Naučte své děti přecházet silnici pomocí virtuální reality

prechazeni

Chcete své děti naučit, jak mají bezpečně přecházet silnici? Již „učitel národů“ Jan Amos Komenský propagoval heslo škola hrou. A přesně touto cestou můžete své potomky naučit, jak by se měli chovat v dopravním provozu. Stačí vám 3D brýle Cardboard a aplikace VR přecházení.

Obsah článku

Co aplikace VR přecházení slibuje?

Aplikace vznikla v rámci projektu Bezpečné cesty.cz, jehož partnery jsou Škoda Auto, Policie ČR a Horská služba ČR. Jejím cílem je zábavnou a poutavou formou vysvětlit dětem základy bezpečného přecházení silnice, které si ve virtuální realitě mohou také prakticky vyzkoušet.

Průvodci jsou animovaní tučňáci, kteří během cesty do školy a na pláž naučí děti, jak správně přecházet přes silnici, u autobusové zastávky, na vybraných křižovatkách a jak zvládat nebezpečné situace na přechodech.

Aplikace je namluvená, takže nepotřebuje další výklad nebo vysvětlování. Je vhodná i pro děti, které ještě neumí číst. Ovládání je velmi jednoduché a nevyžaduje předešlé znalosti a zkušenosti s 3D brýlemi.

VR přecházení (Cardboard)

VR přecházení (Cardboard)

Jak naučit děti přecházet silnici?

Nejprve je nutné na telefon stáhnout a nainstalovat aplikaci VR přecházení. Program spustíte a mobil poté vložíte do 3D brýlí Cardboard, které lze pořídit na čínských e-shopech za cenu od 100 Kč, případně si je můžete sami vyrobit z kartónu.

Naučte své děti přecházet silnici pomocí virtuální reality Naučte své děti přecházet silnici pomocí virtuální reality

Průvodci jsou dva tučňáci: Mája a Pepa. Jejich úkolem je doprovodit dítko do školy a po škole ještě na pláž. Tučňáci nejprve vysvětlí povinnost používat přechody pro chodce a zdůrazní nutnost rozhlížet se – nejprve doleva, pak doprava a potom zase doleva. Kromě toho je také nacvičeno navázání vizuálního kontaktu s řidičem. Právě zde se ukáže výhoda použití náhlavní sady pro virtuální realitu – aby děj pokračoval, musí dítě skutečně otočit hlavou požadovanými směry.

Tučňáci nejprve vysvětlí povinnost používat přechody pro chodce Tučňáci nejprve vysvětlí povinnost používat přechody pro chodce

Po prvním jednoduchém přechodu následuje složitější situace na silnici se dvěma pruhy. Zde je kladen důraz na to, aby dítě dávalo pozor i v okamžiku, kdy auto v jednom pruhu zastaví. Názorně je zde ukázáno, že řidič v rychlejším pruhu může přechod přehlédnout a nezastaví.

Následuje složitější situace na silnici se dvěma pruhy Následuje složitější situace na silnici se dvěma pruhy

Třetí přechod je řízený světelnou signalizací a samozřejmě se smí přecházet výhradně na zelenou. Zde je dítě upozorněno, že v některých situacích je zelená společná pro auta i pro chodce, proto je důležité sledovat provoz a pohlídat si, jestli odbočující řidiči zastavují.

Třetí přechod je řízený světelnou signalizací Třetí přechod je řízený světelnou signalizací

Čtvrtý a poslední přechod čeká dítě po škole cestou na pláž. Hlavní poučení v tomto případě spočívá v tom, že není vhodné přecházet těsně před stojícím autobusem, neboť v takovém případě není do vozovky náležitý rozhled. Je tedy bezpečnější počkat, až autobus odjede a teprve poté přejít.

Není vhodné přecházet těsně před stojícím autobusem Není vhodné přecházet těsně před stojícím autobusem

Celá naučná sekvence zabere zhruba sedm minut a s ohledem na líbivou grafiku a místy i docela vtipné hlášky naučí dítě základy bezpečného přecházení zábavnou a snadno zapamatovatelnou formou.

Resumé

Tento počin hodnotíme vysoko především jako praktickou ukázku, jak lze využít virtuální realitu ve 3D brýlích nejen k hraní her, ale také k učení. Jsme přesvědčeni o tom, že tato forma výuky, jak přecházet silnici bude pro děti zábavná i díky možnosti interakce s děním v obraze. Navíc si potomek osvojí bezpečné návyky doslova v bezpečí domova.

Aplikace VR přecházení je v Obchodě Play od konce srpna a za tu dobu zaznamenala více než 500 instalací. Stávající uživatelé ji hodnotí nanejvýš kladně, což dokládá průměrná známka 4,7. Instalační balíček velký 82 MB lze použít na telefonech s Androidem 6.0 a vyšším.

VR přecházení
VR přecházení
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)