TOPlist

Inteligentní budík: Sleep as an Droid

No Image-02

Probouzíte se ráno nevyspalí? Důvodů může být samozřejmě více – například pokud jste naspali málo hodin, nebo když vás budík „vytáhl“ z nejhlubší fáze spánku. Nejen tyto faktory řeší inteligentní budík Sleep as an Droid českého programátora Petra Nálevky (od tohoto autora jsme loni recenzovali jízdní řády MHDroid).

Prvním kladem inteligentního budíku je nastavitelné postupné zesilování hlasitosti, takže vás telefon nevzbudí způsobem podobným požárnímu poplachu, ale tónem či hudbou, která nenápadně vstoupí do vašeho snu. Rychlost zesilování lze přitom zvolit v rozmezí od 5 sekund do dvou minut. Podobně je možné nastavit postupné ztišování hudby před usnutím. Samozřejmostí je možnost definovat si více budíků, opakujících se v zadané dny týdne.

Nastavit lze více budíků pro různé dny

Nastavit lze více budíků pro různé dny

Říkáte si, že to není nic světoborného a že to všechno má váš telefon v základní výbavě? Ano, máte pravdu (tedy u některých telefonů) – pojďme se podívat na zajímavější funkce.

Čím se Sleep as an Droid odlišuje od běžného budíku, který najdete v každém telefonu s Androidem? V první řadě tím, že vás upozorní, kdy máte jít spát. Stačí v nastavení určit, kolik hodin denně byste minimálně chtěli naspat (tzv. „ideální dobu spánku“) a aplikace sama, vzhledem k nejbližšímu nařízenému budíku, pohlídá, kdy máte zalehnout. Pokud dáte programu vědět, že jdete spát, můžete díky němu sledovat své skóre – tedy zda spíte dostatečně, nebo jestli máte „spánkový dluh,“ případně kolik hodin jste „v mínusu.“

Sleep as an Droid vede statistiky vašeho spánku

Sleep as an Droid vede statistiky vašeho spánku

Tapnutím na ikonu Měsíce v dolní listě lze spustit monitoring spánku. Funguje tak, že položíte telefon na postel (nejlépe připojený k nabíječce, aby se přes noc nevybil) a on skrze senzory pohybu (gyroskop) sleduje, jak se během spánku převalujete. Tyto údaje pak zaznamenává do grafu, ze kterého můžete vyčíst, kdy jste spali tvrdě (tj. nehýbali jste se) a kdy byl váš spánek naopak mělký. Samozřejmě nejde o kdovíjak sofistikované měření – lékaři a vědci, zabývající se fázemi spánku, používají sadu čidel, monitorujících mozkovou aktivitu, puls, tlak, teplotu a další parametry, což pochopitelně ani sebelepší telefon nedokáže. Přesto můžete dojít k zajímavým výsledkům. V praxi jsme některé noci nezaznamenali jediný pohyb, jiné noci ale graf indikoval aktivitu v docela pravidelných cyklech. Pochopitelně celé měření závisí na více faktorech – například na umístění telefonu, citlivosti gyroskopu a dalších. Výsledný graf lze sdílet běžnými systémovými prostředky (tj. například odeslat e-mailem)… …a kdybyste nevěděli, čím ještě obohatit svou zeď na Facebooku a zaujmout přátele, můžete přímo z aplikace vystavit křivku svého spánku.

Telefon monitoruje pohyb během spánku

Telefon monitoruje pohyb během spánku

Další funkcí je monitor chrápání a mluvení ze spánku, který jsme ale v praxi neotestovali. Podle popisu používá mikrofon telefonu a v případě, že budete chrápat nebo mluvit, by vás měla jemně probrat zavibrováním (tato funkce je ale ještě v betaverzi). Kromě toho lze příslušné zvukové efekty také nahrávat.

Hlavní devizou této aplikace by mělo být buzení ve fázi nejméně hlubokého spánku. Vychází se z poznatku, že probuzení z hlubokého spánku není příjemné, člověk se pak může cítit unavený, což může negativně ovlivnit produktivitu během celého následujícího dne. Princip souvisí s výše zmíněným monitorováním pohybu spící osoby. Nastavíte si tedy budík, dále rozmezí, ve kterém chcete být vzbuzeni, a telefon by se měl rozeznít v okamžiku, kdy spíte nejjemněji. Budík přitom zohledňuje nejen aktuální pohyb, ale také vysledované periody. Teoreticky by se probuzení v tom „správném okamžiku“ mělo blížit samovolnému procitnutí bez budíku. V praxi jsme ale v drtivé většině případů byli vzbuzeni až v poslední minutě nastaveného intervalu. Pokud se ale Sleep as an Droidu povedlo vystihnout ten správný moment, pak se skutečně vstávalo o něco lépe než s běžným budíkem.

Takto může vypadat graf poněkud rušnější noci

Takto může vypadat graf poněkud rušnější noci

Pokud jste zvyklí v polospánku automaticky „típat“ budík a občas se stane, že zaspíte, je možné vypnutí budíku podmínit vyřešením jednoduché matematické rovnice. Na výběr máte čtyři odpovědi, přičemž vždy jen jedna je správná. Předpokládá se, že abyste příklad vyřešili, musí být váš mozek alespoň částečně v bdělém stavu. Druhou možností jsou „spící ovečky“ – na displeji se zobrazí několik ovcí, z nichž jedna nespí. Jejím vyhledáním a tapnutím potvrdíte, že nespíte ani vy.

Že jste vzhůru, můžete dokázat vypočtením rovnice...

Že jste vzhůru, můžete dokázat vypočtením rovnice...

...nebo nalezením ovečky, která nespí.

...nebo nalezením ovečky, která nespí.

Volitelně lze prospanou noc ohodnotit hvězdičkami, případně okomentovat.

Je jasné, že telefon s několika senzory, který nemá možnost sledovat vaše životní funkce, nemůže konkurovat spánkovým laboratořím, ani hodinkám či náramkům, snímajícím údaje přímo z těla spáče. Proto v některých případech nemusíte dosáhnout očekávaných výsledků. Pravděpodobně i z tohoto důvodu dává autor možnost vyzkoušet si aplikaci dva týdny zdarma a teprve poté se můžete rozhodnout, zda si za symbolických 0,99 eur (cca 24 Kč) koupíte plnou verzi resp. program odemknete.

Tak co, budete zítra vstávat s klasickým budíkem, nebo zkusíte tento inteligentní?

hi 256 2 135e3d751ea834a9a00045cc8c632389db9bc33a
Sleep as an Droid
Petr Nálevka
Verze 20110531 (31. 5. 2011)
Velikost 1,3 MB
1.5+


Zdarma

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (33)