Menu

Inteligentní budík: Sleep as an Droid

Probouzíte se ráno nevyspalí? Důvodů může být samozřejmě více – například pokud jste naspali málo hodin, nebo když vás budík “vytáhl” z nejhlubší fáze spánku. Nejen tyto faktory řeší inteligentní budík Sleep as an Droid českého programátora Petra Nálevky (od tohoto autora jsme loni recenzovali jízdní řády MHDroid).

Prvním kladem inteligentního budíku je nastavitelné postupné zesilování hlasitosti, takže vás telefon nevzbudí způsobem podobným požárnímu poplachu, ale tónem či hudbou, která nenápadně vstoupí do vašeho snu. Rychlost zesilování lze přitom zvolit v rozmezí od 5 sekund do dvou minut. Podobně je možné nastavit postupné ztišování hudby před usnutím. Samozřejmostí je možnost definovat si více budíků, opakujících se v zadané dny týdne.

Nastavit lze více budíků pro různé dny

Nastavit lze více budíků pro různé dny

Říkáte si, že to není nic světoborného a že to všechno má váš telefon v základní výbavě? Ano, máte pravdu (tedy u některých telefonů) – pojďme se podívat na zajímavější funkce.

Čím se Sleep as an Droid odlišuje od běžného budíku, který najdete v každém telefonu s Androidem? V první řadě tím, že vás upozorní, kdy máte jít spát. Stačí v nastavení určit, kolik hodin denně byste minimálně chtěli naspat (tzv. “ideální dobu spánku”) a aplikace sama, vzhledem k nejbližšímu nařízenému budíku, pohlídá, kdy máte zalehnout. Pokud dáte programu vědět, že jdete spát, můžete díky němu sledovat své skóre – tedy zda spíte dostatečně, nebo jestli máte “spánkový dluh,” případně kolik hodin jste “v mínusu.”

Sleep as an Droid vede statistiky vašeho spánku

Sleep as an Droid vede statistiky vašeho spánku

Tapnutím na ikonu Měsíce v dolní listě lze spustit monitoring spánku. Funguje tak, že položíte telefon na postel (nejlépe připojený k nabíječce, aby se přes noc nevybil) a on skrze senzory pohybu (gyroskop) sleduje, jak se během spánku převalujete. Tyto údaje pak zaznamenává do grafu, ze kterého můžete vyčíst, kdy jste spali tvrdě (tj. nehýbali jste se) a kdy byl váš spánek naopak mělký. Samozřejmě nejde o kdovíjak sofistikované měření – lékaři a vědci, zabývající se fázemi spánku, používají sadu čidel, monitorujících mozkovou aktivitu, puls, tlak, teplotu a další parametry, což pochopitelně ani sebelepší telefon nedokáže. Přesto můžete dojít k zajímavým výsledkům. V praxi jsme některé noci nezaznamenali jediný pohyb, jiné noci ale graf indikoval aktivitu v docela pravidelných cyklech. Pochopitelně celé měření závisí na více faktorech – například na umístění telefonu, citlivosti gyroskopu a dalších. Výsledný graf lze sdílet běžnými systémovými prostředky (tj. například odeslat e-mailem)… …a kdybyste nevěděli, čím ještě obohatit svou zeď na Facebooku a zaujmout přátele, můžete přímo z aplikace vystavit křivku svého spánku.

Telefon monitoruje pohyb během spánku

Telefon monitoruje pohyb během spánku

Další funkcí je monitor chrápání a mluvení ze spánku, který jsme ale v praxi neotestovali. Podle popisu používá mikrofon telefonu a v případě, že budete chrápat nebo mluvit, by vás měla jemně probrat zavibrováním (tato funkce je ale ještě v betaverzi). Kromě toho lze příslušné zvukové efekty také nahrávat.

