Menu

Jak správně nabíjet baterii telefonu? Mýty a fakta o akumulátorech

jak správně nabíjet baterii

Baterie jsou jednou z nejdůležitějších částí našich chytrých společníků. Jakmile dojde šťáva, můžete mít sebe výkonnější smartphone a bude vám úplně k ničemu. Okolo baterií se traduje spousta mýtů, jež přežily z dob minulých. Určitě jste někdy zaslechli, že nový telefon se musí několikrát plně nabít a plně vybít, aby se baterie zkalibrovala. Zrovna tohle bych vám však nedoporučoval. Jak správně nabíjet baterii? Na to se hned podíváme.

jak správně nabíjet baterii 1

Plně nabít, plně vybít – předtím a nyní

Tento proces se dříve doporučoval pro udržení baterie v co nejlepší kondici. Koupili jste si před lety nový telefon? Pravděpodobně jste takto také postupovali a čas od času kalibraci baterie zopakovali. Důležité je si uvědomit, že to, co fungovalo dříve, nefunguje dnes. Kalibrace baterie se prováděla kvůli přítomnosti paměťového efektu, který staré baterie typu NiMH a NiCd měly. Paměťový efekt způsoboval, že čas od času bylo žádoucí nechat plně nabitou baterii zcela vybít, aby si zachovala svou kapacitu. S příchodem nových Li-Ion baterií už toto neplatí.

 

jak správně nabíjet baterii

Bateriím nového typu nevadí nabíjení např. ze 60 %, ale hodně jim vadí, pokud je necháte vybít na 0 %. U svého smartphonu, laptopu a tabletu se snažím, aby hladina baterie neklesla pod 20 % (klidně i víc). Samozřejmě pokud vám po náročném dni zbyde v akumulátoru pár procent, nic se neděje. Jednou měsíčně to může být prospěšné pro zkalibrování a zpřesnění výpočtu zbývajícího času (především u notebooků).

O Li-Ion bateriích se dá říct jedna věc – nemají rády extrémy. Stejně jako je nepotěší úplné vybití, tak je nepotěší úplné 100% nabití. Jestli vám tedy na baterii záleží, vytáhněte ji o chvíli dříve, než dosáhne plné kapacity. V opačných případech vám baterie jisto jistě neodejde během roku používání, ale úbytek kapacity můžete zaznamenat.

Nenechávejte baterie dlouho vybité

Když už vám telefon “umře”, měli byste ho nabít co nejdříve. Rozhodně se nedoporučuje nechávat vybitý smartphone týden v šuplíku. Baterie se v takovém případě může kompletně odporoučet do věčných lovišť a ztratit schopnost držet nabití. Pokud víte, že nebudete přístroj dlouho používat, nabijte ho na 50 %. Není dobré nabíjet baterii úplně, protože to může vést ke zmenšení její kapacity a zkrácení životnosti.

jak správně nabíjet baterii 3

Nepřítel číslo jedna – horko

Lithiové baterie nemají rády horko – a to tak, že vůbec. Pokud jsou akumulátory po dlouho dobu ve velkém teple, začnou ztrácet svoji kapacitu. Například pokud byste celý rok nechali svou baterii ve 40°C vedru, ztratí zhruba 35 % své kapacity. Samozřejmě i vnitřnosti našich telefonů (procesor) generují teplo a s tím nic moc neuděláme. Co ale udělat můžeme, je nenechávat telefon na přímém slunečním svitu na stole nebo na palubní desce auta.

Je správné nabíjet baterii celou noc?

Asi hodně z nás nabíjí svůj telefon přes noc, což může být i 8-9 hodin. Telefonu ale většinou netrvá déle než tři hodiny, aby se nabil. Po zbytek času si tam leží jen tak. Dnešní nabíječky na tuto situaci myslí a telefon samy přestanou nabíjet, když se baterie vyhoupne na 100 %. Přesto, jak už jsem zmínil, lithiové baterie nemají rády plné nabití a tak se odsouzení telefonu k nabíjení po celou noc, může za čas projevit.

jak správně nabíjet baterii 6

Dobrým nápadem je také během nabíjení telefon vypnout.

Aplikace pro správu baterie

V Google Play najdete opravdu přehršel aplikací, jež slibují prodloužit výdrž vašeho akumulátoru. Rozhodně ne všechny fungují. Osobně nepoužívám ani jednu a vystačím si s ukazatelem v notifikační liště. Kdo chce však mít baterku více pod kontrolou, můžu mu doporučit následující aplikace:

Všechny výše zmíněné rady, jak správně nabíjet baterii, vám pomohou udržet akumulátor v kondici.

