Navigační lišta v Androidu P se radikálně změní: Jedno tlačítko z lišty zmizí

navigacni lista tlacitko odstraneni android p

Navigační lišta systému Android se v minulosti změnila několikrát, vždy šlo ale pouze o kosmetické změny. S nástupem Androidu P nás ale možná čeká mnohem větší změna. A to taková, že tlačítka zůstanou pouze dvě. “Čtvereček” pro nedávné aplikace zmizí. Google však za něj má náhradu.

Navigační lišta v Androidu P pouze se dvěma tlačítky

Android P je ještě stále v plenkách, vyšla pouze první testovací verze, kde není mnoho věcí dokončených a ani o samotných novinkách ještě nevíme vše. Dočkat bychom se mohli brzy, a to na konferenci Google I/O. Jedna z věcí, o které toho moc nevíme, jsou designové změny v systému.

Už dříve se spekulovalo nad tím, že se změní navigační lišta i tlačítka na dotykovém displeji. Žádný obrazový důkaz ale nebyl předložen, šlo vždy jen například o část nového kódu. Nicméně Google si neuhlídal vlastní zaměstnance a v článku ohledně vylepšení zabezpečení v Androidu P, se ukázal i screenshot s testovací verzí nového systému. Chvíli po zveřejnění byl screenshot z článku odstraněn a nahrazen verzí bez navigační lišty.

navigacni lista tlacitka android p

Na něm můžete vidět, že navigační lišta je kompletně předělaná a nevypadá vůbec jako na Androidu 8 Oreo, nebo na starších verzích systému. Že jde o Android P nasvědčuje kromě tématu článku také to, že hodiny jsou v levé části notifikační lišty a v systému můžeme vidět zaoblená okna.

Zpátky ale ke spodní liště. Domovské tlačítko už nemá kulatý design, místo toho připomíná pilulku. Tlačítko zpět zůstalo na svém místě, není ale stejně velké jako tlačítko Domů. A na pravé straně… nic není. Tlačítko pro poslední aplikace bylo odstraněno. Google totiž testuje gesta, která můžeme znát v poslední době například z iPhone X, ale v minulosti také z jiných systémů, které dnes již zanikly.

K posledním aplikacím by se lidé měli dostat tak, že prstem přejedou po domovském tlačítku směrem nahoru. Zdroje v zahraničí také hovoří o tom, že tlačítko Zpět se zobrazí pouze pokud je používáno. Ve výchozím stavu by tak mělo být na liště vidět pouze domovské tlačítko. Zatím není v tuto dobu jasné, jestli jde pouze o testování, nebo se opravdu této změny dočkáme. Dozvědět bychom se to mohli již v květnu na Google I/O.

Líbí se vám tyto změny v navigační liště?

Zdroj: 9to5google.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (22)