Hlavní devizou této aplikace by mělo být buzení ve fázi nejméně hlubokého spánku. Vychází se z poznatku, že probuzení z hlubokého spánku není příjemné, člověk se pak může cítit unavený, což může negativně ovlivnit produktivitu během celého následujícího dne. Princip souvisí s výše zmíněným monitorováním pohybu spící osoby. Nastavíte si tedy budík, dále rozmezí, ve kterém chcete být vzbuzeni, a telefon by se měl rozeznít v okamžiku, kdy spíte nejjemněji. Budík přitom zohledňuje nejen aktuální pohyb, ale také vysledované periody. Teoreticky by se probuzení v tom “správném okamžiku” mělo blížit samovolnému procitnutí bez budíku. V praxi jsme ale v drtivé většině případů byli vzbuzeni až v poslední minutě nastaveného intervalu. Pokud se ale Sleep as an Droidu povedlo vystihnout ten správný moment, pak se skutečně vstávalo o něco lépe než s běžným budíkem.

Takto může vypadat graf poněkud rušnější noci

Takto může vypadat graf poněkud rušnější noci

Pokud jste zvyklí v polospánku automaticky “típat” budík a občas se stane, že zaspíte, je možné vypnutí budíku podmínit vyřešením jednoduché matematické rovnice. Na výběr máte čtyři odpovědi, přičemž vždy jen jedna je správná. Předpokládá se, že abyste příklad vyřešili, musí být váš mozek alespoň částečně v bdělém stavu. Druhou možností jsou “spící ovečky” – na displeji se zobrazí několik ovcí, z nichž jedna nespí. Jejím vyhledáním a tapnutím potvrdíte, že nespíte ani vy.

Že jste vzhůru, můžete dokázat vypočtením rovnice...

Že jste vzhůru, můžete dokázat vypočtením rovnice...

...nebo nalezením ovečky, která nespí.

...nebo nalezením ovečky, která nespí.

Volitelně lze prospanou noc ohodnotit hvězdičkami, případně okomentovat.

Je jasné, že telefon s několika senzory, který nemá možnost sledovat vaše životní funkce, nemůže konkurovat spánkovým laboratořím, ani hodinkám či náramkům, snímajícím údaje přímo z těla spáče. Proto v některých případech nemusíte dosáhnout očekávaných výsledků. Pravděpodobně i z tohoto důvodu dává autor možnost vyzkoušet si aplikaci dva týdny zdarma a teprve poté se můžete rozhodnout, zda si za symbolických 0,99 eur (cca 24 Kč) koupíte plnou verzi resp. program odemknete.

Tak co, budete zítra vstávat s klasickým budíkem, nebo zkusíte tento inteligentní?

Sleep as an Droid
Petr Nálevka
Verze20110531 (31. 5. 2011)
Velikost1,3 MB
1.5+


Zdarma

 

Komentáře

Filip

Filip

28.6.2011 7:22

Sleep an as droid pouzivam jiz pul roku a muzu jen doporucit. Akorat nevim, jak to ted bude s jednim jeho pluginem vyuzivajici Google Health, kdyz jsem ted nedavno slysel, ze Google tuto sluzbu vypne.

jookas

jookas

28.6.2011 7:25

Kedze som dnes akurat zaspal, lebo alarm v MIUI romke sa na mna vykaslal, alebo skor zvonil priliz slabo, uz skusam :)

garcia

garcia

28.6.2011 7:49

hm.. na prvom obrazku je napisane “Vaše zkušební verze již vypršela”…. a dole uvadzate ze program je zadarmo….. tak jak to teda je?

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

28.6.2011 8:03

To: garcia
Nevím, kde jste četl, že je program zdarma. V článku bylo, je a bude napsané: “Pravděpodobně i z tohoto důvodu dává autor možnost vyzkoušet si aplikaci dva týdny zdarma a teprve poté se můžete rozhodnout, zda si za symbolických 0,99 eur (cca 24 Kč) koupíte plnou verzi resp. program odemknete.”
Já myslím, že je to docela pochopitelné. Nebo Vás napadá způsob, jak to napsat ještě jednodušeji?

