Nejnovější aplikace z Google Play #256: omezte aplikacím přístup

Nejnovější-aplikace-z-google-play

Máme tu 40. pondělí roku 2018 a s ním také pěkně „kulaté“ 256. pokračování našeho pravidelného cyklu Nejnovější aplikace z Google Play. Představíme vám v něm aplikaci na měření IQ a bezpečný webový prohlížeč. Dále tu máme nástroj, kterým omezíte přístup aplikacím, a nakonec čeká netradiční literární žánr.

IQ test – změřte si intelekt

Tento díl zahájíme v českých luzích a hájích, konkrétně u třineckého programátora Milana Matláka. Aplikaci IQ test jsme vám v průběhu uplynulého týdne představili v podrobné recenzi, nicméně protože nám připadala zajímavá a její výsledky relevantní, vracíme se k ní ještě jednou v rámci představování novinek.

Autor v popisku v Obchodě Play uvádí, že jde o variantu Ravenovych standardních progresivních matric, které byly vyvinuty v roce 1936 jako nonverbální test abstraktního uvažování. Jedná se o kulturně nezávislý IQ, který měří tzv. fluidní inteligenci (Gf) – schopnost uvažování a řešení problémů.

Je však důležité upozornit, že se jedná „o test, který měří pouze dílčí část intelektových schopností. Na jeho základě nelze dělat validní závěry o celkové inteligenci daného člověka, výsledky jsou orientační. “

Samotné testování probíhá ve 60 otázkách, kdy uživatel volí jednu ze šesti až osmi možných odpovědí. Zpravidla jde o doplňování prvku, který nějakým způsobem logicky zapadá do struktury těch ostatních. Na celý test je vymezen časový limit 40 minut. Příjemným faktem je skutečnost, že zdarma je nejen aplikace, ale i zobrazení výsledků.

Aplikace IQ test je v Obchodě Play od konce srpna a za tu dobu zaznamenala více než pět tisíc stažení. Po bezmála 150 hodnoceních se (právem) může chlubit skvělou známkou 4,8. Necelých 5 MB velký balíček můžete použít na telefonech a tabletech s Androidem 5.0 a vyšším.

IQ test
IQ test

Ghostery Privacy Browser – bezpečný prohlížeč

Webový prohlížeč Ghostery Privacy Browser sice není v Obchodě Play úplnou novinkou, v polovině září však dostal velice zásadní aktualizaci na verzi, která z něj v podstatě udělala nový program.

Ghostery můžete znát jako praktický doplněk pro Chrome a Firefox, který blokuje sledovače na webových stránkách. Existuje však i jako mobilní prohlížeč, nicméně od března 2018 až do září letošního roku se jeho vývoj prakticky zastavil. Výsledkem je zbrusu nová verze s řadou funkcí.

Z hlavních funkcí jmenujme:

  • Blokování rušivých prvků webových stránek.
  • Rozšířené možnosti nastavení zabezpečení.
  • Ochrana před sledování pohybu po webových stránkách.
  • Anti-phishingová ochrana.
  • Spořič přenesených dat, který oceníte především na mobilním připojení.
  • Správce přihlašovacích údajů zabezpečený heslem.
  • Blokování automatického spouštění videí ve stránkách.

 

Nová verze 2.0 je v Obchodě Play od poloviny září, celkem si tento prohlížeč od jeho začátků na Androidu stáhl více než milion uživatelů. Jejich spokojenost vyjadřuje průměrná známka 3,9.Instalační balíček velký 38 MB můžete použít na zařízeních s Androidem 4.1 a novějším.

Ghostery Privacy Browser
Ghostery Privacy Browser

Bouncer – omezte aplikacím přístup

Bouncer je nová bezpečnostní aplikace, která umožňuje pracovat s oprávněními. Za normálních okolností máte na Androidu jen dvě možnosti, jak reagovat na požadavek programu na nějaký přístup: přijmout, nebo odmítnout.

S Bouncerem dostanete ještě třetí, velice praktickou možnost: udělit dočasné oprávnění, platné pouze po dobu běhu aplikace. Jakmile daný program ukončíte, o právo přijde a bude o něj muset znovu požádat.

Chcete například zjistit polohu nebo pořídit fotku, ale nechcete, aby daná aplikace mohla používat fotoaparát nebo získat vaši pozici kdykoliv chce? Bouncer vám přesně tohle umožní kontrolovat.

Můžeme říci, že je to velmi dobrý nápad a mohlo by to být jedno z nejlepších bezpečnostních řešení, které jsme kdy viděli. Nepotřebuje ani práva roota nebo znalosti ADB. Je to skvělá aplikace pro všechny, kteří se obávají o to, co aplikace dělají a mohou dělat.

Jako hlavní funkce a vlastnosti jsou jmenovány:

  • Větší bezpečnost, soukromí a životnost baterie
  • Nikdy se nemusíte starat o to, co aplikace dělají na pozadí
  • Není potřeba žádné složité nastavení (bez root nebo adb)

 

Bouncer používá službu přístupnosti. Aktivuje se, když udělíte přístup, a dá vám možnost jej odebrat. Když se vrátíte na domovskou obrazovku, Bouncer otevře nastavení aplikace a velmi rychle odebere přidělené povolení.

Aplikace stojí 24 korun, v Obchodě Play je od poloviny září a za tu dobu si ho koupilo více než tisíc uživatelů. Jejich převažující spokojenost vyjadřuje průměrná známka 4,4. Instalační balíček je velký pouhých 1,5 MB a lze ho použít na telefonech a tabletech s Androidem 7.0 a vyšším.

Bouncer Temporary Permissions
Bouncer Temporary Permissions

Storki – netradiční literární žánr

Českou aplikací jsme začali a českou také skončíme. Na závěr tu máme program Storki, za kterou nestojí nikdo menší než Albatros Media. Jedná se o program žánru Chat fiction, díky kterému můžete objevit tento fenomén.

Chat fiction jsou příběhy, které mají podobu konverzací ve stylu sociálních sítí nebo esemesek. Vše se odehrává skrze krátké zprávy, které si mezi sebou postavy posílají. S každým ťuknutím se vám odhalí další kousek příběhu. Autoři slibují, že když to zkusíte, nebudete moci přestat.

Storki si může číst úplně každý a každý je může také vytvářet. Baví vás horory? Najdete tu děsivé příběhy, které není radno číst za tmy. Dáváte přednost romantice? Přečtěte si povídky složené z esemesek, které by chtěl dostávat každý z nás. Nebo máte radši sci-fi? Není problém – objevte příběhy, ve kterých je jednou z postav palubní počítač vesmírné lodi.

Aplikaci Storki přináší Humbook, projekt pro všechny milovnice a milovníky young adult literatury, žánrů jako je fantasy, sci-fi nebo contemporary romance. Najdete v ní příběhy z pera spisovatelů a spisovatelek, blogerů a blogerek i svých kamarádů a kamarádek.

Aplikace je v Obchodě Play od poloviny září a za tu dobu zaznamenala něco přes pět stovek stažení. Po prvních desítkách hodnocení má zatím velmi pěknou známku 4,8. Jen 4 MB velký balíček můžete použít na zařízeních s Androidem 5.0 a novějším.

Storki: Chat fiction příběhy
Storki: Chat fiction příběhy

Předchozí díly seriálu Nejnovější aplikace z Google Play

Objevili jste v Obchodě Play zajímavou novou aplikaci? Dejte nám o ní vědět v komentářích!

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

aplikace slevy google play akce zdarma

Slevy na Android aplikace z Google Play

Články Petr Mišák Petr Mišák
4 min. uložit na později

Komentáře (0)