 

Komentáře

Wenca23

Wenca23

z aplikace
20.3.2014 14:48

Me by špíz zajímalo jaky vliv na baterii můze mit nabíječka jineho výrobce popřípadě modelu. Davaj vsechny nabíječky stejnou stavu?

kubik6

kubik6

20.3.2014 15:22

To, že je na baterii záruka 6 měsíců je nesmysl, který se pořád šíří!
Záruka na funkčnost je 2 roky jako u čehokoliv jiného. Ale na její kapacitu je záruka 6 měsíců (nevím přesně pro jaký pokles).

Jer9

Jer9

20.3.2014 15:31

To Wenca23 . Na baterii v telefonu(Li-Pol či Li-on) nemá vliv zdroj nabíjen, to si řídí telefon- hlídá maximální proud a napětí podle toho i reguluje nabíjecí křivku(na začátku nabíjení velký proud po dosažení určité hranice napětí se snižuje plynule nabíjecí proud.
Pokud budeš mít slabší nabíječku než je maximální povolený nabíjecí proud, baterie(soft telefonu) tak budeš de fakto baterii šetřít! ale za cenu delšího času nabíjení.

uni

uni

20.3.2014 15:41

Jer9: to byl samozřejmě nesmysl, co jsi napsal.

Alois

Alois

20.3.2014 16:00

Jer9 má samozřejmě pravdu. Takhle to opravdu funguje.

uni

uni

20.3.2014 16:12

Samozřejmě že záleží na tom, co je posíláno do zařízení proboha!

Tomáš

Tomáš

20.3.2014 17:13

Ano opravdu záleží co do zařízení posílám, ale řeč je u napětí a to je u kompatibilních nabíječek (USB) konstantní. Velikost proudu se řídí automatikou nabíjení – v podstatě telefonem. Čili jestli mám nabíječku, která má napsaný menší proud bude nabíjení trvat o to déle a bude relativně šetrnější. Ovšem i nabíjení nabíječkou, která by byla schopná dodat větší proud ničemu neublíží a nabíjení nebude rychlejší – viz druhá věta.

uni

uni

20.3.2014 17:30

Tomáš: O tom hovořím, že záleží na tom, jak stabilní napětí (a zde děkuji za upřesnění, ptal jsem se, o jaké veličině by mělo být v této souvislosti mluveno). Viz komentář 20.3.2014 10:44. Tedy záleží na tom, co je čím do zařízení posíláno. Ne že si to zařízení vždy přebere a má to co potřebuje.

jer9

jer9

z aplikace
20.3.2014 21:27

to uni ty seš fakt kokot! Argumentuj! co jsem napsal špatně??

Stileth

Stileth 0

20.3.2014 22:38

jer9: napsal si špatně/nepřesně, že zdroj nabíjení nemá vliv na baterii, protože to jak kvalitní je zdroj má vliv na to jak stabilní bude napětí při různé zátěži v průběhu nabíjení. Je dost podstatné jak kvalitní je např. obvod, který usměrňuje a vyhlazuje střídavé napětí ze sítě na jednosměrné na výstupu.

bzum

bzum

21.3.2014 3:29

Jako záložní mobil používám stále tel. Nokia 6230i s původní bateríí od r. 2005 a stále celkem bez problémů drží, další je iPhone 3G s původní bateríí r. 2008, který využívám už jen jako dálkový ovladač k satelitu a takto vydrží několik dní provozu, zrovna dnes jsem ne něm koukal na využití baterie a celková doba provozu je zatím 16 dní a 3 hodiny používání, zatím není třeba nabít. iPhone jsem většinou nabíjel až skoro na nule a většinou pře noc, je nesmysl hlídat si to. Tohle pochopím třeba u unprotected 18650 baterií, ale né u mobilu.

syberius

syberius

21.3.2014 7:25

Když si dá autor do nadpisu “mýty a fakta” a pak tu sám mýty šíři, tak se nedá nereagovat. Největším je tvrdit, že proces nabíjení řídí nabíječka. Nabíječka telefonu není nic jiného než prach obyčejné trafo a žádnou řídící jednotku nemá. Proces nabíjení řídí telefon, který nabíjení odpojí pokud hodnota nabití baterie dosáhne 100% bezpečné hodnoty, nikoliv maximální možné hodnoty. Proto je nesmysl odpojovat nabíječku dříve. To samé platí i pro maximální možné vybití. Smysl by vaše doporučení měli pouze v případě, že by výrobce, ať už úmyslně, nebo omylem, špatně nastavil maximální a minimální hodnoty, kterých smí baterie dosáhnout. Pokud tedy svému výrobci telefonu nevěříte, pak klidně litejte kolem telefonu jak blázen. Osobně bych si, ale od takového výrobce nic nekoupil.

