TOPlist

Víte, jaké máte IQ? Změřte si ho českou aplikací IQ test

iq test

Inteligenční kvocient, zkráceně IQ, je skóre používané jako výstup standardizovaných inteligenčních psychologických testů k vyčíslení inteligence člověka v poměru k ostatní populaci. Nejen na webu najdete řadu testů, nicméně většina z nich končí tím, že za zobrazení výsledku musíte zaplatit. To neplatí pro mobilní aplikaci IQ test třineckého programátora Milana Matláka.

Obsah článku

Co aplikace IQ test slibuje?

Nevýhodou řady internetových testů IQ je, že takzvaně „plavou na vodě“ a často fungují spíše jako generátory náhodných čísel. V případě aplikace IQ test, publikované pod hlavičkou digerati.cz, jde o „variantu Ravenovych standardních progresivních matric…“ Ta byla vyvinuta v roce 1936 jako nonverbální test abstraktního uvažování. Jedná se o kulturně nezávislý IQ, který měří tzv. fluidní inteligenci (Gf) – schopnost uvažování a řešení problémů.

Tímto testem inteligence se testuje pochopení komplexnosti vzorů, schopnost ukládat a vybavovat si informace. Test poskytuje vhled do schopnosti pozorovat, řešit problémy a učit se. IQ Test se skládá ze 60 otázek, které jsou jedna za druhou čím dál tím více složitější. Respondenti vybírají geometrické obrazce, které správně doplní obraz.

Autor upozorňuje, že se jedná „o test, který měří pouze dílčí část intelektových schopností. Na jeho základě nelze dělat validní závěry o celkové inteligenci daného člověka, výsledky jsou orientační.“ V případě, že chcete opravdu přesné a podrobné výsledky, doporučuje obrátit se na odborníky.

Jak aplikace IQ test funguje?

Patrně bychom na začátek měli upozornit, že celý test by každý měl absolvovat jen jednou. Při opakování (obzvláště po zhlédnutí správných odpovědí) budou jeho výsledky samozřejmě zkreslené.

Po prvním spuštění se nejprve zobrazí nabídka, zda chcete, nebo nechcete relevantní reklamy. Aplikace je totiž zdarma a výsledky poskytuje, na rozdíl od mnoha jiných, zcela bezplatně. Autor jako způsob monetizace zvolil zobrazení celoobrazovkových reklam. Už zde si zaslouží první pochvalu, neboť reklamami nenarušuje průběh testu. Nám se jedna reklama zobrazila před první otázkou, druhá až po dokončení testu, před zobrazením výsledků.

Úvodní obrazovka obsahuje jen dvě tlačítka: O tomto testu a Spustit IQ test. Pod prvním čeká krátký průvodce, který na čtyřech stranách vysvětlí, na čem je test postaven, jak funguje, co měří a jakým způsobem ho použít.

Jak probíhá samotný test?

Po spuštění testu se zobrazí informace, že vás čeká šedesát otázek, na které budete mít 40 minut. Otázky můžete přeskakovat a později se k nim vracet, ale vzhledem k tomu, že se obtížnost postupně zvyšuje, to není úplně vhodná strategie. Před zahájením ještě zbývá zadat věkovou kategorii, do které spadáte (v rozmezí pěti let).

Samotný test se skládá ze šedesáti otázek, přičemž u každé je šest možných odpovědí. Vaším úkolem bude zvolit odpověď, která logicky zapadá do zadání. V úvodní fázi jde o něco jako „doplňování vzoru“, později už budete muset uvažovat. Ve finálních otázkách bude vaším úkolem doplnit do matice se třemi řádky a třemi sloupci poslední, devátý prvek, a to tak, aby dával smysl s ohledem na ostatní prvky.

Po zodpovězení otázky se zvolená varianta barevně označí a vy můžete pokračovat klepnutím na šipku vpravo. Jak jsme si již řekli, mezi otázkami můžete listovat, a právě k tomu slouží šipky v dolní části obrazovky.

Po zodpovězení poslední otázky vás čeká výsledek, vyjadřující jak inteligenční kvocient, tedy IQ, tak i slovní hodnocení a vyobrazení vaší pozice v rámci populace na Gaussově křivce. Nakonec si můžete projít všechny odpovědi a podívat se, které jste zodpověděli správně, a kde jste měli chybu.

Resumé

Aplikace je doslova minimalistická a přímočará. V jedné sekci uživateli vysvětlí, na čem celý test stojí, v další už se můžete pustit do samotného testování. IQ test dává smysl a přinejmenším během redakčního testování výsledky odpovídaly hodnotám naměřených v jiných podobně zaměřených testech.

Kromě samotného nápadu hodnotíme kladně také rozumné zakomponování reklamy, díky které je celá aplikace včetně výsledků zdarma. Program, který je v Obchodě Play od konce srpna, vyzkoušelo více než tisíc uživatelů. Průměrná známka 4,7 svědčí o podobné spokojenosti, kterou konstatujeme i my. Instalační balíček velký necelých 5 MB můžete použít na zařízeních s Androidem 5.0 a vyšším.

IQ test
IQ test

Pochlubte se: jaký výsledek ukázal IQ test vám?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (19)