TOPlist

Náctiletí mají v současnosti mobily za pouhé spotřební zboží

teenageri telefon

SAZKAmobil si nechala udělat průzkum mapující jakým způsobem v současnosti náctiletí využívají svůj mobilní telefon a jak často jej mění. Výsledky tohoto průzkumu jsou poměrně zajímavé, vyplynulo z něj totiž, že se v této věkové kategorii najde poměrně hodně uživatelů, kteří na mobilu denně tráví i 3 hodiny nebo že pouhé 1 % dotázaných teenagerů má stále svůj první mobilní telefon.

V drtivé většině případů však svůj první mobilní telefon současní náctiletí dostali mezi 8. a 10. rokem života, dříve jej dostalo pouhých 8 % dotázaných. Naopak ve 12 letech již měla svůj vlastní mobil 90 % respondentů.

Co se týče času, který náctiletí na svých mobilních telefonech tráví, ten se velmi liší. Zatímco 39 % dotázaných na něm tráví maximálně hodinu denně, 20 % se pohybuje mezi jednou až třemi hodinami denně a více než tři hodiny denně s telefonem v ruce pak tráví 18 % teenagerů. Dotázaní se také přiznali, že mobil je pro ně i nedílnou součástí výuky a během ní jej nepoužívá pouhých 26 % z nich. Zbylých 74 % jej během výuky používá například k surfování na internetu (57 %), komunikaci s přáteli (54 %) či dohledávání informací (47 %). Průzkum se lehce dotkl také vztahů a zjistilo se, že poměrně velká část dotázaných (41 %) využila svůj mobil také k rozchodu se svým partnerem a pouhých 23 % odkládá mobil alespoň v průběhu rande.

o-TEEN-TEXTING-facebook

Nejvyužívanější funkce mobilních telefonů jsou v případě náctiletých uživatelů následující:

   • SMS / MMS – 95 %
   • Volání – 94 %
   • Přehrávání hudby – 88 %
   • Foto / video – 85 %
   • Internet – 85 %
   • Aplikace – 81 %
   • Sociální sítě – 72 %
   • Hry – 70 %
   • E-mail – 62 %

55 % teenagerů raději volá než posílá zprávy. Většina (69 %) dotazovaných náctiletých pak dává před SMS přednost různým instant messengerům. Paušál využívá 53 % dotázaných a 43 % jich pak zůstává u dobíjení předplacené karty. Zbylá 4 % využívají jak paušál, tak předplacenou kartu. Výdaje za mobilní telefon pak v 70 % platí rodiče, v 7 % se na nich teenageři podílejí alespoň z části a ve 22 % případů si své účty platí sami náctiletí.

Lots-of-smartphones

Co se týče obměny telefonů, jak již padlo v úvodu, pouhé jedno procento respondentů do 19 let stále disponuje svým prvním mobilem. 4 % dotázaných pak používá svůj teprve druhý telefon, 22 % má již svůj třetí telefon, 34% aktuálně používá čtvrtý telefon a celých 38 % dotázaných pak za život stihla vyzkoušet 5 a více modelů mobilních telefonů.

Zdroj: TZ.

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (18)