Jak správně nabíjet baterii telefonu? Mýty a fakta o akumulátorech
- Návody
- Matěj Machytka
- 21.3.2014
- 89
Baterie jsou jednou z nejdůležitějších částí našich chytrých společníků. Jakmile dojde šťáva, můžete mít sebe výkonnější smartphone a bude vám úplně k ničemu. Okolo baterií se traduje spousta mýtů, jež přežily z dob minulých. Určitě jste někdy zaslechli, že nový telefon se musí několikrát plně nabít a plně vybít, aby se baterie zkalibrovala. Zrovna tohle bych vám však nedoporučoval. Jak správně nabíjet baterii? Na to se hned podíváme.
Plně nabít, plně vybít – předtím a nyní
Tento proces se dříve doporučoval pro udržení baterie v co nejlepší kondici. Koupili jste si před lety nový telefon? Pravděpodobně jste takto také postupovali a čas od času kalibraci baterie zopakovali. Důležité je si uvědomit, že to, co fungovalo dříve, nefunguje dnes. Kalibrace baterie se prováděla kvůli přítomnosti paměťového efektu, který staré baterie typu NiMH a NiCd měly. Paměťový efekt způsoboval, že čas od času bylo žádoucí nechat plně nabitou baterii zcela vybít, aby si zachovala svou kapacitu. S příchodem nových Li-Ion baterií už toto neplatí.
Bateriím nového typu nevadí nabíjení např. ze 60 %, ale hodně jim vadí, pokud je necháte vybít na 0 %. U svého smartphonu, laptopu a tabletu se snažím, aby hladina baterie neklesla pod 20 % (klidně i víc). Samozřejmě pokud vám po náročném dni zbyde v akumulátoru pár procent, nic se neděje. Jednou měsíčně to může být prospěšné pro zkalibrování a zpřesnění výpočtu zbývajícího času (především u notebooků).
O Li-Ion bateriích se dá říct jedna věc – nemají rády extrémy. Stejně jako je nepotěší úplné vybití, tak je nepotěší úplné 100% nabití. Jestli vám tedy na baterii záleží, vytáhněte ji o chvíli dříve, než dosáhne plné kapacity. V opačných případech vám baterie jisto jistě neodejde během roku používání, ale úbytek kapacity můžete zaznamenat.
Nenechávejte baterie dlouho vybité
Když už vám telefon „umře“, měli byste ho nabít co nejdříve. Rozhodně se nedoporučuje nechávat vybitý smartphone týden v šuplíku. Baterie se v takovém případě může kompletně odporoučet do věčných lovišť a ztratit schopnost držet nabití. Pokud víte, že nebudete přístroj dlouho používat, nabijte ho na 50 %. Není dobré nabíjet baterii úplně, protože to může vést ke zmenšení její kapacity a zkrácení životnosti.
Nepřítel číslo jedna – horko
Lithiové baterie nemají rády horko – a to tak, že vůbec. Pokud jsou akumulátory po dlouho dobu ve velkém teple, začnou ztrácet svoji kapacitu. Například pokud byste celý rok nechali svou baterii ve 40°C vedru, ztratí zhruba 35 % své kapacity. Samozřejmě i vnitřnosti našich telefonů (procesor) generují teplo a s tím nic moc neuděláme. Co ale udělat můžeme, je nenechávat telefon na přímém slunečním svitu na stole nebo na palubní desce auta.
Je správné nabíjet baterii celou noc?
Asi hodně z nás nabíjí svůj telefon přes noc, což může být i 8-9 hodin. Telefonu ale většinou netrvá déle než tři hodiny, aby se nabil. Po zbytek času si tam leží jen tak. Dnešní nabíječky na tuto situaci myslí a telefon samy přestanou nabíjet, když se baterie vyhoupne na 100 %. Přesto, jak už jsem zmínil, lithiové baterie nemají rády plné nabití a tak se odsouzení telefonu k nabíjení po celou noc, může za čas projevit.
Dobrým nápadem je také během nabíjení telefon vypnout.
Aplikace pro správu baterie
V Google Play najdete opravdu přehršel aplikací, jež slibují prodloužit výdrž vašeho akumulátoru. Rozhodně ne všechny fungují. Osobně nepoužívám ani jednu a vystačím si s ukazatelem v notifikační liště. Kdo chce však mít baterku více pod kontrolou, můžu mu doporučit následující aplikace:
- Optimalizaci baterie nyní i bez rootu nabídne aplikace Greenify.
- Prodloužení výdrže akumulátoru slibuje i aplikace Du Battery Saver.
- Další tipy, jak získat co nejvíc šťávy najdete v návodu Honzy Dolejše.
Všechny výše zmíněné rady, jak správně nabíjet baterii, vám pomohou udržet akumulátor v kondici.
Akční a věčně pozitivní člověk, studující svůj vysněný obor - marketingovou komunikaci a PR. Ujíždím na elektronické hudbě, zajímám se o DJing a jsem pravidelným… více o autorovi
Komentáře (89)
Přidat komentář