Jak správně nabíjet baterii telefonu? Mýty a fakta o akumulátorech
- Návody
-
Matěj Machytka
- 21.3.2014
- 89
- čtení: 3 minut uložit na později

Baterie jsou jednou z nejdůležitějších částí našich chytrých společníků. Jakmile dojde šťáva, můžete mít sebe výkonnější smartphone a bude vám úplně k ničemu. Okolo baterií se traduje spousta mýtů, jež přežily z dob minulých. Určitě jste někdy zaslechli, že nový telefon se musí několikrát plně nabít a plně vybít, aby se baterie zkalibrovala. Zrovna tohle bych vám však nedoporučoval. Jak správně nabíjet baterii? Na to se hned podíváme.
Plně nabít, plně vybít – předtím a nyní
Tento proces se dříve doporučoval pro udržení baterie v co nejlepší kondici. Koupili jste si před lety nový telefon? Pravděpodobně jste takto také postupovali a čas od času kalibraci baterie zopakovali. Důležité je si uvědomit, že to, co fungovalo dříve, nefunguje dnes. Kalibrace baterie se prováděla kvůli přítomnosti paměťového efektu, který staré baterie typu NiMH a NiCd měly. Paměťový efekt způsoboval, že čas od času bylo žádoucí nechat plně nabitou baterii zcela vybít, aby si zachovala svou kapacitu. S příchodem nových Li-Ion baterií už toto neplatí.
Bateriím nového typu nevadí nabíjení např. ze 60 %, ale hodně jim vadí, pokud je necháte vybít na 0 %. U svého smartphonu, laptopu a tabletu se snažím, aby hladina baterie neklesla pod 20 % (klidně i víc). Samozřejmě pokud vám po náročném dni zbyde v akumulátoru pár procent, nic se neděje. Jednou měsíčně to může být prospěšné pro zkalibrování a zpřesnění výpočtu zbývajícího času (především u notebooků).
O Li-Ion bateriích se dá říct jedna věc – nemají rády extrémy. Stejně jako je nepotěší úplné vybití, tak je nepotěší úplné 100% nabití. Jestli vám tedy na baterii záleží, vytáhněte ji o chvíli dříve, než dosáhne plné kapacity. V opačných případech vám baterie jisto jistě neodejde během roku používání, ale úbytek kapacity můžete zaznamenat.

TOP 5: Toto jsou nejprodávanější powerbanky v Česku. Máte některou z nich?

Nenechávejte baterie dlouho vybité
Když už vám telefon “umře”, měli byste ho nabít co nejdříve. Rozhodně se nedoporučuje nechávat vybitý smartphone týden v šuplíku. Baterie se v takovém případě může kompletně odporoučet do věčných lovišť a ztratit schopnost držet nabití. Pokud víte, že nebudete přístroj dlouho používat, nabijte ho na 50 %. Není dobré nabíjet baterii úplně, protože to může vést ke zmenšení její kapacity a zkrácení životnosti.
Nepřítel číslo jedna – horko
Lithiové baterie nemají rády horko – a to tak, že vůbec. Pokud jsou akumulátory po dlouho dobu ve velkém teple, začnou ztrácet svoji kapacitu. Například pokud byste celý rok nechali svou baterii ve 40°C vedru, ztratí zhruba 35 % své kapacity. Samozřejmě i vnitřnosti našich telefonů (procesor) generují teplo a s tím nic moc neuděláme. Co ale udělat můžeme, je nenechávat telefon na přímém slunečním svitu na stole nebo na palubní desce auta.
Je správné nabíjet baterii celou noc?
Asi hodně z nás nabíjí svůj telefon přes noc, což může být i 8-9 hodin. Telefonu ale většinou netrvá déle než tři hodiny, aby se nabil. Po zbytek času si tam leží jen tak. Dnešní nabíječky na tuto situaci myslí a telefon samy přestanou nabíjet, když se baterie vyhoupne na 100 %. Přesto, jak už jsem zmínil, lithiové baterie nemají rády plné nabití a tak se odsouzení telefonu k nabíjení po celou noc, může za čas projevit.
Dobrým nápadem je také během nabíjení telefon vypnout.
Aplikace pro správu baterie
V Google Play najdete opravdu přehršel aplikací, jež slibují prodloužit výdrž vašeho akumulátoru. Rozhodně ne všechny fungují. Osobně nepoužívám ani jednu a vystačím si s ukazatelem v notifikační liště. Kdo chce však mít baterku více pod kontrolou, můžu mu doporučit následující aplikace:
- Optimalizaci baterie nyní i bez rootu nabídne aplikace Greenify.
- Prodloužení výdrže akumulátoru slibuje i aplikace Du Battery Saver.
- Další tipy, jak získat co nejvíc šťávy najdete v návodu Honzy Dolejše.
Všechny výše zmíněné rady, jak správně nabíjet baterii, vám pomohou udržet akumulátor v kondici.
Akční a věčně pozitivní člověk, studující svůj vysněný obor - marketingovou komunikaci a PR. Ujíždím na elektronické hudbě, zajímám se o DJing a jsem pravidelným… více o autorovi
Komentáře (89)