T9 Launcher: „vytočte“ své oblíbené aplikace rychleji
- Recenze
- Karel Kilián
- 29.1.2015
- 7
Otravuje vás soustavné hledání té správné ikony v seznamu nainstalovaných aplikací? Pak byste měli vyzkoušet úplně jiný způsob spouštění programů! Jednoduše „vyťukáte“ název aplikace na číselníku a dalším klepnutím ji spustíte. Nejen to umí T9 Launcher, který jsme podrobili krátkému redakčnímu testu.
Co T9 Launcher slibuje?
Použijte vytáčení ve stylu T9 k rychlejšímu spuštění toho, co chcete. Aplikace se učí podle vašeho způsobu používání a časem nabízí stále relevantnější výsledky. Pokud si nastavíte T9 Launcher jako výchozí domovskou obrazovku, budete moci používat následující funkce:
- Rychlé spouštění aplikací.
- Prediktivní vyhledávání, které se učí z vašeho způsobu používání.
- Grafické téma ve stylu „Material“, včetně automatického motivu v závislosti na tapetě.
- Aplikace vyvoláte z číselníku – není potřeba vstupovat do žádného seznamu programů.
Jak T9 Launcher funguje v praxi?
Aplikaci ve verzi 1.17 jsme nainstalovali na redakční telefon Sony Xperia Z3 s oficiálním Androidem 4.4.4 KitKat. Po prvním spuštění se uživatele ujme průvodce, který stručně představí základní funkce aplikace. Nakonec uživatele vyzve k nastavení programu jako domovské obrazovky, které provede snadno klepnutím na tlačítko Set as home a následnou volbou T9 Launcher-Vždy.
Rozhraní domovské obrazovky se skládá ze čtyř sekcí, mezi kterými můžete přepínat buď horizontálním posunem, nebo skrze tlačítka v permanentně viditelné liště.
Sekce Home je plocha, jak jsme na ni zvyklí z většiny Androidů. Dlouhým stiskem vyvoláte nabídku, skrze kterou můžete změnit tapetu na pozadí, nebo přidat widget, přičemž přidávání widgetů připomíná způsob obvyklý u Androidu 2.x. Plocha je ve výchozím nastavení jen jedna, nicméně pokud jste zvyklí mít vytažených několik desítek ikon či widgetů, můžete si v nastavení aplikace přidat až dvě navíc.
Na ploše vpravo naleznete sekci Contacts, tedy kontakty, prezentované ve formě kulatých avatarů, seřazené abecedně do tří sloupců (v nastavení lze změnit počet sloupců na 2, 3, 4, nebo 5). Klepnutím na kontakt vyvoláte dialog pro volbu telefonního čísla k vytočení, poslání SMS, odeslání e-mailu či navigaci na adresu. Nápad to není špatný, nicméně k dokonalosti chybí například posuvník s rychlým přechodem mezi písmeny abecedy. Pokud tedy máte stovky kontaktů, budete muset hodně listovat.
Plocha vlevo patří aplikacím a jmenuje se, jak bychom čekali, Applications. Ikony programů jsou rozmístěny do tří sloupců (počet lze měnit v nastavení) a listuje se jimi po řádcích, tedy vertikálně. Seřazeny jsou primárně podle četnosti použití, dále pak abecedně.
Ještě o jednu plochu doleva je historie, kde najdete nejen seznam programů, seřazený dle posledního použití, ale také všech kontaktů, se kterými jste telefonovali. U každé položky je uveden čas posledního spuštění/volání. Dle očekávání po klepnutí dotyčnou aplikaci spustíte, v případě kontaktu budete moci vybírat mezi voláním, napsáním zprávy, e-mailu, navigaci, otevřením webových stránek apod.
