2015 IIHF: představujeme oficiální aplikaci pro MS v hokeji 2015

1-wjr-13

MS v hokeji 2015, které se tentokrát koná v České republice, má svou oficiální aplikaci pro telefony a tablety s operačním systémem Android. Nabízí průběžně aktualizované výsledky, tabulky, statistiky a velmi užitečnou schopnost upozornění na zahájení utkání či změnu skóre.

Minulý týden jsme vám ve článku MS v hokeji 2015 se blíží. Připravte se na něj s aplikací pro Android! představili neoficiální aplikací z dílny vývojářského studia hannibal.in.team. V závěrečném resumé jsme měli poměrně hodně výtek, týkajících se především až přílišné jednoduchosti celého programu. Přidali jsme také celou řadu námětů pro možné zlepšení. Jak si v našem náročném pohledu povede oficiální program 2015 IIHF powered by ŠKODA? To se dozvíte v následujících odstavcích.

Co aplikace 2015 IIHF powered by ŠKODA slibuje?

Autoři v oficiálním popisku slibují, že letos posunuli svou aplikaci o další kousek dál, aby se stala “ultimátním” společníkem všech fanoušků ledního hokeje. Mezi nejzásadnější funkce mají patřit:

 • sledování hry s živým skóre,
 • okamžité upozorněním na vstřelený gól
 • statistiky v reálném čase

Samozřejmě nechybí ani sociální rozměr, takže můžete na podporu svých favoritů tweetovat, ale také sledovat, co píší ostatní fanoušci. K dispozici budete mít karty hráčů s historickými daty, stejně jako odkazy na jejich sociální kanály. Součástí je také průběžně aktualizovaná podrobná tabule s výsledkem a widget s přehledem zápasů pro aktuální den. Po zápase se fanoušek bude moci pokochat nejlepšími momenty ve video sestřihu.

Aplikace je optimalizována pro telefony i tablety a je k dispozici v angličtině, ruštině, češtině, slovenštině, němčině a švédštině.

Jak aplikace 2015 IIHF powered by ŠKODA funguje v praxi? Aneb MS v hokeji 2015 na dosah prstů

Aplikaci ve verzi 4.5.0 jsme nainstalovali na redakční telefon Sony Xperia Z3 s oficiálním Androidem 5.0.2 Lollipop. Instalační balíček je velký 15,53 MB, což není právě málo. Po prvním spuštění následuje prezentace funkcí programu:

Následuje výběr akce ke sledování, kterým je v tomto případě MS v ledním hokeji mužů, jež bude probíhat od 1. do 17. května.

Pak se již ocitnete v uživatelském rozhraní, odpovídajícím posledním designovým trendům. Po levé straně tedy najdete výsuvnou postranní nabídku, v horním menu filtr (podle skupiny, místa, nebo týmu), v pravém horním rohu je kontextová nabídka se vstupem do nastavení.

Přes postranní nabídku můžete přepínat mezi šesti sekcemi, na které se nyní podíváme podrobněji. Pod první záložkou Co je nového? najdete přehled aktuálních zpráv a informací. Klepnutím na ikonu s ampliónem se dostanete k výtahu ze sociálních sítí, kde si můžete zvolit, jaké hráče a týmy chcete sledovat.

V sekci Zápasy najdete chronologicky seřazený přehled zápasů. Kromě vlaječek týmů a skóre, které bude patrně průběžně aktualizované, je zobrazeno i datum a čas úvodního hvizdu.

Po klepnutí na zápas se dozvíte další podrobnosti, jako je místo utkání, sestavy (ty budou známy asi 60 minut před zápasem), přehled akcí (góly, tresty, odvolání brankáře), statistiky a dresy. Zatažením táhla na záložce Informace můžete podpořit jeden z týmů (v době testování bylo pro úvodní zápas našich 2113 fanoušků Česka a 599 Švédska).

V horní liště je připraveno tlačítko s ikonou budíku, které nám v dříve recenzované aplikaci chybělo – aktivujete jím notifikace, přičemž program vás může u každého zápasu upozornit na začátek, vstřelený gól, shrnutí třetiny a celého zápasu. Druhé tlačítko zapíná režim výsledkové tabule, na které bude možné v reálném čase sledovat vývoj celého utkání. Pokud bychom se chtěli podívat očima náročného uživatele, pak k dokonalosti nám chybí asi jen možnost přidat přímo z aplikace jednotlivé či všechny zápasy zvoleného týmu do kalendáře (v telefonu či Kalendáře Google).

Sekce Týmy uvítá uživatele šestnácti vlaječkami s textovými popisky, reprezentující všechny účastníky mistrovství světa. V průběhu šampionátu zde budou statistiky, výsledky, informace o umístění, nejproduktivnějších hráčích, soupisky a dresy. Tlačítkem s obrázkem budíku aktivujete upozornění na začátky zápasů, góly, shrnutí třetiny a celého zápasu pro daný tým, což hodnotíme jako skvělou a jednoduchou cestu, aby vám z utkání našich borců neunikl ani jediný puk. Srdíčkem přidáte tým mezi své oblíbence.