Masakr

Masakr

22.3.2014 18:36

Samsung S2,nabíjím přes noc a drží v pohodě už 3 roky,někdy se vybije,že chcípne,někdy napůl a baterie pořád ve stejné kondici tak Vám teda nevím,asi bych z toho nedělal vědu,prostě to používám a salám na to.

Duk

Duk

23.3.2014 11:17

nechapu jak nekdo krytyzuje autora kdyz nema o tom paru. vyrobce nema zajem aby vam vydrzelo neco nekonecne dlouho.
max napeti(100%) na clanku je napeti ktere je bezpecne pro provoz z max kapacitou. Li baterie ale nemaji rady trvale toto max napeti. snizeni napeti jen o jednu desetinu zvysi pocet nabijecich cyklu a tim i vyzsi mnostvi ziskane Wh za zivotnost bat. pri jeste nizsim nap. muze byt az troj nasobny Wh oproti nabijeni od 0 do 100%

v diskuzi uz tady nekdo pripomnel ze zivotnost ovlivnuje i nabijeci proud.
vetsina mobilu umi nabijet dvouma rozsahy, rozlisuje se to tim ci jsou spojeny datove signaly na usb, kdyz jsou spojeny nabiji vyzsim proudem kdyz rozpojeny nabiji 500mA. naprikalat huawei G300 pri spojeni nabiji 1000mA samsung S1 750mA. jinak oba 500mA.
ja osobne mam nabijecku z dvouma vystupy a upravenou tak aby prehozenim USB se menil proud…

pavel H.

pavel H.

24.7.2014 23:52

Boze boze…tak ja uz musim zasahnout…. Pro upresneni. Jsem elektrikar/elektronik…. Lithiova baterie se nabiji konstantnim napetim 4,20volt.. Je jedno jestli li ion nebo lipol popr lifepol. Charakteristika je jednotna. Ani nabijecka a ani telefon si nereguluje nabijeci proud… Ten se u lithiovych baterii reguluje sam uz z fizikalnich vlastnosti pouzitych materialu… Takovouto baterii muzeme nabijet i proudem 2 nebo i 3 C tzn. Dvoj i trojnasobkem kapacity. . Se stoupajicim napetim plynule a umerne nabiti tzn napeti clanku klesa nabijeci proud. Az k teoreticke nule… Maxilni proud dodavany baterii ma na sstarosti nabijecka…tedy usb vystup. Vse ostatni zajistuje fizika.a ridici obvod v baterii. Ten hlida teplotu clanku a max a min hladinu napeti tedy 4,2 az 3,6voltu….. Nevykladejte tu bludy typu regulace nabijeni telefonem. Pres telefon nabijeci proud pouze proteka nikoliv se reguluje. Telefon si hlida pouze napeti…to je pro nej smerodatne… Pokud je baterie konstruovana na proud treba 1C tak snese nabijeci proud rovnajici se jejibkapacite… Dnes jsou napriklad clanky s moznosti nabijeni az 10C tzn nabijeni je desetinasobnym proudem , nez je jeji nominalni kapacita…v praxi to znamena jen zkraceni casu nabijeni a vyssi teplota pri nabijeni…. S autorem clanku v 90%souhlasim…. Doba nimh a nicd je diky bohu za nami… Budoucnost patri lithiu…koneckoncu na nej jezdi auta ,kola,motorky…. A panecku jak…..ahoj

Venca

Venca

5.8.2014 8:43

Mám v práci nabíjecí dock jako stojánek (nabíjení přes USB z PC), může být nějaký problém pro životnost baterie, když bych měl telefon v docku přes celý pracovní den? (telefon Sony Xperia Z1 Compact, Li-Pol baterie, dock bez elektroniky)

Petr

Petr

17.8.2014 15:48

Dobrý den, mám v mobilním telefonu Li-ion baterii již 7let. Nabíjím ji až když se telefon sám vypne a nabíjím přez noc. I po 7letech vydrží 7-8dní nabitá, když byla nová vydržela nabitá i 10dní, ale po 7letech je to normální. Tolik k této nesmyslné stránce…

Tomáš

Tomáš

26.11.2014 19:22

Sakra, že to čtu až teď… :D

Platí to samé i pro Li-Poly?

