Menu

Oprava A-GPS zlepšuje lokalizaci na telefonech HTC, LG, Samsung a dalších

Vývojář, vystupující na XDA fóru pod přezdívkou crypted, připravil sadu aktualizací A-GPS. Po aplikování patche bude funkce asistované GPS využívat alternativní servery, což by mělo přispět ke zrychlení a celkovému zlepšení určování polohy mobilního telefonu. Chybné nastavení A-GPS může významně prodloužit čas potřebný k nalezení pozice, způsobovat nespolehlivost, nebo celkově špatnou funkčnost GPS. K instalaci opravy budete potřebovat práva root.

V tuto chvíli existuje několik předdefinovaných balíčků pro nepřeberné množství různých zařízení:

Autor uvádí, že po instalaci této opravy hlásí většina uživatelů fixaci GPS do deseti sekund a nalezení až 11 satelitů najednou.

Způsoby instalace

Metoda 1.:

 1. Stáhněte si ADB push Installer.
 2. Rozbalte soubory do nějaké složky.
 3. Připojte zařízení k počítači a připravte ho ke komunikaci přes ADB.
 4. Otevřete dávkový soubor s názvem “ADB Installation Script – RUN THIS”.
 5. Vyberte ze seznamu verzi, kterou chcete nainstalovat.
 6. Postupujte podle pokynů až do restartu.

Metoda 2.:

 1. Stáhněte balíček s aktualizací.
 2. Zkopírujte gps.conf a suplrootcert do systémové složky /etc/ (ne na SD kartu) pomocí ES File Exploreru, Root Exploreru, nebo jiného správce souborů. Pochopitelně musíte mít práva root a přístup k systémovým složkám.
 3. Restartujte zařízení.

Metoda 3.:

 1. Stáhněte balíček s aktualizací.
 2. Nahrajte soubor do telefonu.
 3. Restartujte do CWR (ClockworkMod Recovery).
 4. Připojte systémový oddíl (v hlavním menu vyberte Mounts and storage, následně mount/system).
 5. Nahrajte patch (v hlavním menu vyberte Install zip from sdcard, pak choose zip from sdcard, najděte příslušný soubor zip a vyberte ho).
 6. Restartujte zařízení.

Důležité poznámky

Doporučujeme pročíst před provedením instalace všechny poznámky v příslušném vláknu XDA fóra – najdete je vždy na konci prvního příspěvku. Zde vybíráme jen několik z nich:

 • Oprava by měla fungovat prakticky na všech telefonech s čipsetem Qualcomm. Funkčnost ale potvrdili i uživatelé s jinými čipsety. To znamená, že teoreticky může fungovat na stovkách zařízení.
 • Záplata zvyšuje stabilitu a účinnost GPS, čehož dosahuje náhradou souborů /system/etc/gps.conf a /system/etc/suplrootcert. Můžete porovnat rozdíl mezi těmito soubory, jež máte v telefonu, a těmi z balíčku, abyste získali představu o všech provedených změnách. Od verze 3.1 patch používá ve výchozím nastavení své vlastní centrální NTP DNS a vlastní xtra.bin server, což by mělo přinést lepší stabilitu a rychlost.
 • Je doporučeno stahovat sestavení označené jako Google.
 • Funguje s jakoukoliv ROM, samozřejmě s výjimkou ROM, které mají aGPS a/nebo GPS vypnuté (to je případ některých CM nightly a betaverzí).
 • Při aktualizaci firmware nebo změně ROM musíte záplatu nainstalovat znovu.
 • Máte-li problémy s verzí 2.x nebo 3.x, můžete zkusit starou verzi 1.3.
 • Zprávy naznačují, že tento patch funguje i na Ice Cream Sandwich.
 • Váš telefon se “učí” viditelné družice GPS v místě obvyklého použití. Nebuďte překvapeni, když při prvním použití bude nalezení pozice trvat i 20 a více sekund.
 • Nejlepší je GPS spustit pomocí libovolné aplikace využívající lokalizaci podle satelitů, a nechat telefon na chvíli “učit.”
 • K otestování síly signálu můžete použít aplikaci GPS Status. Není sice 100% přesná, ale dává představu, jak si GPS modul vede a zda se situace zlepšila či naopak.
 • Nepoužívejte s tímto patchem jiné aplikace pro zlepšování vlastností GPS! Mnohé z těchto programů přepisují to, co instaluje záplata, čímž v podstatě mažou jí provedená nastavení.
 • Stále máte slabý příjem signálu GPS? Zkuste sundat kryt telefonu.
 • Někteří uživatelé uvádějí, že ke správnému fungování záplaty museli nejprve vypnout telefon a na 30 sekund vyjmout baterii.
 • Některé telefony Inspire 4G a DHD mají problémy s hardwarem – konkrétně je například znám problém, kdy se konektory antény GPS uvolní, nebo se přestanou dotýkat. Na XDA najdete video, jak to svépomocí opravit.

