Menu

Telefon LG G6: Skvělý smartphone, který je ale pro Evropu ochuzen (recenze)

Ani LG nezůstalo letos pozadu a představilo svůj vlajkový model LG G6. Nádherný displej, voděodolné tělo a kvalitní duální fotoaparát. Bude to však na letošní konkurenci stačit?

Recenze LG G6 – obsah

Obsah balení nepřekvapí

O balení, ve kterém testovaný LG G6 dorazil, se zmíníme jen krátce – obsahuje jen to, co uživatel bude k používání telefonu potřebovat, a celkem nic navíc. V krabičce nalezneme telefon, nabíječku, USB kabel, sluchátka a sadu papírových materiálů. Žádné překvapení jako třeba headset pro virtuální realitu v případě telefonu Honor 8 Pro jsme zde nenašli.

Společnost LG sáhla u předchozího TOP modelu k riskantnímu kroku a učinila smartphone modulární – bylo jej možné rozšířit o další funkce. Tento krok se nakonec ukázal jako slepá ulička, neboť LG G5 díru do světa rozhodně neudělalo. Není proto divu, že LG G6 modulární není. I tak ale jihokorejská společnost stihla zareagovat na trend tenkých rámečků v okolí displeje. Plocha displeje zde pokrývá 78 % přední strany, což je jen o pár procent méně než Samsung Galaxy S8. Zapracovalo se především na prostoru pod a nad displejem, tlačítka jsou v tomto případě znovu softwarová. Trochu zamrzí absence notifikační diody, kterou má suplovat funkce Always On Display. Na trh se telefon dostal v bílé, stříbrné a černé variantě.

LG G6-konstrukce-predni-strana

Na první pohled by člověk tipoval, že je zadní část telefonu tvořena kovem. Pravdou ovšem je, že se jedná o tvrzené sklo Corning Gorilla Glass 5, pod kterým je jen kovová textura. Na dotek působí sklo trochu “plastově”. Zachraňuje to však masivní kovový rámeček, který obepíná telefon ze všech stran. Záda vycházejí z designu svého předchůdce – kulatá čtečka uprostřed má nad sebou dvojici fotoaparátů, mezi nimiž je umístěn dvojitý LED blesk. Snímače jsou ukázkově zarovnány se zbytkem konstrukce, takže nebude docházet k jejich škrábání. Součástí čtečky otisků prstů je i napájecí tlačítko.

Ovládání hlasitosti se nachází na levé straně telefonu, na proti je dostupný slot pro nanoSIM a paměťovou kartu. Ve spodní části sídlí USB-C konektor spolu s hlasitým reproduktorem, v horní straně pak 3,5mm jack. I v tomto případě jsme rádi, že na tento konektor výrobce dosud nezanevřel.

LG G6-konstrukce-zadni-strana

Stejně velký jako Samsung Galaxy S8

Displeje smartphonů Samsung Galaxy S8 a LG G6 jsou srovnatelné – 5,8″ vs. 5,7″. Výška telefonů pak dokonce na desetiny milimetru totožná a činí 148,9 milimetru. Přestože je to chvályhodný údaj v porovnání s velikostí displeje, kompaktním telefonem bychom LG G6 nenazvali. Do ruky telefon ale i tak sedne dobře a nikde nic neřeže. Úchop je překvapivě jistý, za což může především kovový rámeček. Navigační tlačítka jsou výborně na dosah, ovládání hlasitosti je pak možná o něco výše a člověk si vždy musí přehmátnout. Tlačítko napájení se mačká pohodlně, sídlí totiž ve čtečce. Jen je potřeba si na tuto novinku zvyknout.

Displej je obrovský, ale díky netradičnímu poměru 2:1 jej lze relativně dobře ovládat jednou rukou. Přesto je občas nutné si přehmátnout nebo využít druhou ruku. Bohužel se nám nepodařilo aktivovat funkci ovládání jednou rukou (nenašli jsme ji). Ke zpracování telefonu nemáme žádnou výtku a naopak chválíme, že se i LG připojilo k trendu voděodolnosti u smartphonů. Díky certifikaci IP68 je možné telefon ponořit do hloubky 1,5 metru po dobu 30 minut.