Jaryn

Jaryn

19.12.2014 7:43

To je caviků s baterkama. Originál nová do Galaxy S3 mě v tipě stála 299,- Kč. Kvůli třem stovkám budu furt něco hlídat, odpojovat, připojovat. To se člověk asi trochu připravuje o nějaký ten komfort nabíjení kvůli třem stovkám.
Nabíjím jak potřebuji já, ne jak potřebuje baterka. Až lehne, jdu pro original novou.

Zlobr

Zlobr

10.2.2015 14:26

akorát u někoho nestojí baterka 300 u mého notebooku stojí 4500 takže už se sakra vyplatí na ní dávat pozor…

Roman

Roman

8.6.2015 15:22

Takže když si koupím nabíječku, která mi dává větší proud (bude nabíjet rychleji) tak mi to baterku (či snad telefon) ničit nebude? Děkuji za odpověď

Lukáš Zaloténko

Lukáš Zaloténko

10.8.2015 18:03

Kdo psal tento článek je pěkný idiot a baterim vůbec nerozumí. Novou baterii je vždy nutno sformátovat. Také je velmi hezká pitomost že baterii škodí plné nabití. Jsem elektrotechnik a podle takových rad bych se nikdy neřidil. U mně baterie dostávají velmi zabrat. Uplně je vybíjím a nabíjím a mam je 5 let bez poklesu výkonu. A všechny baterie nabíjim 500mAh. A originální nabíječky vůbec nepoužívam. Nebo jsem zjistil že jsou na hovno. Take je nutné nabíjet telefon vyply.

Karel

Karel

14.8.2015 11:25

Koukám že tu sou všichni elektrikáři ale každej říká něco jinýho :D rozhodně se přidávám k tomu že na nabíječce záleží, telefonu mi rukama prošlo hodně a vždycky šla baterka do háje až když sem nabijel na ňákou čínskou nabíječku… Ale včera sem koupil Lenovo p70 s kapacitou 4000 mh, nabil sem ho do 100% a hned vypnul, to bylo 20:30, teď je skoro 12 a už mám jen 20% myslíte že ho mám nechat vybít aby se zkalibroval nebo ho naopak nechat nabíjet dlouho? Dík za radu

Dominik

Dominik

20.8.2015 15:08

Chci se zeptat když nabíjím mobil třeba každou noc nebo i 2× denně vadí to?

Lenka

Lenka

3.9.2015 18:20

Poradí mi někdo jak nakalibrovat baterii? díky

Zdenek

Zdenek

14.9.2015 23:29

Kazdy vyrobce mobilnich telefonu to ma uvedene v manualu chytraci, navic na toto vam kaslu, telefon je jenom vec, pokud se rozbije, tak muj zivot neskonci ! Nehatuju a nechci byt hatovan

Milan

Milan

17.9.2015 11:17

Je úsměvné číst články od někoho, kdo informace získal stylem JPP. Ano, Li baterie by se neměly vybíjet k nule, prostě to nemají rády. Jelikož nová zase tolik nestojí, asi bych to něřešil. A že se nemají nabíjet do 100% ? Totální hovadina. právě naopak, tyhle baterky mají rády podporu, aby se moc nenamáhaly. Moje zkušenost s těmito bateriemi je jednoduchá – kdykolivje to možné, dávám telefon do nabíječky. A je tam klidně celý víkend, o noci ani nemluvím. A výsledek je takový, že baterka je jako nová i po čtyřech letech provozu. Jelikož to dělají u nás v rodině všichni a s různými telefony, můžu říct, že to funguje obecně. A mimochodem to platí i o notebooku, který používám denně k práci – ten jde ze sítě jen když není zbytí a baterka je jako nová.

Honza (ProfJack)

