Před pár lety chtěl tablet každý. Dnes se jich uživatelé spíše zbavují. Proč jsou dnešní tablety tak neoblíbené a proč je uživatelé vlastně nechtějí?
Když tablet představil Apple, všichni se smáli
Společnost Apple dnešní tablety nevymyslela. První základy zařízení s dotykovou obrazovkou byly položeny dokonce již v 19. století a první tablet, jak jej chápeme dnes, pak vznikl v roce 1956. Přesto se společnosti Apple povedl husarský kousek – před představením generace iPadů se – zejména konkurence – tomuto nápadu vysmívala. Apple ovšem ostatním ukázal, že tenké počítače s dotykovým displejem uživatelé zkrátka chtějí a nastartoval novou éru. Éru, kdy uživatelé věřili v konec neohrabaných notebooků a novému zázraku – tabletům.
Uplynulo několik let a celá situace se opět vrací do zajetých kolejí – o tabletu dnes uživatelé příliš neuvažují a logicky se zmenšily i jejich prodeje. A tento trend bude nejspíše pokračovat. Čím to je? Co způsobilo, že o dnešní tablety již není zdaleka takový zájem? Pojďme se nad tím zamyslet.
Tablet nenahradí notebook, jak si mnozí mysleli
Běžní uživatelé byli ke koupi hnáni myšlenkou a představou, že místo notebooku získají menší, přenosnější a levnější zařízení. Kdo by nechtěl těžký stroj, který na baterii vydrží sotva 2 hodiny, vyměnit za tenkou placku s výdrží několikrát vyšší? To byl bohužel omyl, který se mezi spousty uživatelů drží dodnes. Především tedy u těch, kteří si tablet dosud nepořídili.
Tablet není náhradou notebooku. Nejenže je výkon povětšinou nižší, limitující je ale i samotný dotykový displej, který neumožňuje efektivní psaní či ovládání tabletu především pro práci. Nepomohl tomu ani systém Android či iOS, který uživatele v mnohém brzdil – chyběly oblíbené aplikace z Windows či je trápila absence Adobe Flash, na kterém „jede“ spousta her či webů.
Dodnes ale platí, že tablety mají své uplatnění. Skvělé poslouží k pouhé konzumaci obsahu na cestách (web, filmy, hry…) či se se na nich ukazují některé materiály ostatním (například při schůzkách). Zkrátka po nich nelze chtít to co od notebooků či PC. Mnozí to ale zjistili až koupi.
Telefony rostou a pomalu pohřbívají tablety
Nepřítelem tabletů jsou i mobilní telefony. Jejich displeje totiž stále rostou a co si budeme povídat – větší displej je povětšinou jediný rozdíl mezi telefonem a tabletem. A ten se stále více a více smazává. Uživatelé tak často raději sáhnou po telefonu s větším displejem a tablet vynechají. Kompromis v podobě menšího displeje převáží ušetřené peníze a fakt, že máte jen jedno zařízení. Odpadá tedy problém s přenosem dat apod.
Dnešní tablety neženou dopředu ani výrobci
Problémem jsou i samotné tablety a jejich výrobci. Několik let zpět jsme byli svědky předhánění výrobců a představování mnoha nových modelů. A dnes? Někteří výrobci tablety vzdali, jiní stále rozšiřují své řady, ale žádný velký humbuk se nekoná.
Vzpomeňme například na Samsung, který tablety představuje již spíše potají. Uživatelé kvůli tomu často nemají důvod vyměnit svá stávající zařízení, protože zkrátka nevycházejí tak zajímavé a vybavené modely jako dříve. Jsou si výrobci vědomi toho, že tablety nikdo nechce, a proto se jim nevěnují? Nebo nikdo nechce tablety, protože je výrobci nevyvíjejí?
Jaký je tedy osud tabletů?
Obliba tabletů klesá a klesat bude. Přestože jsme stále názoru, že tablety mají smysl a své uplatnění, drtivá většina zákazníků je nepotřebuje a už ani nechce. Rozhodně to tak na trhu nebudou mít snadné a budou již tvořit spíše doplněk trhu. To samo o sobě není nic špatného (zájemci si stále budou moci tablety koupit), bohužel se ale vývoj velmi zpomalí – výrobci se již nepředhánějí a inovace u nových modelů je takřka nulová.
Myslíte si, že mají dnešní tablety ještě smysl? Používáte nějaký?
Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi
Komentáře (45)
Přidat komentář