Menu

Jak prodloužit výdrž baterie vašeho telefonu? Poradíme, jak na to (návod)

spotreba

Situace, kterou zažila většina uživatelů chytrých telefonů – zničehonic začne přístroj spotřebovávat daleko více elektrické energie, než tomu bylo v předchozím případě a my si nejsme vědomi žádné změny z naší strany. Jak zjistit, co za tím stojí? Jak problém odstranit? To si povíme v dnešním článku, kde si ukážeme čtyři mocné nástroje pro odhalení největších žroutů elektrické energie.

Úvod – co zpravidla “žere” nejvíce?

Pojďme si na úvod říci, které funkce či části přístroje spotřebují nejvíce energie a zároveň s tím nic moc nesvedeme.

První místo na tomto pomyslném žebříčku spotřeby pravidelně obsazuje displej, který si při jeho činnosti (tedy při rozsvíceném displeji) řekne o pořádnou porci energie. Nabízí se samozřejmě řešení v podobě nezapínání displeje, ale smartphone by se pak proměnil v chytrou cinkající cihlu. Můžeme ovšem měnit jas displeje a předcházet zbytečnému rozsvícení, pokud na přístroji nepracujeme. Tím můžeme drasticky snížit spotřebu displeje.

Spoustu energie si vyžádají také bezdrátové technologie a datové přenosy – pokud budeme mít tyto přenosy pod kontrolou a budeme je využívat jen v případě potřeby, opět nám baterie poděkuje a výdrž přístroje se prodlouží.

Procesor a grafický akcelerátor v drtivé většině případů nefigurují na seznamu největších žroutů, to ale platí pouze v případě, že na telefonu neděláme nějakou náročnou činnost – například hraní náročných her.

android1_icon

Přístroj se nezvykle rychle vybíjí. Co s tím?

Pokud se ke svému přístroji chováme stále stejně, a přesto nastane případ, kdy začneme hledat zdroj elektrické energie stále častěji, bude na vině nějaký žrout systému. Tuto neplechu dělají většinou aplikace či nějaké zatoulané procesy a není snadné odhalit, co za tím stojí. Pojďme si ukázat 4 nástroje, které nám pomohou.

Monitorování spotřeby systému Android

Pro základní přehled o spotřebě není potřeba instalovat žádnou další aplikaci, neboť i samotný systéme Android má ve své široké paletě nástrojů mocnou zbraň – monitorování spotřeby. Tuto možnost nalezneme v Nastavení a zpravidla se skrývá v sekci Spotřeba, Napájení či Baterie. Tato aplikace práskne displej, systém či aplikace, které mají největší spotřebu. Někdy to však nestačí.

android-spotreba

GSam Battery Monitor

Pokud selže první způsob, můžeme se obrátit na další skvělý nástroj. Ten už nabídne pestřejší a detailnější statistiky.

Na úvodní obrazovce nám GSam prozradí, které obecné části spotřebovaly dosud nejvíce energie. Ihned tak víme, zdali za úbytek baterie může displej, Wi-Fi či aplikace. Pokud nás některá z položek  zajímá detailněji (jakože ano), rozklikneme je šipkou po straně.

GSam-battery-monitor (2)

Ihned tak vidíme, kolik energie spotřebovaly jednotlivé aplikace. Po jejich rozkliknutí se ještě dozvíme, jak dlouho využily procesor, jak dlouho běžely v pozadí a také zahrnuté procesy.

GSam-battery-monitor (3) GSam-battery-monitor (4)

I když naše pozornost nejvíce přitahuje spotřeba energie, můžeme se díky tomuto nástroji podívat také na jiné statistiky – co nejvíce využívá GPS, co zabraňuje uspání, co využívá senzory atp. Tyto volby vybíráme ve vrchní části seznamu aplikací.

GSam-battery-monitor (1)

GSam Battery Monitor můžete nechat klidně běžet na pozadí – sám spotřebovává opravdu minimum energie. Většinou ovšem člověk používá podobné nástroje pouze v případě problémů.