28.9.2015 22:17

Já si myslím že by se telefon neměl nechávat vybíjet do 5%… ale odpojovat baterku před 100% je hovadina. Většina telefonu a notebooku nabíjecí křivku upravují obvykle po dosažení 80% se nabíjení zpomalí a po dosažení 100% ji odpojí (často na ntb vidím ,,98% napájeno ze sítě, nenabijí se”). V podstatě pokud baterku nepřebijete nad 4.2V (i 4.3 by jí ještě neuškodilo) tak se nic neděje. Na nabíječce záleží ale pokud si nekoupíte nějaký levný šmejd tak na tom nesejde. Všechny nabíječky se pohybují na 5 Voltech a 1 A (moje nabíječka k Asus zenfonu má 5.2 V a 1.35 A) Já osobně jsem měl mobil který sem normálně nabíjel do 100% a vydržel mi čtyři roky potom jsem ho vykoupal v bazénu(kapacita baterky se logicky snížila asi o polovinu ale telefon kupodivu přežil) a nakonec pustil ze schodů (R.I.P Samsung galaxy mini). K tomu mýtu o kalibraci, Li-Ion baterky už každý měsíc opravdu kalibrovat nutné není ale přesto se doporučuje při koupi nového zařízení baterku 5x plně nabít a vybít aby se oživila. Že se baterka nemá nechávat dlouho vybitá má autor článku naprostou pravdu, dokonce s tím mám i zkušenost stařičkou nokii (asi jedna z prvních která měla barevný display) jsem nechal 3 roky na 10%, hádáte správně i přes mou vůli baterku oživit jsem se sní nakonec rozloučil u boxu na elektro odpad. Vysoká teplota baterkám opravdu nesvědčí bohužel jak psal autor článku i vnitřnosti telefonu generují teplo takže krom toho že nenechám telefon na sluníčku tomu moc nezabráním. A k poslednímu bodu nabíječka dává elektřinu neustále, to odpojení baterky řídí elektronika v telefonu a k tomu nabíjení telefonu na 100% jsem se už vyjádřil. Já osobně jsem toho názoru že telefony by měli přinést pohodlí a pokud po pár letech budu muset vyměnit baterku tak si klidně připlatím.

Filip

Filip

22.10.2015 23:14

Nerozumím tomu asi tak, jako všichni elektřikáři, kteří se v tom očividně vyznají a vědí co píší, ale selský rozum mi říká, že úplně nejlepší je u notebooku baterii nabít, vyndat a frčet čistě ze zásuvky (samozřejmě zdroje) a když bude nejhůř, tak baterii připojit, skoro na max. vybít, nabít a zase schovat baterii a frčet dál ze zdroje. Samozřejmě musí to podporovat váš notebook.
A co se týče mobilu, tak tam to dělám takhle. Telefon nabíjím když potřebuji. Jakmile vím, že budu něco mobilem fotit, tak ho dám nabít, i když mám na baterce třeba ještě 60% a jakmile jdu spát a mám tam 20%, tak už ho taky dávám do nabíječky, někdy ho zase dávám do nabíječky až při 4% a zatím nepociťuji, že by se mi kapacita baterie nějak snížila. Jediný problém jsem měl u baterie v Nokii E51, kde mi baterie po asi třech letech používání začala ztrácet kapacitu a začala se nafukovat. Zašlo to až tak daleko, že mi baterie vydržela cca jen 2 minuty a to už byla jistá smrt. :)

Nikolas

Nikolas

6.11.2015 19:12

Mám problém s baterii
Když telefon se nabíjí buď se sekne na té hodně i hodinu buď klesne a nebo trochu nabíjí, ale většinou klesá ikdyž je telefon na nabijičce,
Potřebují poradít co s tim,budu rád za rychlou odpověď

Robert8529

Robert852959 0

18.6.2016 15:33

Zdravým chtěl bych se zeptat jestli baterie v telefonu může být napájena zdrojem 3,7 až 5V a proudem 10A. Děkuji

Mach4

Petr MišákAdministrátor 27

18.6.2016 17:50

To už by mohl být problém. A vy nějaké takové napájení pro micro USB vlastníte?

Joannekovaczicz

Johanna Kovaczicz 0

18.6.2016 23:08

Robert852959 napsal: 18.6.2016 15:33

Zdravým chtěl bych se zeptat jestli baterie v telefonu může být napájena zdrojem 3,7 až 5V a proudem 10A. Děkuji

Zdravíme,

informace o tom, jaké parametry váš smartphone snese -hodnoty vámi udané nejsou běžné a můžete riskovat zničení telefonu.

Hezký den.

Montes73

10.10.2016 22:07

Dobrý den,
vím že baterii nemám nechat klesnout pod 20% a nenechat nabýt na plno.. Zajímá mě jen, jestli mám jednou za měsíc ho uplně vybít a nabýt, nebo zůstat u toho že ho nemám nechat klesnout pod 20% a nenabíjet do plna.

Hanis4436

15.2.2017 17:20

Ahoj koupil jsem si novou baterii do smartphonu Samsung galaxy Note 2 a vydrží mi méně než Stará ktera se používala více než 2 roky. Neví někdo náhodou čim to muže byt?
Díky :)

Hanis4436

15.2.2017 17:30

Ahoj koupil jsem si novou baterii do smartphonu Samsung galaxy Note 2 a vydrží mi méně než Stará baterie. Nevíte náhodou čim to je?

RSS (komentáře k článku)