LG G6-konstrukce-v-ruce-3

Povedený displej s netradičním poměrem

Telefon LG G6 přichází s IPS panelem, který nabídne úhlopříčku 5,7″ a extra jemné rozlišení 1440 x 2880 pixelů. Díky tomu činí jemnost celých 564 PPI, což je za hranicí možností lidského oka. Netradiční je poměr stran displeje 2:1, což je opět jistá podobnost s konkurenčním Galaxy S8. Podobně jako u zmíněného telefonu nám ani v tomto případě netradiční poměr stran nečinil problémy – při přehrávání videa byly po stranách úzké pruhy, což ale předinstalovaný přehrávač opět umí kompenzovat (ořezem či deformací). Stejně tak hry lze spustit v obou režimech.

Kvalita podání barev je skvělá. Barvy sice nejsou při porovnání s AMOLED displejem tak saturované, ale jsou rozhodně věrnější. Zde už bude záležet na preferencích jednotlivých uživatelů, ale jsme přesvědčeni, že jsou dnes kvality displejů u TOP modelů velmi vyrovnané. Ten v LG G6 patří k těm nejlepším. Navzdory IPS technologii je velmi dobré i podání “černé” barvy, čitelnost na slunci je také skvělá, i když u Galaxy S8 je o něco málo lepší.

Potěšila nás přítomnost funkce rozsvícení displeje poklepáním – byl to však vcelku logický krok, neboť je tlačítko napájení umístěno ve čtečce otisků prstů na zádech telefonu. Pro rozsvícení displeje bychom tedy museli telefon vždy otočit. Displej je od výrobce pokryt ochrannou fólií, která se velice brzy poškrábe a uživatelé ji tak krátce po zakoupení telefonu nejspíše strhnou.

LG G6-konstrukce-predni-strana-3Always-on display nemůže chybět

LG přišlo s AOD již ve svém modelu G5. Díky této funkci jsou na displeji stále zobrazeny údaje o čase a notifikacích. To samozřejmě samo o sobě spotřebovává baterii, protože displej je stále aktivní, ale ve výsledku baterii spíše ušetříte. Pokud totiž kvůli kontrole času či notifikací pokaždé rozsvítíte displej, spotřebuje více energie než AOD. To se samozřejmě může u jednotlivých uživatelů lišit. Nastavení v případě AOD není u LG G6 mnoho – vybrat si můžete prakticky jen vzhled hodin či přidat podpis s vybraným fontem. Notifikace se zobrazí jako ikonka, detailnější popis události nečekejte. Jas AOD není standardně tak vysoký jako v případě AMOLEDů, lze jej v nastavení ale zvýšit. To výrazně zvýší jeho spotřebu, a proto tento krok nedoporučujeme.

LG G6-displej-AOD-1

Spolehlivá čtečka otisků prstů

V čem LG G6 totožný s TOP modelem Samsungu není, je naštěstí čtečka otisků prstů. Zatímco v Galaxy S8 od Samsungu je její použití občas utrpením, v LG G6 funguje velmi dobře. Na dnešní dobu tedy řekněme již spíše standardně. Umístění vzadu je pro mnohé nepříjemné, my jej však oceňujeme. Zmiňovanou zvláštností je napájecí tlačítko, které je v ní umístěno – to žádné problémy nezpůsobuje, ale je potřeba si na to chvíli zvykat. Čtečka nám přijde spolehlivá i rychlá a většina pokusů o odemčení dopadne dobře. Nedávno recenzovaný Honor 8 Pro na tom byl ale o něco lépe – rychlostí i spolehlivostí.

Z používání čtečky máme následující pocity:

 • odemknutí je snadné a rychlé,
 • na čtečku není potřeba nikterak tlačit, jde to lehce,
 • vlhký prst není rozpoznán,
 • drtivá většina pokusů o odemčení je úspěšná,
 • prst je rozpoznán z jakéhokoliv směru (nezáleží na natočení),
 • stačí jen přiložit prst a automaticky dojde k odemknutí i rozsvícení displeje,
 • na tlačítko ve čtečce je potřeba si chvilku zvyknout.