GSam Battery Monitor
GSam Labs
Verze2.35 (16. června. 2013)
Velikost2,4 MB
2.1+


Zdarma


37,85 Kč

 

PowerTutor

Pokud nás netrápí ani tak to, kolik baterie spotřebuje určitá aplikace či proces za nějaký čas, ale chceme vědět, co právě teď užírá naší baterii, podívejme se na tento nástroj. Po spuštění jsme vyzváni ke startu služby – Start Profiler.

power-tutor (2)

 

Ihned po aktivaci této služby začíná program zaznamenávat spotřebovanou energii a zobrazovat ji v procentuální míře i v jednotkách energie (Jouly). V horní části obrazovky můžete filtrovat položky podle toho, zda spotřebovávají energii displeje, CPU, Wi-Fi či 3G.

power-tutor (3)

Po rozkliknutí jednoho procesu či aplikace se nám zobrazí grafy vytěžování a spotřeby. Záložka Stat View prozradí číslo ID, aktuální a průměrnou spotřebu.

power-tutor (4) power-tutor (1)

Bystří čtenáři mohou namítat, že samotná aplikace spotřebovává nejvíce energie ze seznamu. Ano a bohužel to i tak v případě spuštění této služby bude. To ale v době testování vůbec nevadí, neboť aplikaci známe a nyní nám slouží pouze jako detektiv v pátrání po žroutovi baterie. I Simír v Kobře 11 zničí většinou více aut než samotný zloděj. Doporučujeme tedy používat tuto službu pouze v případě, kdy hledáme viníka a nenechávat ji běžet permanentně.

PowerTutor
PowerTutor.org
Verze1.5 (23. dubna. 2013)
Velikost254 kB
1.5+


Zdarma

WakeLock Detector

Pokud jde vše podle plánu, náš přístroj si při vypnutém displeji řekne o velice málo energie. Hluboce totiž spí. Tedy měl by. Občas se ovšem stane, že nějaká aplikace nenechá přístroj přejít do spánku a ten pak spotřebovává o mnoho víc energie, než by měl. Některé aplikace mohou přístroj i opakovaně probouzet a opět tak ubírat procenta baterie. Tento nástroj nám prozradí, které aplikace a jak mnoho ruší náš přístroje ze spaní.

Po spuštění nám WLD nabídne seznam aplikací, které jsou seřazeny podle doby vyrušení ze spánku. Malým číslem vedle doby vidíme také počet probuzení.

Screenshot_2013-07-01-23-14-02

Pokud na některou z aplikací klikneme, dozvíme se, jaké procesy za probouzením stojí. To by nám mělo při analýze stačit.

Screenshot_2013-07-01-23-14-09

Wakelock detector-Save battery
UzumApps
Verze1.5.4 (27. června. 2013)
Velikost1 011 kB
2.1+


Zdarma

 

Našli jsme viníka – co dál?

Pokud se v seznamu největší žroutů objeví jméno aplikace, máme téměř vyhráno. Jestli má aplikace nějaké nastavení, které by mohlo její spotřebu ovlivnit, můžeme jej zkusit změnit a experimentálně sledovat, jaký je vliv na spotřebu. Stejně tak můžeme aplikaci vypínat a používat ji pouze v případě, kdy ji skutečně potřebujeme. Anebo poslední řešení – aplikaci odstranit a najít alternativu. Občas nám nic jiného nezbude.

Horší případ nastává, pokud energii spotřebovává některý ze systémových procesů. Podle názvu procesu se dá odhadnout, co daný procesor obstarává, případě si tuto informaci vygooglovat. Občas však ani to nepomůže, neboť nám to stejně neprozradí řešení. V takovém případě můžeme ještě vyzkoušet návrat do továrního nastavení (i když to jako úplně poslední zoufalé řešení) nebo čekat, zdali výrobce nevydá nějakou opravující aktualizaci.

main-thumb-t-26575-200-opHO5X5RuIG2OdWx7DxRXIeVEpZ9VjZI

Máte další tipy na podobné nástroje? Podělte se s námi v komentářích.

