Nejnovější aplikace z Google Play #254: nové jízdní řády

Nejnovější-aplikace-z-google-play-nove-jizdni-rady

Máme tu zase pondělí, což ale určitě není důvod ke špatné náladě z nadcházejícího pracovního týdne. Je tu totiž další pokračování našeho pravidelného cyklu Nejnovější aplikace z Google Play. Tentokrát vám představíme aplikaci virtuální reality, která naučí vaše děti přecházet a bezpečný webový prohlížeč. Pokračovat budeme programem pro bezkontaktní platby a celý výčet uzavřou nové jízdní řády.

VR přecházení – naučte děti přecházet

Aplikaci VR přecházení jsme vám už podrobně představili uplynulý týden v podrobné recenzi. Jedná se o program pro virtuální realitu – vystačíte s chytrým telefonem a 3D brýlemi CardBoard či kompatibilními.

Smyslem celé trojrozměrné projekce je naučit děti přecházet silnici. Průvodcem jsou dva tučňáci – Pepa a Mája – kteří dítě provedou a bezpečně převedou přes čtyři přechody. Vysvětlí zásady, jak se rozhlížet, ukážou, proč dávat větší pozor na komunikacích s více jízdními pruhy a nakonec objasní, že není vhodné přecházet před autobusem, stojícím v zastávce.

Protože se jedná o českou aplikaci, veškerá komunikace probíhá hezky česky. Tučňáci jsou nadabovaní, takže nepotřebuje další výklad nebo vysvětlování. Je vhodná i pro děti, které ještě neumí číst. Ovládání je velmi jednoduché a nevyžaduje předešlé znalosti a zkušenosti s 3D brýlemi.

VR přecházení (Cardboard)

VR přecházení (Cardboard)

VR přecházení je v Obchodě Play od konce srpna a za dva týdny zaznamenala více než tisíc stažení. Uživatelé ji hodnotí veskrze kladně – průměrná známka je 4,2. Instalační balíček velký 82 MB můžete použít na telefonech s Androidem 6.0 a vyšším.

VR přecházení
VR přecházení

Tor Browser for Android (Alpha) – opravdu bezpečný prohlížeč

Také o druhé aplikaci dnešního přehledu jsme na našem webu minulý týden informovali krátkou zprávou. Na první pohled se jedná o klasický webový prohlížeč, který se však od většiny ostatních odlišuje jednou podstatnou věcí: k Internetu se připojuje přes anonymní síť Tor.

Jaké to má výhody? Tou hlavní je šifrování, díky kterému nikdo v síti, a dokonce ani váš poskytovatel internetového připojení „nevidí“, jaké stránky navštěvujete. Díky připojení přes torovou síť také dokážete obejít různá omezení, filtry a cenzuru danou ať už providerem, nebo legislativou.

Ze druhé strany vás připojení přes Tor ochrání před zvědavými provozovateli webových stránek, reklamních a jiných podobných systémů. Při normálním připojení lze identifikovat poskytovatele, přes kterého se připojujete, většinou i zemi a město, u některých připojení dokonce i ulici, ze které surfujete. S Torem vystupujete na webu pod úplně jinou adresou, takže údaje, které provozovatelé získají, nemají nic společného s vaší skutečnou identitou.

How Tor Browser Protects Your Privacy and Identity Online

How Tor Browser Protects Your Privacy and Identity Online

Pokud vám tedy záleží na vaší digitální bezpečnosti a soukromí, je Tor Browser jedním z nejlepších a nejúčinnějších řešení. Navíc je úplně zdarma, což také u podobných anonymizačních služeb není obvyklé.

Tor Browser for Android je v Obchodě Play týden a půl a za tu dobu zaujal přes sto tisíc uživatelů. Fakt, že se aplikace povedla, odráží velmi pěkná známka 4,4. Instalační balíček velký 32 MB můžete použít na telefonech a tabletech s Androidem 4.1 a novějším.

Tor Browser (Alpha)
Tor Browser (Alpha)

Poketka – bezkontaktní platby pro klienty ČS

Do třetice všeho dobrého tu máme aplikaci, která jistě potěší zákazníky největšího bankovního ústavu – České spořitelny. Jedná se o vlastní řešení bezkontaktních plateb, ke kterému je několik zajímavých funkcí navíc.

Hlavní myšlenkou je však karta v mobilu, o které v Obchodě Play píšou: „Svoji debetní kartu VISA si můžete přidat do mobilu a platit s ní všude tam, kde dnes platíte svou bezkontaktní kartou. Navíc můžete při platbách nad 500 korun používat místo PINu bezpečnější otisk prstu.“

Užitečnou funkcí je zobrazení zůstatku na účtu v podobě rybičky v akváriu. Pokud nakupujete na Internetu, určitě oceníte možnost vytvořit si v aplikaci jednorázovou virtuální kartu. Tou jednoduše zaplatíte a tím její možnosti použití (a případného zneužití) končí. Kromě toho aplikace nabídne také slevy v partnerských obchodech.

Teď už zbývá jen vyzkoušet nové placení v obchodě, lepší jednou zkusit než stokrát slyšet. Za chvíli budete na plastovou kartu vzpomínat stejně jako třeba na gramofonové desky.

Poketka je v Obchodě Play přesně dva týdny a za tu dobu si ji nainstalovalo více než tisíc uživatelů. Průměrné hodnocení známkou 3,8 odráží několik „dětských nemocí“, které se v některých případech objevují. 26 MB velký balíček můžete instalovat na zařízení s Androidem 4.4 či vyšším a čipem NFC.

Jízdní řády Bileto – nové jízdní řády

Dnešní díl nejnovějších aplikací zakončíme opravdu chytrými jízdními řády. Tak je alespoň deklarují autoři aplikace Jízdní řády Bileto z BTO software technologies s.r.o..

Svou aplikaci popisují slovy: „Už vás taky nebaví při každé cestě veřejnou dopravou neustále kontrolovat jízdní řády a hledat názvy zastávek? Přinášíme vám propracovanější, chytřejší a osobnější jízdní řády do vaší kapsy, které najdou cestu přesně podle vaší polohy. Zastávku znát prostě nemusíte. Proměňte svůj telefon v osobní plánovač cest na každý den. Zkuste první jízdní řády, které vás mají rády.“

Z funkcí, které nové jízdní řády nabízejí, jmenujme například automatické vyhledání nejbližší zastávky, optimalizaci trasy podle času, přestupů či s minimem chůze a možnost uložit si oblíbená místa pro pozdější opětovné použití.

Program Jízdní řády Bileto je v Obchodě Play přesně dva týdny a za tu dobu zaznamenal více než tisíc instalací. I v tomto případě čeká autory ještě nějaké to ladění, neboť známka 3,2 rozhodně není právě lichotivá. 11 MB velkou aplikaci lze instalovat na telefony a tablety s Androidem 4.1 a novějším.

Bileto - chytré jízdní řády
Bileto - chytré jízdní řády

Předchozí díly seriálu Nejnovější aplikace z Google Play

Objevili jste v Obchodě Play zajímavou novou aplikaci? Dejte nám o ní vědět v komentářích!

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)