Nejnovější aplikace z Google Play #250: jízdní řády a jízdenky

Nejnovější-aplikace-z-googl

250. pokračování pravidelného pondělního seriálu Nejnovější aplikace z Google Play opět přináší výběr programů, které by neměly uniknout vaší pozornosti. Tentokrát to bude nástroj pro úpravu oznamovací oblasti a aplikace na měření kvality spánku. Dále tu máme jazykový překladač a zakončíme novým programem, který vám nabídne jízdní řády a jízdenky pro cestování městskou hromadnou dopravou.

Power Shade – úprava oznamovací oblasti

Jednou z nesporných výhod operačního systému Android jsou široké možnosti přizpůsobení. Kromě systémového nastavení lze měnit vzhled také pomocí aplikací třetích stran, mezi které patří i Power Shade: Notification Bar Changer & Manager. Jak naznačuje název, zaměřuje se primárně na změny v oznamovací oblasti, kterou dokáže proměnit podle vašeho vkusu a preferencí.

Jako klíčové vlastnosti jsou jmenovány:

 • Možnost barevného přizpůsobení všech prvků.
 • Výkonnější notifikace s možností přečtení, odložení či odmítnutí.
 • Rychlé odpovědi na přijaté zprávy (na Androidu 5.0 a vyšším).
 • Seskupování oznámení podle aplikací.
 • Grafická témata ve stylu Androidu P – světlá, tmavá i barevná.
 • Možnost změny vzhledu panel Rychlého nastavení.

 

Aplikace nevyžaduje ke své činnosti práva roota, nicméně bez nich nemůže ovlivňovat některá nastavení, jako je například zapnutí/vypnutí mobilních dat či služeb pro určování polohy. V takovém případě otevře příslušnou stránku systémového nastavení.

Aplikace Power Shade je v Obchodě Play téměř přesně tři týdny a za tu dobu zaznamenala více než deset tisíc stažení. Spokojenost uživatelů vyjadřuje známka 4,1. Instalační balíček velký jen 2,5 MB můžete použít na zařízeních s Androidem 5.0 a vyšším.

Power Shade: Notification Bar
Power Shade: Notification Bar

SleepScore – sledování kvality spánku

Název této aplikace naznačuje její hlavní funkci, kterou je sledování a vyhodnocování délky a kvality spánku. Tuto funkci nabízí například budík českého programátora Petra Nálevky Sleep as Android či chytrý náramek Xiaomi Mi Band 3.

Aplikace SleepScore byla vyvinuta na základě dvanáct let trvajícího výzkumu, během kterého bylo analyzováno více než šest milionů naspaných nocí. Jejím cílem je pomoci vám zlepšit životní styl tak, aby váš spánek byl vydatnější a přínosnější.

Rozlišuje celkem pět fází spánků – mimo jiné lehkou, hlubokou, REM, usínání a případné probouzení v průběhu noci. Výsledkem sledování je hodnocení na stupnici od 0 do 100, které je možné použít pro srovnání s ostatními uživateli stejného věku a pohlaví. Aplikace také poskytuje personalizované, vědecky podložené rady od nejlepších odborníků na spánek. Obsahuje chytrý budík, který vás probudí v nejvhodnější spánkové fázi, takže se budete budit odpočatí.

Aplikace používá ke sledování a měření spánku pouze mikrofon a reproduktory smartphonu. Nevyžaduje tak žádný další hardware, jako jsou monitorovací matrace, polštáře, ani fitness náramky. Používá technologii sonaru (jako netopýr) – odesílá z reproduktorů telefonu tiché zvukové vlny, které se odrážejí od těla a vracejí se zpět do mikrofonu. Na jejich základě pak poznává, jak se během spánku hýbete.

