TOPlist

Které telefony vyzařují nejvíce radiace do hlavy? Úřad zveřejnil nový žebříček

Které telefony vyzařují nejvíce radiace do hlavy

SAR hodnota určuje škodlivost záření telefonů.  Několikrát do roka pak můžeme vidět výsledky toho, jak si vedou současné telefony. Podrobné žebříčky vydávají úřady i samostatné laboratoře. Například před několika týdny jsme informovali o žebříčku. Dnes pro změnu máme výsledky z Německa. Zároveň se v žebříčku objevily i jiné telefony.

Které telefony vyzařují nejvíce radiace do hlavy, a které naopak nejméně?

Nový žebříček vydal Spolkový úřad pro ochranu před zářením (Bundesamt für Strahlenschutz). Můžeme na něm vidět několik desítek telefonů. Hodnoty jsou uváděny v jednotce W/Kg. Čím více zařízení září, tím větší je i výsledné číslo. Maximální povolená hodnota SAR je v EU 2 W/Kg. Podle německých úřadů na tuto hodnotu nedosáhl ani jeden telefon.

Co je to SAR?

SAR je zkratkou pro specifickou míru absorpce. Používá se k vyjádření množství energie, jenž je absorbováno živou tkání v elektromagnetickém poli. Zjednodušeně řečeno, jaké množství záření se do těla dostane.

Testy a měření se provádí, i když stále neexistuje žádná studie, která by potvrzovala to, že by záření z telefonů mělo nějaký vliv na zdraví. Měření na telefonech níže bylo prováděno s telefonem u hlavy. Na prvním žebříčku vlevo můžete vidět telefony s nejvyšší hodnotou SAR, naopak na žebříčku vpravo jsou telefony s nejnižší hodnotou SAR. Nejhůře z testovaných modelů dopadl mobil Xiaomi Mi A1, nejlépe pak Samsung Galaxy Note 8.

Překvapila vás hodnota SAR u některého telefonu?

Zdroje: phonearena.com, bfs.de

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)