TOPlist

Lepší a rychlejší GPS fix pro Samsung Galaxy S II

gps_ikona

Pozor na možné problémy

Doplněno 22. srpna 15:00

Uvedený postup byl otestován na redakčním Samsungu Galaxy S II (I9100) – v konečném výsledku nedošlo k viditelnému zlepšení, ale ani zhoršení situace (nutno dodat, že již předtím byla citlivost GPS na dobré úrovni).

Soudě dle ohlasů čtenářů v diskuzi ale aplikování této neoficiální opravy v některých případech může vést i k úplné nefunkčnosti GPS.

Bohužel nejsme schopni jednoznačně identifikovat příčinu tohoto problému – může jít o to, že odkazovaná oprava je určena pro Galaxy S II G, možná k problému dochází při instalaci na jiné ROM než originální či založené na CyanogenMod 9.

Pro telefony s rootem tedy obzvláště zdůrazňujeme nutnost dodržení čtvrtého bodu návodu: „Udělejte zálohu souborů gps.conf a sirfgps.conf z /etc (zkopírujte je někam jinam)“, abyste v případě problémů mohli tyto soubory obnovit.

Uživatelům, kteří telefon rootnutý nemají, doporučujeme tuto operaci neprovádět!

Již nastalé problémy by mělo být možné vyřešit instalací osvědčené původní záplaty od crypted, o které jsme psali ve článku Oprava A-GPS zlepšuje lokalizaci na telefonech HTC, LG, Samsung a dalších, přičemž s touto záplatou nikdo problémy nereportoval.

Za vzniklé problémy se autor této zprávičky omlouvá, nicméně více, než otestovat záplatu na vlastním telefonu, se patrně udělat nedalo.


Některá zařízení mají problémy s nalezením GPS pozice, přičemž část z nich lze opravit softwarově, výjimečně je nutný zásah do hardware. V případě Samsungu Galaxy S II, který je jedním z telefonů s problematickou GPS, je k dispozici nová neoficiální oprava tzv. „GPS fixu“.

Mod je založen na dobře známém opravném balíčku AGPS, jehož autorem je vývojář, publikující na XDA pod přezdívkou crypted. Další vývojář s nickem Ryuinferno tento balíček upravil pro použití na Samsungu Galaxy S II. Autor modu k tomu napsal: „Tento patch lze použít bez ohledu na polohu (není potřeba měnit NTP servery). První fix po restartu může trvat až jednu minutu, ale následné fixy vyžadují jen pár vteřin! Zařízení také bude schopno určovat polohu podle 7 až 9 družic (před patchem podle tří až čtyř), což poskytuje přesnost do 5 metrů.“

Oprava by měla zajistit vyšší rychlost a přesnost GPS

Oprava by měla zajistit vyšší rychlost a přesnost GPS

Opravu lze nainstalovat poměrně snadno a je kompatibilní jak s oficiální ROM, tak i s CyanogenMod 9. Stačí stáhnout příslušný soubor ZIP a flashnout ho přes recovery. Zprávy od uživatelů, jež opravu nainstalovali, jsou smíšené: část tvrdí, že zaznamenali zásadní zlepšení, zatímco jiní zlepšení nezaznamenali. Samozřejmě, pokud se GPS chytala v řádech sekund, tato oprava už nemá co zlepšit.

Postup instalace

NEPOUŽÍVEJTE spolu s tímto patchem žádné jiné aplikace pro opravu GPS, které mění soubor gps.conf!

Telefony s rootem

  1. Ujistěte se, že používáte CM9 ROM/originální ICS/ROM založenou na originální ICS (pokud budete mít soubory gps.conf a sirfgps.conf ve složce /etc, pak by tento postup měl fungovat)
  2. Udělejte zálohu souborů gps.conf a sirfgps.conf z /etc (zkopírujte je někam jinam)
  3. Stáhněte si soubor gps_patch.zip
  4. Restartujte do recovery a flashněte gps_patch.zip
  5. Restartujte telefon

Telefony bez rootu

  1. Ujistěte se, že používáte CM9 ROM/originální ICS/ROM založenou naoriginální ICS (pokud budete mít soubory gps.conf a sirfgps.conf ve složce /etc, pak by tento postup měl fungovat)
  2. Stáhněte si soubor gps_patch.zip
  3. Uložte tento soubor na externí paměťovou kartu
  4. Restartujte do recovery a použijte volbu „apply update from external storage“
  5. Restartujte telefon

Na telefonech bez rootu a/nebo bez možnosti zálohy souborů gps.conf a sirfgps.conf doporučujeme tuto záplatu neinstalovat!

Autor upozorňuje, že není zodpovědný za jakékoli poškození vašeho zařízení, a že opravu používáte na vlastní nebezpečí. Podotýká, že pokud vše provedete dle uvedených postupů, nemělo by se nic pokazit.

Další informace najdete v příslušném vláknu XDA fóra.

Zdroj: XDA Developers.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (31)