TOPlist

Kontroverzní články 11 a 13 prošly hlasováním. Internet v EU se změní

clanky 11 a 13 prosly

Evropský parlament hlasoval pro přijetí kontroverzních článků 13 a 11, které jsou součástí rozsáhlých změn ohledně autorských práv na digitálním trhu. Pro bylo celkem 348 poslanců, proti 274 a 36 se jich zdrželo. Bohužel tak došlo na tu nejhorší situaci a reforma včetně dvou kontroverzních článků začne platit. Co to znamená?

Články 11 a 13 prošly. Poslanci se odmítli změnami zabývat

Europoslankyně Julia Reda prohlásila, že se jedná o temný den pro svobodu internetu. Hlavním cílem těchto článků je zmírnit postavení gigantů jako je Google a Facebook, kteří podle EK vydělávají na na poskytování a zprostředkování obsahu a nemusí autorům nic platit. Díky novým pravidlům si tak mají přilepšit majitelů autorských práv, hudebníci, herci, mediální domy atd. Skutečnost ale může být úplně jiná.

clanek 13 ilustracni foto eu

V první řadě je tu článek 13, který stanovuje serverům a službám kontrolovat zda obsah nahrávaný uživateli neporušuje autorská práva. Takže to jsou fotky, videa, hudba, text atd. Jednak to zvýší náročnost na provedené, protože kontrolovat každý uživatelský příspěvek nebude vůbec jednoduché. Druhou věcí je pak cenzura, kdy v podstatě zmizí z internetu parodie, satira atd.

Konec parodií na YouTube. | KOVY

Konec parodií na YouTube. | KOVY

Článek 11 míří hlavně na giganty jako je Google, Facebook, Twitter, Bing ale i třeba český Seznam. Pokud se například na Facebooku či Googlu objeví obsah chráněný copyrightem, musí mu tyto sítě zaslat poplatek. Google by tak musel platit za to, že se ve vyhledávání ukazuje text, nadpis, fotografie atd. Na to by Google nepřistoupil, jak už varoval dříve. Zmizely by úvodní fotografie, nadpisy, části textu a zůstaly jen nic neříkající odkazy. Zkrátka to celé vypadá jako nenačtená stránka.

clanek 11 google vyhledavani

Souhlasíte s články 11 a 13 anebo jste proti?

Zdroj: wired.co.uk

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (42)