Naučte své děti přecházet silnici pomocí virtuální reality
- Recenze Aplikace
-
Karel Kilián
- 11.9.2018
- 4
- čtení: 3 minut uložit na později

Chcete své děti naučit, jak mají bezpečně přecházet silnici? Již „učitel národů“ Jan Amos Komenský propagoval heslo škola hrou. A přesně touto cestou můžete své potomky naučit, jak by se měli chovat v dopravním provozu. Stačí vám 3D brýle Cardboard a aplikace VR přecházení.
Obsah článku
Co aplikace VR přecházení slibuje?
Aplikace vznikla v rámci projektu Bezpečné cesty.cz, jehož partnery jsou Škoda Auto, Policie ČR a Horská služba ČR. Jejím cílem je zábavnou a poutavou formou vysvětlit dětem základy bezpečného přecházení silnice, které si ve virtuální realitě mohou také prakticky vyzkoušet.
Průvodci jsou animovaní tučňáci, kteří během cesty do školy a na pláž naučí děti, jak správně přecházet přes silnici, u autobusové zastávky, na vybraných křižovatkách a jak zvládat nebezpečné situace na přechodech.
Aplikace je namluvená, takže nepotřebuje další výklad nebo vysvětlování. Je vhodná i pro děti, které ještě neumí číst. Ovládání je velmi jednoduché a nevyžaduje předešlé znalosti a zkušenosti s 3D brýlemi.
VR přecházení (Cardboard)
Jak naučit děti přecházet silnici?
Nejprve je nutné na telefon stáhnout a nainstalovat aplikaci VR přecházení. Program spustíte a mobil poté vložíte do 3D brýlí Cardboard, které lze pořídit na čínských e-shopech za cenu od 100 Kč, případně si je můžete sami vyrobit z kartónu.
Průvodci jsou dva tučňáci: Mája a Pepa. Jejich úkolem je doprovodit dítko do školy a po škole ještě na pláž. Tučňáci nejprve vysvětlí povinnost používat přechody pro chodce a zdůrazní nutnost rozhlížet se – nejprve doleva, pak doprava a potom zase doleva. Kromě toho je také nacvičeno navázání vizuálního kontaktu s řidičem. Právě zde se ukáže výhoda použití náhlavní sady pro virtuální realitu – aby děj pokračoval, musí dítě skutečně otočit hlavou požadovanými směry.

Instagram zavádí ověřování věku i pomocí selfie videa

Po prvním jednoduchém přechodu následuje složitější situace na silnici se dvěma pruhy. Zde je kladen důraz na to, aby dítě dávalo pozor i v okamžiku, kdy auto v jednom pruhu zastaví. Názorně je zde ukázáno, že řidič v rychlejším pruhu může přechod přehlédnout a nezastaví.
Třetí přechod je řízený světelnou signalizací a samozřejmě se smí přecházet výhradně na zelenou. Zde je dítě upozorněno, že v některých situacích je zelená společná pro auta i pro chodce, proto je důležité sledovat provoz a pohlídat si, jestli odbočující řidiči zastavují.
Čtvrtý a poslední přechod čeká dítě po škole cestou na pláž. Hlavní poučení v tomto případě spočívá v tom, že není vhodné přecházet těsně před stojícím autobusem, neboť v takovém případě není do vozovky náležitý rozhled. Je tedy bezpečnější počkat, až autobus odjede a teprve poté přejít.
Celá naučná sekvence zabere zhruba sedm minut a s ohledem na líbivou grafiku a místy i docela vtipné hlášky naučí dítě základy bezpečného přecházení zábavnou a snadno zapamatovatelnou formou.
Resumé
Tento počin hodnotíme vysoko především jako praktickou ukázku, jak lze využít virtuální realitu ve 3D brýlích nejen k hraní her, ale také k učení. Jsme přesvědčeni o tom, že tato forma výuky, jak přecházet silnici bude pro děti zábavná i díky možnosti interakce s děním v obraze. Navíc si potomek osvojí bezpečné návyky doslova v bezpečí domova.
Aplikace VR přecházení je v Obchodě Play od konce srpna a za tu dobu zaznamenala více než 500 instalací. Stávající uživatelé ji hodnotí nanejvýš kladně, což dokládá průměrná známka 4,7. Instalační balíček velký 82 MB lze použít na telefonech s Androidem 6.0 a vyšším.
Komentáře (4)