Honza

Honza

28.6.2011 8:33

to Karel Kilián: Nerozporuji řečené a napsané, jenom ten tón odpovědi: “Nevím, kde jste četl, že je program zdarma. V článku bylo, je a bude napsané…”. Někdy není čas a chuť číst celý článek, proto chápu, že poslední větu Garcia nemusel přečíst. Stačilo se odvolat na konec recenze.

Jinak to “ZDARMA” je tam napsané stále – pod QR kódem.

kristof.p

kristof.p

28.6.2011 10:58

V tabulce pod clankem je program oznaceny jako ZDARMA a v clanku pisete, ze je za 1 euro. Tak nevim. Neni to poprve, co jsou na tomto serveru jako zdarma oznacovany adwary, trialy a jiny sharwary jako FREE. Pripada mi to hodne matouci a uvital bych, kdyby nam redaktori neveseli buliky na nos. Jinak recenze je pekna a mozna se podivam po nejakem podobnem programu, samozrejme free :-)

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

28.6.2011 11:10

To: kristof.p a Honza
Když si kliknete na QR kód, dostanete se na Android Market. Tam je tato verze také označena jako “zdarma” a jako placená je označen de facto jiný program. Čili výtku na věšení bulíků můžete směřovat na Android Market, ze kterého se tabulka generuje. A čtrnáctidenní zkušební verze, kterou jsem recenzoval a popsal, je skutečně zdarma. Že se jedná o testovací období v článku, myslím si, poměrně jasně uvádím.

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

28.6.2011 11:11

Ostatně hned první screenshot je také dost výmluvný….
Čili i kdyby si čtenář prohlédl jen obrázky, mělo by mu to být jasné.
Ale možná se mýlím a je to nějakým způsobem obtížněji pochopitelné.

mmm

mmm

28.6.2011 12:01

Asi ten program odskusam. Dost casto mavam problem prebudit sa…

6:57 – Treba vstávať!
7:00 – Na tri vstanem! …Raz …Dva …
9:55 – … eeeej do p#či !!!

:)

Substance242

Substance242

28.6.2011 12:43

Mohlo by byť zaujímavé spojiť to so senzorom tepu ktorý vie používať napr. MyTracks alebo programy na behanie, že ako vyzerá graf srdca v priebehu noci. :-)

Inak veta “dotkni sa prebudenej ovce” nemá chybu. :-)

tuva

tuva

28.6.2011 12:58

alší funkcí je monitor chrápání a mluvení ze spánku, který jsme ale v praxi neotestovali. Podle popisu používá mikrofon telefonu a v případě, že budete chrápat nebo mluvit, by vás měla jemně probrat zavibrováním >>> tak to si tam rovno mozem vibrator zo sebou zobrat :)
kazdopadne dik, vyskusam

Derryk

Derryk

28.6.2011 19:27

Tak pomocí příkladu bych ten budík nevyp. Asi až napotřetí když muj výsledek 60 nebyl v možných odpovědích jsem dospěl ke správnému výsledku. :)

Spinner

Spinner

28.6.2011 21:13

Používám SPB Time, kde je možnost tzv. Bio buzení, které pracuje na stejném principu. Můžu vřele doporučit, protože nic lepšího jsem na buzení zatím nenašel.

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

29.6.2011 13:06

To: Spinner
Díky za tip! Určitě otestuji :)

Mr.Ferda

Mr.Ferda

29.6.2011 19:47

Teda přátelé kolem “ZDARMA” vy mne fascinujete. PowerMP3, Office2Go a tuny dalších je také “ZDARMA” na několik dní a pak si musíte koupit klíč. Tohle je přesně totéž. Nenistalujete nový placený SW ale pouze klíč k odemčení. Pokud si instalujete pouze klíč bez tohoto SW tak je vám to k HOV**. To by jste chtěli aby u tlačítka bylo uváděno i počet dní u takovéhoto SW? Kdo by to čet když zde operujete i leností přečíst celý článek. Dokonce jste i líní číst popis v marketu! Tohle mi připomíná ty LAMA klikače z Widlous kteří ani nesledují co potvrzují svým klikem a pak brečí že jim padá PC.

