zajímavé obaly a pouzdra na mobil, které ochrání Nokia 8 Sirocco

S obaly a kryty je to momentálně u telefonu Nokia 8 Sirocco poměrně špatné. Vzhledem k tomu, že se jedná o hodně nový telefon, který za sebou nemá moc velkou historii, se nedá očekávat, že bude hodně pouzder k dispozici. Naštěstí přímo v balení se nachází kvalitní průhledný kryt, který dokáže telefon chránit dodatečně. Bohužel z nějakého podivného důvodu HMD Global nevyrábí žádné oficiální příslušenství k Nokia 8 Sirocco, zatímco k ostatním modelům ano. Jistou záchranou můžou být čínské eshopy, kde jsou momentálně k dispozici Armor kryty za cca 80 Kč.

nokia 8 sirocco kryt
Pouzdra vám většinou ochrání zadní stranu a rám telefonu. Displej už ale moc ne, tedy až na různá flipová pouzdra. Jedna z možností, jak si ochránit displej, jsou ochranné fólie a krycí skla. Právě tvrzená skla jsou v posledních letech mnohem oblíbenější než fólie. A to třeba kvůli tomu, že je jednodušeji nalepíte, a hlavně nabízí větší ochranu. A to jak proti škrábancům, tak proti prasknutí, kdy většinou praskne sklíčko a samotný displej už je v pořádku.

Nokia 8 Sirocco má zaoblený displej podobně jako Samsung Galaxy S7 Edge, takže i kvůli tomuto je to s výběrem ochranných skel a folií těžší. Prozatím jich není mnoho, zabrousit musíme na německý Amazon, ze kterého si můžete objednat krycí skla. Jeho cena je 7 eur, v přepočtu cca 200 Kč.

nokia 8 sirocco kryci sklo folie

Čtečka otisků prstů je rychlá a velmi dobře umístěna

Čtečka otisků prstů je na Nokia 8 Sirocco umístěna na zádech. Odemknutí smartphonu je rychlé a přesné. Rozeznání funguje ze všech stran. Poloha čtečky je vymyšlena velmi dobře, nehrozí nějaké dlouhé nahmatávání, přirozeně se k ní dostanete prstem ihned. Dalším plusem je podpora jednoho gesta. V nastavení si můžete zapnout ovládání notifikační lišty pomocí prstu. Kontrola oznámení probíhá tak, že po snímači otisků prstů přejedete směrem dolů, opačným směrem se zase vrátí lišta zpátky.

Nokia 8 Sirocco má kvalitní a dobře umístěnou čtečku otisků prstů

Zaoblený displej Nokia 8 Sirocco je pouze na efekt

HMD Global se s telefonem Nokia 8 Sirocco vrátil trochu do minulosti. Jednak si můžete všimnout, že displej telefonu je široký, a to z toho důvodu, že se používá poměr stran 16:9, pak je to také poměrně velkým zaoblením displeje, které jsme naposledy mohli vidět ještě v době, kdy se větší vlajkové modely Samsungu nazývaly „Edge“.

Nokia 8 sirocco má zaoblený displej

Velikost displeje se u Nokia 8 Sirocco zastavila na hodnotě 5,5 palce, jedná se o pOLED panel s QHD rozlišením (2560 x 1440 pixelů), jeho jemnost je ve výsledku 534 ppi. I ve slunném počasí se dá na displej bez problémů dívat. V nastavení telefonu si bohužel nemůžete změnit režim barev, jejich teplotu, nebo rozlišení obrazovky. Jedna z nevýhod použití čistého Androidu.

Nokia 8 Sirocco – displej telefonu a příchod notifikace

Nokia 8 Sirocco - displej telefonu a příchod notifikace

Co se nám ale nejvíce nelíbilo na displeji, má být podle marketingu společnosti spíše jeho přednost. Řeč je o zaobleném displeji, který na první pohled vypadá dobře, když ale telefon používáte delší dobu, zjistíte, že je v Nokia 8 Sirocco úplně zbytečně. Telefon totiž zaoblení vůbec nevyužívá, nečekejte žádné přidané funkce, jak můžeme vidět u Samsung telefonů. Druhým problémem je zkreslení barev přímo v ohybu displeje. Kazí to dojem z prémiového telefonu. Bohužel občas dochází i k nechtěným dotykům, není to ale velký problém, jak jsme v minulosti mohli vidět například u Xiaomi Mi Note 2.