Zdroje: BriefMobile, Know My Droid, XDA fórum.

 

Komentáře

Jenda

Jenda

11.2.2012 14:46

Zdravím, chtěl bych se zeptat jak to mám udělat u SGS2. Mobil vlastním teprve pár týdnů. Fix dělám podle 1. metody ale u pátého bodu nevím co mám dat v tom programu za číslo. I když jsem zkusil dat třeba 8. a 9. a dám reboot yes tak mi to napíše Now your phone will rebooot. wait a while
error: device not found
POOF! Now you can exit.

nechápu co je špatně. Systém je stále neporušený, nikdy jsem do něj nelezl a nerootoval ho

Scrand

Scrand

11.2.2012 17:05

Na mé S II funguje fix luxusně i uvnitř budovy, takže se do toho raději ani nebudu pouštět :D

Jereba

Jereba

15.2.2012 15:11

soubor ADB Installation Script – RUN THIS.bat, prostě nefungoval. telefon, připojen, root mám a nic. napsalo to že nenalezeno zařízení, čili nic neproběhlo. tak jsem si ty soubory natvrdo přepsal přes ES file manager ve složce ETC, jak je popsáno v metodě 2. ale ani tak jsem nezaznamenal žádný rozdíl. prostě nejlépe fungovala GPS na Andoridu 2.2 Froyo. Update 2.3.3 prostě GPS nějak rozhasil. Funguje, ale je tam jakoby spožděný refresh,..není to plynulé, při pohybu se poloha aktualizuje tak po 5 vteřinách. na Froyo plynule. zkoušel jsem oba režimy A-GPS a Standalone. obojí stejné.
LG OO

MG75

MG75

15.2.2012 22:33

LG P350 (Optimus ME) – První varianta konfiguráku pro LG nefunguje, začne vypadávat po pár vteřinách GPS, Mapy.cz pořád ukazují Golčův Jeníkov, Google Mapy ukazují správnou polohu (Brno), TrekBuddy se vůbec nechytne. Po vrácení gps.conf nazpět vše funguje, jak má, druhý soubor v /etc/ původně nebyl. Co nevidět zkusím druhou variantu konfiguráku pro LG (alternativní).
Použil jsem metodu 2 přepsáním v ES Exploreru, hlavně jsem si napřed zazálohoval původní /etc/gps.conf .

merkurer

merkurer

19.2.2012 18:53

Paráda ;) Provedeno 2. metodou, vše funguje tak jak má ( i když se to tak prvních pár minut nezdálo ), zrychlení je opravdu znatelné a ku mému údivu chytím gps i v bytě ( ! ). Taky jsem si pro jistotu zálohoval soubor gps.conf, ten 2. tam nebyl… HTC Wildfire CM7 nightly builds ( s flashlým alternativním radiem ).

desirer

desirer

20.11.2012 17:29

Mám nový HTC Desire X – tento typ telefonu v seznamu není – existuje i přímo pro tento typ telefonu takový patch?

Dopa

Dopa

13.5.2013 11:37

Zdravím. Jakou verzi instalace mám vybrat na SGS II ?

Děkuji

Verča

Verča

3.1.2014 19:58

Můžete mi prosím někdo poradit?
Dělala jsem to 2 metodou. stáhla jsem si ES File Explorer.

gps.conf mi šel zkopírovat bez problémů, ale SuplRootCert mi nejde zkopírovat do složky etc.
Jak to mám udělat?
Díky Verča

laosik

laosik

2.10.2015 16:02

Verco pres root browser neni problem.

RSS (komentáře k článku)