Já jsem rád že je zde možnost zkusit plnou verzi a pak se rozhodnout jestli ty placené funkce využiji či ne. Je mi to milejší než dva různé programy kde ten FREE je očesán o řadu funkcí a Já osobně to nazývám “Kriplware”.

Hologos

Hologos

30.6.2011 5:52

Mr.Ferda: já to například ocením víc, než mít 15 minut na refund. Nevím, jestli bych zrovna tenhle program stihl vyzkoušet za 15 minut.

xardael

xardael

2.7.2011 0:27

Bezpodmienecne tromfol budik v SPB Time vo vsetkych smeroch…

Mr.Ferda

Mr.Ferda

4.7.2011 22:15

Hologos: Ono je to jinak. 15 minut je Málo. To souhlasím. Ale tohle funguje úplně jinak. Instalujete časově omezenou plnou verzi. Tato je omezená na 14 dní a je samozřejmě po celou dobu těch 14 dní zdarma. Po tom období se rozhodnete jestli ji chcete nebo ne. Pokud ano tak si stáhnete placený klíč který po aplikaci způsobí že zámek na 14 dní bude vyřazen. Přesně ttéž je u OfficeToGo, PowerAMP a další. Funkcí mi toto řešení přpomíná takzvaný “patch”. Což dělají i nekteré warez SW pod Win.

Opakuji tedy že osobně mám takovýto SW raději než “kriplware” kde nelze užitečnost placených funkcí posoudit před nákupem. 15 miut a 14 dní je hodně velký rozdíl.

vierka

vierka

14.7.2011 13:07

nenávidím budíky, nenávidím skoré vstávanie, ale kedže je ten budík inteligentý…musím si to stiahnuť :D

bLOOD

bLOOD

27.7.2011 23:07

Zajmalo by mě jestli když budu mít mobil na stole u postele jak zjistí app pomocí gyroskopu moje ,,převalování”

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

28.7.2011 6:15

To: bLOOD
Nevím, jestli jste ten článek četl, ale já tam vidím: “Funguje tak, že položíte telefon na postel…”

bLOOD

bLOOD

28.7.2011 12:40

To Karel:Omlouvám se četl jsem ho zběžně nevšiml jsem si :) když nechci encháva mobil na posteli tak je mi app asi k ničemu jak vidím škoda vypadá zajmavě

JoHnY2

JoHnY2

8.8.2011 0:02

bLOOD: Zalezi od postele, ale u me by mohlo fungovat, kdybych strcil mobil mezi prosteradlo (mame takovy to s gumickou) a matraci na boku. Byl by tam v bezpeci a dalsi featura by potom byla, ze musis bejt pri smyslech, abys ho z prosteradla vymotal a budit zastavil.

strucky

strucky

16.3.2012 14:29

Jsem pořád na vážkách, jak to bude fungovat, když s přítelkyní spíme na jedné klasické posteli (ne na manželské). Dejme tomu, že mě to třeba vzbudí v té nejvhodnější chvíli, ale jí asi zřejmě ne… pokud teda nejsme nějak nezištně zesynchronizovaní. :-D

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

19.3.2012 9:13

To: strucky
Dobrý den,

my máme dokonce s manželkou jednu matraci a pokud si dám telefon na svou stranu, registruje, velmi pravděpodobně, pouze mne.
Nicméně primárně vždy záleží na citlivosti senzorů telefonu (a i ta se dá ovlivnit v nastavení aplikace).
Vyzkoušejte tu verzi zdarma a uvidíte :)