Nokia 8 Sirocco používá starší čipset Snapdragon 835

Minulý rok to byl telefon LG G6, u kterého se použil starší čipset, tento rok je to Nokia 8 Sirocco. HMD Global už pravděpodobně chtělo mít nový telefon dříve na trhu a nechtělo čekat na Snapdragon 845. Druhým důvodem použití staršího čipsetu může být i v ceně. Už tak je hodně sebevědomá. Neberte to nějak špatně, Qualcomm Snapdragon 835 je stále velmi dobrý čipset, ale u prémiových telefonů za 20 tisíc se očekává použití toho nejlepšího. A to se u telefonu Nokia 8 nestalo. Není to jen ve výkonu, nový Snapdragon je například i úspornější.

V reálném použití to naštěstí nepoznáte, fungují všechny nejnovější 3D hry jako je PUBG Mobile nebo Shadowgun Legends I tento prošel AnTuTu benchmarkem, níže naleznete kompletní výsledky, a to včetně videa, ve kterém můžete vidět například jak si poradí s náročnou 3D grafikou, nebo rychlým scrollováním. Navíc uvidíte test s konkurenčními čipsety od Exynosu, přes Kirin až po novější Snapdragon

Nokia 8 Sirocco benchmark AnTuTu

  • Celkové hodnocení – 209 402 bodů
  • CPU – 71 539 bodů
  • GPU – 83 682 bodů
  • UX – 45 161 bodů
  • Memory – 9 000 bodů

 

Benchmark test Honor 10 vs Nokia 8 Sirocco vs Galaxy S9 vs Huawei P20 Pro vs Xiaomi Mi Mix 2S

Benchmark test Honor 10 vs Nokia 8 Sirocco vs Galaxy S9 vs Huawei P20 Pro vs Xiaomi Mi Mix 2S

Tento smartphone nabízí 6GB RAM a 128GB úložiště

Nokia 8 Sirocco nabízí na našem trhu paměť RAM 6 GB. Úložiště je pouze v jedné variantě, a to 128 GB. Telefon Nokia 8 Sirocco bohužel nepodporuje microSD karty, a to ani v hybridním módu, do „šuplíčku“ můžete dát pouze jednu nano SIM kartu. To je rozhodně škoda, naštěstí 128GB vnitřní paměť stačí většině uživatelům

Parametry telefonu Nokia 8 Sirocco

[aps_product_sz id=“486175″]

Podporuje Nokia 8 Sirocco Dual Sim?

Jak už jsme zmínili o odstavec výše, do mobilu Nokia 8 Sirocco vložíte pouze jednu nano SIM kartu. Bohužel jsme jeden z trhů, kde se dá koupit jednosimková verze. V zahraničí bude k dispozici i Nokia 8 Sirocco Dual Sim. Je to rozhodně škoda, obzvlášť když se Dual Sim stává pomalu standardem mezi dražšími i levnějšími telefony. Další konektivita je na tom už lépe. Nokia 8 Sirocco podporuje Wi-fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, GPS + GLONASS + BDS a NFC.

nokia 8 sirocco sim karta slot

Výdrž baterie na jedno nabití je nadprůměrná

Baterie v telefonu Nokia 8 Sirocco má kapacitu 3 260 mAh, to není nic moc velkého, obzvlášť když si vezmeme, že se používá QuadHD rozlišení. Telefon nás ale překvapil, pokud se trochu uskromníte, dosáhnete na dva dny. Při náročném používání, kdy jsme několik desítek minut nahrávali 4K video, streamovali písničky, nafotili 100+ fotografií atd. nám na konci dne zbývalo cca 20 procent baterie.

Nokia 8 Sirocco si poradí i s bezdrátovým nabíjením

HMD Global se přidává mezi výrobce, kteří využívají bezdrátové nabíjení, a to se standardem Qi. S mobilem Nokia 8 Sirocco vám bude fungovat většina bezdrátových nabíječek. Kromě toho je telefon kompatibilní i s rychlým nabíjením Qualcomm QuickCharge 4.0. Za zhruba 30 minut se vám telefon nabije na 50 procent, z nuly na 100 procent nám nabíjení trvalo průměrně 1 hodinu a 20 minut.

nokia 8 sirocco bezdratove nabijeni qi

Jak jsou na tom aktualizace Androidu?