To nejzajímavější se stane, když stisknete na telefonu tlačítko Domů. Ze spodní části obrazovky se vysune číselník, na kterém můžete „vyťukat“ název aplikace, kterou si přejete spustit. Každému tlačítku jsou přitom přiřazena tři až čtyři písmena, podobně jako tomu bylo na starých mobilech s tlačítky. Pokud tedy například chcete spustit navigaci Waze, stisknete čísla 9293. Launcher průběžně filtruje aplikace a kontakty, vyhovující dosavadnímu zadání a hledá přitom odpovídající řetězce nejen na začátku, ale kdekoli v názvu nebo jméně. Neporadí si ale s českými znaky, takže například pana Čecha tímto způsobem nevyvoláte.
Tento způsob spouštění aplikací je velice návykový a oceníte ho zejména tehdy, máte-li v telefonu nainstalované desítky programů. V takové situaci je listování seznamy či obrazovkami zdlouhavé a zadání několika písmenek z názvu citelně rychlejší.
Pokud byste si chtěli nejprve vyzkoušet, zdali vám uvedený způsob bude vyhovovat, doporučíme instalaci programu App Dialer app contact search, jehož autorem je Aleksey Masny. Chcete-li tuto aplikaci využívat efektivně, doporučujeme umístit její ikonu do spodního panelu.
AppDialer demo
Další možnosti
V kontextové nabídce, která je dostupná pod třemi tečkami v pravém horním rohu, najdete pět položek:
- Play Store – otevře Obchod Play.
- Settings – rychlý vstup do systémového nastavení.
- Set wallpaper – druhý způsob, jak kromě dlouhého stisku změnit tapetu na pozadí obrazovky.
- T9L Settings – nastavení launcheru, na které se podíváme v další kapitole.
- T9L Help – zobrazení úvodního průvodce aplikací.
Možnosti nastavení
Nastavení aplikace, které najdete pod položkou T9L Settings, se vešlo na tři obrazovky a autoři ho pro lepší přehlednost roztřídili do několika sekcí.
V sekci Theming můžete ovlivnit vizuální stánku.
- Wallpaper swatches – mění barvu grafického tématu podle zvolené tapety na pozadí.
- Dark theme – přepne na tmavé grafické téma. Volitelně lze toto provedení zapnout pouze na noční hodiny (od 22:00 do 7:00).
Sekce Animations slouží k nastavení rychlosti animací (Set animation speed) a grafického efektu při přechodu mezi plochami/sekcemi (Transition effects).
Pokud by vám nevyhovovalo výchozí nastavení ploch, můžete ho změnit v sekci Screen configuration.
- Number of Widget pages – obrazovku na widgety můžete mít jednu, dvě, nebo tři.
- History position – možnost změny pozice sekce s historií – ta může být buď zcela vlevo (Leftmost tab), nebo vlevo od hlavní plochy (Left of dialpad).
- Grid columns – počet sloupců v sekcích, kde jsou zobrazovány ikony. Můžete vybírat ze dvou, tří, čtyř, nebo pěti sloupců.
- Sort grid items alphabetically – zapne striktní řazení ikon podle abecedy.
Z dalších možností Dialpad vibration zapíná a dovoluje volit mezi třemi úrovněmi vibrací při „vytáčení“, nechybí odkaz na nastavení launcheru jako výchozí aplikace, odesílání hlášení o chybách, poslání zpětní vazby, hodnocení v Obchodě Play a darování finanční částky, které ještě není podporováno.
Resumé
T9 Launcher do jisté míry mění to, nač jsme u většiny launcherů zvyklí – především způsob spouštění aplikací, kdy namísto seznamu ikonek budete mít k dispozici číselník. Mnoho uživatelů přitom tento způsob ve srovnání se standardním přístupem oceňuje jako jednodušší a rychlejší. Na konzervativně orientované uživatele ale bude T9 Launcher možná až příliš radikální změnou.
Ocenili bychom lokalizaci do češtiny, která by zjednodušila orientaci v programu. Za nedostatek považujeme neschopnost pracovat s českými znaky ve jménech kontaktů.
T9 Launcher si zatím stáhlo přes pět tisíc uživatelů a jeho průměrná známka v Obchodě Play je 3,9. Instalační balíček, velký 7,5 MB můžete zdarma použít na zařízeních s Androidem 4.1 a novějším.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (7)
Přidat komentář