 

Komentáře

Lucky

Lucky

2.7.2013 6:54

Skoro nejvice kapacity baterie mi spotrebovava radio…:-D, a tak pokud aktualne nic nepotrebuji, pouzivam pro pripojeni pouze sit 2G
osobne pouzivam aplikaci Battery Drain analyzer, kde jsou vyse zminene veci skoro vsechny;)

František

František

2.7.2013 7:00

Mě dokázal Galaxy Ace 2 přes noc spotřebovat 40% baterky i když jsem spal. Zakopaný pes byl v tom, že byl v automatice nastaven jak na gsm, tak vcdma a neustále hledal která síť má kvalitnější signál. Nastavil jsem pouze gsm a nyní je noční spotřeba mezi 4-5%!

Caira

Caira

2.7.2013 7:28

Na samostatný článek je aplikace Greenify, která se stará o hibernaci nepoužívaných app. Je geniální a přinesla mi určitě +10% výdrže.

Libor Foltýnek

2.7.2013 7:41

Myslím, že Greenify byla nedávno v Best Apps pro rootnuté founy.
Já to vidím takto: samozřejmě, že každý chce co největší výdrž, ale zase si nekoupím telefom v ceně ve výši průměrného platu, abych pak povypínal, co jde a dostal se na možnosti Nokie za 1000 Kč, s výdrží 2-3 dny, přičemž ta Nokia vydrží prý až měsíc :-)
Co mně osobně hodně žere baterku, je nahlašování pozice z map. Je to věc, která by mě i bavila, ale za ta procenta mně to nestojí. Zbytek je v normě, přesně jak píší v článku, chce to podívat se, co žere a přistřihnout tomu křidýlka. Automatizační program (Llama) nemusí jet podle GPS, stačí BTS a rozdíl ve spotřebě je markantní. Displej může mít o trošku slabší podsvícení apod., ale stejně, jaký tohle má smysl, když se to celé zabije desetiminutovou hrou Angry Birds nebo něčeho podobného? :)

BigT

BigT

2.7.2013 8:36

Aneb rady jak z chytrého telefonu udělat hloupý… (odpojením dat, odstraněním aplikací, atd.)

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 21

2.7.2013 9:41

Caira
Díky moc za tip, vypadá to dobře.

Libor Foltýnek
S poslední otázkou souhlasím. Hodně často se ovšem stane, že nějaká aplikace spotřebovává třeba přes noc spoustu energie a není to moc příjemné. Různé problémy s aplikacemi jsem zažil zejména na přístroji LG, kde je systém…no nic moc. Pomocí GSame jsem pak postupně pátral, co se děje, a mnohokrát mi pomohl.

Eag

Eag

2.7.2013 10:08

Před půl rokem jsem měl problém, že mi položka Android System, zakazovala režim spánku, za 2dny třeba i 10h v “Zakázat režim spánku” dělalo mi to jak na stock 4.1.2 tak i na CM10 (taky 4.1.2), po přechodu na CM jsem postupně zmrazoval všechny aplikace a sledoval jestli se něco změní. Výsledkem bylo že vše způsobovala aplikace Google Maps, i pres to ze jsem mel vypnutý všechny lokační služby a ani jsem ji nezapinal, od ty doby už je vše v pořádku.

BigT: K problémovým aplikacím vetšinou existuje i nějaká alternativa a o data clovek taky prijít nemusí, stací si třeba v Llamě nastavit zapnutí dat pri zapnutí obrazovky a vypnutí pri zhasnutí, z niceho nic se vydrz prodlouzi třeba o den, a ve vysledků je rozdíl jen v tom že emaily, si človek přečte o 5min pozdejc.

mikrom

mikrom

2.7.2013 11:40

Eag: mam to tak v Taskeru “if screen on then 3g else 2g” plus jeste “from 8h to 24h every 30min sync on for 2min”

plus ty google maps jsou prvni vec do greenify, taky jsem s tim zapasil. facebook me netrapi (friendcaster) a ostatni veci zas tak moc nezerou.

