TOPlist

Google Cardboard: co potřebujete vědět o vstupence do virtuální reality

google_cardboard_ico

V tomto článku vám povíme vše podstatné o nejlevnějším způsobu, jak můžete vyzkoušet virtuální realitu prostřednictvím Google Cardboard. Dozvíte se všechno, co byste měli vědět, ale možná jste se na to báli zeptat, nebo se vám nechtělo hledat.

V současné době zažíváme rozmach virtuální reality, během kterého se na trhu postupně objevila celá řada řešení, díky kterým se zvědavý zákazník může dostat do virtuálních 3D světů. Až dosud byla limitujícím faktorem pro vstup do těchto sfér cena – například 3D televizory rozhodně nepatří k nejlevnějším, navíc toho kromě prostorového dojmu mnoho nenabídnou. Zkuste si například při průletu virtuální galaxií otočit hlavou a během zlomku sekundy se nechtěně ocitnete zpět ve své pohovce, což určitě nepřispívá k celkovému dojmu. Bez obav tak můžeme říci, že první skutečně cenově dostupnou vstupenkou do světa virtuální reality se tak staly lepenkové Google Cardboard.

V současné době zažíváme rozmach virtuální reality V současné době zažíváme rozmach virtuální reality

V podstatě se jedná o náhlavní soupravu, do které uživatel umístí svůj chytrý telefon a díky softwaru, který produkuje obraz zvlášť pro levé a pravé oko, lze snadno a rychle dosáhnout prostorového 3D efektu. Tvůrci navíc využívají schopnosti mobilů vnímat svou polohu prostoru díky senzorům (kompasu, gyroskopu, zrychlení, …), takže pokud například otočíte hlavou, otočí se odpovídajícím způsobem i projektovaný obraz. Zkráceně řečeno: ve trojrozměrné scéně se, na rozdíl od 3D televizorů, můžete dívat prakticky jakýmkoli směrem: doleva, doprava, nahoru i dolů. To celý dojem ze scény výrazně násobí.

V tomto článku se vám pokusíme vysvětlit, co je vlastně Google Cardboard zač a jak ho používat.

Co je Google Cardboard a jak funguje?

Jednoduše řečeno: Google Cardboard je platforma pro virtuální realitu. U zárodku projektu stál vyhledávací gigant, který definoval základní specifikace „Cardboard kompatibilních“ prohlížečů a aplikací. Google ale pouze specifikoval základy – žádným způsobem ale neovlivňuje, nekontroluje, ani jinak nezasahuje do dalšího dění, stejně jako neprodává žádné konkrétní produkty. Občas sice na propagačních akcích rozdává sestavené Google Cardboard, nicméně z hlediska komerčního využití ponechává zcela volný ring.

Google definoval základní specifikace Cardboard kompatibilních prohlížečů Google definoval základní specifikace Cardboard kompatibilních prohlížečů

Původní model si mohl vyrobit doma z lepenky každý. Stačilo stáhnout z webu šablonu, vyřezat z lepenky požadované tvary, doplnit několik součástek, jako jsou například čočky či suché zipy, a brýle pro vstup do virtuální reality byly hotové.

Původní model si mohl vyrobit doma z lepenky každý Původní model si mohl vyrobit doma z lepenky každý

Protože ale každý není domácí kutil, objevily se postupně nejprve kompletní sady, které stačilo jen sestavit, později přišly na trh také soupravy, vyrobené především z plastů. K tomu, aby si uživatel mohl vychutnat trojrozměrný virtuální svět, tak již dnes není potřeba ani manuální zručnost, jak tomu bylo v počátcích tohoto projektu.

A jak tedy Google Cardboard funguje? Podstatou je rozdělení obrazu na displeji mobilního telefonu na dvě části. Zařízení pak stačí vložit do prohlížeče (lepenkové či plastové obdoby Cardboard) a při pohledu skrze speciální čočky dostane uživatel obraz, který mozek prezentuje jako trojrozměrný. Proti profesionálním řešením typu Oculus Rift sice nebude zážitek až tak intenzivní a věrohodný, nicméně v poměru ceny a výkonu může být Cardboard velmi zajímavou alternativou. Pokud chcete ochutnat, o čem může být virtuální realita, jsou Google Cardboard cenově nejméně nákladným řešením.

CNET How To – How to use Google Cardboard 2.0

CNET How To - How to use Google Cardboard 2.0

Samozřejmě jedním z lákavých způsobů využití virtuální reality jsou hry. Jak se ovládají? Většinou jednoduše: pohledem. Nasměrováním pohledu (na který brýle reagují otáčením obrazu) budete vybírat věci, potvrzovat volby, měnit směr pohybu a podobně. Některé aplikace a hry pak podporují i další způsoby vstupů – třeba prostřednictvím tlačítek na brýlích, Bluetooth ovladačů a podobných, nicméně tyto způsoby jsou zatím méně obvyklé.

Určitě nebude marné si připomenout první pohled, který v září loňského roku přinesl Jirka Pernica.

Google CardBoard – virtuální realita za pár kaček

Google CardBoard - virtuální realita za pár kaček

Jak si pořídit Google Cardboard?

Než se rozhodnete skočit do úžasného světa virtuální reality, musíme vás upozornit na jeden podstatný fakt: kromě prohlížeče („brýlí“) budete potřebovat telefon s Androidem verze 4.1 a vyšší. To v současnosti nebude pro většinu zájemců jistě velký problém. Další věc, kterou je vhodné si ohlídat, je velikost zařízení. Většina prohlížečů virtuální reality podporuje telefony s úhlopříčkou kolem pěti palců, nicméně najdete i modely, do nichž lze vložit mobil s až 6″ obrazovkou.

