Menu

Víte, jaké máte IQ? Změřte si ho českou aplikací IQ test

Inteligenční kvocient, zkráceně IQ, je skóre používané jako výstup standardizovaných inteligenčních psychologických testů k vyčíslení inteligence člověka v poměru k ostatní populaci. Nejen na webu najdete řadu testů, nicméně většina z nich končí tím, že za zobrazení výsledku musíte zaplatit. To neplatí pro mobilní aplikaci IQ test třineckého programátora Milana Matláka.

Obsah článku

Co aplikace IQ test slibuje?

Nevýhodou řady internetových testů IQ je, že takzvaně „plavou na vodě“ a často fungují spíše jako generátory náhodných čísel. V případě aplikace IQ test, publikované pod hlavičkou digerati.cz, jde o „variantu Ravenovych standardních progresivních matric…“ Ta byla vyvinuta v roce 1936 jako nonverbální test abstraktního uvažování. Jedná se o kulturně nezávislý IQ, který měří tzv. fluidní inteligenci (Gf) – schopnost uvažování a řešení problémů.

Tímto testem inteligence se testuje pochopení komplexnosti vzorů, schopnost ukládat a vybavovat si informace. Test poskytuje vhled do schopnosti pozorovat, řešit problémy a učit se. IQ Test se skládá ze 60 otázek, které jsou jedna za druhou čím dál tím více složitější. Respondenti vybírají geometrické obrazce, které správně doplní obraz.

Autor upozorňuje, že se jedná „o test, který měří pouze dílčí část intelektových schopností. Na jeho základě nelze dělat validní závěry o celkové inteligenci daného člověka, výsledky jsou orientační.“ V případě, že chcete opravdu přesné a podrobné výsledky, doporučuje obrátit se na odborníky.

Jak aplikace IQ test funguje?

Patrně bychom na začátek měli upozornit, že celý test by každý měl absolvovat jen jednou. Při opakování (obzvláště po zhlédnutí správných odpovědí) budou jeho výsledky samozřejmě zkreslené.

Po prvním spuštění se nejprve zobrazí nabídka, zda chcete, nebo nechcete relevantní reklamy. Aplikace je totiž zdarma a výsledky poskytuje, na rozdíl od mnoha jiných, zcela bezplatně. Autor jako způsob monetizace zvolil zobrazení celoobrazovkových reklam. Už zde si zaslouží první pochvalu, neboť reklamami nenarušuje průběh testu. Nám se jedna reklama zobrazila před první otázkou, druhá až po dokončení testu, před zobrazením výsledků.

Úvodní obrazovka obsahuje jen dvě tlačítka: O tomto testu a Spustit IQ test. Pod prvním čeká krátký průvodce, který na čtyřech stranách vysvětlí, na čem je test postaven, jak funguje, co měří a jakým způsobem ho použít.

Jak probíhá samotný test?

Po spuštění testu se zobrazí informace, že vás čeká šedesát otázek, na které budete mít 40 minut. Otázky můžete přeskakovat a později se k nim vracet, ale vzhledem k tomu, že se obtížnost postupně zvyšuje, to není úplně vhodná strategie. Před zahájením ještě zbývá zadat věkovou kategorii, do které spadáte (v rozmezí pěti let).

Samotný test se skládá ze šedesáti otázek, přičemž u každé je šest možných odpovědí. Vaším úkolem bude zvolit odpověď, která logicky zapadá do zadání. V úvodní fázi jde o něco jako „doplňování vzoru“, později už budete muset uvažovat. Ve finálních otázkách bude vaším úkolem doplnit do matice se třemi řádky a třemi sloupci poslední, devátý prvek, a to tak, aby dával smysl s ohledem na ostatní prvky.

Po zodpovězení otázky se zvolená varianta barevně označí a vy můžete pokračovat klepnutím na šipku vpravo. Jak jsme si již řekli, mezi otázkami můžete listovat, a právě k tomu slouží šipky v dolní části obrazovky.

Po zodpovězení poslední otázky vás čeká výsledek, vyjadřující jak inteligenční kvocient, tedy IQ, tak i slovní hodnocení a vyobrazení vaší pozice v rámci populace na Gaussově křivce. Nakonec si můžete projít všechny odpovědi a podívat se, které jste zodpověděli správně, a kde jste měli chybu.

Resumé

Aplikace je doslova minimalistická a přímočará. V jedné sekci uživateli vysvětlí, na čem celý test stojí, v další už se můžete pustit do samotného testování. IQ test dává smysl a přinejmenším během redakčního testování výsledky odpovídaly hodnotám naměřených v jiných podobně zaměřených testech.

Kromě samotného nápadu hodnotíme kladně také rozumné zakomponování reklamy, díky které je celá aplikace včetně výsledků zdarma. Program, který je v Obchodě Play od konce srpna, vyzkoušelo více než tisíc uživatelů. Průměrná známka 4,7 svědčí o podobné spokojenosti, kterou konstatujeme i my. Instalační balíček velký necelých 5 MB můžete použít na zařízeních s Androidem 5.0 a vyšším.