Dalibor

Dalibor

2.7.2013 13:52

Ahoj, Já mam tak výkonný telefon a tak moc ten výkon využívám, že jsem si navykl na neustálé připojení telefonu na nabíječku. A abych baterku neničil ideální nabíjení je přes USB tedy 500mAh pokud nemáte FastPowerUSB s 800mAh. Pokud chci rychle nabít telefon, což baterii nedělá dobře, tak mám proto 2000mAh přenosnou nabíječku. Nabije telefon za hodinu, ale krátí baterii životnost.
Pro sledování používám Battery Monitor widget kde jsem povolil funkci zobrazení spotřeby v mA přímo v oznamovací liště. Ta mi ukazuje spotřebu se zpožděním cca jedné minuty a tu také zapisuje do minutového logu v TXT souboru (musí se nastavit) ten log jsem si vytáhl a převedl do Excelu z něj jsem zjistil průměrnou spotřebu, vydělil jí časem použití a zjistil jsem si, že kapacita mé baterie je 2090 což je služný když je rok stará a v základu má 2100. No a v oznamovací oblasti když vidím při hraní náročné hry spotřebu 1,3A tak to je masakr. V běžném použití telefon spotřebovává cca 300mA při hovoru 120mA a při režimu spánku tedy off scr. a off all app mi spotřebovává krásných 5mAh Pokud po odemknutí telefonu vidím větší číslo jak 100 mAh je něco špatně a hledám příčinu.
Ideálni stav je co na výdrž baterie se týče je mít baterii pořád plně nabitou. jakmile to nejde a vím, že nebudu na zdroji, vypnu si 3G tak mám jistotu, že vydržím na telefonu pracovně (opravdu aktivně) do večera. Velké doporučení pro cestovatele. Na jakoukoli cestu metrem vždy zapnout režim letadlo! Vždy když jedu vlakem delší trasu jak hodinu opět režim letadlo. Jednoduché vysvětlení. Pokud je trať posetá BTSkáma což v ČR moc není tak každé přiblížení k nové BTS což je cca 5km se telefon hlásí do sítě a to sakramentsky žere no a nemluvně o 3G kdy BTSky jsou na každém kroku na každém domě. Jednoduchý příklad. Cesta Praha Hradec hodina jízdy spotřeba 40% baterie na 3G.na 2G 10% na režimu letadlo 1%.

Tak třeba i toto vám pomůže.

ladiiik123

2.7.2013 14:59

Já používám Greenify nebo Ram booster tyhle používám furt a jsou asi nejlepší co znám :)

luu

luu

2.7.2013 15:43

Chybi vam tam misto těch šiditek tasker.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 21

2.7.2013 15:53

luu
Díky za tip. Článek na využití těchto nástrojů připravujeme. :)

Peter

Peter

2.7.2013 16:16

Tak tento clanok sa da zaradit do kategorie velmi nebezpecny elektronicky smog.Vypnite vsetko co zerie energiu najlepsie cely telefon a ked nepomoze ani to cakajte na aktualizaciu.V humoristickom casopise na jednicku tu vypovedna hodnota clanku nula ale pracu sme vykonali ako naslovo vzany odbornici…:-))

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 21

2.7.2013 16:24

Peter
Myslím, že to platí spíše o Vašem komentáři. :) V článku nic vypínat neradíme, ale jeho největší část zabývá hledáním aplikace, která spotřebovává spoustu energie, aniž bychom o tom věděli.

mato

mato

2.7.2013 18:06

Mikrom: chcel som si to v tasker nastaviť tak isto sc tým 3g/2g ale pár že táto funkcia je pre môj note 2 nepodporovana. Prečo?

iso3001

iso3001

2.7.2013 18:31

2x battery (http://bit.ly/14okSmr) bylo? pouzivam, spokojnost.

pwnz

pwnz

2.7.2013 23:51

Doporucuju CPU spy. Monitoruje vyuzivany frekvence procesoru, a diky ni jsem zjistil, ze muj telefon nikdy nejde do “deep sleep” modu, a mohl jsem problem resit.

Apooom

Apooom

3.7.2013 8:30

Pomohlo, přes noc mi žral někdy i 20-30%, ale dneska 2% :D
stačilo jen zakázat pár systémových aplikací atd …

fandap42

19.3.2014 20:36

Když mobil spotřebovává vice energie tak vyndám baterku. Vždy mě to pomohlo

largorav

largorav

2.7.2014 12:25

Kukněte na tohleto:

RSS (komentáře k článku)