V nabídce Tabulky najdete průběžné žebříčky základních skupin, playoff a celkového umístění. Bohužel v tuto chvíli není zřejmé, zda budou k dispozici nějaké uživatelské možnosti řazení, nicméně testování s WM Divize III ukázalo v režimu na výšku počet odehraných zápasů a získaných bodů, na šířku pak dále gólový rozdíl, vstřelené a inkasované góly, počet výher a proher a gólový rozdíl.

Statistiky budou nabízet žebříčky dle:

 • úspěšnosti brankářů,
 • trestů,
 • střelecké úspěšnosti,
 • přesilovek,
 • úspěšnosti v oslabení,
 • nejproduktivnějších hráčů,
 • nejlepších střelců.

Ke každému hráči bude k dispozici celá řadu údajů, jako je číslo, pozice v týmu, týmová příslušnost, občanství, datum narození, výška, váha a kariéra (počet vstřelených gólů, asistencí, bodů v kanadském bodování, úspěšnost, minut na trestné lavici, …).

Poslední sekce ŠKODA Fan Zóna nabízí možnost vyhrát vstupenky a podpořit tým. Aktuálně zobrazuje žebříček nejčastěji podporovaných týmů, kde (samozřejmě :) ) na prvním místě sídlí naši. Po klepnutí na tým si můžete přečíst příspěvky uživatelů sociální sítě Twitter s příslušným hashtagem – například pro český tým je to #IIHFCZE.

Možnosti nastavení

Jak zaznělo při představování, skrze kontextovou nabídku v pravém horním rohu se dostanete do nastavení, kde můžete ovlivnit následující parametry a funkce:

 • Povolit upozornění – hlavní přepínač, povolující respektive zakazující upozornění ze strany aplikace.
 • Upozornění na zápas, Gól, Shrnutí třetiny, Shrnutí zápasu – výběr zvuků pro jednotlivé události. V nabídce je osm možností, čítajících fanoušky, trubku, varhany, bzučák, bubny, píšťalku a jejich kombinace.
 • My Team notification sounds – nastavení zvuku, pokud váš oblíbený tým dá nebo dostane gól.

Dále je možné v nastavení propojit aplikaci se sociální sítí Facebook, případně se znovu podívat na úvodní tutorial.

Widget na domovskou obrazovku

Aplikace nabízí dva widgety: jeden s přehledem zápasů pro daný den, druhý s informací o nejbližším zápasu vašeho oblíbeného týmu. Bohužel při vytažení widgetu na domovskou obrazovku jsme opakovaně narazili na hlášení, že aplikace byla neočekávaně ukončena.

Resumé

Nutno konstatovat, že oficiální aplikace 2015 IIHF powered by ŠKODA pro MS v hokeji 2015, kterou doporučilo hned několik našich čtenářů, pozitivně překvapila v mnoha směrech. Z hlediska uživatelského zaslouží pochvalu moderní grafické rozhraní, které je navíc kompletně lokalizované do češtiny.

Z hlediska funkčnosti můžeme v tomto směru soudit z nahlédnutí do jiných šampionátů, které tento program podporuje. Program nabízí celou řadu statistických výstupů, které uspokojí i ty nejnáročnější uživatele.

Samozřejmě to nejdůležitější – totiž jak rychle bude tento program přinášet aktualizace výsledků, nové tabulky a žebříčky, se dozvíme až 1. května a v následujících dnech. Můžeme ale předpokládat, že tento program by měl být jeden z nejrychlejších, když pochází přímo od zdroje.

Velkou pochvalu si zaslouží notifikace, které lze nastavit zvlášť pro jednotlivé zápasy, nebo zvolený tým, a to nejen v podobě upozornění na začátek utkání, ale i na změnu skóre a souhrny ze zápasu. V případě widgetů bychom opět ocenili i nějaké další funkce – třeba widget s výsledky posledních odehraných utkání či tabulky skupiny. Na rozdíl od dříve recenzovaného programu tento, dle očekávání, po klepnutí na widget otevře mateřskou aplikaci.

Program 2015 IIHF powered by ŠKODA si dosud stáhlo jen něco přes deset tisíc uživatelů a jeho průměrná známka v Obchodě Play je velmi solidních 4,5. 16 MB velký instalační balíček můžete použít na telefonech a tabletech s Androidem 2.3.3 a novějším.

Za spokojené uživatele se v Obchodě Play vyjádřil Michael Zelenka, který program hodnotil čtyřmi hvězdičkami a přidal i několik tipů pro jeho další zlepšení: “Poměrně zdařilá aplikace, dokázal bych si představit i další vylepšení. Určitě bych v případě českého národního týmu aktualizoval dresy, především tu tmavou variantu. Líbí se mi “slide for your team” a tweetnutí týmu. To bych ale doplnil tím, že by zde byly odkazy na oficiální twittery všech reprezentací a fanoušek by ten vzkaz skutečně cílil na tu svojí reprezentaci….”

d3fd00ae323de743c6f53e04042d5521?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

Víte o nějaké lepší aplikaci pro sledování MS v hokeji 2015? Dejte nám tip v diskuzi pod tímto článkem! Rádi porovnáme více programů, abychom před úvodním hvizdem měli jasno v tom, který je nejlepší.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)