Jak jsme psali již výše, nejlevnější variantou je vyřezání Google Cardboard z lepenky. Proces není příliš složitý, vyžaduje však zručnost, trpělivost a pečlivost. Kromě „střihu“, který si můžete stáhnout z oficiálních stránek, budete potřebovat ještě:

 • Ostrý nožík na vyřezávání
 • Kus lepenky o rozměrech alespoň 55,88 cm na 22,23 cm
 • Dva 5,08 cm dlouhé pásy suchého zipu široké 1,91 cm
 • Jeden neodymový kulatý magnet
 • Jeden větší keramický magnet
 • Dvě bikonvexní čočky s ohniskovou vzdáleností 45 mm
 • Gumičku (volitelně)
 • NFC štítek (volitelně)
Takto vypadá sada, připravená na sestavení Google Cardboard Takto vypadá sada, připravená na sestavení Google Cardboard

Celý postup pak můžete vidět ve videu, případně nastudovat ve článku serveru Android Authority.

https://www.youtube.com/watch?v=HFdaagINam0

Není to úplně triviální, nicméně pocit z produktu, který jste sami vyrobili, jistě bude lepší než z koupené hotové věci.

Pokud si Cardboard vyrobíte sami, určitě z něj budete mít větší radost Pokud si Cardboard vyrobíte sami, určitě z něj budete mít větší radost

Pokud vám však manuální práce není vlastní a svou zručnost byste nedefinovali alespoň slovy „průměrná,“ bude pro vás možná pohodlnější Google Cardboard koupit. V českých obchodech bohužel ale mnoho alternativ neseženete a je nutné počítat s investicí kolem 200 Kč za kartónové provedení.

Zajímavější jsou ceny alternativ ke Google Cardboard na Aukru a ještě levněji pořídíte na eBayi, kde kartónové varianty přijdou na několik desetikorun, zatímco plastové verze pořídíte kolem 200 Kč.

Na portále eBay seženete různé varianty Google Cardboard Na portále eBay seženete různé varianty Google Cardboard

My jsme pro účely redakčního testování zakoupili Hot New VR Virtual Reality Control 3D Glasses For 3.5 to 5.6″ Smartphone za 180 Kč, přičemž zboží jsme obdrželi necelý měsíc po objednání. Je pravdou, že dílenské zpracování není nijak závratné, navíc se prakticky hned po rozbalení utrhl jeden z řemínků, jehož smyslem je držet brýle na hlavě, ale rozhodně jde o lepší provedení, než kdybychom se pokoušeli sestavit Google Cardboard sami.

Vstupujeme do světa virtuální reality

Máte objednáno? Fajn. A jak vlastně začít s virtuální realitou v okamžiku, kdy brýle obdržíte, případně si je postavíte? Jako první určitě doporučujeme stáhnout oficiální aplikaci Google Cardboard, kterou lze považovat za výchozí bod pro vaše toulky 3D světy. Kromě jednoduchého průvodce úvodním nastavením funguje také jako portál pro hledání aplikací a dalších využití prohlížeče.

Kromě toho obsahuje též sadu ukázek, obsahující:

 • Earth – zaleťte si ve službě Google Earth, kam se vám zamane.
 • Tour Guide – navštivte Versailles s místním průvodcem.
 • My Videos – sledujte svá videa na obřím plátně.
 • Exhibit – prozkoumejte kulturní artefakty ze všech úhlů.
 • Photo Sphere – prohlédněte si sférické fotky, které jste zachytili.
Cardboard
Cardboard

Kromě tohoto programu můžete například otestovat 5 aplikací pro Google CardBoard, které byste měli vyzkoušet či 5 nejlepších bezplatných aplikací pro virtuální realitu. Další zajímavým místem, kde lze otestovat virtuální 3D světy, je portál YouTube, který obsahuje rozsáhlou knihovnu VR videí, které můžete sledovat právě prostřednictvím Cardboardů.

Řadu zajímavých programů ovšem s oficiální aplikací nenajdete. Stačí ale otevřít Obchod Play a hledat pojmy jako „VR“ nebo „Cardboard.“ Určitě tímto způsobem objevíte hned několik zajímavých aplikací, které vám zprostředkují skvělé trojrozměrné prostorové zážitky.

Google Cardboard je tak trochu „divokým Západem“ v oblasti virtuální reality. Díky velmi nízkým vstupním nákladům v podobě 3D brýlí a skutečnosti, že řada aplikací je poskytována zdarma či za symbolickou cenu, se jedná o velmi levnou vstupenku do světa, který byl až dosud určen jen pro ty majetnější.

Hledáme nejzajímavější programy pro Google Cardboard

Na tento článek hodláme navázat pokračováním, ve kterém bychom rádi představili ty skutečně nejzajímavější aplikace pro Google Cardboard. V tuto chvíli máme vybráno několik favoritů, nicméně zajímají nás i vaše tipy na zajímavé programy pro virtuální realitu. Dejte nám v diskuzi pod článkem vědět, jaké aplikace bychom měli vyzkoušet a případně i doporučit našim čtenářům!

Zdroj: vychází ze článku How to use Google Cardboard serveru Android Authority.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (25)