Tablet Xiaomi Mi Pad 2: Apple z Číny a s Androidem (Preview)

Xiaomi Mi Pad 2 – náhledový obrázek (1 of 1)

Na konci roku jsme si v prvním pohledu představili tablet Xiaomi Mi Pad 2. Pojďme si tento zajímavý kousek trochu více přiblížit – co od něj můžeme čekat a jak si poradí se zaběhlou konkurencí?

Zpracování a konstrukce: Kovový iPad s Androidem

Xiaomi Mi Pad 2 se nám líbí – zaoblené tvary, celá přední strana v černém hábitu a kov, který příjemně chladí. Nemůžeme se ovšem ubránit – stejně jako u první generace – pocitu, že se jedná o konkurenční Apple iPad mini s Androidem. Netradiční poměr stran 4:3, zaoblené hrany i zadní část a řešení fotoaparátu velmi podobné jako u přístroje Applu.

Xiaomi Mi Pad 2 - konstrukce, přední strana

Velikost tak akorát

Poměr stran 4:3 je netradiční, na druhou stranu ale poměrně oblíbený. Úhlopříčka 7,9″ představuje rovněž zajímavý kompromis mezi dostatečně velkou pracovní plochou a kompaktními rozměry. Rámečky v okolí displeje jsou šířkou spíše průměrné. Bradu zachraňuje alespoň fakt, že Xiaomi Mi Pad 2 používá trojici senzorových tlačítek, která jsou – již tradičně – s opačným řazením než u čistého Androidu.

Tablet lze držet v jedné ruce na výšku a druhou rukou jej ovládat. Stejně tak lze pochopitelně přístroj překlopit na šířku. Na svou velikost je tablet poměrně lehký a drží se opravdu dobře, což mají na svědomí již zmíněné zaoblené hrany. Tenká konstrukce vypadá skvěle – Xiaomi stlačilo tento rozměr pod 7 mm. Xiaomi Mi Pad 2 - konstrukce, držení v ruce

Xiaomi Mi Pad 2 - konstrukce, pohled z boku

Kov tabletu sluší

Záda tabletu Xiaomi Mi Pad 2 jsou zhotovena z jednoho kusu matného kovu, což vypadá velmi dobře. Tablet působí elegantním a moderním dojmem a cílí hlavně na mladší populaci. Dvojice stereoreproduktorů sídlí v dolní části, kde není zakrývána při držení rukama. Menší novinkou je nový USB-C konektor – trable při zasouvání kabelu končí.

Xiaomi Mi Pad 2 - konstrukce, reproduktory

Xiaomi Mi Pad 2 – první pohled

Xiaomi Mi Pad 2 - první pohled

Displej: Parádní a jemná podívaná

Čínský výrobce displeje umí. A tablet Xiaomi Mi Pad 2 není výjimkou. Rozlišení 2048 x 1536 pixelů na 7,9″ zajistí jemnost přes 300 PPI, což u tabletů bude stačit. Barevné podání IPS displeje je skvělé, stejně tak pozorovací úhly a displej neztrácí ani v čitelnosti na slunci. Přesný je i digitizér, což není u levných čínských přístrojů rozhodně standardem, u Xiaomi ale ano.

Xiaomi Mi Pad 2 - konstrukce, displej (1)

Hardware: Vyplatí se sázka na Intel?

První generace tabletu Xiaomi Mi Pad přišla jako jedna z prvních s výkonným čipem Nvidia Tegra K1, který se na hraní her přímo vybízel. Druhá generace ale otáčí o 180° – Xiaomi Mi Pad 2 je poháněn čipem od Intelu. Použitý Intel X5-Z8500 má papírový výkon srovnatelný s konkurenčním Snapdragonem 810, měl by si tedy poradit i s náročnějšími hrami. Hlavním důvodem nasazení tohoto čipu ale bude nejspíše systém Windows 10, který na tento tablet brzy dorazí.

[aps_product_sz id=“370875″]

 

Vše podstatné, ale nic navíc

Výkonu je dost, displej je skvělý, ale s jinými nadstandardními funkcemi nepočítejte. Chybí například slot pro paměťovou kartu, 3G/LTE modul, NFC či třeba GPS. Dá se tedy předpokládat, že Xiaomi Mi Pad 2 cílí především na uživatele, kteří budou tablet používat doma ke sledování filmů a hraní her. Na cesty se příliš nehodí a nepoužijete jej ani jako navigaci do auta.

