TOPlist

Ovládání přehrávače a další praktické klávesové zkratky pro fanoušky YouTube videí

klávesové zkratky youtube pc

Klávesové zkratky se používají za účelem zrychlení práce, jinak tomu není ani v případě YouTube. Tato multimediální platforma podporuje, stejně jako většina programů nejrůznější klávesové zkratky, které uživatelům umožňují pohodlnější ovládání a efektivnější manipulaci s prostředím. Popisované zkratky lze pak kromě počítače použít i na mobilním zařízení s připojenou externí klávesnicí.

Snadné ovládání YouTube videí bez použití myši

Kromě toho, že klávesové zkratky zrychlují práci, mají na YouTube ještě jednu obrovskou výhodu, je to pohodlnější. Pokud například sledujete delší video přes celou obrazovku, je mnohem snazší použít pro jeho ovládání stisknutí klávesy (případně kláves), než hledat požadovaný nástroj v přehrávači. Zkratky vám umožňují rychlejší přechody mezi jednotlivými úkony a napomáhají intuitivnímu ovládání multimédia. Zřejmě nejznámější klávesovou zkratkou spojenou s přehráváním videa je mezerník. Jeho stisknutím můžete stopnout, nebo pak naopak spustit přehrávání videa. Ke stejnému účelu pak můžete použít také klávesu K.

přehrávač youtube ovládání pomocí klávesnice

Mezi další známé klávesové zkratky používané u YouTube videí pak bezpochyby patří šipky, které intuitivně slouží pro přetáčení videa dopředu, nebo naopak vzad. Po stisknutí šipky ve zvoleném směnu se tak video posune o 5 s dopředu. Toho je dobré využívat například během hledání určitého momentu videa, nebo filmu. Což může být mnohem efektivnější způsob než překlikávání po časové ose.

Klávesové zkratky pro YouTube intuitivně zrychlí ovládání videí

Pro rychlejší přechod mezi momenty ve videu pak můžete využít klávesové zkratky J a L, které YouTube video posunou dopředu (L), nebo dozadu (J) o 10 s. Pokud video, které přehráváte již znáte a víte, kde zhruba se vámi hledaná scéna nachází, je situace ještě jednodušší. Stisknutím numerických kláves od 1-9 se ve videu přesunete do této jeho části. Například pokud chcete najít scénu zhruba v polovině videa, stisknete číslici 5, pokud je ve třetině, tak 3 a tak dále. Poslední číslice – 0 pak slouží pro restartování videa.

Praktické je také využití klávesy tab. Tabulátor umožňuje přecházet mezi jednotlivými prvky přehrávače (play, další video…). Můžete tak snadno ovládat hlasitost, kvalitu videa, nebo režim obrazovky. K těmto účelům je pak také možné použít samostatné klávesové zkratky, pro přepnutí na další YouTube video v pořadí stačí stisknout SHIFT+N, úplné ztlumení zvuku se pak skrývá pod klávesou M. Režim obrazovky lze pak měnit klávesou F pro fullscreen, T pro výchozí přehrávač, nebo I pro mini přehrávač, který lze využít, když chcete sledovat video a zároveň hledat další, aniž byste museli otevírat další kartu prohlížeče.

Mezi klávesové zkratky pro YouTube pak patří ovládání hlasitosti pomocí šipek nahoru a dolů, zkratka C pro zapnutí a vypnutí titulků a snadné přehrání videa ve slow motion režimu, nebo naopak zrychleně. K tomuto účelu je třeba stisknout SHIFT + < pro slow motion, případně SHIFT + > pro zrychlení videa, míru zrychlení a zpomalení pak určíte opětovným stisknutím klávesy. Tato funkce je praktická například při sledování sportovního přenosu, nebo učení se některého z tanečních kroků. Důležité je podotknout, že video musí být při tomto postupu stopnuté.

Znáte na další YouTube klávesové zkratky?

Barbora Koďousková
O Autorovi - Barbora Koďousková

Už jako malá propadla kouzlu počítačů a probouzejících se technologií. Své nejnovější poznatky vždy nadšeně sdílela se svým okolím. Přes svůj první, tlačítkový telefon Ericsson… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)