LG G6-konstrukce-ctecka-otisku-prstu

Musel vsadit na osvědčený Snapdragon 821

Samsung Galaxy S8 i Xiaomi Mi6 vsadily na prozatím nejvýkonnější a zbrusu nový čip Snapdragon 835. Společnost LG se však rozhodla pro starší variantu 821. Důvodem byl nejspíše fakt, že většinu čipů si již “zabral” Samsung pro svůj model S8 a LG by muselo čekat ještě pár měsíců. A to by konkurence měla znatelný náskok v prodejích. Přesto je trochu zvláštní, že čínské Xiaomi čip dostalo. Tak či tak nabídne Snapdragon 821 stále dostatečnou porci výkonu a uživatelé tolik smutnit nemusí. LG G6 nabídne také 4GB RAM paměť a v našem případě 32GB vnitřní úložiště.

Dále zmiňme podporu Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2, NFC či slot pro paměťové karty až do velikosti 256 GB. Testovali jsme i přesnost GPS, která je – vcelku tradičně – na velmi dobré úrovni. Baterie se dočkala kapacity 3300 mAh, což opět na danou úhlopříčku není žádný zázrak. O tom si ale povíme v jedné z následujících kapitol. Potěšující může být přítomnost FM rádia.

LG G6 katalog

LG G6

1.0
 • Displej 5.7, 1440 x 2880 pixelů, IPS LCD, 564 ppi
 • Procesor Snapdragon 821
 • RAM 4GB
 • Fotoaparát 13 MP
 • Baterie 3300 mAh
 • Cena od 8 227 Kč

Na celý den práce baterie postačí

Smartphone LG G6 dostal do vínku baterii s kapacitou 3300 mAh, což sice na první pohled neslibuje zázračnou výdrž na jedno nabití, ale ani velký propadák. Displej je obrovský (5,7″), stejně tak extra jemné rozlišení i výkonný hardware. Při našem testování, kdy jsme telefon nešetřili (a měli stále zapnuté datové přenosy, brouzdali několik hodin na internetu, poslouchali hudbu či vyřídili desítky zpráv a další) nám zbývalo v telefonu ke konci dne 20-30 %, což je o něco méně než v případě Galaxy S8. Baterie na celý den postačí, více už však při intenzivním používání nečekejte. Při troše šetření jsme se dostali i na 1,5 dne, což by mohlo odpovídat většině uživatelů.

V jistém ohledu se na výdrži může podepsat i funkce AOD, která spotřebovává okolo 1 % baterie za hodinu. Nelze však předem říci, zda využití této funkce u každého výdrž prodlouží či zkrátí. Vždy záleží na tom, jak často vám bude stačit jen pohled na AOD místo rozsvícení displeje. Naším doporučením je ponechat AOD zapnuté, pouze aktivovat jeho plánování (tzn. aby v noci byla tato funkce vypnutá, protože není většinou potřeba). Telefon nabízí i úsporný režim, který deaktivuje AOD, sníží podsvícení a vibrace i omezí provoz aplikací na pozadí.

LG G6 je vybaveno technologií Quick Charge 3.0, která telefon z 15 % do 100 % nabije podle našeho měření přibližně za 1 hodinu a 20 minut, což není vůbec špatné. Za půl hodiny zvládne navíc doplnit přibližně 40 % energie. Nemůže chybět ani reversibilní konektor USB-C s podporou USB 3.1. Trochu jsme jásali nad podporou bezdrátového nabíjení, bohužel marně – to umí jen americká verze telefonu.

Systém – Android tak trochu po svém

LG vyvíjí svou nadstavbu již řadu let a zvykli jsme si, že na podobu čistého Androidu nenarazíme. LG G6 ovšem nabídne novou verzi svého rozhraní, která staví na Androidu 7. Na první pohled je od čistého Android vzdálená, snaží se však nést v duchu jednoduchosti, což se i celkem daří. Notifikační lišta i nastavení vypadá velice podobně jako nové prostředí od Samsungu, v čemž má ale nejspíše prsty hlavně Android 7. I tak je použití stejných barev až podezřelé.