IQ test
IQ test
Developer: digerati.cz
Price: Free

Pochlubte se: jaký výsledek ukázal IQ test vám?

 

Komentáře

Karpaz

karpaz 5

24.9.2018 19:04

Super appka, díkec za tip, otestováno :)

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

24.9.2018 21:42

@karpaz
Za mne též milé překvapení. Hlavně jsem zvyklý, že tyhle testy bývají ve stylu: hodinu si děláte test a na konci vybafne “A teď zaplaťte, nebo vám neukážeme výsledky!”
A tady ne. Ano, nějaká reklama, ale přiměřeně… …a výsledek bez jakýchkoli “ale”.

Tc

tc48 -1

24.9.2018 23:58

Test hotový za 15 minut a 5chyb protože se mi nad tím nechtělo moc přemýšlet. Možná kdybych tomu dal víc času tak to dám bez chyby :) každopádně příjemné pro krátké zabaveni

Pavel.K

Pavel.K 37

25.9.2018 4:58

tc48: tebe je tu škoda :-\

Tomaschenko

tomaschenko -4

25.9.2018 5:59

Škoda těch reklam – rád bych si zaplatil za verzi bez nich, ale to autor nenabízí.

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

25.9.2018 8:49

@tomaschenko
Ono, když si to vezmu kolem a kolem, tak by to nedávalo moc smysl. Přeci jen ten test máte dělat jen jednou. Pak už ho znáte a výsledky by nebyly relevantní. Takže odstranit reklamy (v placené verzi) by IMO nebylo moc smysluplné,

Loskatos

loskatos 5

25.9.2018 11:25

Na test si nechám chvíli večer, teď jsem jen projel info o testu. Škoda, že zrovna tato aplikace má v textu čím dál běžnější hrubku – řadovou číslovku ve tvaru “60ti”

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

25.9.2018 11:47

@loskatos
Toho jsem si také všiml :) Ostatně v našem popisku z Obchodu Play jsem to opravil.

Petrhynkovsky

Petrhynkovsky 0

25.9.2018 11:52

Vyšlo mi IQ 115, přitom ve většině testů IQ dosahuji hodnoty kolem 130. Tak nevím, co si o tom mám myslet.

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

25.9.2018 11:55

@Petrhynkovsky
Viz popisek: Autor upozorňuje, že se jedná „o test, který měří pouze dílčí část intelektových schopností. Na jeho základě nelze dělat validní závěry o celkové inteligenci daného člověka, výsledky jsou orientační.“ V případě, že chcete opravdu přesné a podrobné výsledky, doporučuje obrátit se na odborníky.

Wortos

wortos 68

25.9.2018 14:12

Také mi vyšlo IQ 114 přitom kdysi podle nějaké specialní knížky jsem měl kolem IQ 122 takže menší odchylka tam je ..

Tomaschenko

tomaschenko -4

26.9.2018 0:08

@Karel Kilián
Máte pravdu, ale reklamy nesnáším už z principu. Buď jdou odstranit, nebo takovou aplikaci nepoužívám. A jinak: mám podobný program na PC a rád se k němu jednou za čas vrátím, to už si samozřejmě nic nepamatuju a je to „stále poprvé“ a taky se občas najde někdo, kdo si takový test rád udělá, třeba kolega v práci a proč ho otravovat reklamou, která nikoho nezajímá a navíc bere data?

WolverinSKK

WolverinSKK -1

26.9.2018 16:27

tak 133 za 20 minutiek (nepozrel som koľko som mal chýb – pre prípad opakovania) a to podľa niektorých reakcií to ukazuje menej. Asi som génius :-))

Lukas17

Lukas17 -1

26.9.2018 22:54

Vyšlo mi 114, zadal jsem kontrolu, a hned chyba v otázce č. 4 – ovšem žádná z nabízených možností není správná.

Mrtva_zizala

-22

26.9.2018 22:58

ze by nejaka dalsi appka co cucha k vasemu uctu v bance ? :o)))

Mahtiel

Mahtiel 61

26.9.2018 23:00

Mně vyšlo 145 a v Mensa mi vyšlo loni 144, takže ten test cca odpovídá. Ovšem klasické testy IQ měří jen určitý typ inteligence…

Lukas17

Lukas17 -1

26.9.2018 23:07

…omylem jsem u několika otázek nezadal žádnou odpověď, buď jsem klikl špatně nebo je to panelem mého staršího Xiaomi ;)

Prdx

Prdx 2

1.10.2018 23:59

Perfektní apka. 👌👍 Mimo jiné, mi vyšlo 140. Odchylka je v každém testu, i v testovaném subjektu. A dvě reklamy nejsou na obtíž.

Hamsa

Hamsa 0

4.10.2018 20:59

Pekna apka. S adguardem zadne reklamy nejsou videt. Za 24 minut 155.Jedna chyba.

RSS (komentáře k článku)