Menu

LaunchBoard nabízí rychlejší spouštění aplikací než nejrychlejší launcher

Relativně mladá aplikace LaunchBoard má ambice stát se konkurentem prakticky všech existujících launcherů. Ačkoli nabízí úplně jiný princip fungování, je poměrně návyková a ve spouštění aplikací také zpravidla výrazně rychlejší. Podrobili jsme ji tedy redakčnímu testu.

Obsah článku

Co LaunchBoard slibuje?

LaunchBoard se orientuje na co možná nejrychlejší spouštění aplikací. Nesupluje tak zcela tradiční launchery, ale zaměřuje se na jednu z jejich nejdůležitějších funkcí. Ke svému fungování však sám o sobě nějaký ten launcher potřebuje. Používat ho můžete buď standardně přes ikonu aplikace, nebo jako widget, který si umístíte na domovskou obrazovku. Poměrně přesnou představu si můžete udělat z následujícího videa.

LaunchBoard neukazuje seznam ikon jako běžné launchery. Místo toho zobrazí klávesnici, kde stisknete písmeno a zobrazí se odpovídající aplikace. Principiálně se tedy příliš neliší od vyhledávání aplikací na Androidu pomocí vyhledávací lišty.

Jak LaunchBoard funguje v praxi?

Podívejme se nejprve na tradiční launcher. Co musíte udělat, pokud chcete spustit aplikaci, jejíž ikonu nemáte na ploše nebo v dolní liště? U drtivé většiny je nutné nejprve otevřít seznam nainstalovaných programů, poté vyhledat požadovanou ikonu (což může být časově náročné) a následné na ni klepnout. Proti tomu LaunchBoard nabízí úplně jiný přístup – bez dlouhých seznamů a přeplněných složek.

Základním prvkem je totiž klávesnice, na které můžete psát název požadovaného programu. Pokud tedy chcete například spustit komunikátor WhatsApp, stisknete klávesu W a LaunchBoard zobrazí ikony všech aplikací, začínajících na toto písmeno. Klepnutím vybraný program spustíte, dlouhým podržením ho přidáte mezi oblíbené.

Prvním krokem po instalaci by tedy mělo být vytažení ikony aplikace LaunchBoard na nějaké místo, odkud bude snadno dostupná. Nejčastěji se tedy bude jednat o spodní lištu nebo domovskou obrazovku. Po prvním spuštění se přehraje krátká animace, představující dva základní prvky: seznam oblíbených programů v horní části a klávesnici, zabírající spodní polovinu. Když na klávesnici stisknete nějaké písmeno, prakticky okamžitě se zobrazí seznam aplikací, jejichž název na něj začíná. Bohužel se hledá jen v prvním písmenu, takže pokud stisknete klávesy G a O, zobrazí se ikony aplikací, začínajících na O.

Klepnutím aplikaci spustíte, dlouhým podržením ikony zobrazíte kontextovou nabídku, obsahující následující položky:

  • Add to favorites – přidá aplikaci mezi oblíbené, takže bude vidět hned po otevření LaunchBoardu v horním řádku.
  • App info – zobrazí systémové informace o aplikaci.
  • Vew on play store – otevře stránku programu v Obchodě Google Play.
  • Uninstall – spustí odinstalaci dané aplikace.

Autoři ukazují rychlost LaunchBoardu na spouštění aplikace YouTube. Zatímco ve většině launcherů musíte otevřít seznam programů, “odrolovat” téměř na jeho úplný konec, najít ikonu a klepnout na ni, s LaunchBoardem stačí stisknout klávesu Y a pak jen ťuknou na ikonu.

Kromě tradičního pojetí, kdy LaunchBoard spustíte jako aplikaci, můžete použít také widget na domovskou obrazovku. Ten je prezentován formou klávesnice, kde stačí klepnout na písmeno a okamžitě se otevře seznam všech programů, které na daný znak začínají.

Resumé

Pokud vezmeme v úvahu, že jednou z hlavních funkcí launcheru je spouštění aplikací, pak může LaunchBoard skutečně být velmi citelným “urychlovačem”. Samozřejmě i po jeho instalaci můžete nejčastěji používané programy spouštět přes ikony, umístěné na domovské obrazovce. LaunchBoard vám pak urychlí vyvolání těch, které nepoužíváte až tak často. LaunchBoard do značné míry připomíná program AppDialer či T9 Launcher, které umí filtrovat seznam aplikací podle více písmen.

LaunchBoard je zdarma, bez reklam a nákupů v aplikaci. Během dvou měsíců od publikace si tento program nainstalovalo více než pět tisíc uživatelů a jeho průměrná známka je 4,7. Instalační balíček velký 4,5 MB lze používat na zařízeních s Androidem 4.1 a novějším.

