Menu

Náctiletí mají v současnosti mobily za pouhé spotřební zboží

SAZKAmobil si nechala udělat průzkum mapující jakým způsobem v současnosti náctiletí využívají svůj mobilní telefon a jak často jej mění. Výsledky tohoto průzkumu jsou poměrně zajímavé, vyplynulo z něj totiž, že se v této věkové kategorii najde poměrně hodně uživatelů, kteří na mobilu denně tráví i 3 hodiny nebo že pouhé 1 % dotázaných teenagerů má stále svůj první mobilní telefon.

V drtivé většině případů však svůj první mobilní telefon současní náctiletí dostali mezi 8. a 10. rokem života, dříve jej dostalo pouhých 8 % dotázaných. Naopak ve 12 letech již měla svůj vlastní mobil 90 % respondentů.

Co se týče času, který náctiletí na svých mobilních telefonech tráví, ten se velmi liší. Zatímco 39 % dotázaných na něm tráví maximálně hodinu denně, 20 % se pohybuje mezi jednou až třemi hodinami denně a více než tři hodiny denně s telefonem v ruce pak tráví 18 % teenagerů. Dotázaní se také přiznali, že mobil je pro ně i nedílnou součástí výuky a během ní jej nepoužívá pouhých 26 % z nich. Zbylých 74 % jej během výuky používá například k surfování na internetu (57 %), komunikaci s přáteli (54 %) či dohledávání informací (47 %). Průzkum se lehce dotkl také vztahů a zjistilo se, že poměrně velká část dotázaných (41 %) využila svůj mobil také k rozchodu se svým partnerem a pouhých 23 % odkládá mobil alespoň v průběhu rande.

o-TEEN-TEXTING-facebook

Nejvyužívanější funkce mobilních telefonů jsou v případě náctiletých uživatelů následující:

   • SMS / MMS – 95 %
   • Volání – 94 %
   • Přehrávání hudby – 88 %
   • Foto / video – 85 %
   • Internet – 85 %
   • Aplikace – 81 %
   • Sociální sítě – 72 %
   • Hry – 70 %
   • E-mail – 62 %

55 % teenagerů raději volá než posílá zprávy. Většina (69 %) dotazovaných náctiletých pak dává před SMS přednost různým instant messengerům. Paušál využívá 53 % dotázaných a 43 % jich pak zůstává u dobíjení předplacené karty. Zbylá 4 % využívají jak paušál, tak předplacenou kartu. Výdaje za mobilní telefon pak v 70 % platí rodiče, v 7 % se na nich teenageři podílejí alespoň z části a ve 22 % případů si své účty platí sami náctiletí.

Lots-of-smartphones

Co se týče obměny telefonů, jak již padlo v úvodu, pouhé jedno procento respondentů do 19 let stále disponuje svým prvním mobilem. 4 % dotázaných pak používá svůj teprve druhý telefon, 22 % má již svůj třetí telefon, 34% aktuálně používá čtvrtý telefon a celých 38 % dotázaných pak za život stihla vyzkoušet 5 a více modelů mobilních telefonů.

Zdroj: TZ.

 

Komentáře

Pavel

Pavel

z aplikace
1.7.2015 20:46

Když dnešní devatenáctiletí dostávali mobily už v první třídě, pak není nic divného na tom, že v současnosti mají čtvrtý-pátý mobil.

yxc

yxc

1.7.2015 21:00

Mobil už dávno není jen předmět k telefonování a dokáže nahradit plno věcí. Stává se spolu se zvířetem nejlepším přítelem, je naší prodlouženou rukou. Jsem dost kritický vůči dnešní mládeži, ale chápu a vnímám, že je dobře pokud mají mobil už malé děti. No a s vývojem kterým se mobilní průmysl vydal je dva roky starý mobil prostě zcela out a tím nemyslím out před kamarády, ale vždyť se podívejme jak se za dva tři roky zlepšila paměť mobilů, procesor a grafika. Co se starým mobilem :-(

Googler

z aplikace
1.7.2015 21:39

Já sám patřím do kategorie “náctiletých” a tady uvedu několik svých statistik: Používám aplikaci Quality Time a je to celkem dobrý pomocník. Nyní vlastním svůj první smartphone Nexus 5(jedině Nexusy), donedávna jsem vlastnil starý klávesový Samsung ze kterého jsem volal tak 2x měsíčně a to jsem měl tarif na 500Kč. Nyní využívám předplacenou kartu od O2, která má skvělou výhodu, že se za kredit z ní dají kupovat aplikace v Google Play a tak nemusím vše platit přes banku. Už delší dobu jsem toužil po Nexus 5, mám ho od Vánoc a je to opravdu skvělý pomocník. Stejně jako z minulého telefonu z něj moc často nevolám ani neesemeskuji. Nejvíce používám: 1.Aplikace
2.Internet(hledání informací)
3.Hry
4.Hudba Play + YouTube
5.Foto/Video(velmi rád fotím umělecké fotky)
6.Gmail
7.Sociální sítě jako Facebook NEPOUŽÍVÁM. Používám pouze mnohem lepší Google Plus, ale ne svým jménem, ale pouze spravuji svou stránku Game Rebell Studio. Nikdy bych na sociálních sítích neuvedl osobní informace(nechápu jak může někdo mít např 800 přátel na FB)
Svého telefonu si velmi vážím a dávám na něj pozor(jedna moje známá měla 5 mobilů během jednoho roku, protože si u všech zničila displej). Jelikož mobilní zařízení využívám opravdu hojně, uvažuji i o koupi některých chytrých hodinek.