Xiaomi Mi Pad 2 - hardware 2

Android v převlečení, nebo Windows 10?

Xiaomi Mi Pad 2 bude vůbec prvním tabletem této společnosti, který dostane kromě Androidu i systém Windows 10. V současné době je tablet v prodeji pouze se systém Android s nadstavbou MIUI v7. Ta staví na Androidu 5.1, který je ale kompletně změněn a opět trochu připomíná prostředí od Applu. A kdy se dočkáme Windows 10? V současné době ji nabízejí čínské obchody v předobjednávce, reálně dostupný by měl být na konci ledna.

MIUI v7 – Android k nepoznání

Na čistý Android zapomeňme. MIUI je naopak kompletně předělané prostředí, které ale staví na Androidu. Nelze jednoznačně vyřknout ortel, zda MIUI padne každému uživateli. Bez nadsázky se dá ale říci, že MIUI V7 je moderní prostředí, které navíc přináší některé šikovné funkce. Nenáročným uživatelům, pro které je tablet určen, nejspíše nebude činit problémy. Pochválit můžeme rozhodně optimalizaci systému – tablet je svižný a plynulý.

Čeština a Google Play prozatím chybí

Čínský systém může být výhodou, ale i nevýhodou. V jeho ryzí podobě totiž nenajdeme ani českou lokalizaci, ani Google Apps. To bohužel znamená, že si nemůžeme stáhnout ani aplikace z Google Play či používat Google kalendář apod. Google služby lze sice nainstalovat ručně pomocí Google Apps instalátoru, nikdy to ovšem není 100%. V našem případě se nám sice podařilo Google Play nainstalovat, u drtivé většiny her ale hlásil, že tablet není kompatibilní. Nemohli jsme tedy vyzkoušet ani žádné hry či oblíbené benchmarky.

O český překlad se starají MIUI komunity. Bohužel poslední dobou hází těmto šikovným vývojářům Xiaomi spíše klacky pod nohy a obohatit systém o překlad a Google služby je čím dal těžší. Prozatím tedy tato možnost chybí a nutno podotknout, že dokud se tento problém nevyřeší, je tablet Xiaomi Mi Pad 2 na českém trhu neprodejný.

Rozený hudebník

Multimediální tablet bude jistě využíván nejen k hraní her, ale i ke sledování videí či poslechu hudby. Xiaomi si je moc dobře vědomo, že i na hudebním výstupu záleží. A zde nemáme výhrady. Zvukový výstup do sluchátek je velmi dobrý a chválit můžeme i reproduktory. Díky jeho umístění nehrozí náhodné zakrývání, hraje hodně nahlas a rozhodně nadprůměrně kvalitně.

Xiaomi Mi Pad 2 - konstrukce, reproduktor 2

Na český trh teprve míří, cena bude vyšší

Xiaomi Mi Pad 2 je prozatím i v čínských obchodech pouze v předobjednávce, logicky se tedy v našich obchodech zatím zakoupit nedá. Tato situace by se mohla změnit na konci měsíce či v únoru, pokud se do té doby podaří vytvořit českou verzi systému MIUI.

S cenou je to rovněž složitější. Počítáme ale s částkou okolo 8 tisíc za 16GB variantu (v čínských obchodech stojí v přepočtu 5500 Kč s DPH).

Bude úspěšný? To ukáže až čas

Xiaomi Mi Pad 2 představuje zajímavý tablet, který vyniká v tom potřebném – kompaktní a elegantní konstrukce, výborný displej a výkonný hardware. Ostatními parametry ovšem tolik nenadchne, a tak bude nejvíce záležet na tom, s jakou přijde cenou. Konkurence je totiž nelítostná – zejména pak Nvidia Shield Tablet K1 nabídne za cenu 5 500 Kč podobný hardware, ale nesrovnatelně lepší výbavu.

Klady

+ Povedený design a zpracování
+ Výborný displej
+ Moderní prostředí MIUI v7 s výbornou optimalizací
+ Nový konektor USB-C

Zápory

– Chybí LTE, GPS
– Předpokládaná vyšší cena na českém trhu

Za zapůjčení děkujeme společnosti Xiaomimobile.cz.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)