Češi při výběru telefonu řeší výdrž a cenu, fotoaparát jde typicky stranou

výběr telefonu češi cena displej

Požadavky na výběr mobilního telefonu se neustále mění. Svůj podíl na tom má jistě stále vzrůstající technologický pokrok a neustále se měnící trendy v oblasti informatiky a multimédií. Trh s mobilními telefony tak patří mezi nejrychleji se měnící trhy vůbec. Svůj pohled na věc nyní přináší analytická společnost Cyrrus Advisory, která se zabývá zkoumáním uživatelských recenzí v online prostředí. Ve své tiskové zprávě uvádí informace o nejdiskutovanějších parametrech v oblasti uživatelského hodnocení a tedy tipech „jak vybrat mobil“.

Co ovlivňovalo výběr telefonu dříve a jak iPhone změnil trh

O tom, jak se trend kolem výběru mobilních telefonů mění nejlépe slouží porovnání s předešlým desetiletím, kdy se kladl důraz především na kompaktní rozměry (malé rozměry a nízká hmotnost), přívětivé ovládání a konektivita. V době kolem roku 2000 skutečně uživatele zajímala zejména podpora Infraportu a později BlueTooth. Stejně tak byla řešenou otázkou konstrukce těla a použitý materiál. Zásadní zlom, který výběr mobilu ovlivnil, byl příchod smartphonů a dostupnějších mobilních dat. Telefony začaly být chytřejší, uživatelsky přívětivější a také v mnoha směrech užitečnější, než tomu bylo doposud.

výběr mobilu nejvyhledávanější vlastnosti

 

Opomenout nelze ani příchod prvního modelu iPhonu od společnosti Apple v roce 2007. O jeho významu lze vést nekonečné diskuze obhajující, kladný, či záporný názor, nelze však popřít, že první iPhone nastavil pro smartphony standard, kterého se drží dodnes. Ať už co se týče vzhledu, nebo využití. Tohoto postavení se také Apple stále drží a neustále udává „nové trendy“ (jestli je to správně a zda jsou tyto trendy skutečně stále inovativní je už otázka druhá).

iPhone 2G vs. T-Mobile G1

Konektory, displej a výstupy z fotoaparátu, to je oč tu běží

Příchod smartphonů změnil pohled na rozměry telefonů. Oproti předešlému desetiletí tak spousta uživatelů upřednostňuje větší displej, tím je také kladen důraz na jeho rozlišení a použitou technologii. Právě kvalita displeje se tak za poslední rok dostala na druhé místo v žebříčku nejdůležitějších parametrů, které výběr telefonu ovlivňují. Na prvním místě je pak pochopitelně výdrž baterie, která je v době mobilních dat a nejrůznějších aplikací zásadní. Pokud tedy nechcete všude nosit powerbanku a dvakrát denně nabíjet.

Třetí místo zabírá cena zařízení, ta se oproti předchozímu desetiletí ve zkoumaných parametrech posunula o příčku výš. Stále vysoko zůstává ovládání, konstrukce, tělo a použitý materiál. Konektivitu vystřídaly konektory zařízení, a přibyla čtečka otisku prstu. V dnešní době nelze při výběru telefonu opomenout ani kvalitu fotoaparátu, která je pro řadu uživatelů rozhodující. Překvapivě se však fotoaparát neumístil v aktuální desítce nejdiskutovanějších vlastností. Důvodem je pravděpodobně fakt, že při výběru fotoaparátu uživatelé nehledí ani tak na parametry (počet Mpx), jako spíš na reálné výstupy, které lze snadno najít například na Flickru, Instagramu, nebo prostým vyhledáním na Googlu.

jak vybrat telefon nejčastější parametry

Přístupy k tomu, jak vybrat mobil se neustále mění, stejně tak nelze zmíněný výzkum vztáhnout na celou populaci – někoho zajímá víc kvalita fotoaparátu, někoho displeje. Někdo neřeší, jestli bude mít microUSB, nebo USB-C a tak by se dalo pokračovat do nekonečna. Faktor, který ještě stojí za zmínku a dnes výrazně ovlivňuje výběr mobilu je vzhled. Řada uživatelů dnes skutečně ani tak nekouká na parametry (případně jen na ty základní, jako je například operační paměť) a řeší zejména to, jak telefon vypadá a jak bude doplňovat jeho osobnost a vystupování. Přístup samozřejmě záleží na každém z nás. Je však zajímavé sledovat, jak se zmíněné trendy mění a jak uživatele při jejich výběru ovlivňují.

Co je důležité pro výběr telefonu pro vás?

Zdroj: tisková zpráva Cyrrus Advisory

Barbora Koďousková
O Autorovi - Barbora Koďousková

Už jako malá propadla kouzlu počítačů a probouzejících se technologií. Své nejnovější poznatky vždy nadšeně sdílela se svým okolím. Přes svůj první, tlačítkový telefon Ericsson… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (24)