 

Komentáře

Radeg

radeg 22

31.10.2017 13:26

Hm, v Nova Launcheru si na plochu přidám widget s Nova akci “Vyhledávání aplikací”, ťapnu na widget, otevře se vyhledávání aplikací s klávesnicí. Ťapnu na W a mám nabídku všech aplikací od W.
Přemýšlím, v čem je postup jiný a rychlejší od postupu zde popsaného v článku. A to tato aplikace hledá jen v prvním písmenu. Kdo je zvyklý hledat kdekoliv postupným psaním se bude s tímto jen trápit.
Bude hledat Word, napíše v rychlosti w o a už má seznam aplikací od O. Tohle je na nic.
Nova Launcher používám tak jako tak, čili žádná převratná novinka a urychlení nebo změna to pro mně není.
Do budoucna bych byl velmi opatrný při tvorbě titulku tohoto a podobných článků.
Napsat “Nejlepší…”, “Nejrychlejší…”, apod je velmi odvážné a často nepravdivé či minimálně zavádějící.

looki14

31.10.2017 13:32

Zajímalo mě, co převratného tento způsob spouštění / vyhledávání aplikací přináší. Proti Nova Launcher (a pravděpodobně dalším nic). Tedy byla by rychlejší jedině v případě, že bych se na domácí obrazovce smířil s nevzhlednou klávesnici jako widgetem, tím bych opravdu ušetřil 1klik.

Karle

karle40 27

31.10.2017 13:55

Hledání aplikací podle písmen, to je přesně to, co mi v Androidu chybí po přechodu z Windows.

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

31.10.2017 14:40

To: radeg a looki14
Nova Launcher jsem dlouho používal, ale už nějaký ten pátek ho v mobilu nemám. Podle toho, jak to popisujete, bude princip fungování asi hodně podobný. Sám používám AppDialer a také na něm zadávám víc než první písmeno.

To: karle40
To jsem rád, že se hodí :) Mohu-li doporučit, zkuste i ten AppDialer :)

Uni

uni -86

31.10.2017 15:57

Tak na to není třeba nic ne? V Google hledání to našeptává i aplikace.

Radeg

radeg 22

31.10.2017 16:25

@karle40:
V Androidu vyhledávání aplikací podle písmen funguje! Že to to neumí Tvůj mobil, není chyba Androidu.
Google Launcher to umí taky, čili není třeba aplikací třetích stran.
A jinak, Android je operační systém tak jako je i Windows operačním systémem. Čili, nemám-li nějakou funkci, doinstaluji ji si.
Takže jestli Ti něco tam či onam něco chybí je jen Tvoje neschopnost. Spílat na systém je blbost, ten za to nemůže.

@uni:
Tak uznej, že tato možnost je dost nepohodlná a motá se tam víc výsledků. Zatímco hledáním v aplikacích je mnohdy výsledek na prvním místě už po druhém písmenu, v Google vyhledávání je třeba na čtvrtém a dalším.

@Karell Kilián:
Tak co, nabízí LaunchBoard rychlejší spouštění aplikací než nejrychlejší launcher anebo nabízí stejně rychlý způsob jak ten “váš” AppDialer, Nova Launcher, apod, protože rychleji to už v takové podobě nelze.
Ne, že?
Čili opět, titulek hodný Blesku.

Uni

uni -86

31.10.2017 16:28

radeg: Což aspoň zlepší ergonomii, hledaná apka (mluvím za Novu) nahoře je pro mě jednoruč nedosažitelná.

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

31.10.2017 18:19

To: uni
Zde dám za pravdu radegovi, že Vyhledávání Google do toho motá další výsledky.

To: radeg
On ten nadpis tak zavádějící není. Ve článku to srovnávám se standardním způsobem spouštění aplikací – tedy otevřít seznam, rolování či posouvání, nalezení ikony, tapnutí.
To, co popisujete, využijí spíše pokročilejší uživatelé Nova Launcheru. Pak je to samozřejmě patrně stejně rychlý způsob.

LufyCZ

31.10.2017 19:38

radeg: mám to stejně, jen místo ikonky používám přejetí prstu dolů. App drawer už vůbec nepoužívám

Radeg

radeg 22

31.10.2017 19:49

@Karel Kilián:
Omlouvám se, ale musím oponovat a trvat si na svém.
LaunchBoard porovnáváte s potenciálním “nejrychlejším” launcherem. Čili při užívání alternativního “nejrychlejšího” launcheru téměř určitě budu využívat jeho sofistikované funkce a tudíž například i widget pro vyhledávání aplikací.
Zkrátka mám-li si instalovat nějakou aplikaci pro sofistikovanou funkci, prvně se podívám, jestli ji neumí i náhodou ten “můj” “nejrychlejší” launcher.

LufyCZ:
A jsme u ještě rychlejšího způsobu. Zkrátka, v duchu nadpisu článku tu máme, oproti zde představované aplikace, launcher ještě rychlejší.

Marná sláva, titulek není pravdivý a je jemně bulvární.

Radeg

radeg 22

31.10.2017 19:53

Jo, a nemohu se sem přihlásit z mobilu či tabletu a musím tak k napsání komentáře přistupovat na web z noťasu.
Prý něco děláte s webem, ale rozuměl bych tomu, kdyby přihlášení nefungovalo třeba vůbec.

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

31.10.2017 22:27

To: Radeg
Ano, ale ani u Nova Launcheru to není výchozí způsob spouštění aplikací. Zatímco u této aplikace to výchozí způsob je.
Ale to už slovíčkaříme 😉

policak

31.10.2017 22:47

Presneji receno, u teto aplikace je to jediny zpusob. Kdezto u ostatnich si muzu vybrat,

Radeg

radeg 22

1.11.2017 5:20

@Karel Kilián:
Neslovíčkaříme.
Ten launcher to prostě umí a je jedno jestli je to jeho hlavní fce anebo jedna z mnoha.
Titulek je zkrátka špatný.

RSS (komentáře k článku)