Celkově hodnotíme prostředí od LG kladně – líbí se nám jeho jednoduchost i provedení. Člověk vše nalezne, kde čeká, a žádná důležitá funkce nám nescházela. Pochválit můžeme i rychlost prostředí, která je na výborné úrovni. Honor 8 Pro je však rychlejší a Galaxy S8 o malý kousek také. V oblasti stability to úplně 100% není, a přestože budou majitelé LG nejspíše proti, jsme na to u LG za ta léta tak nějak zvyklí. Párkrát se nám stalo, že se nějaká aplikace ukončila, nebo se telefon na krátký moment zasekl při příchozí MMS. Byly to ale rozhodně ojedinělé situace.

Průměrný reproduktor a žádný Quad DAC

Znělo to skvěle – LG G6 přijde s kvalitním Quad DAC (digitálně analogovým převodníkem), který by měl zajistit špičkovou reprodukci zvuku. Díky tomu by si na své přišli i nejnáročnější posluchači hudby. Bohužel evropská varianta tuto přednost nedostala, dočkal se jí totiž pouze korejský trh. Ani tak ale nemusí běžní uživatelé smutnit – kvalita reprodukce z 3,5mm jack konektoru je na velmi dobré úrovni a v kombinaci s kvalitnějšími sluchátky si užijete velmi dobrý poslech. Ani sluchátka v balení nehrají vyloženě špatně a na běžný poslech poslouží dobře drtivé většině uživatelů.

Pozitivní už tolik nebudeme v případě hlasitého reproduktoru. Ten je umístěn opět nešikovně tak, že si jej rukou často při držení telefonu na šířku zakryjete a znatelně utlumíte. Navíc nejsme úplně nadšeni ani z jeho podání – hlasitost je spíše průměrná a kvalita na TOP modely možná i mírně podprůměrná. Rozhodně to na žádný kvalitní poslech hudby není. Je trochu škoda, že po kvalitních reproduktorech u HTC (z dob M7 a M8) se už na tuto oblast trochu zapomíná.

LG G6-konstrukce-reproduktor-1

Skvělý fotoaparát v netradičním provedení

Smartphone LG G6 je vybaven dvojicí snímačů s 13MPx rozlišením. Jeden z nich nabídne vysokou světelnost F1.8, optickou stabilizaci obrazu i fázové ostření. Druhý z objektivů, který pracuje zcela samostatně, nabídne F2.4, a přestože postrádá optickou stabilizaci obrazu, pyšní se širokoúhlým záběrem 120°. Díky tomu lze zachytit i objekty, které se na běžný fotoaparát nevejdou. Oba jsou schopny zachytit video v UltraHD rozlišení (3840 x 2160 pixelů) se 30 FPS nebo Full HD s 60 snímky za sekundu.

Aplikace pro fotoaparát je povedená a velice rychle jsme vždy našli, co jsme potřebovali. Snadno se dostanete například k volbě rozlišení pro fotografie i videa či volbě režimu. HDR je zde aktivní neustále a je na fotoaparátu, zda jej za daných podmínek využije nebo ne. Nechybí ani možnost ukládání snímků do RAWu.

A výsledné fotografie? Společnost LG znovu ukazuje, že fotoaparáty umí. Snímky mají bohaté detaily a nabídnou i povedené barevné podání. Barvy jsou jen možná zbytečně saturované a v automatickém režimu používá telefon často HDR. To by však měla vyřešit jedna z květnových aktualizací. Výsledky se ale budou i tak většině uživatelů líbit. Špatně na tom není navíc telefon ani ve špatných světelných podmínkách. Širokoúhlý fotoaparát je zajímavým bonusem, který umožní uživatelům vměstnat více objektů do jednoho záběru. Po krajích fotografie je však patrný efekt rybího oka a upřímně jsme tomuto fotoaparátu úplně na chuť nepřišli. Jako bonus ale proč ne.

V podobném duchu se nese i natáčení videí, které podporuje nejen vysoké rozlišení UHD, ale i režim FullHD s 60 snímky. Video nabídne podobné rysy jako fotografie. V případě natáčení je znatelná i optická stabilizace obrazu, která otřesy videa výrazně snížila. Celkově hodnotíme fotoaparát v LG G6 jako velmi zdařilý, na druhou stranu se toho od modelu G5 příliš nezměnilo. Na postprocesingu je navíc potřeba ještě trochu zapracovat.

Fotografie a videa ke stažení.