SleepScore je ke stažení a použití zdarma. Pro pokročilé funkce, jako jsou úplná historie údajů o spánku, zpráva pro lékaře a odborné rady pro zlepšení spánku, je nutné využít předplatné v ceně 5,99 dolarů za měsíc (asi 135 Kč), nebo 49,99 dolarů za rok (cca 1130 Kč). Až do 30. září 2018 je roční předplatné jen za 29,99 dolarů (cca 680 Kč).

Aplikace SleepScore je v Obchodě Play necelé čtyři týdny, za tu dobu zaznamenala přes tisíc stažení a má průměrnou známku 3,1. Instalační balíček velký 48 MB lze použít na zařízeních s Androidem 6.0 nebo novějším. Pokud by vám nešel stáhnout z Obchodu Play, můžete ho získat na serveru APKMirror.

SleepScore™
SleepScore™

Translate Now – automatický překladač

V segmentu automatických překladů sice jednoznačně vede Překladač Google, nicméně stále existuje prostor pro alternativy. Translate Now je malý a relativně jednoduchý program, zaměřující se primárně na překlad hlasové konverzace.

Jeho autoři vyzdvihují schopnost plynulého překladu mezi dvěma jazyky, ale i vícejazyčný simultánní překlad do více jazyků. Kromě hlasového zadávání lze text zadávat také ručně nebo kopírovat z dalších aplikací.

Stačí zadat nebo vyslovit slovo či výraz, který chcete přeložit, a během okamžiku uvidíte výsledek příslušného překladu s příklady toho, jak se slova používají ve větách. Mezi podporovanými jazyky nechybí čeština ani slovenština.

Aplikace Translate Now je v Obchodě Play necelé tři týdny a za tu dobu si ji nainstalovalo přes deset tisíc uživatelů. Její průměrná známka je 4,6, nicméně poněkud nás překvapily požadavky na oprávnění. Balíček velký 22 MB lze použít na telefonech a tabletech s Androidem 4.0.3 a novějším.

Translate Now - best voice translator app
Translate Now - best voice translator app

PID Lítačka – jízdní řády a jízdenky

Na závěr tu máme aplikaci z českých luhů a hájů, která je sice zatím v beta verzi, ale setkává se s kladným přijetím uživatelů. Podle popisku v Obchodě Play je aplikace PID Lítačka „komplexním průvodcem dopravou v Praze a Středočeském kraji. Umožní vám vyhledat aktuální dopravní spojení dle vaší polohy a zároveň vám doporučí i druh jízdenky, kterou pro svou cestu potřebujete. Pro vyhledání spojení přebírá funkcionality současné aplikace PID Info a pracuje s aktuálními daty o výlukách, mimořádnostech apod.“ Základem jsou tedy jízdní řády a jízdenky, které najdete na jednom místě.

Jako hlavní funkce a schopnosti jsou jmenovány:

 • Jízdní řády a jízdenky v jedné aplikaci
 • Vyhledání nejrychlejšího spojení a vhodné jízdenky pro vaši trasu
 • Zobrazení mapy spojení včetně navigace na zastávku
 • Jednoduchý nákup jízdenek přes váš mobilní telefon
 • Platí pro Pražskou integrovanou dopravu v Praze a Středočeském kraji
 • Platí ve všech dopravních prostředcích
 • Sleduje platnost vaší jízdenky
 • Možnost poslat jízdenku rodině nebo přátelům
 • Přehled aktuálních volných míst P+R
 • Možnost nákupu až 10 jízdenek najednou
 • Upozornění na výluky a mimořádnosti v dopravě dle aktuálních dat

 

Program PID Lítačka je v Obchodě Play necelé tři týdny. Za tu dobu zaznamenal více než tisíc stažení a má průměrnou známku 4,1. Instalační soubor velký 12 MB můžete použít na zařízeních s Androidem 4.4 a vyšším.

PID Lítačka (ukončená)
PID Lítačka (ukončená)

Předchozí díly seriálu Nejnovější aplikace z Google Play

Objevili jste v Obchodě Play zajímavou novou aplikaci? Dejte nám o ní vědět v komentářích!
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)