step

step

1.7.2015 21:53

No a neni to spotrebni zbozi ? :D

fill

fill

z aplikace
1.7.2015 22:02

Pokud by chtěl někdo nadávat na náctileté nebo mobili, tak by si měl uvědomit, že je to spíše tím, že je rodiče nenaučili s mobili zacházet.

yxc

yxc

1.7.2015 22:31

Fill: je mi 29 takže už dávno nejsem náctiletý, ale dost by mě zajímalo co myslíš tím naučit zacházet s mobilem. Doufám, že to nemyslíš způsob mistra faktuž…. pro kterého je vše balast a nejspíš má mobil pouze na telefonování a zbytek předinstalovaných aplikací má zakázaných :D :D :D Jediné co bych svým dětem zakázal a na to jsou dnes programy, tak to jsou nákupy ve hrách.. Jinak ať si tam stahují vše dle libosti.

faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

1.7.2015 22:51

yxc: Pokud máš současně s přelomem měsíce svrbění v podbříšku a vyvolává to v tobě potřebu navážet se do ostatních, zkus se inspirovat ženami a zakoupit si vložku, případně alespoň nebýt nas*aný na celý svět.
To co na telefonu dělám, to co jsem udělal pro statisíce uživatelů v ČR ohledně aplikací na Google Play (volný čas) a co dělám ve svém pracovním životě (business), to je něco, o čem je těžké přemýšlet v 15 i ve 29 letech. Legrační však je, že byť nesdílíš mou filosofii a přístup k věcem, děláš vše přesně tak, jak jsem nastavil a nebo nastavuji, tudíž ať chceš nebo ne, děláš to co říkám, i když se mnou nesouhlasíš.

yxc

yxc

2.7.2015 6:03

Faktuž…. Hele občas na rozdíl od většiny lidí zde s tebou i souhlasím, ale rozhodně nesdílím názor, že pomalu vše dle tebe spyware atd. Nechci se do tebe navážet jen prostě s touhle myšlenkou nesouhlasím. Mám v mobilu přes dvěstě aplikací a her přesto mi vše funguje , spamy nechodí a ani mě přesto nikdy neokradl a to přesto, že mě oprávnění jednotlivých aplikací vůbec nezajímají. Jak jsem napsal občas zde s tebou souhlasím přesto, že jsou zde většinou tvé názor plno lidem trnem v oku. Zajímalo by mě, co podle tebe dělám přesně podle tvé filosofie. Zase nemyslím to zle, ale moc jsem nepochopil, co jsi tím myslel.

Martin P.

Martin P.

2.7.2015 7:54

Nechápu proč by to nemělo být spotřební zboží. Ano i automobily jsou spotřební zboží byť to spousta lidí nechce přiznat.

Jedinej komu to může vadit je jsou chudáci kteří svůj image staví na tom že dokazují světu že ho mají, případně to vadí některému marketingu že nemůže stavět image zboží na jedinečnosti.

yxc

yxc

2.7.2015 9:11

Martin P. moc hezky napsané. Nezbývá než souhlasit :-)

Matěj jirka

Matěj jirka

z aplikace
2.7.2015 9:45

je mi 15 a svůj první mobil jsem dostal v 6ti letech za tu dobu jsem vystřídal celkem 6 mobilů

pavel1948

pavel1948

z aplikace
2.7.2015 11:21

je mi 16 a už mám svůj 6 tý mobil 1-4 mobily byli tlačítkové nokie všechny jsem dostal po rodičích potom jsem dostal svůj první samsung star 3(pořád hloupý telefon) a teď mám gigabyte gsmart aku a1 na kteřý jsem si musel našetřit.

První mobil jsem dostal černobílou nokii od táty když mi bylo 8

Matěj

Matěj

2.7.2015 11:22

jasně že to je spotřební zboží, vždyť je to elektronika…no, já si koupil svůj 1.telefon v prváku na střední z brigády. Je mi 31, schválně jsem to počítal, 9 telefonu bez OS, pak jedno HP pocket PC s Win a teď 5. android…

XCrow

XCrow 1

z aplikace
2.7.2015 16:26

Nevim jak to ti nactileti dneska delaj. Je mi 35 a od roku 99 jsem mel 8 telefonu z toho 2 smarty:)

koudas

koudas

3.7.2015 1:14

První telefon byla Nokia 3210 snad ve 13. (nejštastnější teenager :D )
pak šli asi 3 telefony po rodičích (siemens ,alcatel,ericsson) ,jedna nokia 5530 napůl placená s otcem a pak už smartfouny za svý těžce vydělaný prašule :)

BigD

BigD

3.7.2015 16:26

Faktužmetedmegamocmoczacinatestvat: A co že jsi to na svém telefonu ve svém volném čase udělal pro ty statisíce uživatelů v ČR? Bez urážky, faktmětomegamocmoczajímá.

Jery

z aplikace
3.7.2015 18:04

Je mi41 mobil mám od roku 2000 a za nákup mobilů (dvou) jsem utratil 8000kč.Ostatní jsem bud našel a nebo dostal(služební)celkem 7 přístrojů. 2 jsem ztratil,3 se porouchali a jeden jsem daroval.

yxc

yxc

3.7.2015 22:08

Faktuž… mrzí mě, že jsi nedokázal zareagovat. Tvé hloupé řeči nebyly moc na místě krom toho jediné co jsem napsal, že většinu aplikací považuješ za balast, spyware a jiná označení :D Za to jsem si vysloužil tvé hloupé řeči, ale řekni mi co jsem napsal a není pravda a co je na tom urážlivého pokud jsem jen konstatoval to co zde píšeš k většině článkům. No nejspíš si psal o své zkušenosti kterou tu chceš urážet, ale to je vážně trapné.

RSS (komentáře k článku)