Širokoúhlý fotoaparát

Závěr – povedený telefon bez patřičné péče

S dostupností LG G6 je to tradičně trochu složitější. Oficiální zastoupení jej totiž stále skladem nenabízí, smartphone se však na trhu již koupit dá – prostřednictvím prodejců a “šedého” dovozu (telefony nejsou českou distribucí). V tomto případě telefon vyjde zhruba na 19 tisíc korun. Oficiální obchod jej v předobjednávce nabízí za 19 990 Kč. Paradoxně nejlevněji lze nyní nakoupit u operátora Vodafone, který jej prodává za atraktivnější částku 16 177 Kč.

Za danou částku dostane uživatel telefon, který se může pochlubit povedenou konstrukcí s vodědoolností (IP68), skvělým displejem i povedeným fotoaparátem s možností fotit ultraširoké fotografie a video. Špatně na tom není ani systém, i když jsme na pár zbytečností narazili (několik pádů aplikací či zaváhání). Nový kabátek a Android 7 telefonu sluší. Dobře je na tom i čtečka otisků prstů a oceňujeme slot pro paměťovou kartu.

LG G6 ale rozhodně není dokonalé. Oproti konkurenci ztrácí svým vybavením – společnost musela sáhnout po slabším Snapdragonu 821, na českém trhu je navíc k dispozici pouze 32GB varianta. Zarážející je fakt, že evropská verze telefonu toho umí méně než korejská či americká. LG telefon pro naše zákazníky nevybavilo ani 64GB pamětí, bezdrátovým nabíjením či kvalitním audio převodníkem. Nepotěšila nás ani absence notifikační diody.

Závěrečné hodnocení: LG G6 je bezesporu vydařeným telefonem, který nejvíce sráží přístup společnosti LG k evropskému trhu. Oficiální dostupnost pokulhává a model, který se dostane do rukou českých zákazníků, postrádá některé zajímavé funkce z asijských či amerických trhů. Zachránit by jej však mohla cena, která se nyní u operátora Vodafone pohybuje na zajímavé částce. V poměru cena/výkon může Samsung Galaxy S8 porazit, celkově však jako vlajková loď nikoliv.

Klady

+ Povedený fotoaparát s možností fotit ultraširoké fotografie
+ Design a kvalita zpracování
+ Skvělý displej
+ Voděodolnost IP68
+ Přesná čtečka otisků prstů
+ Slot pro paměťovou kartu

Zápory

– Konkurence nabízí vyšší výkon
– Podprůměrný hlasitý reproduktor
– Chybí notifikační dioda a infraport
– Evropská verze nenabídne 64GB úložiště, bezdrátové nabíjení ani kvalitní DAC převodník

Za zapůjčení telefonu LG G6 děkujeme společnosti Alza.

Jak se vám líbí LG G6?

 

Komentáře

DeX.DC

3.5.2017 18:24

“bezdrátové nabíjení ani kvalitní DAC převodník”

Pokud je me znamo, tak bezdratove nabijeni a DAC prevodnik je dodavan na objednavku. Kazdy operator mel moznost si objednat to same.

bechterev

z aplikace
3.5.2017 18:47

Co se týká příslušenství byl myšlen určitě Honor 8 pro……

Nemakačenko

3.5.2017 18:59

LG jde s těmi telefony od G3 vážně ke dnu.. Hw z loňských modelu, cena letošních a výbava tsky nic moc. G6 není v ničem lepší než S7 edge, který tento telefon mimo jiné v mnoha věcech překona. S7 a edge lze koupit s Cash Back za 13 a 16k a oba toho nabídnou víc, za mnohem nižší cenu. Takže LG díky, vzpomínáme na ten revoluční top model G3,ktery byl poslední dobrý.

Radeg

radeg 40

3.5.2017 20:12

AOD vím co je.
Ale za boha jsem nepřišel na to co je AOL. A to je o tom v článku věnovaný celý odstavec.