Nostromo

Nostromo

27.6.2012 18:36

Jde to nekomu na HTC Wildfire S?
Spustim to a mam jen tmavou obrazovku. :-(

radek

radek

14.7.2012 21:01

Chytré buzení vůbec nefunguje!Gentle Alarm je lepš

Škoda peněz!Kupoval jsem ji hlavně kvůli údajnému chytrému buzení.To však nefunguje!Jinak graf mi taky přijde jen taková hračička která moc nefunguje.Zkuste si pustit sledování spánku a normálně používat telefon.Ten takto kolikrát zobrazuje že jsem v hlubokém spánku! GENTLE ALARM je mnohem lepší.Aspoň co se buzení v lehkém spánku tyká, tak je gentle na rozdíl od této app funkčí. Mám celkem dobrý mobil (SE Xperia Arc 2.3.4) takže pochybuji že by to bylo špatnýma senzorama. Funguje někomu opravdu chytré buzení? V TESTECH SELHALO CHYTRÉ BUZENÍ V DRTIVÉ VĚTŠINĚ PŘÍPADŮ ! https://www.svetandroida.cz/inteligentni-budik-sleep-as-an-droid-201107

Michal

Michal

17.10.2012 11:54

to: Radek
Mne také chytré buzení nefungovalo, ale nebylo to aplikací, ale špatným uživatelským nastavením.
Já měl nastavenu idelání dobu spánku 8 hod a v podmenu – Chytré buzení zaškrtnutou volbu “Ideální chytré buzení”, což znamená, že se chytreé buzení neaktivuje dříve než po 8 hodinách spánku (aby tě to nechalo nastavených 8 hodin spát). A jelikož já obvykle spávám méně než 8 hodin, tudíž chytré buzení nemohlo fungovat.
Zkus to v nastavení ověřit.
Snad to pomůže.
Já si aplikaci koupil a maximální spokojenost. Peněz nelituji.

k8

k8

3.11.2012 13:31

Pěkná blbost, spát s mobilem na posteli je fakt nápad :) V noci budu potřebovat jít na záchod a budu myslet na to, abych si neshodil mobil na zem a abych ho potom zase položil na postel zpátky. Nebo se v noci otočím a mobil zalehnu nebo shodím, prostě absolutně nepoužitelné.

Ivana

Ivana

6.3.2013 16:06

Nevím, jestli to ještě někdo sleduje, ale kdyby náhodou…

Máte někdo zkušenost s tvrdou matrací? Mám na bytě ne pružnou, ale vážně tvrdou matraci, a když se hýbu, tak s postelí to nic nedělá. Dávala jsem si budík na velký polštář, ale v noci mi zapadl za zábradlí postele a samozřejmě se nepohnul po zbytek noci. Taky nevím jak je to s měřením s vypnutým displejem. Mám HTC HD2 a zkoušela jsem to měřit s vypnutým diplejem, zdálo se mi, že všechno funguje, ale ráno jsem místo grafu našla jenom čáru (což bude určitě způsobeno i zapadnutím telefonu, ale stejně). Je někdo, komu funguje to měření s vypnutým diplejem? Ten minimálně podsvícený mi hrozně leze krkem.

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

7.3.2013 11:18

To: Ivana
Dobrý den,

tvrdou matraci nemám, takže to Vám nepovím. Ale v nastavení je možnost nastavit citlivost senzorů a otestovat ji.
Měření se zhasnutým displejem mi na Samsungu Galaxy S II funguje bez problémů. Samozřejmě na jiných modelech to může být opačně, ale nezbude Vám, než to vyzkoušet.

Radek S.

Radek S.

11.12.2013 17:38

Ahoj, mám ZTE blade C, bude mi tenhle budík fungovat ?
vím, že večšina budíku se dáva k polštáru, ale zaznamenávaj veškerej pohyb což je supr, aspon konečne zistím jestli vubec v noci spim, a nevadi když nemam v mobilu gyroskop ? nebo to je potreba ? Radek

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

11.12.2013 17:49

To: Radek S.
Gyroskop potřeba není.
Fungovat by to mělo. Zkuste – uvidíte :)

RSS (komentáře k článku)