Nokia 8 Sirocco funguje na Androidu 8.1 Oreo. Společnost již přislíbila, že přijde aktualizace na Android P, očekávat se dá i Android Q. Zároveň by majitelé tohoto telefonu měli být mezi těmi prvními. Nokia 8 Sirocco se totiž objevuje v programu Android One, díky kterému nabídne společností Google pečlivě a kvalitně odladěný software a nejlepší zabezpečení. Ukazují to již nyní, kdy testovaný telefon běží na květnové bezpečnostní záplatě. Což je momentálně poslední dostupná úroveň bezpečnostní opravy.

Nokia 8 Sirocco se může chlubit čistým Androidem

Slovo nadstavba je u Nokia telefonů zakázané. Telefony běží na čistém Androidu. To má své výhody, i nevýhody. Mezi výhody patří rychlost systému, absence bloatware aplikací a her a rychlé aktualizace. Má to ale i své nevýhody, mezi ně patří nedostatek funkcí, které můžeme znát z jiných telefonů a dokonce i třeba z Pixel telefonů.

Problém s nedostatkem funkcí už v roce 2018 není tak hrozný, jak ještě před několika lety. Dnes už čistý Android nabízí hodně věcí a bez problémů můžete telefon používat. Jenže telefon má například zaoblený displej, který ale žádným způsobem nevyužívá, přitom od konkurence víme, že se dá využít poměrně hodně. Čistý Android s něčím takovým nepočítá, takže je zaoblení na efekt. Stejné je to u nastavení displeje, nemůžete si změnit rozlišení či barevné režimy. Přitom Pixel 2 nabízí možnost vybrat si alespoň barevný režim.

Jak Nokia 8 Sirocco fotí a natáčí video?

HMD Global se prozatím s absolutní špičkou fotomobilů nemohl rovnat, a to z důvodů ceny svých přístrojů. Doposud byl nejvybavenější model Nokia 8, který se spíše zařazuje do vyšší střední třídy. Až nyní se Nokia 8 Sirocco může po stránce  výbavy i ceny rovnat s těmi nejlepšími. Nejprve ale trochu parametrů. Na zadní straně najdeme duální fotoaparát s rozlišením 12 + 13 MPx, První fotoaparát má clonu F/1,7, druhý F/2,6. Přední selfie kamera má 5 MPx. Video dokáže Nokia 8 Sirocco natáčet až ve 4K rozlišení a 30 FPS, bohužel mu ale chybí optická stabilizace obrazu (OIS). K ovládání fotoaparátu se používá aplikace Nokia Camera, která má i Pro režim.

Rozhodně jsme překvapeni kvalitou snímků vzhledem k tomu, že se jedná o první telefon od HMD Global, který se má rovnat s těmi nejlepšími fotomobily. Některé snímky jsou sice přeexponované, ale obecně dělá fotoaparát velmi kvalitní snímky. Podání barev je věrohodné. V množství detailů a se šumem se nemůže rovnat s konkurencí jako je Samsung Galaxy S9+ a Huawei P20 Pro horší. Nahrávání videa je na tom dobré, dá se ale vidět, že telefonu chybí optická stabilizace obrazu. To se odráží i na horších nočních fotografiích. Opět to ale zakončíme pozitivně, a to nahráváním zvuku. Zatímco nedávno jsme tu měli Xiaomi Mi Mix 2S s katastrofickým zvukem, tak Nokia 8 Sirocco je pravý opak. Prostorové nahrávání zvuku se nezalekne ani koncertů, jak se můžete přesvědčit níže.

Fotografie z Nokia 8 Sirocco

Videa z Nokia 8 Sirocco

Nokia 8 Sirocco je hodně drahý kousek

V minulé recenzi jsme tu měli Honor 10, který nás svou cenou doslova ohromil. Dalo by se říct, že něco podobného jsme zažili i u Nokia 8 Sirocco, akorát v trochu jiném smyslu. Telefon od HMD Global je drahý, doporučená cena v České republice je stanovena na 19 999 Kč. Tím se zařazuje po bok TOP vlajkových modelů. O tom, jak je to výhodná nabídka, si však povíme až v závěru.

Dostupnost mobilu Nokia 8 Sirocco

HMD Global má s dostupnosti svých telefonů obecné problémy, a to platí již od prvního telefonu Nokia 6, který dlouhou dobu nebyl u nás k dispozici. Oficiálně se Nokia 8 Sirocco na našem trhu prodává. V moc obchodech ale telefon nenajdeme, zatím je například u Alzy, Smarty či operátora O2. Jak ukazují data ze serveru Heureka, eshopy jej zatím moc nezařazují a navíc ještě nejsou moc skladem. Pokud ale o tento telefon máte zájem, nebude problém jej koupit. Nepočítejte však s tím, že jej budete nacházet ve většině obchodů, kde byste si je mohli například rovnou vyzkoušet. Rozhodně je tu pro HMD Global místo pro zlepšení. Není to problém jen s trhem v Česku, například USA je na tom velmi podobně, a to včetně velkých operátorů jako je Verizon.