Trent

trent 0

z aplikace
3.5.2017 23:09

Radeq: AOL- America online ;-)

Jiří Němec

4.5.2017 2:11

Gorilla Glass 5 použili jen na záda, na displeji a na fotoaparátu je asi verze 3. Telefony mi z ruky nepadají, ale dost lidí co u toho telefonu zkoušelo odolnost bylo překvapeno jak rychle se rozbil přední displej a to už při pádu asi z jednoho metru a to ani nebylo na beton. Pokud máte informaci že má evropská verze všude verzi 5, tak ji okamžitě kupuji. Jinak si asi počkám a popřemýšlím jak sem dostat korejskou verzi.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 26

4.5.2017 7:22

bechterev
Samozřejmě, díky.

radeg
Samozřejmě AOD, díky. :-)

Jiří Němec
Přesně tak, CG5 je na zádech, displej má “jen” GC3.

cardi

4.5.2017 7:38

Jiří Němec: jenmom vul si moze koupit takhle osekany mobil za takove prachy :D hodne zdaru s timhle krapem :D

keystarchannel

4.5.2017 9:48

Pokud je ten mobil dostatečně kvalitní, jeho nespornou výhodou by mohlo být, že za rok bude stát kolem desítky tisíc Kč, kdežto samsungy, ač nejsou o nic kvalitnější s cenou dolů nikdy nejdou a i po roce a půl jsou stále předražené, natožpak jako nové, což kladu za vinu trhu, respektive bambulům, co musí mít just značku samsung.

Uni

uni -228

4.5.2017 10:53

keystarchannel: Samsung s S řadou jde dolu naopak velmi rychle. Už v průběhu své periody za půl roku slevy i 3000,- (cashback) a po roce mají telefony na druhotném trhu ani ne poloviční cenu. SGSka naopak ztrácejí svou hodnotu velmi rychle. Ne však cenu, to máš pravdu, přeci jen nechce až tak okatě devalvovat hodnotu u svých zákazníků (na to je zase borec LG).

Xzeit

xzeit 1

4.5.2017 13:32

Zajímalo by mě, jaký je rozdíl ve spotřebě AOD v normálním módu (kdy tedy tak moc nesvítí) a v tom, zesíleném. Šlo by to nějak zjistit, po případě porovnat ty dvě nastavení + porovnat s AOD u SGS7, po případě SGS8 a udělat fotky ??

Děkuji

Robert22

Robert2235 0

4.5.2017 22:32

G6 mám týden. Skvělý a rychlý telefon. vše funguje jak má. Velmi oceňuji klasickou kontrukci, žádné zaoblení hran. Do ruky padne výborně, fotí perfektně a baterie i při velmi siném provozu a zapnutém Always On vydrží celý den. Rozhodoval jsem se mezi G6 a S8 a zvolil G6. Myslím, že jsem udělal dobře.

Jirka2014

z aplikace
5.5.2017 9:34

Cardi jsi normální tragéd! 😆

Xzeit

xzeit 1

5.5.2017 12:51

Robert2235: zajímalo by mě, jaký je rozdíl ve spotřebě AOD v normálním režimu a tím BOOST.

cardi

5.5.2017 14:06

Jirka2014: to víš že jo ale když mám pravdu je to kruté co? :D taky sis ji pořídil?
Robert2235: jo jiste jsi udelal dobre :D v te osekane trapne verzi pro evropu jsi to fakt vyhral :D

Jirka2014

z aplikace
5.5.2017 21:14

Cardi pobavil jsi
😆 pravdu nemáš svět je globaluzovan naštěstí. Pro mě není problém koupit si telefon odkud chci. Ty máš pravdu tak akorát ve tvém nicku jsi opravdu Carda – retarda 😆👍

Pavel Šupitar

12.7.2017 7:29

Tak jak to tady tak čtu tak ti co komentují že je to krap to ne drželi ani v ruce. Telefon mám v černé verzi s dac a bezdrátovym nabíjením dovezen že zahraničí za 12000 a jsem naprosto spokojen. Měl jsem s8 a z ty prachy můžu mít lg dvě

Zaslepenec

Zaslepenec 0

13.7.2018 11:32

LG G6 jsem zakoupil v lgshop.cz. Samozřejmě s objektivem se vzdáleností 2,09 milimetrů. Porovnával jsem to s 2.0, znát to rozhodně je. Dal jsem to na reklamaci, 2x mi ho vrátili, že to není chyba, ale vlastnost. ČOI se vysmáli – ADR neřešili. Holt náš zákazník, náš pán :)
Ale je to varování do budoucna. Jakýkoliv LG výrobek mi už nesmí do domácnosti.

RSS (komentáře k článku)