Kde můžete sehnat vlajkový Samsung mobil nejlevněji?

Samsung mobil nejlevněji průzkum Grover

Dobře, předem se omlouváme, toto nejsou tipy na konkrétní české obchody či e-shopy, jak jste nejspíš mohli očekávat. Ale nadpis skutečně nelže. Víme totiž, kde přesně se dají oficiálně a za běžné ceny pořídit vlajkové telefony značky Samsung nejlevněji. A to rovnou na celém světě. Odpověď známe díky německé společnosti Grover, která se rozhodla v rámci projektu Electronics Price Index 2021 zjistit, kolik stojí vybrané elektronické přístroje v padesátce vybraných zemí. Mezi referenčními produkty byly mimo jiné i telefony Samsung Galaxy S20 a Samsung Galaxy S21 a mezi zeměmi nechybí ani ČR. Díky tomu se můžeme podívat nejen na rozdíly cen u zmíněných telefonů, ale obecně u spousty dalších produktů. Průzkum tedy odpovídá i na otázku: Jak moc drahá je elektronika v ČR oproti jiným zemím?

Interaktivní tabulka na webu Grover.com prozrazuje, že úplně nejlevněji kupují Samsung mobily obecně lidé v Jižní Koreji. To s ohledem na původ tohoto technologického giganta překvapí málokoho. Oproti celosvětovému mediánu cen těchto telefonů má Korea skóre bezmála mínus 35 procent. Nicméně mezi cenami modelů S20 a S21 je v domovské zemi Samsungu podstatný rozdíl. Zatímco první jmenovaný je jasně nejlevnější právě v Koreji, v případě novějšího modelu je země až na třináctém místě. Vůči mediánu jsou prý na druhém a třetím místě Indonésie a Nový Zéland.

Jak je na tom Česko? U modelu Galaxy S20 jsme podle firmy Grover na dvaadvacátém místě z pohledu nejvyšší ceny. Takže zhruba uprostřed žebříčku. Telefon Galaxy S21 pak byl v ČR prodáván za patnáctou nejvyšší cenu z padesáti. V porovnání s mediánem máme u nás Samsung mobily o cca tři procenta dražší a to nás řadí na devatenácté místo. Rozhodně si zkuste tabulku proklikat, ukazuje zajímavá data ke spoustě dalších produktů.

Například notebooky s Windows jsou prý u nás v porovnání s celosvětovým mediánem o cca deset procent levnější. Podobně jsou na tom chytré televize a malinko pod stanovenou linií jsou dokonce i iPhony. Celkově nám za celý segment elektroniky patří 24. příčka s odchylkou pouhého 0,84 procenta. Zdejší trh je tedy téměř ukázkově mediánový.

Metodika má pochopitelně své mezery, protože nezohledňuje hned několik důležitých aspektů včetně výše výplat v jednotlivých zemích. Nicméně výzkum šel čistě po cenách a na to je potřeba myslet. Padesát států bylo vybráno podle výše jejich cel či daní a autory zajímala také fluktuace měny. Ceny v tabulce jsou průměrem hodnot zjištěných u e-shopů i kamenných prodejen. Na chvostu celkového přehledu (poslední sloupec celé tabulky) je s drtivým rozdílem Argentina.

Čekali jste takovou pozici pro ČR?

Zdroj: Grover.com

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)