Srovnání telefonů Nokia 8 a Nokia 8 Sirocco

I když se může zdát, že jde o dva téměř totožné telefony, Nokia 8 a Nokia 8 Sirocco se liší v mnoha aspektech. Ať už je to cena, design, výbava atd. Nokia 8 stojí 9 tisíc Kč, téměř dvakrát méně než Sirocco. Který Nokia telefon se vyplatí koupit?

Nejprve se podíváme na zpracování, Sirrocco je z oceli a skla, Nokia 8 z hliníku a skla. IP certifikace vítězí u novějšího modelu, kdy splňuje IP67, starší Nokia 8 pouze IP54. Oba telefony mají stejné rozlišení displeje 2560 x 1440 pixelů, avšak odlišné panely, Sirocco má p-OLED, Nokia 8 klasické IPS LCD. Výkon a paměť telefonů je totožná, oba koupíte se Snapdragonem 835 a 6GB RAM se 128GB vnitřní pamětí.

Telefon Nokia 8

U fotoaparátu je vidět zlepšení na straně Sirocco, i když trochu nepochopitelně nemá optickou stabilizaci obrazu. A to i když starší a levnější model ano. Další větší rozdíly na těchto dvou telefonech nenajdeme. V tomto případě nám tedy vychází s poměrem cena/výkon jako lepší volba Nokia 8. Sice má nudnější design, menší IP certifikaci a trochu horší fotoaparát, nevidíme ale důvod, proč si připlácet o tolik tisíc.

Závěr recenze Nokia 8 Sirocco

Už z předchozího odstavce, kde srovnáváme Nokia 8 a Nokia 8 Sirocco, to pro novinku nedopadlo příliš dobře. A bohužel to musíme potvrdit i v závěru. Telefon má prémiovou cenu 20 tisíc Kč, za kterou očekáváte téměř bezchybné zařízení. U Nokia 8 Sirocco je ale těch kompromisů poměrně hodně. Nejvíce nám vadí nedořešený rám telefonu, sice je pevný, ale vypínací tlačítko a ovládání hlasitosti se téměř nedají nahmatat. Mnohokrát za den se vám stane, že zmáčknete jen rám telefonu, nebo odlišné tlačítko, než jste chtěli. Dále šuplík na SIM kartu vůbec nedoléhá k tělu a můžete jej bez problémů nehtem oddělat. Zaoblení displeje se nám moc nelíbí, které je pouze na efekt, v systému nejsou k němu žádné speciální funkce. Při delším používání si navíc všimnete zkreslení barev v ohybu. Vysoká cena, absence LED diody a slotu na microSD karty už jen vše podtrhují.

Na druhou stranu nabízí perfektní design s použitím kvalitních materiálů, čistý Android s rychlými aktualizacemi, zvýšenou odolnost proti vodě a prachu, poměrně kvalitní fotoaparát, kterému hodně přidává nahrávání zvuku, bezdrátové nabíjení a mírně nadstandardní výdrž baterie.

Ve výsledku nevíme, komu bychom měli Nokia 8 Sirocco doporučit. Za 20 tisíc Kč můžete mít mnohem lepší telefony. Pokud jste fanoušky čistého Androidu, můžete vzít Pixel 2, v dalších ohledech tuto Nokii překonávají jiné telefony. Pokud by šla cena telefonů razantně dolů, někde na úroveň vyšší střední třídy, tak už by se mohlo jednat o zajímavou variantu. Ve srovnání s TOP telefony na tom ale moc dobře není.

Klady

+ Perfektní design
+ Použily se kvalitní materiály

+ Čistý Android 8.1 Oreo
+ Skvělé nahrávání zvuku

+ Dobrý fotoaparát
+ Bezdrátové nabíjení
+ Nadstandardní výdrž baterie

Zápory

– Vysoká cena
– Umístění tlačítek v rámu telefonu
– Šuplík na SIM kartu nedoléhá k tělu telefonu
– Zkreslení barev v ohybu displeje
– Chybí optická stabilizace obrazu

– Absence LED diody
– Chybí podpora pro microSD karty

Za zapůjčení děkujeme společnosti Nokia.

Co říkáte na Nokia 8 Sirocco? Čekali jste od tohoto TOP modelu více?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)