TOPlist

MusicGen je nový AI nástroj od Meta, který umí vytvářet hudbu

Meta MusicGen AI generátor hudba

Jak už dokázalo několik projektů, umělá inteligence je schopná v oblasti generování obsahu vytvářet nejen texty či grafiku, ale výsledkem může být i syntetická hudba. Příkladem budiž třeba nástroj MusicLM od Google, který plní roli skladatele na základě textových vstupů. Něco podobného nyní představila i společnost Meta, provozovatel Facebooku, Instagramu a WhatsAppu. Její hudební AI nástroj se jmenuje MusicGen a zvládá vytvořit dvanáctisekundové skladby nejen na základě napsaných požadavků, ale i vložených zvukových úryvků.

I když jsou instrumentální schopnosti nástroje MusicGen působivé, je důležité dodat, že umělá inteligence zatím postrádá vokální syntézu. S přihlédnutím k maximální délce stopy je pak jasné, že na plnohodnotné ohrožení živých skladatelů to zatím nevypadá. MusicGen se tedy prozatím zaměřuje výhradně na instrumentální skladby, což se ale může dostatečně hodit třeba pro vytváření zvukového pozadí pro videa nebo prezentace.

MusicGen Meta AI hudba generátor

Etika podobných pomocníků zůstává v šedé zóně. Novinka od Meta používá jako podklad 10 000 vysoce kvalitních licencovaných hudebních skladeb v kombinaci s bezplatnými písněmi z platforem typu Shutterstock či Pond5. Rostoucí popularita generativní umělé inteligence proto vyvolává obavy z porušování autorských práv. Umělci a vydavatelství podávají žaloby na vývojáře a platformy za neoprávněné použití jejich děl. V hledáčku naštvaných tvůrců se může brzy ocitnout i společnost Meta.

Tip

Nechcete si nechat ujít zprávičky, články, návody či recenze ze Světa Androida? Můžete nás sledovat třeba přes Google News, na Facebookové stránce a také na Instagramu. Máme také komunitní skupiny na Discordu a na Facebooku. Další možnosti sledování najdete v našem návodu.

Myslíte, že hudba od AI ohrozí živé hudebníky?

Zdroj: gizmo

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)